Otčina

Otčina https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58210/bmid_otcina-7lE-58210.jpg 4 460 110

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Na břehu jezera je nalezen mrtvý muž. Rozbíhá se rutinní vyšetřování, výslechy, zajišťování stop. Téměř běžný detektivní příběh. Téměř, kdyby se neodehrával ve Velkoněmecké říši v roce 1964. Robert Harris se ve svém románu „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, stále ovládána fanatikem Hitlerem a fanatismem jeho přívrženců. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle. Mnoha jména v této knize jsou skutečná, autor vychází ze skutečných postav, událostí a dokumentů. Jen od roku 1942 mění jejich osud. -- zdroj:www.legie.info --... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Fatherland , 1992

soukroma
03.02.2019 4 z 5

Od Harrise mám velmi ráda jeho historické romány, nedám dopustit ani na veskrze současného Ducha. Do Otčiny se mi ale dlouho nechtělo - takové alternativní historie jsem se docela bála. Ale nejen že si na to troufl, on to zvládl bravurně: představil svět v jiných, přesto dějinně pochopitelných barvách, a to na komplikovaném a napínavém případu kriminálního vyšetřování.
Jeho vize Velkoněmecké říše byla celkem povědomá (spousta známých jmen, policejních úřadů - Kripo, Orpo, Gestapo i praktik) i pochopitelná ("z Československa, toho zmetku Versailleské smlouvy, zbyl jen Protektorát Čechy a Morava" - jen nevím, kam se podělo Slovensko/Slovenský štát, asi ho přilípl k Maďarsku, na mapě nebylo patrné). Ale to vše bylo jen dobře znázorněné pozadí pro celý příběh, nikoli jádro knihy.
Komisař Xavier (Zavi) March byl sice vysoký důstojník SS, i jeho outfit strašil okolí, ale v jádru to byl správný chlap a hlavně skvělý vyšetřovatel, takže veskrze sympatický hrdina. Americká mladá novinářka byla, nu, prostě americká mladá novinářka, jak si ji dovedu představit.
Celkové vyznění mě už (spolu s Duchem) nenechává na pochybách, že autor jako Brit má na své zámořské bratránky opravdu pifku a dává jim pěkné kapky...
(Teď vidím, že je románu už 27 let - docela by mě zajímalo, zda by na příběhu po takhle dlouhé době a změnách ve světě autor vůbec něco změnil.)

Bohemians
15.01.2019 3 z 5

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA:

Poslechnuto formou rozhlasové hry - audiokniha. Velmi příjemné, že jsou zde i doprovodné zvuky, na hercích je ovšem občas slyšet až přílišný spěch u určitých scén, kdy to nebylo vůbec třeba a působilo to až komicky. Námět jako takový je skvělý, spoustu postav je reálných a historie se rozchází až po roce 1942. Zápletka kriminálního případu není až tak závratná, nicméně ke konci je alespoň zajímavé rozuzlení. Prostředí je popisováno velmi realisticky, občas až děsivě. Bohužel si troufám říct, že autor mohl z výborného potenciálu vymámit více. I tak však stojí za přečtení a na základě recenzí se pustím i do Muže z vysokého zámku. :-)

BlaFre
24.08.2018 4 z 5

Ze začátku trochu těžkopádná, ale nakonec si mne Otčina získala. Což se bohužel nedá říct o další knize Roberta Harisse - Konkláve.

tsal
17.08.2018 4 z 5

Otčina v zásadě splnila očekávání, která jsem měla od Muže z vysokého zámku. Temná a dusivá atmosféra nemilosrdného režimu vás během čtení donutí se paranoidně rozhlížet kolem a pouštět si ke každému rozhovoru rádio a vodu z kohoutku. Nikdo vám tu nemusí do zblbnutí opakovat, že tenhle svět je zlý, že tady nic nefunguje a že můžete z minuty na minutu zmizet a už se nikdy neobjevit. Prostě to víte. Cítíte to z kolemjdoucích, z deštivého počasí, z potlachu s kolegy. Ze všech těch věcí, o nichž se zkrátka nemluví.

Jasně, Otčina to ideově netáhne tak vážně jako Dickův Muž. Drží se hezky při zemi a místo děsivého poselství spoléhá na starou dobrou detektivku s omláceným policistou (Esesákem) outsiderem, pěknou kočkou po jeho boku a spoustou nepřátel s lehkým prstem na spoušti a mučícími komorami v záloze. Jenže zatímco se Dick pustil do hlubokých vod a nakonec skvělou myšlenku zazdil nemastným neslaným a neprocítěním provedením, Otčina si své minimum splnila na výbornou a ještě něco přihodila k dobru.

Janadvorackova
04.07.2018 5 z 5

Vyslechla jsem audio formou rozhlasové hry. Bylo to snad ještě víc znepokojivé, s těmi všemi doprovodnými zvuky, hlasy a projevy té doby. Fujtajbl. Každopádně alternativní historie je vždy alespoň zajímavá. Protože, co by bylo, kdyby...?

1amu
18.06.2018 3 z 5

Z knihy mám po přečtení rozporuplný pocit. Námět ? Výborný, alternativní historie se objevuje i u nás. Hlavní hrdina ? Nepřesvědčil mě. Naopak starý šéf Artur Nebe ano, tak bych si ho představoval. Zejména, když se o konci jeho životní poutě moc neví. Slečna novinářka Charlie mi připadala jako ze scénářů z Holých vod (vypůjčeno od V+W - míněn Hollywood). Nejlépe vystižen dle mého názoru hajzlík-syn Pili, to je koření knihy. Ale když na konci Gestapem těžce pomlácený hrdina kluše (???)- tak to je spíše parodie. On by se ani neplazil. Přečetl jsem. Průměr. Rozhodně se po dalších knihách autora ještě podívám.

Vesmich
27.05.2018 5 z 5

Svižný, čtivý příběh, který chvílemi tak trochu připomíná Ve stínu. Nacistický režim je už tak trochu omšelý, jako každá totalita, která trvá dost dlouho, nicméně ty nejodpornější aspekty jsou přítomné.

Atanone
22.05.2018 5 z 5

Je otázka,nakolik se i v Německu obyčejný člověk mohl dostat k informaci cože se to děje s těmi lidmi,které odvážely vlaky bůhvíkam. Ona je ta pravda v celé své hrůznosti pro někoho neuvěřitelná dodnes.
Každopádně-skvělá kniha,četlo se to samo

katyka
16.05.2018 5 z 5

Toto je presne moja šálka kávy a akurát ľutujem, že som sa k tejto knihe nedostala už dávnejšie. Výborná noir detektívka z alternatívneho sveta, kde druhú svetovú vojnu vyhralo Nemecko. Páčilo sa mi tam všetko - detektívna zápletka, hlavný hrdina, sám proti všetkým, aj pohľad do tej desivej a mrazivej alternatívnej skutočnosti ľudstva. A podľa mňa tam výborne sedí aj otvorený koniec - čokoľvek iné by tam bolo čudné. Fakt skvelý zážitok, a ešte intenzívnejší vtedy, keď si po prečítaní doslovu uvedomíte, že autor sa nespoliehal len na svoju fantáziu, ale využíva skutočné postavy a skutočné dokumenty... Uf, keby vedel Hitler lepšie plánovať, naozaj to s nami mohlo dopadnúť oveľa horšie. V každom prípade sa teším na ďalšie autorove romány.

JKDelaney
05.05.2018 4 z 5

První třetina příběhu mě moc nebavila. Ovšem další dvě třetiny knihy skvělé, konec úžasný. Téma velmi zajímavé. doporučuji všem milovníkům alternativní historie.

madem
02.04.2018 5 z 5

Hitler vyhrál válku a dějiny píšou vítězové, takže nikdo neví o koncentračních táborech.
Pak omylem jeden detektiv začne pátrat víc, než měl a pravda vyplouvá na povrch.

baacinka
10.03.2018 4 z 5

Němci vyhráli válku a jak by to v 60. letech v tomto vítězném nacistickém Německu asi vypadlo... nápad moc zajímavý. Zpracování kvalitní - dobrý špionážní thriller (český překlad příšerný), od zhruba 60% nejde kniha ani odložit. Ta základní myšlenka, že nikdo v Německu vůbec netušil, co se s těmi miliony židů stalo, je na jednu stranu dost směšná, na druhou stranu jako selektivní paměť národa docela pochopitelná.

jan7940
09.03.2018 5 z 5

Kniha mě do sebe úplně vtáhla - přečteno jedním dechem.

Toffee
06.01.2018 3 z 5

Běžná, ale fajn detektivka s politickým podtextem, kterou dělalo zajímavou zasazení do 60. let ve stále trvající Třetí říši. Čtivý styl, přiměřeně napětí a zvědavosti, jak to celé skončí. Prostupuje tím myšlenka, že žádný režim nedokáže lidem vymývat mozky donekonečna a o každé ideologii se časem začne pochybovat.

Alma-Nacida
12.11.2017 4 z 5

Syrový a velmi realistický pohled do nitra totality, který postupem času nabývá na intenzitě a drsnosti. Bylo mi jasné, že dobře to určitě nedopadne, jen bych uvítala nějaké ujištění ohledně osudu Charlie. Film jsem neviděla, ale teď mám chuť ho shlédnout taky.

Baiba
03.11.2017 4 z 5

Audio doposloucháno a zážitek to byl moc pěkný. Jedná se o dramatizaci, kde občas číhá nebezpečí, že z knihy zbudou jen namluvené dialogy. Naštěstí to není tento případ. Příběh zůstal přehledný, napínavý, herci jsou vybráni výborně, jejich hlasy jsou dobře odlišitelné a atmosféra doby sugestivně navozena.

Streva
04.08.2017 3 z 5

Obyčejná detektivka (se standardním detektivem - i když tedy tak moc nepije, jen kouří) v neobyčejném prostředí. Jaké odhalení bude za vraždami se dalo odhadnout docela brzy. Napsáno průměrným, ale čtivým, stylem. Trapná milostná scéna (no, tak já jako napíšu, jak to dělali, ale žádné detaily, ano, pro to tu nejsme). Líbil se popis třetí říše 20 let po (ale ne zas tak šokující vzhledem k naší komunistické minulosti).

Simy
28.05.2017 5 z 5

První třetina ve mě hodně připomínala legendární knihu "1984" tím jak bylo vše hlidano,lidem vnucovano a vymývání mozku fungovalo (viz syn). Ve druhé je to detektivka se vším všudy a třetí část těžko popsat, ta mě naprosto dostala.
Tato kniha má proste všechno a drobné chybky ji odpustite.

gan112
28.02.2017 5 z 5

Príbeh sám o sebe je veľmi dobre spracovaný špionážny thriller. Ovšem takých je na svete asi veľa, a aj keď ma príbeh i celý alternatívny svet zaujal, asi by som nedal plný počet nebyť posolstva tak krásne do deja vsunutého. Skutočne som knižku prečítal na jeden záťah a to podotýkam že stylisticky bol text pre mňa trošku ťažší. Ale každým krokom do priepaste som si spolu s hlavným hrdinom (ktorý mohol byť detailnejšie prepracovaný) uvedomoval čoraz viac akútny stav spoločnosti, ktorý závisí na jedincoch. Vizitka citát: „… A za pět nebo za padesát let sa tahle společnost rozpadne. Na masovén hrobě se stavět nedá, lidé takoví nejsou. O tom jsem přesvědčená, viď, že takoví nejsou?“ Neodpovědel.

jockjock
23.01.2017 4 z 5

Tady na té knize mi jen trochu vadí že se tu neobjevil Adolf,ale možná by příběhu překážel,takhle to bylo jen v rovině SS. Konec záleží na čtenáři jaký si vybere,pro mě v postoji USA jak byl v knize vystaven to má špatný závěr.