Otázka za deset

Otázka za deset https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138056/otazka-za-deset-138056.jpg 4 172 39

Vtipné retro od autora bestselleru Jeden den o tom, že láska i hory přenáší. Píše se polovina osmdesátých let a vysokoškolský student Brian Jackson se přihlásí do televizní vědomostní soutěže -- je to koneckonců mladý muž s přehledem. Tam se však zakouká do své spolusoutěžící, nadějeplné filmové herečky Alice Harbinsonové, která však jeho milostné spády neopětuje. Brian si tedy umíní soutěž stůj co stůj vyhrát, protože, jak každý ví, muži vybavenému encyklopedickými znalostmi žádná žena neodolá.... celý text

Literatura světová Humor
Vydáno: , Argo

Starter for Ten , 2003

knihomolka525
05.11.2022 5 z 5

dlouho jsem nečetla tak vtipný koment jaký dal uživatel JIZI níže .Klobouček :-)))

Ninjer
18.10.2020 4 z 5

Dohnal jsem prvotinu mého oblíbeného britského autora Davida Nichollse. Nenapsal toho mnoho, ale líbí se mi, že i když má svůj osobitý styl, každá jeho kniha je přeci jenom dost odlišná.

V téhle čtenář zažije intenzivní a především dost zábavný první ročník na vysoké škole z pohledu jednoho šprta, který ve svém rodném městečku nikdy nebyl příliš spokojený, ale nyní je plný nadějí - teď určitě dosáhne toho dokonalého života plného inteligentních nočních rozprav a úžasných romantických lásek. Možná dokonce i vyhraje slavný univerzitní kvíz v televizi! Samozřejmě spíš dojde na mnoho kocovin, často i morálních. Nicholls vystihl 19letého prváka plného pochybností, který naivně hledá na univerzitě to pravé štěstí, naprosto výborně.

Otázka za deset vypráví poměrně klasický příběh. Loser se zamiluje do nejkrásnější holky na škole, chce se změnit, ale během toho nastane spousta různých patálií a trapasů. Jenže to by to nebyl Nicholls aby v příběhu nebylo mnoha realistických a originálních zvratů a rozuzlení. Tenhle autor se taky specializuje na velice působivé finále, které může být pro hlavní hrdiny jak hodně pozitivní, tak hodně negativní. Nebudu samozřejmě říkat, jak tahle knížka dopadne, jenom poznamenám, že jo, závěr téhle knížky je taky dost mazec.

Nichollsův první román je parádně napsaná a občas zatraceně vtipná knížka, která velmi dobře vyobrazuje život v prváku na vysoké škole.

Osm přednášek s kocovinou z deseti.

Jizi
10.08.2019 3 z 5

Základní příběhová linka je v zásadě dosti banální. Podivný, čerstvě devatenáctiletý poloviční sirotek se spoustou beďarů a vědomostí odjíždí na vysokou školu. Doma nechává matku a dva podivný kámoše, který místo, aby za peníze daňových poplatníků lili někde na koleji, jdou pracovat.
Brian Beďar se okamžitě po příjezdu seznámí s blondýnou a brunetou, kdo uhodne, která bude ta krásná a úchvatná a zlomí mu srdce, a která bude sarkastická, inteligentní a svoje srdce mu ochotná dát, má u mě karamelku.
Kromě řešení holek a toho, jak by rád nějakou (jednu konkrétní - neprozrazuji, karamela v sázce!) měl, brutálního vylejvání se, sem tam chození do školy, se v knize ještě řeší účast v inteleguánštější verzi Risku pro vysokoškoláky, po níž Brian moc touží.
A taky to, že vztahy, které neoprašujete, se začnou rozpadat a že hrneček můžete sice slepovat, ale už nikdy se na to ouško prostě nebudete moct spolehnout stoprocentně.
Zní to debilně? Jenže ono to vůbec, ale vůbec debilní není. Naopak. Je to tak vtipný, že jsem musela kusy předčítat nahlas, že jsem se u toho smála opravdu nespolečenským způsobem a že jsem si tolikrát řekla, že jsme si s Brianem krutě podobní, že bych se nad sebou měla vážně zamyslet. Jako bonus se to vážně výborně čte.
(Btw to, jak se v roce 1985 chovaly anglické matky ke svým dětem, si dnešní obyvatelé mamahotelů neumějí představit v těch nejčernějších nočních můrách!)

Jossie
06.08.2019 2 z 5

Tohle mě hrozně nebavilo, evidentně nejsem cílová skupina a hlavní hrdina mi většinu času připadal jako totální trotl.

J&B
24.04.2019 2 z 5

Velmi dlouho trvalo než jsem se do knihy začetla.Kniha je sem tam vtipná,ale moc mě nenadchla.Nic,co bych chtěla číst znovu.

Teror
02.11.2018 5 z 5

Vtipná, krásně napsaná, jedna z mých nejoblíbenějších.

fruitbueno
16.08.2018 3 z 5

Studentský život je v Otázce za deset vylíčen tak, že se v něm aspoň na malou chvíli pozná snad každý student. Brian jako typický teenager provází svým životem s nadhledem, humorem a poměrně uvěřitelně. Přesto mi příběh přišel dost plytký, v podstatě se v něm nic neodehrálo, děj se posouval od pokusu k pokusu o Alici a čtenáři kromě vzpomínky na mládí asi až tolik nepřinese...

MayaBu
06.12.2017 2 z 5

Je poznat, že je Nicholls scénárista a rozhovory umí. To je asi jediné, co se mi na knize líbilo. Vtipná mi příliš nepřipadala (jediný moment, kdy jsem se zasmála bylo vyjmenovávání věcí, které Brian odmítl odvézt na návštěvu k Alici). Bylo to prostě hladce plynoucí vyprávění s jediným zvratem a dost zvláštním koncem (epilogem), který dle mého nebyl vůbec potřebný. Film jsem každopádně neviděla.

SteveP1
07.11.2017 4 z 5

Příjemné, upřímné a vtipné čtení o radostech a strastech dospívání, prvním roku na univerzitě a jedné velké lásce. Vše v barvitém podání smolaře a nemotory Briana Jacksona, 19-ti letého studenta posedlého zpěvačkou Kate Bush a v reálu univerzitního prostředí ještě k tomu krásnou studentkou Alicí. No a i když to s tou láskou stejně jako s televizní soutěží dopadne nakonec všelijak, příběh vás určitě dobře pobaví.
Styl psaní i humor Davida Nichollse hodně připomíná Nicka Hornbyho.
Zdejší vlažné hodnocení knihy mě vcelku překvapuje, za mě hezké 4 hvězdy.

wiana82
16.07.2017 4 z 5

Ten konec v soutěži mě dostal - až mi bylo Briana trochu líto...Jinak prima čtení, zajímavé, vtipné postřehy, vrátila jsem se v duchu do studentských let...

Luci_in_books
24.03.2017 5 z 5

Další skvělá kniha od tohoto autora .Kniha naprosto splnila má očekávání - dokonale mě vtáhla do děje a nešlo přestat číst, pobavila, rozesmála. Velmi oceňuji čtivý a humorný styl, jakým autor píše své romány. Kniha, která dokáže zaujmout čtenáře všech věkových skupin. Doporučuji.

Odehnalka
06.02.2017 4 z 5

Kniha mě velmi pobavila, stejně jako film, který jsem viděla jako první. Až pak jsem zjistila, že film je založen na knize a knihu si půjčila. Bylo to velmi příjemné čtení a dobře se to četlo. Jen ke konci jsem měla pocit, že se to trochu natahuje.
Doporučuji oboje - jak knihu, tak film. Je velmi dobře zpracován.

janik27
20.01.2017 4 z 5

vůbec to nebylo špatné, jen jsem měla problém se do toho začíst a dokončit to...

Leusee
31.10.2016 3 z 5

Mám z knihy takové rozpolcené pocity. Byly chvíle, kdy mi bylo za hlavního hrdinu až trapně, ale také byly okamžiky, kdy jsem se od srdce zasmála. Je to trošku takový příběh bez příběhu. Žádná opravdová zápletka, ale i tak se čte kniha dobře.
Co mě ale zaskočilo byl ten konec. Jako kdyby autor nevěděl jak pořádně knihu ukončit a tak se rozhodl to udělat během jedné stránky bez nějakého hlubšího zamyšlení.

Mayaku
29.04.2016 4 z 5

"Když se později klepu zimou v posteli - na zádech, zatímco čekám, až mi obličej zaschne, abych nenechával krev na polštáři -, pečlivě promýšlím strategii na zítřek a po dlouhých rozvahách dospěju k závěru, že nejlepší bude, když se přestanu chovat jako naprostý píčus. Nebude to právě nejjednodušší, ale je to bezpodmínečně nutné k tomu, aby Alice spatřila moje "pravé já". Problém je v tom, že ve mně začíná hlodat pochybnost, jestli tohle moudré, inteligentní, vtipné, laskavé, statečné, "pravé já", které by se někde ve mně mělo ukrývat, není tak trochu přelud. Něco jako yetti; pokud nikdo nikdy nedostane šanci si ho pořádně prohlédnout, proč by vůbec měl někdo věřit, že doopravdy existuje?"

Velmi příjemné oddechové čtení, které nenásilným způsobem podává skvěle vypointovaný inteligentní anglický humor :)

Peťulka3
31.03.2016 5 z 5

Dokonale oddychové čtení, u kterého se člověk zasměje :-)

kusma
21.01.2016 5 z 5

Zábavné, pohodové čtení. Nicholls umí psát velmi čtivě a vtipně, moc ráda si od něj přečtu další knihy.

exitus
12.01.2016 3 z 5

Autor patří k mým oblíbeným, tato kniha byla poslední, která mi chyběla do sbírky. Asi se mi líbila o chlup víc než Záskok, ale na druhé dvě (Jeden den a Tři na cestě) nemá. Líbí se mi autorův humor i styl psaní, takhle si představuji oddechové čtivo. Postavy mě bavily, hrdinova láska byla tak nereálná, až mě to občas štvalo, ale není to tak i v životě?:)
Update - film na motivy knihy je půvabný a skvěle obsazený.

tess.de.veles
25.11.2015

No co k tomu napsat? Čekala jsem něco většího..zábavnějšího....něco, co mě dostane....ale teda nestalo se...Davida přirovnávají k Hornbymu...toho taky nemusím, takže vina je asi na mojí straně...:)
Jeden den se mi moc líbil...ale tedy spíš film, než kniha...Ještě mám doma od něj jednu_ ZÁSKOK....a po ní se rozhodnu, jestli dál budu držet krok s jeho tvorbou nebo jestli budu jeho knihy na policích v krámě a khihovně ignorovat.
Taky jsem viděla film Zahřívací kolo na motivy téhle knížky...Alice krásná...Brian docela pěknej kluk....ale jinak nic nic nic moc....:(

Šárka_D
10.07.2015 4 z 5

Protože jsem povahou nostalgik toužící po časech, které nikdy nezažil, kniha mi sedla, příjemné čtení plné britského humoru, hudebních odkazů a komických situací. Ačkoliv strašný pako, hlavní hrdina je dost sympatický.

zfilmováno humoristické romány anglický humor

David Nicholls
britská, 1966
2011  85%Jeden den
2012  73%Otázka za deset
2015  82%Tři na cestě
2013  68%Záskok

Kniha Otázka za deset je v