Našeptavač

Detektivní příběh situovaný do Prahy roku 1955 v období kolem 1. celostátní spartakiády. Jednoduché pátrání soustružníka Oty Finka po zmizelém kominíkovi se rozrůstá ve spletitý příběh, jehož kořeny tkví v době okupace a následky se po řadě let projeví dvěma vraždami.
Vydání první.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26911/naseptavac-26911.jpg 4.591

Kniha Našeptavač

bertrand
včera

Tak se nám Otakar dostal zase do pěkného maléru. Našeptavače jsem četl kdysi, ve svých Finkovských začátcích a z nějakého důvodu jsem ho neřadil mezi moji Topku. Ale to jsem věru neměl dělat!
Kapitán, když psal Našeptavače, byl zřejmě ve výborné formě a knížka patří rozhodně mezi nejzábavnější finkovky. Příběh je komplikovaný tak akorát, podle mého je celá zápletka více než slušná, reálie padesátých let jsou tentokrát trochu upozaděny - szabýváme se více Otakarovým citovým životem, v knížce je mu dvacetři let a tak se není co divit. Otakar občas působí jako pěkný ňouma, ale je mu dvacetři let a jsou léta padesátá a tak se není co divit.
Čenž se smrtí a Smrt komára vedou, ale Našeptavač je stále nadprůměrně zábavné dílo, které milovníka kvalitní pokleslé literatury nemůže zklamat.

konicekbily
22. listopadu

Neměl jsem vůbec ponětí, že Kapitán Kid byl také spisovatelem. Až kolegové z DK mne na něj upozornili a toto je moje první setkání s jeho tvorbou. A jsem nadšen. V roce 1955 jsem začal chodit do školy a mohu potvrdit, že reálie popisované byly skutečně takové a výbornými dialogy jsou výstižně popsány vztahy mezi lidmi a i způsob tehdejšího života. Moje vzpomínky knihou oživly, zápletka je pěkně vystavěná a "thrillerský" - trochu přetažený - závěr toleruji. Pěkný příběh pro pamětníky!

mol378

Tak se nám Ota poněkud spustil - ale vkusně, stále rytíř bez bázně a hany. Ono není divu, po Růženě to byla příjemná změna. Naskočila mi při četbě píseň z dob dávných Zuzanóóó, tvoje jméno pod balkónem z bílých květů vysázeno chtěl bych mít - jakož mi naskakují lecjaké hluboko v paměti zasuté obrazy let šedesátých. Domácnosti, které jsem znávala jako dítě chodící s babičkou po návštěvách, kuchyń a jedna další cimra, na zdi polička s dráťákem, samorosty ve vysokém lesku, všelijaké vypalované lampičky a okrasná paroží. A nejen domácnosti, ale také stará nádraží, která jsou dnes buď hermeticky uzavřená (ve vesnicích) a není v nich ani pokladna, natož výpravčí, nebo se mění v neosobní tzv. dopravní terminály, což zejména v případě našeho malého městečka ve mně budí jednak posměch a jednak vztek. Bourat místo údržby umí každý! Nostalgii budí taky, po vůni pražců v letním horku a po takové té suché trávě kolem trati třeba, po době, kdy se ještě lidi normálně koupali v řece a člověk měl z okna lokálky lecjaké zajímavé výhledy na lidské hemžení. Kriminální příběh jsem tentokrát trochu vnímala jako druhý plán a konec byl trochu srandovní, ale napětí tam trochu bylo, i když pátrání bylo poklidné a Laura i ti dva psychopati na závěr trošku neuvěřitelní. Myslím, že budu i nadále zvědavá, jak to Ota bude mít s ženskýma a nechám se opět potěšit, jaký je to chlapec šikovný, chytrý, zručný, čestný a citlivý!

Iveta123

Bezvadná knížka, zajímavé rozuzlení, jediné, co mi na začátku trochu vadilo byly pojmy z profese soustružníka a jiné věci, které neznám, ale patří k době, ve které se děj odehrává.

surikata246

Docela napínavé čtení, pobavila jsem se.

Česneksmedem

Po delší době jsem dal dalšího Finka. Můj názor je, že tento díl nepatří mezi ty nejzářivější, ale stále je to fajn. U toho závěru jsem několikrát protočil panenky, ale čtyři hvězdy jsou docela slušné hodnocení.

milan3144
19.04.2020

Na tohoto autora se určitě zaměřím. Zatím druhá kniha a opět velmi zábavné čtení. Už jsem četl mnoho knih, které se snaží co nejvíce přiblížit vnitřní uvažování postavy. U některých jsou k tomuto vykreslení použity abstraktní myšlenkové obrazy a u jiných, za pomoci humoru a ironie jako v této knize, to jde bez nějakých složitých procesů. Samozřejmě, toto není žádný hlubokomyslný filozofický román. To jistě ne. Ale jako zábavné a vtipné čtení, kdy autor udržuje svižné tempo a přitom občas popíše nějaké detailnější věci, což není na škodu a dodává postavám a příběhu realističnosti, hodnotím velice kladně.
Pět zábavných hvězd.

mi-380
17.02.2020

Úderník a bystrá hlava Ota Fink – práce všeho druhu, dnes by mohl být prvotřídním hodinovým manželem, včetně nadstandardních služeb, stejně jako polovina mužů poválečné generace. Mé další setkání s Kapitánem Kidem je znovu plné svižného děje, příjemného humoru a řízného slangu.
Jen mě zaskočily některé reálie, podobně jako u prvních dvou dílů mi pár věcí nesedí. Jsme deset let po válce, v roce 1955. Tancovali v té době svazáci v Praze rokenrol? Fungovaly už prodejny Elektra? Stály Lípy 2,20 Kčs? Ale vzhledem k tomu, že pochybnosti jsem měl i v případě kola Favorit, televize nebo podniku Osvobozená domácnost a to vše opravdu v tom pětapadesátém existovalo, pak tedy… nevím?!
Případ uhání ke konci, tam se, pravda, mění trochu ve frašku, ale ještě je tu vtipná tečka. Celkově příjemné čtenářské odlehčení za poctivé čtyřhvězdí: 80 % (66 hodnotících s průměrem 91 %).

Kadlikovi je skoro šedesát a taky se mu říká PUČMIPĚTKU, protože je zasloužilej pivní skaut; když bere, vrátí dluhy, zbytek nechá v hospodě a půjčuje si znova. Zajímavej životní styl.

„Hele,“ povídá Pacák, „prej jsi nabalil ňákou Arabku?“
„A co má bejt?“
„Že budeš muset používat arabskou gumu,“ zařehnil se.

P.S.
Chvíli jsem hledal, lípy stály 2 Kčs, národní podnik Elektra existoval už koncem 40. let.