Čenž se smrtí

Čenž se smrtí https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26910/bmid_cenz-se-smrti-KHG-26910.jpg 5 116 26

Ota Fink série

Vydání Čenže a Smrti komára (4. a 5. Finkovka) z osmdesátých let, které vyšlo pod společným názvem Čenž se smrtí. Ukázka: Jak jsem ujížděl, provázelo mě jakýsi vrrr do ztracena, jako kdyby si ze mě ještě k tomu někdo dělal srandu. To se ví, byla to nějaká motorka na druhý straně planýrky, za roštím, který zakrejvalo výhled na ulici za dolíkem. Přistál jsem na podvozek a kalhoty zůstaly celý. Načež jsem ho zahlíd. Seděl opřenej o nasypanej svah, ze kterýho jsem se mu málem zřítil na kokos. „Pane,“ povídám. Chlápek nic. Popolez jsem k němu. ,,Nastydnete,“ zkoušel jsem to. Byl jsem mu volnej. Tak jsem k němu šel a hmát mu na rameno. Neřek zase nic. Vlastně ani nemoh. Byl tvrdej jak Jínův lomnickej suchar. Jako bych popad věšák. Teprve teď vyvrcholil ten den, kdy se dějou věci. A jak! Kam se hrabou šunkafleky! Škrábal jsem se po čtyřech nahoru, abych došel pro esenbáky. Uviděj brejele, ucejtěj Blanku z Valojs a hned si mě tam nechaj.... celý text

ninano
15.08.2023 5 z 5

Výborná starší detektivka od dle mého trochu nedoceněného tuzemského autora. Souhlasím s komentáři pode mnou, že Velinský dokáže velmi zdařile popsat ve svých knihách atmosféru doby.

jprst
06.05.2023 5 z 5

Dobře vystižená atmosféra té doby pohledem mladého soustružníka, svižný děj, humor, kterému se daří vyhýbat se trapnosti, detektivní linka nic moc, ale jako náhled do minulých let podaný neotřelým vypravěčem prostě parádní.

faba
03.02.2023 4 z 5

Ota Fink nám řeší další zločin. Opět s jemnou dávkou humoru, spolu s prostým (dnes by jej nazvali jinak na různých fórech) buldozeristou a kapitánovou dcerou - nová známost - (ten Ota je čiloučkej :-) ).
Mrtvých tu je pomálu, ale není to na škodu. Akorát ten konec je takový rychlý a useknutý.
Nevadí. Prostředí 50. let popsáno skvěle i s chováním lidiček v hlavním to městě.
Dobré + 1 = ****.

konicekbily
04.11.2022 5 z 5

Zasazeno do poválečné doby, zhruba do roku 1955, vyprávěno krásným polospisovným českým jazykem se spoustou speciálních i dobových výrazů, hezkých dialogů i nezapomenutelného popisného textu a vzpomínek, mnoho dobových reálií a běžných životních scének tehdejších obyvatel - to vše s tajemnou zápletkou s pěkným vysvětlením. Špičková odpočinková četba pro zasvěcené!

Forestwalker
22.08.2022 5 z 5

Čtu najednou de Montherlanta a Wyndhama, stačí, když si otevřu Velinského, a klasici jdou hned stranou. Další skvělá - detektivka a především literatura jako taková. A jako vždycky mě to donutilo otevřít si Mapy a toulat se s Otou po Strašnicích a Holešovicích, ačkoli ku Praze mám nulový vztah. Něco tam z padesátých let zůstalo a něco zase ne. Překvapivě. A dozvěděl jsem se taky konečně, jak je budova Pragokovu umělecky cenná.

rafan65
06.07.2022 5 z 5

Hned na začátku mě autor svým humorem rozesmál a krásně naladil na tuto knihu. Opět velmi dobrý děj a skvěle napsaná detektivka. Znovu dávám pět hvězdiček.

Luigi1
25.02.2022 5 z 5

Krásné počtení.

Ava365
27.12.2021 5 z 5

Velice solidní detektivky od mého oblíbeného autora.

kolacky
25.10.2021 5 z 5

Výborné počtení. Nostalgická padesátá? šedesátá?... a vtipné hlášky. Pan Velinský byl fajn.

Česneksmedem
01.09.2021 5 z 5

Hodnotím vlastně pouze první příběh, neboť ten druhý (Smrt komára) jsem hodnotil již před časem v samostatné knize.
Takže Čenž se mi moc líbil a skvěle jsem se u něj bavil. Je to další díl, kde se Ota sbližuje s Moldánkem. Zde teda nejvíce s jeho dcerou...
Knihu doporučuji!

BaPe895
13.08.2021 5 z 5

Moc hezká česká detektivka s výborným vykreslením postav i doby,ve které se děj odehrává.

mol378
22.03.2021 4 z 5

S Otou Finkem je to jako s pytlíkem brambůrků - jak ho jednou otevřete, nějak nemůžete přestat. Už na to ani zas tak velkou chuť nemáte, dobře víte, že byste si měli dát pro změnu zas něco jiného, ale marné volání, strašně snadno se to konzumuje, baví to a vzbuzuje dobrou náladu, občas i hlasitý smích. Hezký komentář níže od Medunkavera zcela vystihuje moje pocity a zážitky z četby a tak se nezdržuju a jelikož nejsem zdaleka u dna pytlíku, jdu na Smrt komára.

Medunkavera
27.11.2020 5 z 5

Čenž podruhé

Tak.. včera jsem dočetla a.. super.
Perfektní hlášky, perfektní slang. Moc se mi to líbilo.
Líbilo se mi, jak mě Ota prováděl starou Prahou, vzpomínal na to, jak na nějakém místě byl dříve jiný obchod..a teď je tam tenhle.. Jak dokázal popsat starý, hnusný barák, který se drolil a zmenšoval, protože byl nasáklý vodou a všude na zdech byla plíseň.. a úúplně strašně to tam páchlo.. jak třeba popsal dlaždu v průchodu do domu.. dlažba byla vlhká a lepivá a lepila se na boty.. Všude byla cítit plíseň a čerstvý kocour.. Měla jsem pocit, že tím průchodem jdu a cítím tu plíseň a toho kocoura.. Tak perfektně to bylo popsané.
-----
Měla jsem dojem, že čím více a čím déle pan Velinský psal, tím to dostávalo větší grády.
A tím víc jsem se i bavila. Zvlášť ke konci. Nebudu vypisovat, co mě všechno pobavilo, abych vás neochudila o zážitek - jestli se někdo chystáte knihu číst.

Přečetla jsem už šest finkovek, ale tahle kniha mě pobavila nejvíc.
Takže.. děkuju pane Velinský, moc se mi to líbilo.

Medunkavera
24.11.2020 5 z 5

Hodně mě chytlo to, kdy Ota prochází místem, které mu připomíná, že na tom místě v květnu v pětačtyřicátým s klukama blbnul.
Hezké.
Pak se mi líbilo, když popisoval svoji maminku a svého tatínka.

Moc mě nebavil ten Knedlík. A ještě k tomu.. Květa. Takhle se přece nemůže nikdo jmenovat. To už mi připadalo přitažený za vlasy.
Taky mě nebavilo to, co Ota našel.
Ale byl to Ota. Ten, který nejezdí vlastním autem, ani taxíkem, ale uhání na svém favouši

--------

Zavřel jsem se do budky, vyhrabal v kapse pětadvacetník a vytočil jsem číslo...

milan3144
24.09.2020 5 z 5

Příběhy Čenž a Smrt komára. Velinského sérii s Otou Finkem čtu především pro ten specifický, barvitý, lidový a hlavně vtipný jazyk, a tak jsem ochoten ledacos odpustit a přehlédnout, ze třeba slabší zápletky. Tady jsem ovšem oko nemusel přivírat vůbec. Mělo to vtip, mělo to přiměřenou dávku napětí a zamotanosti, mělo to spád. Některé hlášky a přirovnání jsou prostě geniální.
Pět hvězd jak vyšitých.

mi-380
19.02.2020 4 z 5

Málokdy se okamžitě po přečtení pustím do dalšího dílu knižní série. Jenže po těžkých literárních traumatizujících dramatech, která už mám letos v sobě, mi třetí osvěžující dobrodružství koumáka Oty tak zvedlo náladu, že jsem neodolal a vyštrachal díl čtvrtý. Tentokrát náš hrdina na starém favouši objíždí své hlavní město Strašnice, včetně okolních pražských čtvrtí, a šťourá se ve dvou zdánlivě banálních kauzách. Zdá se, že na holky tentokrát není moc času, ten mu chybí kvůli zodpovědnému pátrání, zlepšovatelským schůzím a svazáckým brigádám, takže na rande chodí nejčastěji s buldozeristou Květou Knedlíkem a s kapitánem SNB Moldánkem. Když se ale kniha překulí do druhé půle a pátrání vázne, i na ženy dojde. Mladičké, mladé, vyzrálé, hodné i ďábelské, vždy však krásné. Jak jinak. Zakončení opět trochu skřípající (doslova), ale humor, slang a celková lehkost vyprávění – to jsou velké plusy.
80 % (doposud 34 hodnotících s průměrem 91 %).

Posvítili jsme si baterkou a bylo nám jasný, že by umělý dejchání přišlo pozdě.“
„Vy jste nějakej vtipnej.“
Neřek jsem nic, protože to vím dávno.

Pod brejlema měla velikánský mrkací čokoládový kukadla a pod tím raťafákem širokou pusu, plnou zánovních zubů. Dohromady počítáno to byla pěkná holka. Asi jako žirafí mládě.

Chesterton
03.12.2019 5 z 5

Je to moc milá jízda - první čtyři "Finkovky" plynule za sebou. Tento díl je zatím pro mě pomyslným vrcholem. Vtipná detektivní linka, kdy Ota a Květa Knedlík pátrají skrz inzeráty a střídá se tak uvěřitelnost s vtipnou náhodou až chvílemi hororem. Velinského fantazie je odpočinkově pohodová, trochu pohádková a plynule až neúmyslně vtipná.
No, utírání nosu židlí si musím zapamatovat :o)

milary
10.11.2019 5 z 5

Další Velinský, jako obvykle jazykově úchvatný a nabitý vtipnými hláškami, které plynule a nekostrbatě prolínají textem; žádné "utírání si nosu židlí", což je herecké rčení, charakterizující klopotné vytváření srandy. Jen jsem v tramvaji zběžně nakoukla. A pak už jsem musela dočíst do konce, samosebou... :)

alekis
04.10.2019 5 z 5

Tentokrát Ota Fink se svým kámošem Květou Knedlíkem vysvobodí sami sebe a hlavně unesenou Radku Moldánkovou z pochmurné staré hrobky, kde to páchne čerstvou umrlčinou a ze zteřelé rakve čouhá vyschlý hnát... Ale to je skoro až úplně na konci. Předtím s Otou sjezdíme na kole půlku Prahy a poznáme spoustu lidí. Taky se decentně dozvíme, které krásné mladé děvče připravil (se svolením dotyčné) o panenství. A na úplném začátku se objeví mrtvola stará dvě stě let...
A teď si to přeberte, lidičky. Prostě - Ota píše!

babystar
30.08.2019 5 z 5

Sérii o Finkovi čtu podruhé. Poprvé na přeskáčku, teď pěkně popořádku a užívám si to. Je to návrat do doby, kterou jsem důvěrně znala, mezi lidi, kteří by mohli být mí kamarádi. Na Otu bych ovšem koukala asi jako House. Ale to nevadí, i tak by to bylo bezva.