Osvobozená móda: Emilie Flögeová - módní návrhářka a múza Gustava Klimta

Osvobozená móda: Emilie Flögeová - módní návrhářka a múza Gustava Klimta https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370817/mid_osvobozena-moda-Wlf-370817.jpg 4 22 7

Fascinující život módní návrhářky Emilie Flögeové, mimořádné ženy, která šla samostatně a úspěšně svou vlastní cestou. Emilie Flögeová poznala Gustava Klimta jako mladičká dívka a udržovala s ním po celý život nekonvenční vztah. Především ale byla – patnáct let před Coco Chanel – vynikající módní návrhářka. Ve Vídni kolem roku 1900, kde prožívalo rozkvět malířství, architektura a umělecké řemeslo, vytvořila průkopnický módní styl, který vysvobodil ženy z korzetu a těsného živůtku.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Ikar (ČR)

Auf Freiheit zugeschnitten: Emilie Flöge – Modeschöpferin und Gefährtin Gustav Klimts , 2014

broskev28
26.07.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, která občas trochu připomíná literaturu faktu a rezignuje na čtivost.
A pro mě to spíše než kniha o Emílii F. a jejím vídeňském salónu byl portrét Gustava Klimta, podaný milující, respektující a umělecky založenou moderní ženou. Výborné je množství obrazových příloh, citáty mnoha osobností (S. Zweig, Schnitzler, Montaigne, Freud) a zaujmou také životní osudy současníků (Schiele, Kolo Moser, Bertha Zuckerkandel, Mahlerovi a mnoho dalších). Sarajevský atentát trochu jinak, první světová válka letem světem, podobně jako epidemie španělské chřipky, další světová válka už jen jako rekapitulace poválečných ztrát a změn, včetně absence židovského obyvatelstva; tempo příběhu se velmi proměňuje.
Další kousek do mozaiky vídeňské společnosti konce 19. a začátku 20.století, možná ne tak čtivý, ale určitě plný zajímavých informací. Teď ještě nakolik je tento obraz pravdivý; podle některých drobných detailů soudím, že autorka dala přednost co nejvěrnějšímu vylíčení doby a společnosti před senzačními "drby". A závěrečné kapitoly se zvědavým novinářem (kterého zajímá právě G.K. a salón sester F. je pro něj jen kulisou) byly výborné; dobu minulou i její velikány si kašírujeme podle sebe . . .

"Dávno před Virginií Woolfovou chápala Emilie Flögeová, že samostatný pokoj je podmínkou svobody. A když byl ten pokoj navíc elegantně a komfortně zařízený, proměnil se v elixír, který uvolňoval energie a radost ze života, a jako zázrakem zaháněl veškeré stíny."

P.S. Překlad zřejmě není úplně vydařený a třeba právě příjmení V.W. je použito nezvykle, tak doufejme, že jde jen o maličkosti.

papaja
21.06.2021 4 z 5

Kniha se mi do rukou dostala jen díky tomu, že se sama octla ve výprodeji. 4* patří spíše Emílii, než autorce, ale doporučuji všem, koho zajímá móda, umění nebo i společenská sešněrovanost přelomu minulého století. Příběh silné a pokrokové ženy, která byla velkou průkopnicí své doby a to nejen v módě.

irskádívka
05.06.2021 4 z 5

Život Emilie Flögeové byl spjat s osudem Gustava Klimta, byla jeho múzou a společnicí na cestě životem a sama byla a je velkou osobností hnutí secese a ženské módy. Je méně známá než Coco Chanel a přesto je její příspěvek historii ženského odívání srovnatelný a její příspěvek umění počátku 20. století větší (já Coco Chanel miluju, to zase ano).
Kniha sama je zajímavým vyprávěním a krásným příběhem, čtení si užijte.

JankaK
03.10.2019 4 z 5

Velice zajímavá kniha, která se nezabývá přímo Klimtem, ale jeho rodinou, okolím a hlavně Emilií, což je velmi osvěžující. Již jsem o Emílii slyšela a viděla výstavu, ale kniha její život přibližuje ještě lépe. Sice jsem občas tápala, jak moc jde o fantazii autorky, nebo jestli se opírá o nějaké archivní materiály... Možná by menší doslov nebyl na škodu.
Kniha mě přenesla do předválečné Vídně a dál, pomohla mi lépe pochopit život v té době, Emiliinu snahu osvobození žen z korzetů, ale i osvobození jejich životů jako takových. Jedinou věc, co musím vytknout, je překlad. Když překládám knihu o umění, je opravdu dobré zjistit si alespoň základní terminologii. Kristus Pantokrator vskutku není Pankreator. Pro někoho bezvýznamné, pro umění ne.

aralka
05.08.2018 4 z 5

Zajímavý pohled do uměleckých kruhů Vídně začátku 20.století... kdo má rád Klimta, tak si musí tuto knihu přečíst, život Emilie byl s tímto úžasným malířem doslova spjatý, přestože spolu nikdy nežili a nebyli manželé ani milenci, bylo mezi nimi souznění, byli naladěni na stejnou notu, trávili spolu spoustu času, měli krásný vztah.... moc se mi líbily popisy jednotlivých obrazů Gustava Klimta a okolnosti jejich vzniku a průběh a styl jeho tvorby..... četla jsem předtím "Dámu ve zlatém", což je asi nejznámější kniha o životě Gustava Klimta a Osvobozená moda je takovým pohledem z jiné strany a některé věci popisuje podrobněji a víc, zeširoka.... ve srovnání s Dámou ve zlatém se mi líbila víc, protože Dáma ve zlatém je zaměřena dost úzce na konkrétní obraz Adele Bloch-Bauerové a na jeho osud, dědictví, soudní tahanice atd., tato kniha má širší záběr a i se lépe čte...

amenta
29.07.2018 4 z 5

zajímavá kniha, informace, spousta jmen a vzájemných vazeb, situace na přelomu století, fotografie...nutí dohledávat, studovat dál...naznačený vztah s Klimtem (kdo ale ví, jak to skutečně bylo)...silné osobnosti, vzájemná podpora a inspirace...hned jsem otevřela monografii o Klimtovi

Nočnípták
02.07.2018 5 z 5

To netrpělivé čekání, kdy kniha vyjde. Ač jsem se na ni moc těšila, nezačala jsem ji číst hned po koupi. To je tak, že když je kniha moje, stále ji odsouvám a čtu ty, co musím vrátit. Ani nevím kolikrát jsem ji držela v ruce a zase odložila. Teď už však bylo čekání neúnosné. Kniha o Emilii Flögeové mne nezklamala. Dokonce předčila mé očekávání. Již mnoho let miluji obrazy malíře Klimta. Od teď miluji i jeho múzu Emilii.

Knihu jsem přečetla za dva večery/ vlastně spíš noci/. A mohu říct, že odložit čtení na další den byla docela muka. Teď ji začnu číst znova. Hezky pomalu, aby mě neunikl žádný detail. Když jsem čekala na vydání knihy, plánovala jsem ji do výzvy. A ejhle, už tam mám jinou. No měnit už to nebudu/Raději zešílet v divočině se mně také líbila/,ale musím ji opravdu moc doporučit. Já vím, že je to o různých chutích a pocitech, každému se nemusí líbit to co mně. Já jsem ovšem tak moc nadšená že jsem vám to musela sdělit.

osobnosti móda módní návrháři osudy žen

Autorovy knížky

Margret Greiner
německá, 1943
2018  75%Osvobozená móda: Emilie Flögeová - módní návrhářka a múza Gustava Klimta

Kniha Osvobozená móda: Emilie Flögeová - módní návrhářka a múza Gustava Klimta je v