Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4166 646

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Xemerius
03.08.2022 4 z 5

Dříve jsem četla Doktora spánka, který se mi moc líbil, tak jsem si řekla, že se pustím do 1.dílu .

Osvícení je snad jediná kniha od Kinga (jo, ještě krom Řbitova zvířátek ;) ), kdy jsem se při čtení nebavila spíš tak jako jsem se doopravdy hooodně znepokojovala (rozumějte bála jako....moc :D) . Pro mě snad nejstrašnější byla "scéna" s keříky a vše co kolem toho Danny prováděl. Síla.

Celkově příběh shledávám velmi zajímavým.

P.S. I když jsem v "Kingovkách" celkem nováček, tak u něj zatím nenacházím chybu, avšak tohle na mě bylo trochu silné kafe :D .
Proto 4⭐

Marki019
13.07.2022 5 z 5

Na knihy od Kinga jsem se chystala delší dobu. Osvícení mám v knihovně už mnoho let. Film jsem neviděla, ale knihu jsem přečetla s velkým zaujetím. Radou na přebalu jsem se držela a četla vždy přes den. Super čtení.

Kabuky
10.07.2022 5 z 5

Perfektní titul. Přečetl jsem jedním dechem.

heavy66
28.06.2022 5 z 5

Osvícení je skvělá a děsivá kniha. Abyste si užili opuštěné chodby hotelu Overlook, musíte povolit uzdu vlastní fantazii. Nebo si pusťte Osvícení od Stanley Kubricka a film udělá tu práci za vás. Protože Jack Nicholson je dokonalým ztělesněním Jacka Torrance. Tak šílený, jak jen Kingova postava může být! Přesto Stephen King označil Kubrickovo Osvícení za nejhorší filmovou adaptaci svého díla! Zřejmě neviděl Běžícího muže!

rafan65
05.06.2022 3 z 5

Od Kingova Osvícení jsem zkrátka očekával daleko víc a je to tím, že jsem tento příběh po celá léta znal jenom v jeho filmové podobě. Některé pasáže se četli lépe, jiné hůře a byly zdlouhavé. Příště jedině v obráceném pořadí - kniha a pak film.

Nikusha
03.06.2022 3 z 5

No já teda nevím, musím jít proti proudu. Přišlo mi to chvílema takové utahané, moc mě to nebavilo. Třeba tu historii hotelu jsem přeskakovala...měla jsem podobný pocit jako u "To" , taky mě to bavilo, ale zároveň vlastně ne.

Čmeláček
20.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, perfektně dávkované napětí, dokonalá atmosféra, dokonalý King! :)))

FerryTaz
15.05.2022 5 z 5

K Osviceni jsem se dostal vicemene uplnou nahodou, kdyz jsem se koukal na novodoby film Ready player one hra zacina a v tomto filmu figurovala jedna scena z tohoto filmu. Vypadalo to desive a vcelku zajimave. Nez bych se ale podival na film, tak jsem sahl nejdrive po knize, nebot vim, ze knihy byvaji lepsi. Kniha se cetla naprosto sama. V kazde kapitole se vzdy neco delo a autor rozhodne nenudil. Nyni mam jiz v ruce pokracovani s nazvem Doktor Spanek a rozhodne budu s Kingem i nadale pokracovat!

Pítrs85
04.05.2022 5 z 5

Začátek mé krasojízdy dílem páně Kinga (zatím jsem četl jen novější Lunapark) a hned taková pecka. Osvícení je samozřejmě chronicky známá věc, legendární, už jen díky filmu od Kubricka, ale legendární naprosto zaslouženě. Film považuji za jeden z nejlepších ve svém žánru (bezkonkurenční Jack Nicholson), ale knížka jde ještě dál. Moc se mi líbí, jakým způsobem King popsal charakter Jacka Torrance, resp. jak se ze starostlivého (a strhaného) rodiče stane psychopat s palicí. Doslova miluju, když má můj nejoblíbenější žánr (horor) takovouto hloubku, páč Osvícení fakt není povrchní záležitostí, naopak. Pětihvězda jak vyšitá, už jen za ten fakt, že ještě žádné jiné knize se nepovedlo mě takhle kvalitně děsit.

LucySmile
29.04.2022 3 z 5

Film jsem neviděla, takže nemám žádné srovnání. Co se týče knihy, horory čtu jen výjimečně a pár knih od Kinga jsem už přečetla. Děj určitě napínavý a čekala jsem, že se budu víc bát. Vadily mi některé zdlouhavé popisy a chyběly mi tam některé souvislosti. Takový průměr...

lenka3980
22.04.2022 4 z 5

Kinga řadím mezi mé TOP spisovatele. Osvícení jsem opět přečetla jedním dechem. Bylo to napínavé už od začátku, kdy se vlastně nic moc nedělo. Jediné negativum vidím ve zbytečně táhlém popisu čtení výstřižků, které mi ani dál v knize nedalo žádnou výraznou souvislost a neshledala jsem tomu vyšší přidanou hodnotu.
Den po dočtení jsem si ze zajímavosti pustila i film a musím říct, že z mého pohledu vůbec nedosahuje kvality knížky.
Bodík strhávám za některé zbytečně dlouhé popisy, kdy jsem i něco přeskočila, jinak je to za plný.

orson
22.04.2022 3 z 5

Tady v komentářích jsem se dočetl, že knížka je (zejména v druhé půli) liná než film a protože film se mi hodně líbil, řekl jsem si, že si to musím přečíst. No byl jsem trochu zklamán, ale to bylo hlavně proto, že jsem ten děj už znal z filmu a tedy jsem přišel o většinu překvapení. Příště jedině v obráceném pořadí - kniha a pak film.

libor290
07.04.2022 3 z 5

Zajímavé čtení. Knížka se mi líbila, ale za mě průměr.
S. King dokáže geniálně popsat stav mysli, podrobnosti děje, ale čekal jsem asi něco jiného. Světovějšího. Hororovějšího.
Některé pasáže se četli lépe, jiné hůře a byly zdlouhavé. Nejvíc mě však mrzí, že jsem očekával napětí, že se budu bát, ale to si mi dostalo snad jen na pár stránkách.

Foxie89
05.04.2022 3 z 5

Moje první kniha od Kinga a musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Četla jsem ji teda dost dlouho, protože je hodně popisná a často odbíhá od tématu, ale líbila se mi.
A překvapilo mě, jaký konec měla :)

kristie
17.03.2022 5 z 5

Osvícení je prostě klasika. I absolutní nečtenář zná minimálně filmovou verzi. (Scénu, kdy se Jack snaží dostat přes dveře k Wendy a jeho šilený výraz viděl minimálně jako meme snad každý.) Já ho dlouho přehlížela a vybírala jsem si jiné Kingovy knihy. Měla jsem pocit, že po filmu už mi kniha tolik nedá. Chyba!

Byla to jízda od začátku do konce. Naprosto chápu, proč se z Osvícení stal takový fenomén. Vše ostatní už bylo řečeno. Rozhodně doporučuji.

IreneP
16.03.2022 5 z 5

Osvícení jsem znala jako film a myslela jsem, že knížka bude trochu zklamání. Ale vůbec ne! Je výborná i po všech těch uplynulých letech. Ta pomalá proměna Jacka Torrance, to plíživé zlo a čím dál častější "jevy" v hotelu Overlook... A moc se mi líbilo, jak do hloubky byly popsané vztahy i minulost postav, hlavně tedy Jacka. Výborný zážitek, který jsem si ještě umocnila tím, že jsem Osvícení poslouchala jako audioknihu.

vikaa
15.03.2022 5 z 5

Film jsem neviděla, takže jsem moc nevěděla, do čeho jdu. A byla to neskutečná jízda! Bála jsem se tak, že jsem večer nešla na chalupě na půdu a přemýšlela jsem, jaké by to bylo, kdyby některé věci kolem mě žily svým životem. Knihu jsem četla vždycky jen do 17.00 hodin, abych náhodou neměla zlé sny. A přiznám se, že jsem se podívala na poslední dvě strany a potom jsem byla o něco málo klidnější. Výtahem naštěstí nejezdím, kdybych bydlela v 8. patře, tak nevím, nevím... Těším se na film, Jack Nicholson je ten pravý týpek na Jacka.

Čand@
28.02.2022 5 z 5

Som bezbrehá fanúšička Stephna Kinga a moje hodnotenie ktorejkoľvek jeho knihy bude vždy jedine pozitívne. A Osvícení je práve tým majstrovsky napísaným hororom, ktorý som musela pri čítaní odkladať, lebo som sa tak bála, že som jednoducho ani nemohla otočiť stránku - a keď som po chvíli upokojila dych a utrela pot z čela, musela som ju vziať znovu do rúk netrpezlivá, čo bude ďalej. Som z tých, ktorí najprv čítali a až potom videli film s geniálnym Jackom Nicholsonom a som rada. V knihe sa dočítate mnoho detailov a širších súvislostí, ktoré sa do filmu nedostali, hocijako i ten považujem za vynikajúci.

PetraKysova
09.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak toto bola moja prvá kniha od Kinga, rozmýšľala som s ktorou knihou od neho začnem a povedala som si že začnem absolútnou klasikou. Najskôr som teda videla film a som rada lebo som si Jacka Torranca predstavila ako fenomenálneho Jacka Nicolsona.
Čo sa týka knihy som absolútne spokojná. Tak bravúrne opísané postupné šialenstvo, ktoré sa pomaly ale isto dostávalo pod kožu Jacka bolo dokonalé. Podľa mňa najlepšie opísaná postava akú som kedy v knihách našla. Priznávam Wendy mi liezla na nervy, bola úplne hlúpa nána. Ale tak 80 roky čo sa dá čakať.
Danny bol skvelý, malý chlapec ktorému sa dejú veľmi veľmi zle veci.
Celkovo absolútne dokonale napísaná kniha. Scénu z kúpeľne a mŕtvoly vo vani budem z hlavy dostávať ešte dlho.

Iveta Černá
08.02.2022 4 z 5

Až na některé zdlouhavé pasáže a některé vnitřní myšlenky hlavního hrdiny, jsem se do knihy začetla dobře a opravdu byla ráda, že jsem nebyla při jejím čtení večer sama doma, že bydlím v bytovce a že nemáme výtah :-). Popis hotelu byl dokonalý a protože se mi podařilo ponořit se i do jeho atmosféry, tak musím hodnotit kladně. Moc ráda bych viděla i film, ale nepodařilo se mi ho najít ke stažení s českým dabingem, tak snad někdy...