Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4139 644

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

stryko007
stryko007
04.10.2017 4 z 5

Čteno na služební cestě. Ani nemusím psát jaké se mi na hotelu přitom honily myšlenky

anisek989
anisek989
11.09.2017 5 z 5

Za mě je to mnohem lepší než film. I ten je samozřejmě skvělá klasika, ale jsou to podle mě už 2 rozdílný díla. V knize je na rozdíl od filmu mnohem líp vidět jak Jack spadá do šílenství, důvody zakořeněné v minulosti.. A ne jen bum prásk, jsme v hotelu a zblázní se nám taťka.

krejzina
krejzina
11.09.2017 4 z 5

Chvílemi zdlouhavé čtení, ale i tak to stálo za to :)

Kirrie
Kirrie
28.08.2017 5 z 5

Taak dočetla jsem a jsem z toho mírně rozpačitá. Posledních 100 stránek jsem si náramně užila, překousala, přežvýkala za jeden den. Prvních 300 jsem louskala týden. Ach jo. Stephenovy rozjezdy jsou pomalejší než já na kole. Ale i tak si kniha zaslouží 4 hvězdičky! Ta atmosféra byla dokonalá. Nemohu říct, že bych se při čtení bála, ale v jednu chvíli jsem měla pocit, že slyším hlasy a představovala si postavu, jak mi vtrhává do pokoje a chce mě umlátit. Takže za mě fajn kniha, která u vás vzbudí jisté pocity, když překonáte dlouhé pasáže minulosti a nic-se-neděje pasáží.

JanaHadačová
JanaHadačová
28.08.2017 2 z 5

Na drtivé, pochvalné recenze jsem se s chutí vrhla do četby. Nevím, asi jsem zhýčkaná dnešními horory, ale nepochopím, jak se někdo u tohohle mohl bát. Měla jsem nepříjemný pocit u keřových zvířat. Ale co jsem dočetla, cca před půl hodinou. Zavřela jsem knihu, řekla ehmm a uložila na poličku, toť vše. Žádné velké emoce (natož strach) se bohužel nedostavil. Teď se vrhnu na jeho nové dílo TO, tak snad to bude lepší

EDUmach
EDUmach
14.08.2017 5 z 5

Moje první "kingovka"

krausmary
krausmary
11.08.2017 4 z 5

Kdysi jsem viděla film (měli jsme to školou povinné) a kvůli tomu jsem se prostě nemohla na plno ponořit do jinak skvělého příběhu. Pořád jsem měla před sebou ten šílený xicht Jacka Nicholsona jak se snaží rozmlátit dveře sekerou... Nic proti, Nicholsona mám ráda a pro film to byla rozhodně výborná volba, nicméně kvůli tomu jsem si knížku nevychutnala tak jak bych chtěla. I přesto doporučuji jak knihu tak i film - v tomto pořadí!

Heisenberg
Heisenberg
09.08.2017 5 z 5

Další skvělá kniha od Mistra Hororu, Stephena Kinga. Zde je vidět, že King není jen spisovatel, ale i docela slušný psycholog. On sám je ale i tak trochu psycho. Nic ve zlém, jen v tom dobrém. Po přečtení určitě doporučuji zhlédnout stejnojmenný film.

alfinha2321
alfinha2321
08.08.2017 4 z 5

Zrovna nedávno jsem se vrhla na Kinga, protože jsem od něj zatím četla jen málo děl. Bylo mi doporučeno Osvícení jako stěžejní Kingovo dílo, a tak jsem neváhala. Ale upřímně řečeno mě zase tak neoslnilo (zatím od Kinga pořád vede Nespavost). Mě hlavně u těchto děl štve fakt, že hrdinové mají možnost katastrofu odvrátit a neudělají to - to je jako když hrdina v hororu leze do temných děr a podobně. A ten konec mě docela zklamal, takový hepáč (čili happy end) jsem nečekala.

PeM
PeM
07.08.2017 odpad!

Ne, ze mě Kingista prostě nebude....neberte to, Kingisté teď osobně, ale.....za mě to byl blábol...nevím jestli je větší psychopat Jack nebo King sám....

123Lussy
123Lussy
06.08.2017 3 z 5

Jak to říci. Tady čtu samé pochvaly, ale mně se ta kniha zase tolik nelíbila, i když mě bavila nejvíc ze všech Kingových knih, co jsem četla. Zpátky ale k Osvícení. Příběh byl samosebou perfektní, ale kniha mě začala bavit až na tom konci, kdy se z Jacka začal stávat ten blázen. Takové mrazení jsem ale nezažila, tudíž já prostě 5 hvězdiček dát nedokážu.

Kristyna95
Kristyna95
31.07.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem mela v planu uz delsi dobu. Nastesti jsem si shlednuti filmoveho zpracovani nechala az po precteni knihy, takze jsem tim nebyla nijak ovlivnena a mohla jsem se ji klidne nechat vtahnout do napinaveho a strasidelneho pribehu. Nektere pasaze se na prvni pohled mozna zdaji navic a zbytecne protahovane, ale ve skutecnosti krasne doplnuji postavy a my mame sanci do nich o neco lepe pohlednout a pochopit jejich pocinani. Obyvatele hotelu Overlook se u me mnohokrat postarali o poradnou husi kuzi, ale take o zvedavost a postupne jsem jim zacala propadat stejne, jako Jack. Kdyz mi zbyvalo asi poslednich ctyricet stranek a pribeh nabral neskutecne obratky, rikala jsem si- Tehle knize proste dam plny pocet, je uzasna! Ale nemuzu. Co ten konec, pane King? Co ten konec...?

JustWomen
JustWomen
30.07.2017 5 z 5

Právě dočteno, mrazivě děsivé, je noc, něco praská, bojím se jít do koupelny. Jestli mě slyší nějaký osvícený, potřebuji doprovod ...

Ajinka126
Ajinka126
30.07.2017 5 z 5

Osvícení jsem poprvní četla jako školačka na přelomu základní / střední školy. Kingův projem mi v té době přišel zbytečně zdlouhavý. Nechápala jsem, proč má potřebu popisat cestu autem na několika stranách. Pokud se tímto nenecháte odradit a překonáte to, tak se vám kniha v závěru odmění.

hs777
hs777
18.07.2017 5 z 5

Tak to byla pecka. Několik knih od Stephena Kinga jsem už četla, ale záměrně jsem se vyhýbala hororům. Tušila jsem,že se budu strašně bát - což byla pravda, ale netušila jsem, jak si ten děs a běs budu užívat. Sice jsem měla skoro pořád husí kůži, ale byla to paráda. A odteď si všímám pozorně všech zvířátek z keřů!

Carol96
Carol96
10.07.2017 5 z 5

Toto je kniha, která mě přivedla ke čtení. Poprvé jsem si jí přečetla asi v 9. třídě, jako referát, a byla jsem unesená.
Od té doby jsem přečetla hodně knížek od mistra Kinga a také mám velkou sbírku jeho knížek doma.

Úplně nevím, co bych o ní řekla ... je to prostě od Kinga!!

Doporučuji na 250%!!

FemmeFragile
FemmeFragile
10.07.2017 4 z 5

Když se mi kniha dostala do ruky, měla jsem tou dobou už bohužel odkoukaný film s Jackem Nicholsonem v hlavní roli - kdysi nám to pouštěli ve škole pro "popularizaci angličtiny", ale já z toho tehdy měla dost špatný zážitek, zejména kvůli tomu Nicholsonovi, který mě začal štvát už v Přeletu nad kukaččím hnízdem a tady ve své hitparádě pokračoval... Knihu jsem tedy brala do ruky dost s odporem, zápletka mi podle filmu přišla dost - s prominutím - "debilní" a jediný důvod, proč jsem se k rozečtení odhodlala, byl ten, že jsem tou dobou neměla na čtení co jiného. Když jsem si však odmyslela Jacka jako Jacka Nicholsona, a představila si pod ním někoho, kdo nevypadá už v základu jako úplný šílenec a kdo se tím šílencem teprve stává, otevřel se mi další neuvěřitelný Kingův svět plný neodůvodněné hrůzy, strachu z něčeho, co není vidět, není slyšet a o čem ani nevíme, zda to vůbec existuje... Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla na dovolené v hotelu, dovedete si asi představit, jak jsem po čtení "ráda" chodila po tmě do koupelny, kde naštěstí ovšem byla sprcha a ne vana. Stephen King je zkrátka jeden z těch autorů, který vás dvěma slovy přesvědčí úplně o čemkoli, že je to skutečné a může se to stát, a zde tomu bylo nejinak... 4 hvězdičky dávám jen proto, že jsem od Kinga četla několik ještě lepších knih, ale pokud bych měla hodnotit ne v kontextu autora, nýbrž v kontextu všech autorů, byla by tahle kniha někde na vrcholu a klidně bych jí těch 5 hvězd dala.

Všem milovníkům filmů však radím, aby si nejprve přečetli knihu, než začnou soudit podle filmu...

Charlie119
Charlie119
08.07.2017 3 z 5

Dalo se to přečíst, ale nevědět, co příjde na konci, odložím ji. Ze 300 stránek bylo zajímavých cca 80 a to není nic moc.

Lady Dracula
Lady Dracula
23.06.2017

Fíha, to byla ale jízda!
Pokud jste jak já už přesycení strašidelnými domy z hororů, tohle pro vás bude příjemným osvěžením. Sice stejné téma, ale mnohem lepší provedení. King je prostě mistr hororu zcela právem.
Příběh plyne lehkým pomalým tempem, napětí stoupá pozvolna a vy jen čekáte, tak kdy už je teda zařízne a ono pořád nic...hryžete si nehty nedočkavostí, ale stále ještě není konec...nedýcháte, valíte oči a pak to prostě práskne. A vy nakonec ani nevíte, jestli jste to očekávali takhle nebo vlastně úplně jinak... A tak sedíte na posteli, konsternovaně hledíte před sebe a říkáte si...co? Následně hledáte volné pokračování, protož to si prostě MUSÍTE přečíst :-)
Takže až teď pojedete na dovolenou, bacha na vyhlášené hotely, nikdy nevíte, co za zlé tajemství se tam ukrývá.

P.S.: Taky nemám ráda infantilní keřová zvířátka.

Michaleus
Michaleus
18.06.2017 4 z 5

Moja prvá Kingovka. Atmosféra bola slušná, kladné postavy sympatické a hlavne som celý dej cítil to, čo hlavné postavy. Bolo to, akoby som bol v ich hlavách. Ale strach som nepocítil ani raz a to je pre mňa malý mínus. Teším sa na ďalšie knihy od S. Kinga a vrelo odporúčam.