Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.62773

Osvícení (1.)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)

The Shining (1977)

Kniha Osvícení

Kláraaa20
dnes

Z knížky mám smíšené pocity. Některé momenty byly tak nějak děsivé ale žádný extra strach jsem neměla a některé zase byly úplně zbytečné a vůbec nezasahovaly do děje.

SteKiLu

Mistr strachu zabodoval....četla jsem Osvícení v horském hotelu a tím byla atmosféra dokonalá,stačilo aby někde vrzla trubka a člověk už byl v pozoru.Za mě Top!!!!

maryska09

Mistr King je skutečným mistrem svého oboru. Kniha má pomalý rozjezd, ale tempo stále stoupá a posledních pár desítek stran už nejde přestat číst. Čtenář se těší na konec, aby si mohl konečně oddechnout, ať už to skončí jakkoliv. Doporučuji pro všechny, kteří se rádi trochu bojí.

u_marketa

Podle mě nejnapínavější z těch hororových (ale četla jsem jen pár těch nejznámějších, tak na mě moc nedejte). U týhle knihy mě skoro mrazilo, což jsou pocity, který by mělo podle všeho vyvolávat i To, ale tam to u mě moc nefungovalo - kdežto do téhle knihy jsem se vžila. Možná proto, že tam nebyla přemíra postav (žijících :-)), prostě tříčlenná rodina v opuštěném velkém baráku, takže člověk se vždycky mohl ztotožnit s tím, z jehož pohledu se právě vyprávělo. Nebylo tam příliš odboček, padala mi pozornost jen u pasáží typu Jackovo prohlížení novinových výstřižků ve sklepě. V mém osobním žebříčku kingovek je na druhém místě, ale možná na prvním, protože Zelená míle je úplně jiná liga, na kterou jakékoli žebříčky a hvězdičky nestačí a nejde ji s ničím porovnávat.

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

Kopta

Teto Kingovo dílo se dá pro mě rozdělit na tři části. Hodně odflákle by se dali nazvat "zajímavé", "nudné" a "zajímavé 2". Každý si tedy dokáže udělat obrázek o tom, že bych asi knihu hodnotil pozitivněji. Obecně jde o premiéru Stephena Kinga na poli mé čtené literatury. A neřekl bych, že to dopadlo špatně. Dokázal jsem se jednoduše uchytit ve stylu, který autor píše. Jednoduchý, úderný a popisný jak jen to jde. Tu třetí část lze nenávidět a nebo milovat. Já si to v celku užíval, ale když jsem v půlce knížky viděl sám na sobě, že mne zajímají jiné vjemy okolo mne a ne úplně co dělá Danny na tamté chodbě a nebo nad jakými minulými hrůzami myslí Jack, bylo v tomto jasno. Celkově jsem ke knize v celku skeptický, protože jednoduše vím, že jsem se z 400 stránek bavil na dejme tomu 200 z nich. Což je v podstatě půlka. A to je dost slabé, ne? Další záležitost zde je porovnání s filmem. A ono se to vlastně ani srovnávat nedá. Film si totiž už skoro od začátku jde vlastní cestou, která není za žádnou cenu špatná. Kniha má tu vlastní, kde se více vžívá do postav. A to přeci taky není špatně. Kapitola sama o sobě je v podstatě konec, který je úplně jiný než v knize. A to je docela zajímavé. Moc nevím, co k tomu dodat. Film je kult a kniha legenda. Nejdou do sebe, ale obojí má své kouzlo. A kniha mne zaujala dost méně. Velká škoda.

Radim.01

Jedna ze stalic. Podle mě patří k tomu nejlepšímu co King napsal a po letech vydaný Doktor spánek je snad ještě lepší:-)))

janpetr

výborná kniha a skvělý film. JP