Osvícení

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.63013

Osvícení 1.

Literatura světová, Horory
Vydáno, Laser-books (Laser)

The Shining, 1977

Kniha Osvícení

Domisek1

Po shlédnutí filmu se mě knížka líbila nejvíc. Do čtení jsem se zakousla a Nemohla odložit. Supr čtení

Adél784

King zase nezklamal. Kniha je určitě lepší než film:) 4/5

jaroiva

Parodie na horor... asi jsem se dostala k jiné knížce než ostatní tady :) .
Film jsem neviděla, věřím, že bude lepší než knížka, protože jsem přesvědčená, že bude uvěřitelněji děsivý - už jen díky obsazení Jacka J. Nicholsonem :)
Kingovky mám ráda, až na sérii o Temné věži.
Hodně se mi líbilo To, kde mě ale rušily kousky s klaunem, které jsem ignorovala ... pak TO byla skvělá kniha.
V Osvícení mi připadala v podstatě celá kniha jako ty vyignorované části To.
Celkovému dojmu nepomohlo ani to, že jsem poslouchala audioknihu, která je podle mě načtená stylem "pozor, tohle je horor"... Přestože Petr Jeništa má pro mě příjemný hlas, interpretace mi připadala přešvihnutá a podporovala ten parodický pocit z knihy.
Doktora Spánka s potěšením vyhazuju z fronty k přečtení.

smudlajs

Další klasika od mistra hororu, která nezklamala. Udělala jsem tu chybu, že jsem nejdřív viděla film, což mě trochu brzdilo v představivosti a věděla jsem, jak příběh dopadne (i když trochu jinak než ve filmu), naopak obraz vyšinutého Jacka Nicholsona to dokonale vyvážil. Jeho ztvárnění Jacka Torrance je snad ještě lepší než postava vykreslená v knize. Celkově ale považuji knihu za daleko lepší než je film i když se jedná o takovou klasiku stříbrného plátna jakým Osvícení bezpochyby je.

cmelinka21

Jedna z najlepších!

veronika0382

Za mě nejlepší Kingovka (alespoň z těch co jsem četla). Pokud máte rádi duchařiny a horory, pak určitě neváhejte! Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Ajrad1981

Jack je těžce nesympatická osoba a divím se Wendy, že ho nekopla do zadku po té Dannyho "nehodě" - protože tohle měl být ten impuls, aby přestal s tím negativním, co dělal. No, pak by ale nebylo o čem psát, že, protože celá rodina by do Overlooku nikdy neodjela. Každopádně to, že mi byl Jack děsně protivný, asi trochu ovlivnilo moje hodnocení.
Prý by to měla být Kingova nejstrašidelnější kniha. Neposoudím, já se nebála. Jenže si za to můžu sama, poslední dobou čtení děsně drobím, než jsem se stačila se pořádně vyděsit, musela jsem knížku odložit a do dalšího čtení to vyprchalo.
I přes rozkouskovanou četbu jsem byla dost napjatá, jak to dopadne. Bude happyend, kdy všichni přežijí? Tohle je King, takže asi ne. Tak přežije někdo? Možností se skýtala řada a asi jsem trochu zklamaná z toho, co zvolil King. Jedna mrtvola navíc by ničemu neuškodila a tady by mi ani nevadil konec, do kterého by byl zamotán ještě někdo další osvícený.
I přes tyto drobnosti byla kniha super a mám v plánu v dohledné době mrknout na film, prý taky stojí za to.

Honey0105

Po čtení knihy "To" už jsem myslela, že se nikdy ke Kingovi nevrátím. Zmíněná kniha mě totiž značně zklamala. Rok k roku ale sedl a do rukou se mi dostala kniha Osvícení. Pár týdnů předtím jsem konečně viděla film "Osvícení", který se mi moc líbil, tak jsem si řekla, že dám šanci i knize.
(pozor spoilery)
Jack Nicholson ve filmu je výborný, ale kniha je ještě o kus lepší. V knize se sice nenachází bludiště, dvojčata, ani krvavé záplavy, ale jsou zde zase jiné věci. Co kniha navíc lépe vystihla je Jackovo šílenství a Dannyho osvícení.
Celou knihu jsem zhltla jedním dechem, konec mě potěšil ještě o něco víc, díky panu Halloranovi, který mě prostě baví!
Abych pravdu řekla, tak se jedná o jednu z nejlepších knih, co jsem četla. Ač jsem říkala, že Kinga už ne, tak teď se naopak těším na další z jeho tvorby.

mgeisselreiter

Po hodně letech jsem sáhl po Kingovi a byl zklamán. Hodně detailní popis všeho kolem je sice dobré pro celkovou představu, ale románu ubírá na spádu. Vyvrcholení tak pro mě nebylo vyvrcholením, ale vysvobozením z této dlouhé četby. Za mě 65%, 20. 2. 2020.
Kubrickovo filmové zpracování naproti tomu je prakticky bezchybné a geniální. Doporučuji.

andrea7191

Legendární kniha, kterou snad zná každý a kdo ne, dělá velikou chybu. Tohle už je prostě klasika.

Laféeverte

Patřím mezi ty, co znají Kubrickův film a teprve pak se dostali ke knize, takže jsem tak zhruba věděla, co čekat. Dostala jsem ale jinou verzi příběhu, plně propracovanou, která používá k dosažení týchž pocitů stísněnosti, strachu, izolace atd. jiných postupů. Naprosto mě dostala psychologie Jacka a Wendy...není to prostě jen zlo, které představuje hotel Overlook, ale taky ta temnější část v nich, se kterou bojují - ať už jde o záchranu jejich manželství nebo zachování zdravého rozumu, života, o ochranu syna...Stejně tak mě zaujalo Dannyho vnímání rodičů - dětské a dospělé zároveň.

Dominka09

Ze začátku my trochu trvalo knihu správně “uchopit”, ale chvíle kdy hotel ožíval jsem si opravdu užívala a milovala to.
Nemohu zatím porovnat s ostatními knihami od autora jelikož jsem zatím od nej četla jen TO a to je podle mě trochu úlet, ale určitě se chystám i na další mistrova díla, jelikož Osvícení mě - jak bych to jen...Osvítilo
PS: nedoporučuji číst pokud jste doma sami a bydlíte v lese

bookcase

Jednička mezi jedničkami. Kotel a výtah naprosto top sugestivní.

gemi

Geniální hororové dílo, tečka. Kolikrát jsem ho četl, třikrát? Nejmíň.

prelude

První čtený King a asi nejlepší od mistra

soupik2012

Ať sáhnu po jakékoliv jeho knize, pokaždé dostanu to co předem očekávám. Mistr hororů a mystiky ve své vrcholné formě. Nikdo jiný nedokáže tak fantasticky vytvořit tíživou atmosféru. Při poslechu jeho knih mi pokaždé představivost běží na plné obrátky. A přitom to jsou tak často \"kraviny\" oživlé keře, vážně? No když se to umí podat, tak se poděláte i z nich. Na této knize mě ale nejvíc bavilo sledovat psychologii a proměnu jednotlivých postav. Dokonale vymyšleno, dokonale podáno. Navíc audioknihu naprosto fantasticky čte pan Petr Jeništa.

Klarinet

Overlook. Ideální místo na odpočinek a urovnání rodinných vztahů. Osvícení. Forma nejvyšší intuice a vhledu do budoucna. Prokletý dar. Napínavé a děsivé. Ale mám větší favority od Kinga, tady asi přispěl k popularitě Kubrickův kultovní film. Doktor jezdící na tříkolce mě bude provázet ještě hodně dlouho.

okeey

Tohle byla naprosto famózní psychologická hra, která vás nenechá být dokud ji nedočtete. King se tady psychologicky dost vyřádil a popasoval se s tím naprosto mistrně. Příběh je svižný, plný napětí, místy kniha vyvolává pocit osamění nebo naopak ponorku z toho, že jsou 3 v obrovském hotelu odříznuti od světa. No zkrátka a dobře, tohle se Kingovi teda sakra povedlo. Klobouk dolů mistře

PetrCepek

Vynikající kniha a kongeniální Kubrickův film, třebaže poněkud o něčem jiném.

Archie

V nekterych ohledech genialne vystavena kniha (zasazeni, atmosfera, pojeti zla, propracovanost charakteru, vrstevnatost deje), presto me znovu, podobne jako u To, zhruba kolem prostredka knihy, zacalo trochu vadit to Kingovo profesionální romanopisectví. Nekdy bych zkratka u Kinga misto dalsich zaletu do minulosti postav a ruznych snovych scen a flashbacků, radeji pritlacil na pilu a nechal se unaset dramatem, pripadne par desitek stran proskrtal. Skvela kniha, jen mam stale ten vztah s mistrem Kingem mirne ambivalentní.

juanito39

Můj první King, ke kterému jsem se odhodlal po vidění Kubrickova geniálního filmu. Sám King tuto adaptaci nemá rád, protože se nedrží příliš předlohy. Ano, to je pravda, ale stejně je Kubrickův film geniální a s určitou uměleckou licencí se musí počítat.

Teď však k samotné knize. Musím uznat, že jsem byl mile překvapen. King je opravdu dobrý vypravěč, což je něco, co se o něm tvrdí. Zároveň však nevypráví pouze povrchní příběh. Zapojuje do něj mnoho společenských problému (alkoholismus, domácí násilí, autoritářství v rodině, rozpad rodiny atd.). Tato traumata, která jsou sice postavami ze začátku potlačována, znovu probudí hotel Overlook a pomalu ale jistě vyplouvají na povrch - v kontextu knihy se spíš hrabou sněhem. Kromě těchto "lidských" strašidel jsou v knize i strašidla nadpřirozená, která má ve vlastnictví samotný Overlook. I ty samotné jsou však často pozůstatkem lidských hrůz (vraždy, sebevraždy, podivná úmrtí, mafie atd.). A musím přiznat, že v některých částech knihy jsem opravdu měl husí kůži a běhal mi mráz po zádech. Celkově tedy hodnotím tuto knihu kladně.

Výhodou je, že i když člověk viděl film, může si klidně přečíst knihu. V mnohém se liší, některé věci objasňuje. I když v tom měl film určité kouzlo, že věci nechával tajemné a otevřené různým vysvětlením.

hellena1523

Kinga mám ráda, ale Osvícení mě moc nebralo, tak nějak zvláštně se to táhlo. Radši film.

Polinka92

Kniha je krásně napsaná. Bohatá slovní zásoba a pěkné slovní obraty.

Ačkoli literárně fascinující styl psaní, těžko jsem se do příběhu pročítala. Ve výsledku se mi příběh líbil, ale netroufám si s určitostí říct, že si to kdy přečtu znovu.

B4LU
26.12.2019

Já... nevím. Čekal jsem hodně, zvlášť po shlédnutí Kubrickova filmu. Hutnou atmosféru strachu, izolace, postupného šílenství a tak, a taky jsem to dostal, ale je to takové natahované. Dost možná mám tento dojem právě proto, že jsem viděl film, a tudíž jsem věděl (nebo jsem přinejmenším tušil), jak to celé dopadne, a že Jackův boj je předem rozhodnutý. Je to působivé, ale ne překvapivé.
Mimochodem naprosto chápu, proč měl King k filmové verzi takové výhrady. Zdá se, že Kubrick vzal knihu - podobně jako v případě 2001 - jen jako námět a předělal si to podle sebe, přičemž navíc v honbě za atmosférou vyházel spoustu věcí bez toho, že by se obtěžoval nějakým vysvětlením. Toto NENÍ příběh obyčejné ponorky v zasněženém hotelu.

Bibisp
24.12.2019

Film od Stanley Kubricka miluju už léta,ale ke knize jsem se dostala až teď z důvodu strachu jak se mi kniha bude líbit. Nakonec se mi moc líbila,ale furt jsem si představovala postavy z filmu,tudíž mě občas rušil děj.
Nikdy nemám radši film než knihu,ale tady to tak bohužel bude.

pavla.ba
22.12.2019

Kniha je napsaná hodně čtivě. Bohužel jsem očekávala pocity hrůzy, které se ale nedostavily a já jsem většinu knihy čekala a nudila se.

a.k
20.12.2019

Jack s manželkou a malým synkem se stanou oběťmi nefalšovaného hororového pekla, když je sníh odřízne od civilizace a oni zůstávají v opuštěném horském hotelu.
Výborná, postupně vzrůstající atmosféra zla a něčeho temného, co chce pohltit každého, kdo se odváží v hotelu setrvat. Vynikající progres ponuré psychologie jedné z postav. Šílenství, které prostupuje stránkami, je přímo hmatatelné.
Tohle mě moc bavilo. Doporučuji.

čef
06.12.2019

Kniha z nejhustějšího horrorového období autora. Setkáme se tak opět se všemi finesami tohoto žánru - osamění v bouři, strašidla, tajemná historie, děsivé zvuky a různé přeludy a strašidla - které jsou už dnes pro mne bohužel tak trochu pasé. A co zůstává? Pocity dítěte a rodičů v ne zcela funkční rodině a naděje, že snad jednou bude vše v pořádku. I zde se můžeme přesvědčit, jak moc se za těch více než čtyřicet let od vydání svět změnil a knihy jakbysmet.

BStone
05.12.2019

Naprostá klasika od Mistra, kterou jsem si dal po létech znovu a pořád to tam je. Mrazivá atmosféra a bravurně zachycené charaktery na pozadí hrůz...

29.11.2019

Výborně napsaná kniha, úplně typický King - řekla bych ;-). Prostě svému řemeslu rozumí. Děj začíná pozvolna nabývat na obrátkách a atmosféra houstne pomalu, ale jistě. Film jsem neviděla, takže nemohu srovnávat s knihou, ale Jacka Nicholsona si v hlavní roli představit dokážu fakt hodně dobře :-). Příběh je skvěle vystavěný, moc se mi líbilo zvolené místo osamělého hotelu, který je po příchodu zimy odříznutý od světa. A začíná boj nejen o život, ale také (a to především) o zdravý rozum. Zbytek je notoricky známý, proto nebudu spoilerovat, a knize dám tentokrát plný počet a doporučím ji příznivcům autora a jeho (nyní už) proslavených hororů :-).

Měňavka
16.11.2019

Strašně miluju film a moc jsem se těšila na knihu, protože kniha je vždy lepší. Nemýlila jsem se. Kniha má víc detailů a hlavně překvapení, protože ve filmu to samozřejmě bylo zpracované jinak. Avšak, stále hledám cestu k tomuto autorovi a zřejmě ji nenajdu. Je to můj několikátý pokus a bohužel se mi to čte těžko, je to rozvláčné a přijde mi, že je to pořád hrozně podobné ostatním příběhům, které už autor napsal...

Monomory
14.11.2019

První kniha, co jsem si od Kinga pořídila. Vzhledem k pozitivním ohlasům jsem očekávala trochu více, než mi samotná kniha nakonec poskytla.

Rozjezd byl velice pomalý, určité části byly až příliš popisné a děj samotný se příšerně vlekl. Atmosféra, kterou se autor snažil navodit ve mně sama o sobě nedokázala vyvolat pocit strachu/napětí, který jsem dychtivě očekávala. Trochu mne pohoršovalo, že ve vyhrocenějších situacích sklouznul autor často k popisu intimních partií postav. (Nemám problém číst takové pasáže u jiných knih, ale tady mi to přišlo opravdu zbytečné, aby se to objevovalo tak často.) Nakonec jsem ani nedokázala sympatizovat s postavami a konec byl
docela předvídatelný.

Na druhou stranu se mi líbil nápad a místo, které autor zvolil (osamocený starý dům) + jejich uvěznění na tom místě bez možnosti zásahu z venčí.

Kingovi Knihy nejspíše nebudou můj šálek kávy.

Rade
12.11.2019

Výborné. Příběh, to je jen základ. Ale hlavní je samozřejmě atmosféra, kterou autor buduje mistrně. Obří opuštěný hotel v horách odříznutý od civilizace, stupňující se pocit strachu, ohrožení – ale my nevíme, co přesně hrozí, a to je na tom to nejděsivější… První část mi přišla kupodivu silnější, než ta divoká jízda v závěru.
Je neuvěřitelné, jak málo stačí Kingovi k vybudování atmosféry strachu – hejno bzučících vos, stříhaná zvířátka z keřů, která ožívají (v našich představách či skutečně?), stočená protipožární hadice, rachotící výtah…
Povedený překlad (I. Němeček).

„ Nastražil uši a znovu je uslyšel, celé shromáždění strašidel nebo duchů, nebo to byl možná hotel sám, příšerné panoptikum, kde všechny atrakce končí smrtí, kde všechny pomalované vozíky žijí, kde se hýbou keře a malý stříbrný klíček může natáhnout běh odpornosti. Odpornosti tiché a vzdychající, šustící jako neúnavný zimní vítr, který si hraje v noci pod okapy, jako skomírající vítr, který letní turisté nikdy neuslyší. Odpornosti podobné ospalému letnímu bzučení vos v podzemním hnízdě, ospalému bzučení probouzejících se.“

Costanzo
06.11.2019

Když jsem se dozvěděla, že se chystá reedice této knihy, byla jsem nadšením bez sebe. Osvícení jsem četla kdysi dávno, již to bude skoro 20 let a byla to moje první kniha od Stephena Kinga, která ve mně zanechala hluboký dojem. Od té doby se autor stal mojí srdcovkou. Na Kingovi jsem „vyrůstala“ a hrozně ráda jsem se u jeho příběhů bála. King je pověstný svým stylem psaní, tvorbou ponurých a temných příběhů s hororovými prvky. Ne nadarmo se mu říká Mistr hrůzy. Dokáže vás k smrti vyděsit a přibít vám oči ke knize. Osvícení je vynikající. Když jsem knihu četla poprvé, fakt jsem se bála :) Rereading ve mně sice dnes již takové pocity nevyvolal, nicméně i doteď ve mě hotel Overlook evokuje čiré zlo. Asi nejděsivější scény, které v této knize najdete, jsou s okrasnými keři tvarovaných do podoby zvířat nebo pokoj 217. I po těch letech mi tyto pasáže přišly naprosto šílené. King prostě umí bravurně vytvořit hrůznou atmosféru celého příběhu a doplňuje ji naprosto excelentními psychologickými profily jednotlivých postav. Já osobně si myslím, že tato kniha patří k těm nejpovedenějším. Doporučuji.

Lenka.Vílka
05.11.2019

"Change (In The House Of Flies) - Deftones"

"Nakladatelství Laser neručí za psychické škody způsobené četbou této knihy."

Viděla jsem tehdy jako mnohem mladší tu slavnou adaptaci. A měla jsem v plánu knihu přečíst. Ale ne tak brzo (nejdřív jsem chtěla přečíst mistrovi povídky a teprve potom beletrii). No, adaptace dvojky mi to trochu překazila. Jestli moje frky čtěte, víte, že bych prostě nemohla jít do kina na něco, co jsem ještě nečetla, když jde o adaptace. Takže nejdřív Osvícení a potom jeho mladší bráška...

...zasekla jsem se. Pomóc!!!

Jo, knihu jsem doma měla z knihovny hodně dlouho. Skoro půl roku. Prostě jsem jí začala číst, když ještě svítilo sluníčko do desíti večer a zaklapla jí, když byla už v půl páté tma. A jenom si říkala: "Takže ty chceš přečíst Doktor Spánek za týden, který máš navíc (pracovně) dlouhý?! Kde se v tobě ta naivita a troufalost bere?" No, zda to vyšlo, si řekneme za týden...

O to mi přišlo víc vtipné, že jakmile jsem se dostala do hotelu, byl problém přestat číst. Až tak je kniha dobrá. A nejde jenom o tu hrůzu. Mě víc bavili ony počáteční náznaky hrůzy a začínající hrůza a potom celá ta hrůza. To bylo...brrr.

Co na téhle knize oceňuji nejvíc je ale vývoj postav, jejich charakteru a celkově jejich postup knihou. Proto je mistr mistrem. A zašlouženě. Nikdo na konci není stejný jako na začátku.

PS: rozhodně teď znovu kouknu na film a taky na druhou televizní verzi, tu jsem neviděla.

Mrs.Depp
05.11.2019

Pro mě asi to nejzákladnější, co by si měl přečíst každý kdo má rád Stephena Kinga. Kniha je skvělá, četla jsem ji na nočních a je to jedna z mála knih, u které jsem se opravdu bála. Zklamal mě akorát film a jeho závěr, ale kniha je skvělá.

Okoslav
29.09.2019

Vynikajícího spisovatele dělají z Kinga hlavně tři věci: 1. umí skvěle budovat atmosféru, 2. má neuvěřitelný pozorovací talent, a 3. umí psychologii postav. Shining není výjimka. Přerod jednotlivých postav je uvěřitelný, a to přestože King v celé knize pracuje s prvky, které jsou ryze neuvěřitelné. Osobně myslím, že Kinga skutečně oceníte teprve ve chvíli, kdy toho z daného žánru (para/psychologický horor?) přečtete víc a můžete srovnávat. King fakt hraje úplně jinou ligu než ostatní.

Btw, filmové Shining jsem dodnes neviděla, protože ze zásady nekoukám na filmy, které vznikly podle knihy – teda v případě, že jsem danou knihu ještě nečetla. Žádné spoilery se tedy nekonaly (pokud pominu onu slavnou scénu „Johny's heeereee“, ale nic není bez mráčku), což je vždycky dobrý :-)

Seabeast
03.09.2019

Konečně jsem se dokopal k přečtení něčeho od Stephena Kinga a začal jsem na doporučení Osvícením. Možná jako drtivá většina jsem první viděl opěvovaný film od Kubricka a přišel mi docela vydařený, i když posazený na zadek jsem z něj nebyl. Teď se přidávám na druhou stranu břehu. Kniha je prostě LEPŠÍ! Doslova po všech stránkách. Byl jsem překvapený kolik toho Kubrick svým zásahem "vykastroval", předělal a některý věci totálně překroutil - ne-li zmršil. V knize jde především o takovou tu "Lovecraftovskou" hrůzu z nehmatatelna/nadpřirozena a oplývá dusnější a zlovolnější atmosférou. To samí hlavní postavy. Proměna Jacka Torrance je velmi postupná a zpočátku by člověka nenapadlo, jakou vnitřní metamorfózou projde. Wendy není taková bezmocná puťka a Danny pošahaný klučík kroutící prstíkem skřehotající při tom. Suma sumárum, film je zkrátka slabý odvar a vy si tu knihu koukejte přečíst pokud ho žerete s navijákem!

NicolMark
29.08.2019

Máte nějakou knihu, která vás natolik vtáhla do děje, že jste si ani nedošli na záchod? Tak to je ona. Obrovský, zcela prázdný hotel je možná děsivější než různé smyšlené monstra. V jistých pasážích cítíte mráz po zádech, obzvlášť pokud máte silnou představivost. S knihou semtam uslyšíte nějaký ten prapodivný skřípot, hlasy, nebo uvidíte nápisy na zdech.

Kniha otevírá téma odříznutí od civilizace, osamělosti, starého hotelu plného zla a krutých přírodních podmínek. Osvícení začíná jako psychologické dílo rozebírající nitro – Jackova proměna je největší; ze zotavujícího se alkoholika se postupně stává loutka ovládaná silou hotelu. Jak málo stačí k překročení hranice šílenství? Ještě když to přeci hotel myslí „dobře“, to rodina je na špatné straně...

Po pasáži s dámou z pokoje 217 v koupelně pokaždé odhrnuji závěs. A pokud váháte mezi filmem a knihou, volte jako první určitě knihu.

knihomol078
21.08.2019

I přes velké ohlasy mě kingovky nenadchly. Dělá mi velký problém se začíst, děj se hodně táhne.

petraj30
15.08.2019

Tuhle knihu jsem četla ještě v pubertě a musím říct, že mě občas straší dodnes. Kniha se mi opravdu vryla pod kůži, tak si některé scény živě vybavuji. Brrrrrr , úžasné

Lasi808
14.08.2019

Má první kniha od S. Kinga. Na můj vkus delší "rozjezd", očekávala jsem napětí a strach dříve. Poslední čtvrtina knihy se mi ale líbila, zvláště duchařská linka děje :-)

2mig1
29.07.2019

Zatím nejpůsobivější titul od Kinga. První polovinu sice nejspíš ovlivnil fakt znalosti děje, ale závěr byl i přesto fenomenální. Boj o Jackovu duši (a tělo) byl až fyzickým zážitkem, který mi vymáčknul slzu z oka.

Olava
14.07.2019

Kniha byla dobrá, ale nezařadila bych ji mezi mé nejoblíbenější. Chvílemi byl děj tak strašně zdlouhavý a nijaký, že jsem se ke čtení nutila. Kniha nebyla dlouhá, jak je Kingovým zvykem, ale kdyby byla kratší, taky by se taky houby stalo. Nebála jsem se dostatečně, abych ji strčila do mrazáku :-)

Evule81
09.07.2019

Kniha, která se nedala odložit. Pořád mě to nutilo číst dál.

n.ezn.amy
26.06.2019

King je naprostý mistr ve vytváření atmosféry. Při čtení této knihy člověk zažívá tu mrazivou a studenou zimu, která obklopuje hotel, ale i velkou prázdnotu obrovského hotelu, kdy kombinace všech faktorů člověka můžou dovést až k naprostému šílenství

Laylak
16.06.2019

Pre mna je predstava obrovskej opustenej budovi s mnohymi prazdnymi izbami desiva aj bez toho, aby slo o mrazivu knihu. Ked k tomu priratam majstrovske pero Kinga, vznikne pribeh, pri ktorom nemozem spat, ktory ma nuti citat dalej, aj ked som stuhnuta od napatia. Mrazive od zaciatku do konca. Aj ked som dufala, ze osud otca bude trochu iny, na koniec mi to nevadi. V zavere som ostala opat ako prikovana, King si s nami pohraval az skoro do poslednej strany.

Dajada
16.06.2019

Fantasticky napsaná kniha. Napětí, napětí a napětí. Někdy jí přečtu znova. A film byl také výborný. Ta krev jak se valí chodbou. J

ArwenAragorn
12.06.2019

Další z knih, která nemá chybu. U některých pasáží se mi ježily vlasy hrůzou na hlavě. Napínavé, nervy drásající. Čteno opakovaně.
Film, i když v něm hrál skvělý Jack Nicolson mě tak nezaujal.

misa7369
11.06.2019

Kniha top a film bohuzel jedno velke zklamani

AndyBorovička
10.06.2019

moje první přečtená kniha od S.Kinga a byla jsem tak nadšena, že jsem pokračovala dalšími...

Balthazar
09.06.2019

Klasika, líbilo se, o kdy to není má nejoblíbenější kingovka, přesto sem se hned pustila do pokračování (Dr. Spánek)

Kláraaa20
23.05.2019

Z knížky mám smíšené pocity. Některé momenty byly tak nějak děsivé ale žádný extra strach jsem neměla a některé zase byly úplně zbytečné a vůbec nezasahovaly do děje.

SteKiLu
15.05.2019

Mistr strachu zabodoval....četla jsem Osvícení v horském hotelu a tím byla atmosféra dokonalá,stačilo aby někde vrzla trubka a člověk už byl v pozoru.Za mě Top!!!!

maryska09
23.04.2019

Mistr King je skutečným mistrem svého oboru. Kniha má pomalý rozjezd, ale tempo stále stoupá a posledních pár desítek stran už nejde přestat číst. Čtenář se těší na konec, aby si mohl konečně oddechnout, ať už to skončí jakkoliv. Doporučuji pro všechny, kteří se rádi trochu bojí.

u_marketa
22.04.2019

Podle mě nejnapínavější z těch hororových (ale četla jsem jen pár těch nejznámějších, tak na mě moc nedejte). U týhle knihy mě skoro mrazilo, což jsou pocity, který by mělo podle všeho vyvolávat i To, ale tam to u mě moc nefungovalo - kdežto do téhle knihy jsem se vžila. Možná proto, že tam nebyla přemíra postav (žijících :-)), prostě tříčlenná rodina v opuštěném velkém baráku, takže člověk se vždycky mohl ztotožnit s tím, z jehož pohledu se právě vyprávělo. Nebylo tam příliš odboček, padala mi pozornost jen u pasáží typu Jackovo prohlížení novinových výstřižků ve sklepě. V mém osobním žebříčku kingovek je na druhém místě, ale možná na prvním, protože Zelená míle je úplně jiná liga, na kterou jakékoli žebříčky a hvězdičky nestačí a nejde ji s ničím porovnávat.

Kubajzz
08.04.2019

Pěkné čtení, líbila se mi.

Kopta
31.03.2019

Teto Kingovo dílo se dá pro mě rozdělit na tři části. Hodně odflákle by se dali nazvat "zajímavé", "nudné" a "zajímavé 2". Každý si tedy dokáže udělat obrázek o tom, že bych asi knihu hodnotil pozitivněji. Obecně jde o premiéru Stephena Kinga na poli mé čtené literatury. A neřekl bych, že to dopadlo špatně. Dokázal jsem se jednoduše uchytit ve stylu, který autor píše. Jednoduchý, úderný a popisný jak jen to jde. Tu třetí část lze nenávidět a nebo milovat. Já si to v celku užíval, ale když jsem v půlce knížky viděl sám na sobě, že mne zajímají jiné vjemy okolo mne a ne úplně co dělá Danny na tamté chodbě a nebo nad jakými minulými hrůzami myslí Jack, bylo v tomto jasno. Celkově jsem ke knize v celku skeptický, protože jednoduše vím, že jsem se z 400 stránek bavil na dejme tomu 200 z nich. Což je v podstatě půlka. A to je dost slabé, ne? Další záležitost zde je porovnání s filmem. A ono se to vlastně ani srovnávat nedá. Film si totiž už skoro od začátku jde vlastní cestou, která není za žádnou cenu špatná. Kniha má tu vlastní, kde se více vžívá do postav. A to přeci taky není špatně. Kapitola sama o sobě je v podstatě konec, který je úplně jiný než v knize. A to je docela zajímavé. Moc nevím, co k tomu dodat. Film je kult a kniha legenda. Nejdou do sebe, ale obojí má své kouzlo. A kniha mne zaujala dost méně. Velká škoda.

Radim.01
26.03.2019

Jedna ze stalic. Podle mě patří k tomu nejlepšímu co King napsal a po letech vydaný Doktor spánek je snad ještě lepší:-)))

janpetr
19.03.2019

výborná kniha a skvělý film. JP

zdeez
16.03.2019

Démoni nadpřirození či reální? Aneb může se to stát i vám. Děj je sice předvídatelný, ale psychologie postav je velmi dobře vystihnutá.

laura
06.03.2019

Hm, tak se skoro bojím dát tak nízké hodnocení, ale tentokrát mě příběh nijak nenadchl, jako by mi neměl co nabídnout, při čtení jsem se nudila, příběh mě nedokázal vtáhnout a přišlo mi to tak nějak pořád dokola... Jediná kniha od Kinga, co jsem zatím četla, kdy jsem uvažovala, že snad ani nedočtu...

oxiduji
06.03.2019

Mistrovské dílo, bála jsem se, zahazovala do peřin a zase se poslušně vracela k četbě. Mistr v nejlepší kondici!!

Greenfingers
04.03.2019

Knihu jsem četl již před delší dobou, přesto však rád na ni vzpomínám. Opravdu mistrovský kousek pana Kinga.

Lila94
26.02.2019

King je zkrátka king v tom, že ví, že všechny ty nejhorší hrůzy, co si dovedeme představit, nakonec stejně pocházejí z nás samotných. Popsání psychických stavů a toku myšlenek společně s nenásilným stupňováním hrůzy je brilantní.

Monika_cz
20.02.2019

Jako první jsem viděla film a ten mě dostal ke knize. Je to čtivé, děsivé a šílené. Je to velice rozdílné oproti filmu, čekala jsem na bludiště nebo na smrt Dicka a stále nic, jsem ale ráda, že film není přesně podle toho. Každé má tak své kouzlo a je jedno, jestli první vidíte film, nebo si přečtete knihu, protože vás překvapí obojí. Těším se na dalšího Kinga.

Holanka
14.02.2019

Stejně, jak slibovali recenze, tahle kniha je skvělá. Má v sobě tajemství a čirý strach. King si skvěle a mistrovsky hraje s psychikou člověka. Mohu jen doporučit :))

Psychedelic
11.02.2019

Nebylo to zlé. Dlouhej rozjezd, rozumějte po 100 stranách se přestěhovali do hotelu. A v půlce knížky se začínají teprve dít divné věci. Hrdinové jsou uzavřeni v hotelu. A vy jste tam uzavřeni s nimi. Někomu to vyhovuje, někomu možná až tak ne. Za mně čtyři hvězdy a to proto, že Kinga mám rád. Vlastně je to můj favorit. Před touto knížkou jsem četl Salem's Lot. A musím říct, že to mně bavilo víc. Vesnice, víc lidí, vývoj událostí... takže tak.

Kovajda
07.02.2019

Jedna z mých prvních Kingovek. Úplně první byl Řbitov zviřátek, který ze mě udělal milovníka Kinga (byla to první kniha, u které jsem se bál). Od Osvícení jsem čekal, že mě v tom utvrdí... STALO SE! Titul nejděsivější knihy, kterou jsem kdy četl získává Osvícení. Zde se právě potvrdilo sto lidí sto chutí. Stephen King našel mé slabé stránky a napsal přímo pro mě na tělo to co bych nikdy nechtěl zažít! Trpím "sociální klaustrfobii", tedy skutečnosti, že kdybych byl někde odříznut na několik měsíců sám nebo jen třeba s dvěma dalšíma lidma (hosty a personál hotelu nepočítám :)), tak bych neměl šanci na přežití a jistě bych dopadl jako Jack. Hrozně nerad se pohybuji v paranormálních jevech (nechci na to věřit, ale část mého mozku mi říká, že je to skutečné), takže keřová zvířata, starý výtah nebo pokoj 217 mi za temných večerů jen při lampičce dělal permanetní erekci všech chlupů a chloupků po celém těle! Strašně sem se nenáviděl, že to čtu, ale odtrhnout se nešlo. Ta kniha pro mě byla tak moc příšrná (čti strašidelná), až byla sakra dobrá!
Čili... trpíš-li stejnými poruchami jako já, tak si knihu určitě přečti! Nebudeš litovat!
P.S. poznámka vydavatelství na zadní straně obálky: "Nečtěte sami a po tmě" je sakra pravdivá!

Morbidus
26.01.2019

Na tuhle Kingovku jsem se hodně těšil. A věru jsem nebyl zklamán, dokonce bych řekl, že předčila má očekávání! Kniha se rozjíždí pozvolna, ale jakmile se přesuneme na hrací plochu (čti: hotel Overlook) atmosféra začíná řádně houstnout. Psychologie postav je výborně zvládnutá, samostatnou kapitolou je v tomto ohledu Jackův duševní vývoj (či spíše rozklad). Ke konci knihy už se z toho stává hotový pád do maelstörmu šílenství. Perfektní.
Další slova jsou zbytečná, za mě plná palba.

pavel.2
18.01.2019

Rodinná dovolená, která se postupně mění v temné psycho. A film podle Osvícení natočený je neméně dobrý, řekl bych.

danyinsidebooks
16.01.2019

S knihami Stephena Kinga nemám moc zkušeností, ale už jsem si zvykla na jeho styl psaní, takže jsem se do příběhu začetla rychle.
Takovou pecku jsem fakt nečekala. Nebyla to ideální četba na lyžák, to fakt ne, ale bylo to skvělé. Měla jsem husinu, při některých scénách mě polil studený pot (jo, jsem strašpytel, no :D).
Postavy a hlavně jejich myšlenky byly neskutečně skvěle vykreslené a nelituju toho, že jsem si ji přečetla.

Nestorkea
11.01.2019

Nevím, jestli si od Kinga ještě nějakou knihu přečtu. Proč? Protože tahle byla dost dobrá! Vytáhla mě do děje, bála jsem se a v noci se mi špatně spalo. Super, ale vzhledem k následkům nemám do něčeho dalšího odvahu :-)

SamMarešová
05.01.2019

Bez chybičky...

rutto45
27.12.2018

Vynikajúci príbeh, napínavý a mrazivý až do konca. Nechápem prečo sa Štefanovi filmová verzia nepáčila?! Áno, rozdiely tam boli, ale aj tak si myslím, že ako aj kniha, tak aj film je kvalita sama o sebe.

shrek12
22.12.2018

Kniha byla skvělá. Film byl také skvělý.

Jury
21.12.2018

To byla sracka... Cca 260 stran nabitych totalne zbytecnyma kapitolama... Natahovani tam slo citet z kazdeho slova... Kdyby tam ty zbytecne kapitoly osekali a melo to nakych cca 180 stran... Bylo by to snesitelnejsi story... Dam Kingovi jeste jednu sanci s Doktorem Spankem jinak s nim koncim protoze zatim kazda kniha od neho byl pekny SHIT!

Adellll
14.12.2018

Nějaké části sice byli docela strašidelné ale asi bych to nenazvala úplně horor:). Ale jinak to bylo dost dobrý

Ilirea25
14.12.2018

Po proslulé knize TO, kdy jsem skončila v polovině a zapřísáhla si, že už to nikdy nedočtu, protože bych se ukousala nudou, jsem měla z Osvícení stejný pocit, že to dopadne stejně. Opak byl ale pravdou. Kniha byla naprosto skvělá, nemohla jsem se odtrhnout a po hodně dlouhé době jsem měla mrazení na zátylku, když jsem knihu četla. Při scéně v koupelně a srchovým závěsem jsem byla až skoro vyděšená, a tak moc jsem chtěla pokračovat, i když jsem se bála, co se dočtu. Za mě 5 hvězd a těším se na další knihy, které si od Kinga přečtu.

JaneDoe
18.11.2018

Musím říct, že jsem znala Kubrickův film zpaměti dřív, než jsem začala vůbec číst knihu... Takže pocity trochu rozporuplné. Copak z knížky jsem byla nadšená, ale už pro mě prostě nebyla zdaleka tak děsivá, jak to o ní člověk často slýchával. Prostě jsem ji nemusela schovávat do mrazáku. :D Což mě trochu zklamalo... Ale... ALE hodně je toho jinak, takže rozhodně stojí za to si ji přečíst. A díky tomu chápu Stephena Kinga - tedy to, proč se mu Kubrickovo zpracování nelíbilo. Na film jsem názor nezměnila, naopak bych byla ráda, kdyby filmakeři postupovali tímto způsobem. Přece - když se kniha převede přesně, tak už nikomu nebude stát za to ji číst!? King je sám proti sobě. :) Pro mě největší překvapení stromová zvířata. Asi i díky tomu, že je Kubrick vynechal. Je tam samozřejmě i víc "drobností". A kupodivu jsem neměla před očima Jacka Nicholsona, což ostatně taky hovoří v Kingův prospěch. :)

LaCucaracha
08.11.2018

Byla jsem mile překvapená. Je to teda něco úplně jiného než film. Film je taky dobrý, ale hlavně proto, že je hezky natočený, pěkné exteriéry i interiéry a skvělí dva ústřední herci (chlapeček mi vyloženě lezl na nervy). Bez toho by film za moc nestál. Ale knížka je nesrovnatelně kvalitnější. Mnohem bohatší, postavy mají osobnost a historii, vše dává smysl. Je zajímavé, že všechno to zajímavé se ve filmu neobjevilo, nezůstalo skoro nic, jen hotel. Přitom vosy i keřová zvířata, která se v záběru nikdy nehýbala, jsou myslím zfilmovatelné věci. Nebo jak si Jack pořád otírá rukou ústa. Atmosféra, že by se dala krájet. Horrorové scény jsou opravdu strašidelné. Ale kromě horroru je to i psychologický román, který naprosto pohltí. Takhle si představuju psaní na špičkové úrovni. A navzdory upozornění na přebalu bylo nejlepší číst ho večer a o samotě.

wesia
07.11.2018

Tahle kniha je...nepopsatelna, aneb kdyz si ji clovek neprecte, nepochopi...nadherne popsany pribeh rozkladu cloveka, jeho mysleni...v knize jsem nemela zadneho hrdinu, zadneho padoucha, protoze preci "hotel" nemuze v realu zpusobit takovou destrukci...nebo ano? Vse plyne jak ma, neni zde zadna zbytecna veta. Trochu mi zezacatku vadily vety v (), ale za par stranek si na ne clovek zvykne a proste k pribehu patri. Na popis sceny - kdyz Jack striha kralika a udalosti pote - dlouho nezapomenu, stejne jako konecna scena kdy Wendy odchazi zkontrolovat Jacka....mela jsem pocit, ze jsem tam misto ni... za me uplna spicka.

Susan94
02.11.2018

Předem mého hodnocení, jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla. Příběh plynul pomalejším tempem s dobře nastavenými zásahy do děje. Očekávala jsem, že se budu při čtení knihy "bát", bohužel se tomu dostalo jen při shlédnutí filmu. Cením velmi odlišný konec. V knize mi přišel mnohem lepší.

Michaelak561
30.10.2018

Velice mě baví a mám ráda knížky od Kinga. Dokáže svým psaním v táhnout do děje a neobyčejnou prestiží navodit atmosféru knihy. Patří k mým oblíbeným autorům.

marhoul
22.10.2018

Prozatím jediná kingovka, kterou jsem četla, ale byla natolik šílená, že se na další ještě nechystám. ;-) Vlasně kecám, četla jsem i Carrie. ..to byla taky síla. :-)

michal666
10.10.2018

Před lety jsem viděl film. Jack Nicholson co by Jack Torrance byl neuvěřitelně děsivý. Na knihu jsem hodně těšil a k mému překvapení se celkem dost od filmu lišila. Ve výsledku teď film hodnotím hůře, jelikož kdyby se trochu více držel předlohy, mohl být lepší.

Každopádně kniha je skvělá, první třetina se čte velmi dobře. Seznamování s Torrancovými, příjezd do Overlooku a seznamování s hotelem a jeho prostředím. Druhá třetina se mi četla už hůře, typicky Kingovsky roztahované pasáže mi dělaly problém a těžko jsem s ke čtení vracel. A najednou .... posledních 200 stran napětí, které by se dalo krájet. A finále, no ... čekal jsem podobný konec z filmu, ten v knize je lepší.

DROM

SeanFifield
07.10.2018

Asi jsem trochu ovlivněn oběma filmy, které jsem viděl a tak jsem měl tendenci hledat rozdíly a chyby. Ale pak si člověk uvědomí, že pan King to nejdříve napsal a pak to teprve někdo natočil. Je to napínavé, strašidelné a nutí vás to, zamyslet se nad tím, jak dlouho by jste vydrželi vy na takovém místě.

Rostica
05.10.2018

Jako vždy se od knihy nemohu odtrhnout... Ze začátku jsem se nemohla pořádně začíst, ale to se brzy změnilo. Stephen je prostě mistrem!

TreborDor
02.10.2018

Je popkulturní a kultovní klasika s podstatnou (dle mého autorem - vzhledem k volnému pokračování - cílenou a primární), neskutečně intuitivně chápanou a pekelně popsanou dějovou linií o totální alkoholové destrukci zabalená do mysteriózního (pro někoho "hororového") příběhu, který se vyskytuje ve většině Kingových příběhů (a to častokrát právě i v souvislosti s dětskou "senzibilitou a představivostí"). Četl jsem v 90.letech, kdy bylo naprostá "6ti hvězdičková bomba" a znovu až nyní (po 25ti letech) před volným pokračováním a je zřejmě díky "vědění" a spoustě jiných knih už "jen" jaksi "běžně skvělé" ; ) BTW: Kubrickova filmová adaptace je sice geniální, ale "úplně jiným sportem, a i na jiném hřišti"....navíc sám King ji nesnáší....tuším proč. Velmi zajímavý a významný je odkaz na Osvícení v novém Spielbergově filmu Ready Player One - možná i záměrný revanš za Kingovy pozitivní zmínky v románech o jeho snímcích : )

Freemantle
28.09.2018

Asi půjdu proti proudu a budu minimálně ukřižován hlavou směrem k hlíně, ale film byl pro mě lepší než knižní předloha. Začátek pozvolný, v polovině se děj rozjel, konec měl grády. Co se mi na knize opravdu líbilo, byly vsuvky v závorkách - myšlenky, hlasy v hlavě, představy - dodávalo to čtení jiskru hrůzy. Jack Torrance byl vykreslen příjemně vyšinutě, manželčino chování mi chvílemi přišlo až iracionální. Dannyho vnímání bylo napsáno dost zvláštní formou, pro mě nejméně zajímavou, nechci říct, že to bylo odfláknuté, ale... Nevím, no. Jinak popis kotle a jeho fungování v celém příběhu mě fascinovalo! A konec byl opravdu famózní.

3nitka
23.09.2018

Film som nevidela a po prečítaní knihy sa pri najbližšej možnej príležitosti na Jacka Nicholsona rada pozriem. Od Kinga som čítala iba pár kníh a páči sa mi na ňom ako vie navodiť temnú a mrazivú atmosféru.

JoSvob
15.09.2018

Precteno na zaklade hlednuti filmu s Nicholsonem. Rozhodne nelituji, ze jsem napred neprecetla knizku, oboji me moc bavilo. Libi se mi hlavne prostredi, ve kterem se dej odehrava.

zeros
14.09.2018

Pokud tu někdo hodnotí jako jednu z nejhorších Kingovek, tak za mě naopak jedna z nejlepších. Často mám s tímto autorem problém kvůli jeho zbytečné "ukecanosti". To tady ale neplatí. Skvěle to odsýpá a napětí graduje. A protože se rád a hodně vžívám do postav, tak je to chvílemi i hodně děsivé.

Polak
09.09.2018

Výborná kniha i film. Polak

kanitsuj
04.09.2018

Starý strašidelný hotel vysoko v horách, správce, který se vypořádává s cejchem alkoholika a kluk, který umí číst myšlenky. Originální téma, velmi dobře zvládnutá psychologie postav a mistrně gradující děj - čtenář si ani nevšimne, že zatímco přečetl dvě stránky, hrdinové zase o něco víc zabředli do nesnází a propadli beznaději. Na Kingových románech je krásné, že člověk má při jejich čtení pocit, který si dokáže zpětně dlouho vybavit, ale co mi u tohoto románu trochu kazí dojem je zběsilý závěr, který je natahovaný a nedůvěryhodný. V podstatě mi už bylo jedno, kdo koho kam a čím udeří, hlavně aby už byl konec!

Markusak
31.08.2018

@Terka72 Nevím na jaké straně si skončila, ale mě ten styl ze začátku nesedl taky. Buď zkus číst dal a překousnout, že to dělá menčí problém. A nebo vůbec nečíst Kinga, jelikož má opravdu originální styl vyprávění. Je to těžké jsou tu lidé co Kinga zbožňují a pak lidé co vůbec nechápou jak to může někdo číst. :D

Markusak
31.08.2018

Za mě úžasná kniha od Stephena Kinga. Je to moje první Kingovka a vybral jsem si jí kvůli hlavně, že znám film(bohůžel mě moc nenadchl). Kniha mě na první pohled připadala docela obyč. Do té doby dokud jsem se nedočetl až na třetí část knihy. U knihy se nebudete jen bát, ale i někdy zasmějete. King dokáže nádherné čtenáře uvést do fáze, že je vše v pořádku, ale hned jak tento pocit začne vás King překvapí záhady tohoto hotelu. Bylo to moje zatím nejdelší kniha co jsem kdy četl a určitě toho nelituji, jelikož mi to i tak přišlo málo stránek(486 str.). Nejradši bych dal 6 hvězdiček, ale jelikož nemůžu tak dám aspoň tich 5.

MatoZu
26.08.2018

Moje první Kingovka. Knize nemám snad co vyčíst, kromě poměrně nezáživného začátku, kvůli kterému jsem chtěla knihu odložit. Díky Bohu, že jsem si to rozmyslela. Kniha je místy dost děsivá. Na knize se mi nejvíce zamlouvaly postavy, které byly sympatické a soucítila jsem s nimi. Také měla velice pěkný konec.

Ajli
23.08.2018

Moc jsem se na knížku těšila, bohužel nakonec jí musím hodnotit jako jednu z nejhorších ,,Kingovek´´. Asi jsem od ní měla velká očekávání :-)

jfialova
22.08.2018

Výborná kniha a výborný film. Málo knih se dočká tak perfektního filmového zpracování. Doporučuji tedy obojí. Čtyři hvězdy dávám jen díky tomu, že existují určitě i lepší knihy, tato prostě zrovna měla štěstí-ale je nutno dodat, že zaslouženě.

Michal156
20.08.2018

úžasná kniha se skvěle budovaným napětím

lapagerie
14.08.2018

Příjemné překvapení. Až na ojedinělý popis rozkládající se oživlé mrtvoly jde spíš v celé knize o mrazivé napětí. To z ní dělá ten správný "horor". Proměna Jacka, kterého Overlook zcela pohltí, je děsivá. Tak se pohodlně usaďte, večírek právě začíná...

Terka72
05.08.2018

Já bohužel nemohu souhlasit s kladnými recenzemi. Mě kniha nebavila a celkově mě vůbec neoslovila. Četla se mně strašně špatně-možná je to tím, že mně nesedl styl, kterým autor píše. Ani jsme knihu nedočetla a musela ji odložit. Nevím, možná že někdy zkusím dát knize šanci...

Janicga88
22.07.2018

Vynikající kniha.. říkám pořád, že autor je génius:))

aneta2290
19.07.2018

Klasický příběh malého Dannyho. Poutavý, hrůzostrašný příběh. Přesně proto miluji krále literárního hororu.

Wolf012
18.07.2018

Velmi dobře napsáno, postavy se chovali naprosto reálně a hlavně rozumně žádné takové ty pochody směrem k sebe zničení. Celkový příběh byl nadupaný od začátku do konce. Takže budu pokračovat knihou Doktor spánek kde se znovu objeví Danny a jeho matka

ivanaa
16.07.2018

skvělá kniha

Pagin7
16.07.2018

Pro fanoušky mistra Kinga povinnost, já od toho čekal víc. Knihu jsem četl po večerech na balkoně hotelu (s rozsvícenou lampičkou) a nic se nepřihodilo, jsem zklamaný :-)
Kniha je dobrá, ale King napsal lepší, proto za mě 3*

bulda3
14.07.2018

Stačí se vcítit do situací a je hotovo. Velice dobrá kniha.

ktulu
13.07.2018

Mám Kinga rád, nicméně v případě Osvícení jsem sám sebe několikrát nachytal přitom, že jsem klimbal. Kdyby tento román napsal nějaký jiný autor, nemyslím si, že by měl tak vysoké hodnocení. Nápad je to samozřejmě dobrý, ale zpracování možná až příliš roztahané. Děj v celku předvídatelný. Spíše se vrátím ke Svědectví, Nezbytným věcem a Mlze.

p0stm0derna
08.07.2018

Bohužel. Zjistil jsem, že si budu muset přečíst vše na co narazím od tohoto spisovatele. A budu jej musit zařadit mezi své nejoblíbenější autory a tím se rozplynout v bezhlavém davu.

terin_ka
07.07.2018

Teda, wow. Knížka v sobě nemá takový ten klasický lekací strach, není to ten případ, kdy u hororů nadskakujete strachy. Osvícení vyniká v plíživém, psychouškém strachu. Nutí vás bát se jít delší chodbou. Nutí vás se ohlédnout, ale zároveň se bát ohlédnout.

lucie1099
06.07.2018

Skvěle povedený horor. Chvíli jsem myslela, že ho ani nedočtu, ale pak jsem svůj strach překonala...

Tesinka_Laufey
03.07.2018

Tak se pár dnů opět v klidu nevyspím a budu mít z každého vrznutí žaludek jako na vodě...Možná víc než hotel samotný a ta temnota okolo mě děsila nedůvěra mezi Wendy a Jackem, jak se jejich vztah pomalu hroutil.

NienorNíniel
03.07.2018

Originálně napsaná kniha s dokonalým a temným tématem. Po téhle knize se jen tak strachu nezbavíte, protože... Kdo ví, jestli nejste klíč k nějakému zlověstnému místu s temnou minulostí? Kdo ví, jestli nenarazíte ve vaně na mrtvou ženu a nebo pána v psím kostýmu? Příjde nám to nepravděpodobné, ale...

moonell
23.06.2018

Co to s tím Kubrick sakra udělal?

Paráda. Jeden z nejlepších Kingových hororů. Thrillerů. Psychotična. Nevím vlastně, jak to označit, ale je to sakra dobrý.

Torgal
22.06.2018

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

ivetts
07.06.2018

Další skvělá kniha od Kinga, pro mě lepší než film.

amalka2850
30.05.2018

Podruhé přečtená a ještě lepší zážitek než poprvé.

bakunin
24.05.2018

Miluji film, který jsem viděl aspoň pětkrát. Knihu jsem četl až později, s filmem jsem si to velice srovnával, a za knihou vůbec nezaostával ba naopak.

MilkyA
14.05.2018

Ja neviem príde mi to strašná škoda, že pri toľkých dobrých nápadoch, pekne vykreslenej atmosfére to akosi vôbec nie je napísané tak aby sa človek aspoň trošku vydesil, ani len v napätí som nebola. Nie som si istá či pre hardcore hororových fanúšikov je tento proklamovaný majster žánru dobrou voľbou. Ťažký mainstream, keď to môže prečítať moja babka a stále zaspať, nie je to horor. :D

Daduna
04.05.2018

Jsem fanoušek Stephena Kinga. Kniha se mi líbila ale musím říct,že jiné knihy na mě působily děsivěji a i po skončení knihy jsem o nich přemýšlela. Tady je to takový,že nevím co si o tom po přečtení myslet.

Miroslav83
29.04.2018

Hotovo. Skvělý příběh i vykreslení charakterů jednotlivých postav a jejich osobních "démonů",
a) mám chuť se napít
b) jenom co zlikviduji starý živý plot - jdu na DOKTOR SPÁNEK

pazdy15
16.04.2018

Fenomenální příběh, postavy a gradující napětí! :) Napětí a vztah postav jsou mistrně napsány! Prostředí samotného hotelu je zárukou dobrého čtení , knížku jsem měl za 4dny přečtenou. A ačkoli tam mr. Halloran moc nevystupuje, přirostl mi neuvěřitelně k srdci, ten chlap je zosobněním lásky, ochoty a porozumění! ;) DOPORUČUJI!!!

opic 12
07.04.2018

At už pršelo nebo lilo,sněžilo či chumelilo.Radno v takovém nečasu počastovat někde pod střechou u rodinného krbu.Halucinace.
At už se spalo nebo snilo,nikdy není všechno tak,jak by si člověk představoval.Stojím před proslulým pokojem dvěstěsedmnáct na prahu čehosi před něčím a dost možná uhnu pohledem...beru za kliku.Pohybem zabírám.Jemně a nenuceně přiotevřu.Více zatlačím na křídlo dvěří.Otevírám a zahlédnu...Však vy víte.
Ví to i Stephen King.Jen si vzpomente na některé vzpomínky z dětství.Něco vás jistě děsilo.Šel z toho strach.Byly to lidé,věci,stíny a nebo vaše představy ? Bylo to skryté a pliživé,bylo to ve vás.Dodnes v šuflíku vašeho podvědomí.Nedovedli jste to pojmenovat.Je to v nás.Představivost je živá.Semínka jednou vzklíčí.Neseme si je od dětství.
Co taková posedlost.Závislost čistá a krystalická.Chci další dávku Kinga k sakru.Ten absták tu dostává hloubku jakoby samotného prožitku.To autorovo temné období je tu znát.Blouznění s paranoidními stavy si vybírá svou dan.Realita uniká v chodbách.Zalézá do myslí jejich obyvatel,minulost nás dostihne.Venku si to taky podá ruce z temnou stránkou lidské duše.Že já do toho hotelu vůbec chodil.Vskutku osudový zážitek na celý život.Nadsázka říkáte? Jen si tam jděte bydlet sami.
Zdání ovšem tu a tam občas klame.Mohlo by se totiž dojít k mílce,že se jedná o horor či snad pouhou lekačku.Na tyto dveře neklepat a ani neotvírat.Žádné klišé se nekoná.Béčkový úprk na půdu místo ke dveřím a jiné logické díry se nekonají.Nad tím vším totiž vládne samotný autor.Atmosféra to je jeho a opět silnej důraz na psychologii s vývojem postav tu rozhodně povedeným s pozvolným přechodem u celé rodinky.Vše pro čtenáře o historii místa s flashbacky odkrývají vše podstatné ve vyznění právě samotného chytře na linkách popsaného děje.On je jednoduše někde jinde Pan spisovatel.Strašáci duše tam je jako doma.Má vypozorováno.Popíše a zlehounka připravuje půdu na sklíčenost beznaděj i ve finální zlobu.Kniha tak zásadně s psychologickým přesahem ve smyslu psycho thriller s mysteriozními prvky se špetkou strašení.Ne však jenom čistej horor.Ona ta obálka s anotací klame a dokáže bejt leckdy zavádějící,čtenář natěšen na krvavou řežbu na každé stránce s motorovkou bude nejspíše zklamán.Ale zase leckdy představivost dokáže mnohé.Tisnivě skličující momenty se špetkou syrovosti společně s vytříbeným napětím.A s příbývajícími stránky se zakousává čím dál víc samotná určitá flustrace.Ta se přenáší z onoho podivného místa na čtenáře.Silně povedené doslova hluboká příběhová studna.
Jen tak mimochodem začíná se u mě projevovat abstinenční příznaky.Ty závislosti...ted zrovna mám chut na další Kingovku :)
PS: Číst v noci a o samotě za vydatného deště nebo silného sněžení.Určitě nečíst na pláži nebo kde se vyskytuje mnoho lidí.Elementární prožitek a to přece patří ke čtení tak jako knižka:)

Asdas
30.03.2018

Majster Hororu? To skôr majster vaty . Podobne ako u TO pár atmosferických alebo s náznakom atmosféry momentov a potom skôr čítanie zo zvyku . Film od Kubricka je iná liga.

Romilo
21.03.2018

Opravdu super.

Polak
18.03.2018

Fantastická kniha a výborný film to byl taky. Michal

Nomia
09.03.2018

Naprostá dokonalost. Ponorková nemoc a paranoia v kombinaci s opuštěným horským hotelem, zvláštním dítětem a hlubokou rodinnou krizí, tohle vše vytvořilo nezapomenutelný příběh. S atmosférou tak hutnou, že se z toho skoro po****.
King si i v Osvícení opět brilantně pohrál s psychologii postav, přidal k tomu notnou dávku napětí a strachu a vykouzlil další ze svých skvělých děl. Děsivé, napínavé a tajuplné, prostě horor, který si zaslouží pět hvězd.

dalibor123
01.03.2018

Děsivé, mrazivé a rozhodně lepší než film :)

Anushka1
26.02.2018

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla. Žádné vleklé popisy, které má King tak v oblibě. Prostě se jde rovnou na věc. Srovnání s filmem, nesrovnatelné. Viděla jsem dříve film a už tam mi vadilo, že Jack (Jack Nicholson) vypadá jako psycho hned od začátku. Tady to pěkně graduje až k úplnému konečnému zbláznění.

TessieP
22.02.2018

Ono na tom Kingovi je stejně nejlepší/nejděsivější to, že vezme věc, co se úplně klidně může stát (úplně v pohodě dostanete ponorku, když jste zavření 24/7 v hotelu a jste nedoléčenej alkoholik), trošku to zveličí, přidá špetku děsivýho nadpřirozena a je to. Takže jakmile budu někde přespávat v hotelu, rozhodně nechci pokoj 217 a na zahradě rozhodně žádný keřový zvířata neplánuju.

Cherryel
14.02.2018

Některé pasáže jsem jen v rychlosti přelétla očima, protože tenhle spisovatel moc natahuje příběh a trvá než se pořádně něco začne dít.Keře ve tvaru zvířat, které byly nebezpečné? Přišly spíše k pousmání.Jinak ke konci docela napínavé ale to už jsem měla jen na pár stránek.

maruschka
07.02.2018

Nejsem si jistá, jestli mě víc děsil hotel, nebo to, kam se může dostat
(za určitých okolností)
každé manželství.

ChristineDaee
06.02.2018

Začínate čítať niečo, čo vyzerá ako prepracovaný spoločenský román. A postupne sa mení na niečo iné... Neskôr by som najradšej prestala čítať, ale už som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Paradoxne ma trochu upokojilo záverečné vyvrcholenie, lebo, napokon, také naháňačky s vrahom tu už boli. :D Moja mama do knihy len nakukla a potom sa ma snažila presvedčiť, aby som nečítala také príšerné veci, lebo sa skôr, či neskôr zbláznim... :D Napriek tomu sa k nej určite vrátim a chystám sa aj na film, ktorý vraj nie je veľmi podobný knihe a samotnému Kingovi sa nepáčil, ale je veľmi obľúbený. Tak prečo to neskúsiť ?
Edit: Filmu sa vôbec nepodarilo vystihnúť ducha Kingovho románu, ale ak film a knihu považujete za samostatné jednotky, môžete si ho vážiť, lebo je to nepochybne umelecké dielo.

Dep8
06.02.2018

Starý, ale luxusní hotel uprostřed nehostinného zimního prostředí hor, izolace, samota, pošramocené rodinné vztahy, abstinující alkoholik a osvícené dítě. V mysli Stephena Kinga se z této směsi zrodilo další vynikající dílo. Opět perfektní popis charakteru postav, který doprovází (především u Jacka) i nástin minulosti, dětství a krizí, díky tomu si můžeme dát tzv. dvě a dvě dohromady. U Kinga se mi líbí jakýsi mystický prvek, jež do svých děl zasazuje, v tomto případě je to pro mě stále záhadný Tony (je něco či někdo zvnějšku nebo je výtvorem samotného Dannyho?). Overlook je pak záhadné a zároveň děsivé i šílené místo a autor se zde mohl jak se patří "vyřádit".
Ohledně Kubrickova filmu - je Kubrickovo Osvícení a Kingovo Osvícení. Mezi nimi je podstatný rozdíl. Snímek není špatný, ale pokud bych měla srovnávat, nedopadlo by to moc dobře. Jack Nicholson, ač je výborný herec, se podle mě na roli Jacka nehodí, alespoň na Kingova Jacka Torrance. Ve filmu je tak trochu magor už od začátku, je po celou dobu odtažitý od manželky a syna, nejde tam vidět Jackova láska k nim. Navíc ve filmu chybí některé důležité scény a prvky, které jsou v knize. Mnohé scény mi přijdou schválně pozměněny. Kniha je rozhodně mnohem lepší, než film.

tomaserd
06.02.2018

Zaručeně jedna z nejlepších knih co S.K. kdy napsal :)
A pokud mám mluvit o filmu tak na něj se raději nekoukejte :(
Nic horšího a tolik rozdílů jsem snad nikdy neviděl.

buldozer5
05.02.2018

Proč?! Proč musí King jednu dějovou linku roztahovat na X stran? Kniha by se mi četla mnohem lépe, kdyby se vyhnul těm nudným pasážím. Jinak ale podle mě patří k těm povedenějším od mistra hororů.

Zuziiik
01.02.2018

Právem jedna ze dvou stěžejních knih Mistra hororu......má všechno, co má mít.....četla jsem až po filmu a nenarusilo to nic.....možná jen to, že jsem Jacka viděla jako Jacka Nicholsona...

Aerine
17.01.2018

Čteno až po filmu, možná proto jsem neměla ten správný pocit "děsu" či napětí. Ale líbilo se mi, že v knize je jasně vysvětleno proč "Osvícení" a jak to funguje. Konec v knize je pro mě uspokojivější než ten filmový.

Adam99
08.01.2018

POZOR SPOILERY : Nevím co na to říct. V této knize jsem našel všechno.
Ze začátku pobavení a obliba Jacka.
Dále začínající pocit strachu.
Mrazení při části v pokoji číslo 217.
V kapitole, kdy je Jack opilej na maškarním plese, jsem měl pocit, že i mě začíná šplouchat na maják.(A všechno ovládla Rudá smrt...)
A nakonec obrovská lítost nad Jackem, který chtěl pro svou rodinu udělat vše a dopadl jak dopadl..
Nemám co bych tomu vytkl. Prostě skvělá kniha.

amaenium
07.01.2018

Osvícení pro mě byla kniha zatím tou nejlepší od Kinga, dokonce mě více oslovila než slavné “To”.
Jako první jsem viděla film, takže jsem se nevyhnula srovnávání, obojí však mělo svoje kouzlo a oba konce mi přišli uspokojující.
Všechny postavy mi přišli skvěle vykreslené, atmosféra byla celou dobu napnutá a knihu jsem musela přečíst téměř na jeden zátah. Nemám nic, co by se mi na ní nelíbilo.

Lili000
02.01.2018

Bylo zde velké napětí po celou dobu.

adelaska
01.01.2018

Pro mě první od Kinga. Moc se mi líbila, bála jsem se a zároveň nemohla přestat číst.

Vlk.kh
31.12.2017

Myslím, že toto asi nepotřebuje větších komentářů :-) milovníci hororu určitě všichni znají a kdo tento žánr teprve zlehka ohmatává, měl by se do Osvícení rozhodně pustit a neprohloupí. Já už to četl třikrát, pokud mě paměť neklame a určitě si to přečtu znovu.

slunicko1958
22.12.2017

Byla jsem "rozdováděná" ze Řbitova zviřátek a chtěla jsem ještě...
Nevím proč, ale nebylo to ono. Řbitov mě bavil víc. Když byla v ostatních příspěvcích řeč o filmu, ten jsem uviděla až nedávno. Nad knížkou jsem si tu hlavní postavu představovala úplně jinak, Nicholson byl starý a jako magor vypadal už od začátku filmu...

werewolf88
07.12.2017

Jakmile slyšim Osvícení, okamžitě se mi vybaví Jack Nicholson. Ten jeho ksicht prostě nejde vymazat...Když se autor dozvěděl, že v Kubrickově Osvícení bude hrát Nicholson, tak nebyl zrovna nadšený, neboť herec už prý od pohledu vypadá jako psychopat:-)) Vynikající román...prostě Old school King .-)

Sarka25
05.12.2017

Osvícení byl moje první kniha kterou jsem od Kinga četla a opravdu se mi velice libila. Knihu jsem precetla jednim dechcem a rozhodne jsem se u ni nenudila.

kahuda01
29.11.2017

Po Hadrovém panákovi jsem si musel něčím spravit chuť...

Gustik5
10.11.2017

Jako mnoho dalších jsem i já nejprve viděl Kubrickův film a až poté četl knihu. Proto se nevyhnu jejich porovnávání. I přes to, jak byl snímek "osekán" si myslím že se po právu jedná o jeden z nejlepších hororů všech dob. Ač je to vskutku nepříliš přesná adaptace, jež je v porovnání s knihou, která velice jasně ukáže pravou tvář Overlooku, dosti mlhavá ve vysvětleních. Člověk tak při filmu dosti přemýšlí, domnívá se, co to či ono znamení mělo vlastně znamenat, zatímco při čtení v knihy se každý zaměří na to, jak by za daných okolností uvažoval on. O uzavřenějším a přívětivějším konci který si po děsivém čtení zasloužíme, ani nemluvě (a i tady byl pro mne velmi děsivý moment: Halorann v garáži a "lákající" palice). S politováním mohu říci, že bych byl podobně snadnou kořistí, jako Jack... Kniha za mne 100%- emotivnější, lepší empatie vůči postavám, pomalejší Jackova proměna v loutku hotelu, Film- 80%, i přes skvělého Nicolsona jsem měl pocit, že jeho Jack je tak trochu šílenec už od začátku. A herečka, hrající Wendy byla jednou z nejděsivějších stránek filmu. :)

dadako
09.11.2017

Na tuto knihu jsem se dlouho odhodlával a těšil. Ale takovou jízdu jsem nečekal. Od prvních řádků mě atmosféra pohltila, sežvýkala a vyplivla po dočtení posledního slova. Další z kingovek, před kterou nezbývá než smeknout.

Dominik106
02.11.2017

Kniha podle mého názoru patří mezi nejlepší knihy od Stephena Kinga.

Blafoun
01.11.2017

Tak nějak moc nevím jak to zhodnotit. Děj je zajímavě vymyšlený, bohužel po několikáté knize zjišťuji, že Kingův styl psaní mi úplně nesedí. V podstatě 80% je příprava a posledních 20% se něco děje. Člověk má pocit, že po tom co překousal přípravu rozvedenou do nejmenších podrobností je konec najednou strašně rychle pryč a tak nějak odfláknutý. Nechci vyloženě kritizovat rozvleklost těch prvních 80%, i tak je to celou dobu zajímavé a občas i trocha napětí, jen ten poměr by mohl být alespoň 50/50.

... nesnášel jsem postavu Jacka, nechuť postupně narůstala a od cca 60% knihy už se mi o něm ani nechtělo číst.... takže asi tak, musel jsem to napsat, hned je mi lépe :-D

Gabi.K
24.10.2017

Osvícení kritici označují , jako nejlepší knihu od Stephena s tím sice úplně nesouhlasím nicméně nebudu popírat, že je to výborná kniha a patří mezi nejlepší, jsem opět nadšená.

Příběh manželů, kteří se se synem , který má mimosmyslové nadání, jak nápaditě nazvala Dickova babička "osvícení" stěhují na zimu do honosného hotelu, kde má otec Jack dělat zimního správce a stráví celou zimu jen oni tři....

Hotel samozřejmě skrývá mnohá tajemství od sebevražd, vražd po mnoha majitelů mezi kterými nechyběli ani muži z podsvětí. Tím si autor připravil skvělou půdu pro příběh, s takovým nápadem by knihu napsal snad každý... teď samozřejmě nadsazuji.

Příběh je děsivý, tajuplný a plný drobností, který knihu dělají celistvou.

V dobrém smyslu mě pobavil titulek na knize "Nečtěte o samotě a ve tmě" to sice úplně pravda nebyla, ale bylo to vtipné a originální .

Viděla jsem i film Osvícení s Jackem Nicholsonem a film byl skvělý, líbil se mi , bohužel s knihou zas tak společného neměl, změnili hodně podstatných věcí , odebrali plno skvělých drobností a přidali pár zajímavých momentů.

Knihu tedy moc doporučuji.

sali13
18.10.2017

Byla to moje myslím čtvrtá knížka od Kinga. Tenkrát jsem ho ještě moc neznal, proto mě docela překvapil velmi rozvleklý začátek. Spousta popisů atd. Ale přišlo mi, že to k tomu tak nějak patří. Nemluvě o tom, že u Kinga jsou rozvleklé začátky docela zvykem. Ale příběh super, postavy taky (docel překvapení, že hlavním hrdinou je malý chlapec) a oceňuju taky propracovanou psychologii jednotlivých postav. Film jsem ještě neviděl, ale určitě se na něj chystám.

Hary
16.10.2017

Tak mam za sebou jiz nekolikatou knihu od mistra kinga. A musim konstatovat ze osviceni pro me neni zadny zazrak. Jedna se o klasickou ducharinu (coz pro lidi, kteri veri na duchy je paradni cteni) ale pro me slaby jak hermankovy cajicek. V knizce je pro me zajimave - otec vs. alkohol,matka vs. manzel a syn ktery spojuje lasku cele rodiny. A k tomu ti duchove kteri pro me nehraly zadnou poucnou roli.

Nikola149
10.10.2017

Kniha plně naplňuje slova Stephena Kinga : "Když postavíte na jedné straně realitu a na druhé fantazii, pak je mým úkolem tyto hranice smazat. Chci vám to maximálně ztížit, smazat rozdíly, když už nevíte, jestli jste zde, nebo jinde." !

stryko007
04.10.2017

Čteno na služební cestě. Ani nemusím psát jaké se mi na hotelu přitom honily myšlenky

anisek989
11.09.2017

Za mě je to mnohem lepší než film. I ten je samozřejmě skvělá klasika, ale jsou to podle mě už 2 rozdílný díla. V knize je na rozdíl od filmu mnohem líp vidět jak Jack spadá do šílenství, důvody zakořeněné v minulosti.. A ne jen bum prásk, jsme v hotelu a zblázní se nám taťka.

krejzina
11.09.2017

Chvílemi zdlouhavé čtení, ale i tak to stálo za to :)

Kirrie
28.08.2017

Taak dočetla jsem a jsem z toho mírně rozpačitá. Posledních 100 stránek jsem si náramně užila, překousala, přežvýkala za jeden den. Prvních 300 jsem louskala týden. Ach jo. Stephenovy rozjezdy jsou pomalejší než já na kole. Ale i tak si kniha zaslouží 4 hvězdičky! Ta atmosféra byla dokonalá. Nemohu říct, že bych se při čtení bála, ale v jednu chvíli jsem měla pocit, že slyším hlasy a představovala si postavu, jak mi vtrhává do pokoje a chce mě umlátit. Takže za mě fajn kniha, která u vás vzbudí jisté pocity, když překonáte dlouhé pasáže minulosti a nic-se-neděje pasáží.

JanaHadačová
28.08.2017

Na drtivé, pochvalné recenze jsem se s chutí vrhla do četby. Nevím, asi jsem zhýčkaná dnešními horory, ale nepochopím, jak se někdo u tohohle mohl bát. Měla jsem nepříjemný pocit u keřových zvířat. Ale co jsem dočetla, cca před půl hodinou. Zavřela jsem knihu, řekla ehmm a uložila na poličku, toť vše. Žádné velké emoce (natož strach) se bohužel nedostavil. Teď se vrhnu na jeho nové dílo TO, tak snad to bude lepší

ujunka
24.08.2017

Na tuhle knížku jsem se dlouho těšila. První půlka prostě nějak plynula. Ale potom, když se děj rozběhl, tak to byla jízda. Jen je mi líto, že Jack skončil tak, jak skončil. Že se s tím nedokázal poprat. Jinak super.

EDUmach
14.08.2017

Moje první "kingovka"

krausmary
11.08.2017

Kdysi jsem viděla film (měli jsme to školou povinné) a kvůli tomu jsem se prostě nemohla na plno ponořit do jinak skvělého příběhu. Pořád jsem měla před sebou ten šílený xicht Jacka Nicholsona jak se snaží rozmlátit dveře sekerou... Nic proti, Nicholsona mám ráda a pro film to byla rozhodně výborná volba, nicméně kvůli tomu jsem si knížku nevychutnala tak jak bych chtěla. I přesto doporučuji jak knihu tak i film - v tomto pořadí!

Heisenberg
09.08.2017

Další skvělá kniha od Mistra Hororu, Stephena Kinga. Zde je vidět, že King není jen spisovatel, ale i docela slušný psycholog. On sám je ale i tak trochu psycho. Nic ve zlém, jen v tom dobrém. Po přečtení určitě doporučuji zhlédnout stejnojmenný film.

alfinha2321
08.08.2017

Zrovna nedávno jsem se vrhla na Kinga, protože jsem od něj zatím četla jen málo děl. Bylo mi doporučeno Osvícení jako stěžejní Kingovo dílo, a tak jsem neváhala. Ale upřímně řečeno mě zase tak neoslnilo (zatím od Kinga pořád vede Nespavost). Mě hlavně u těchto děl štve fakt, že hrdinové mají možnost katastrofu odvrátit a neudělají to - to je jako když hrdina v hororu leze do temných děr a podobně. A ten konec mě docela zklamal, takový hepáč (čili happy end) jsem nečekala.

PeM
07.08.2017odpad!

Ne, ze mě Kingista prostě nebude....neberte to, Kingisté teď osobně, ale.....za mě to byl blábol...nevím jestli je větší psychopat Jack nebo King sám....

123Lussy
06.08.2017

Jak to říci. Tady čtu samé pochvaly, ale mně se ta kniha zase tolik nelíbila, i když mě bavila nejvíc ze všech Kingových knih, co jsem četla. Zpátky ale k Osvícení. Příběh byl samosebou perfektní, ale kniha mě začala bavit až na tom konci, kdy se z Jacka začal stávat ten blázen. Takové mrazení jsem ale nezažila, tudíž já prostě 5 hvězdiček dát nedokážu.

Kristyna95
31.07.2017

Tuto knihu jsem mela v planu uz delsi dobu. Nastesti jsem si shlednuti filmoveho zpracovani nechala az po precteni knihy, takze jsem tim nebyla nijak ovlivnena a mohla jsem se ji klidne nechat vtahnout do napinaveho a strasidelneho pribehu. Nektere pasaze se na prvni pohled mozna zdaji navic a zbytecne protahovane, ale ve skutecnosti krasne doplnuji postavy a my mame sanci do nich o neco lepe pohlednout a pochopit jejich pocinani. Obyvatele hotelu Overlook se u me mnohokrat postarali o poradnou husi kuzi, ale take o zvedavost a postupne jsem jim zacala propadat stejne, jako Jack. Kdyz mi zbyvalo asi poslednich ctyricet stranek a pribeh nabral neskutecne obratky, rikala jsem si- Tehle knize proste dam plny pocet, je uzasna! Ale nemuzu. Co ten konec, pane King? Co ten konec...?

JustWomen
30.07.2017

Právě dočteno, mrazivě děsivé, je noc, něco praská, bojím se jít do koupelny. Jestli mě slyší nějaký osvícený, potřebuji doprovod ...

Ajinka126
30.07.2017

Osvícení jsem poprvní četla jako školačka na přelomu základní / střední školy. Kingův projem mi v té době přišel zbytečně zdlouhavý. Nechápala jsem, proč má potřebu popisat cestu autem na několika stranách. Pokud se tímto nenecháte odradit a překonáte to, tak se vám kniha v závěru odmění.

hs777
18.07.2017

Tak to byla pecka. Několik knih od Stephena Kinga jsem už četla, ale záměrně jsem se vyhýbala hororům. Tušila jsem,že se budu strašně bát - což byla pravda, ale netušila jsem, jak si ten děs a běs budu užívat. Sice jsem měla skoro pořád husí kůži, ale byla to paráda. A odteď si všímám pozorně všech zvířátek z keřů!

Carol96
10.07.2017

Toto je kniha, která mě přivedla ke čtení. Poprvé jsem si jí přečetla asi v 9. třídě, jako referát, a byla jsem unesená.
Od té doby jsem přečetla hodně knížek od mistra Kinga a také mám velkou sbírku jeho knížek doma.

Úplně nevím, co bych o ní řekla ... je to prostě od Kinga!!

Doporučuji na 250%!!

FemmeFragile
10.07.2017

Když se mi kniha dostala do ruky, měla jsem tou dobou už bohužel odkoukaný film s Jackem Nicholsonem v hlavní roli - kdysi nám to pouštěli ve škole pro "popularizaci angličtiny", ale já z toho tehdy měla dost špatný zážitek, zejména kvůli tomu Nicholsonovi, který mě začal štvát už v Přeletu nad kukaččím hnízdem a tady ve své hitparádě pokračoval... Knihu jsem tedy brala do ruky dost s odporem, zápletka mi podle filmu přišla dost - s prominutím - "debilní" a jediný důvod, proč jsem se k rozečtení odhodlala, byl ten, že jsem tou dobou neměla na čtení co jiného. Když jsem si však odmyslela Jacka jako Jacka Nicholsona, a představila si pod ním někoho, kdo nevypadá už v základu jako úplný šílenec a kdo se tím šílencem teprve stává, otevřel se mi další neuvěřitelný Kingův svět plný neodůvodněné hrůzy, strachu z něčeho, co není vidět, není slyšet a o čem ani nevíme, zda to vůbec existuje... Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla na dovolené v hotelu, dovedete si asi představit, jak jsem po čtení "ráda" chodila po tmě do koupelny, kde naštěstí ovšem byla sprcha a ne vana. Stephen King je zkrátka jeden z těch autorů, který vás dvěma slovy přesvědčí úplně o čemkoli, že je to skutečné a může se to stát, a zde tomu bylo nejinak... 4 hvězdičky dávám jen proto, že jsem od Kinga četla několik ještě lepších knih, ale pokud bych měla hodnotit ne v kontextu autora, nýbrž v kontextu všech autorů, byla by tahle kniha někde na vrcholu a klidně bych jí těch 5 hvězd dala.

Všem milovníkům filmů však radím, aby si nejprve přečetli knihu, než začnou soudit podle filmu...

Charlie119
08.07.2017

Dalo se to přečíst, ale nevědět, co příjde na konci, odložím ji. Ze 300 stránek bylo zajímavých cca 80 a to není nic moc.

Lady Dracula
23.06.2017

Fíha, to byla ale jízda!
Pokud jste jak já už přesycení strašidelnými domy z hororů, tohle pro vás bude příjemným osvěžením. Sice stejné téma, ale mnohem lepší provedení. King je prostě mistr hororu zcela právem.
Příběh plyne lehkým pomalým tempem, napětí stoupá pozvolna a vy jen čekáte, tak kdy už je teda zařízne a ono pořád nic...hryžete si nehty nedočkavostí, ale stále ještě není konec...nedýcháte, valíte oči a pak to prostě práskne. A vy nakonec ani nevíte, jestli jste to očekávali takhle nebo vlastně úplně jinak... A tak sedíte na posteli, konsternovaně hledíte před sebe a říkáte si...co? Následně hledáte volné pokračování, protož to si prostě MUSÍTE přečíst :-)
Takže až teď pojedete na dovolenou, bacha na vyhlášené hotely, nikdy nevíte, co za zlé tajemství se tam ukrývá.

P.S.: Taky nemám ráda infantilní keřová zvířátka.

Michaleus
18.06.2017

Moja prvá Kingovka. Atmosféra bola slušná, kladné postavy sympatické a hlavne som celý dej cítil to, čo hlavné postavy. Bolo to, akoby som bol v ich hlavách. Ale strach som nepocítil ani raz a to je pre mňa malý mínus. Teším sa na ďalšie knihy od S. Kinga a vrelo odporúčam.

Týnidlo
13.06.2017

Neuvěřitelný zážitek. Smekám před autorem a dopuručuji.

Vincenzoci
31.05.2017

Pozor, spojler - Geniální! Místy až zamrazilo, ale dokonce jsem se i zasmál (dochází tam k opakovanému pokusu o nejednu brutální vraždu a najednou ze dveří vykoukne chlap v masce upíra a pochválí večírek). Knihu vřele doporučuji!

Schary
06.05.2017

Pěkná kingovka, kniha je klasický horor s jasným zlem, které umí mistr, tak pěkně vylíčit. Hlavním hrdinou je malý předškolák se svými rodiče. Charaktery a postavy jsou pěkně vylíčeny.

Dolik13
23.04.2017

Bohužel, knihu jsem dočíst nedokázal. Nedokázal jsem se aklimatizovat na styl vyprávění autora. Nevěděl jsem, zda postavy něco skutečně říkají, nebo si to jen myslí.Často jsem se v tom ztrácel
Nemluvě o tom, že první třetina knihy je opravdu nudná a nic zajímavého se tam neděje. V polovině knihy jsem se vyloženě nutil ke čtení, ale strach jsem nepocítil ani jednou. Musel jsem to vzdát, nevím zda mi "Kingovky" přirostou k srdci.

ji7967
23.04.2017

Já se tak nerada bojím! :-) I tak jsem šla do Kinga... Moje první kniha od něho. A myslím, že i na delší dobu poslední. Píše úžasně, až tak, že je člověku úzko jen při popisu hasičské hadice... Některé dlouhé pasáže mě přímo otravovaly a nebavily - a nakonec se ukázalo, že ne vždy jsou i pro děj v knize nutné. Asi mě fanoušci Kinga utlučou, ale mezi mé oblíbené se rozhodně nedostal, i přesto, že píše bravurně a vykresluje dokonale... Pro fandy hororu určitě vynikající četba. Pro mě nic, co potřebuji k životu ;)

ForiCZ
18.04.2017

Tak tohle bylo prostě kurevsky skvělé dílo. Kingova nepřekonatelná schopnost líčit postavy a jejich postupný vývoj, nemluvě o bravurním popisu odehrávajícího se děje a míst. Dá se o něm mluvit jen v superlativech a Osvícení je jeho zdařilým dítětem, které vás vtáhne a jen nerado pouští.
Vždycky jsem si v hotelech představoval, jakou mají minulost, kdo tam byl ubytovaný, jestli tam třeba někdo zemřel. Lákalo mě se hrabat v historii. Jenže když se čas sleje do jednoho večera, asi to nebude tak úplně fajn. Zvlášť, když se vás to pak snaží zabít roqueovou palicí. Zkrátka? Bravo, mistře.

Ivan Kučera
29.03.2017

Ako dieťa som frčal na kingovkách, no musela mi ich pašovať staršia sestra z dospeláckeho oddelenia našej knižnice. Lenže zásoby sa rýchlo tenčili a nakoniec mi nezostalo nič. Niektoré kingovky, vrátane najslávnejších, sa ku mne nedostali. Musel som si počkať až na doby, keď som začal zarábať. A s prvými peniazmi som si začal dopĺňať kingovské vzdelanie. Vrátanie Osvietenia a To. A dodnes si spomínam na to, ako som sa na obe knižky neskutočne tešil, očakávajúc hororové excelentné veľdiela... a nakoniec som dostal niečo, čo ma nie ktovieako zaujalo. Už TO ma príliš nebavilo, ale malo aspoň skvelé flashbacky, klauna a pár drsných erotických pasáží. Osvietenie nemá nič. Atmosféra je dobrá len spočiatku, potom sa to rozpadne a začne to byť nezaujímavé. Kubrickovo fenomenálne filmové spracovanie ma vždy bavilo sto krát viac. Paradoxne King ten film vždy neznášal a pravdepodobne ho neznáša dodnes a tak v 90-tych rokoch inicioval s Mickom Garrisom vznik mohutnej (a dosť blbej) televíznej mini-série, ktorá sa Kubrickovi nemala šancu vyrovnať. Takže 1:0 pre Kubricka. Mňa oveľa viac bavilo voľné pokračovanie Doktor Spánok, ktoré King napísal o desaťročia neskôr a ktoré sa venuje ako (už dávno dospelému) Danovi, tak čiastočne odkazuje a šikovne nadväzuje i na samotný Overlook.

Eleanor-ka
21.03.2017

Geniální.

Stephen prostě umí skvěle psát, takže žádné překvapení, že mě kniha děsila a uklidňovala zároveň. Malý Danny byl prostě podle jeho stylu popisování rozkošný a já si strašně přála happyend, kterého jsem se naštěstí dočkala.

Skvělý děj, parádní děsivý scény... prostředí luxusního hotelu, krutá zima, duchové... velmi povedené.

MinaHawke
14.03.2017

Super kniha i film byl skvělý.

Deepwonder
14.03.2017

První kniha, kterou jsem před pár lety od mistra hororu Stephena Kinga četl a musím říct, že je opravdu parádní. King skvěle pracuje s postavami, nechá je pozvolna vyvíjet a správnou měrou postupně přidává na napětí a strachu. První horor, po jehož přečtení jsem cítil opravdu fyzický strach, skvělá četba, vřele doporučuji :)

Michalkotea
13.03.2017

Veľmi dobre sa mi to čítalo, môj prvý horor v živote.

susu
10.03.2017

Mam stísněný pocit z klaunů od chvíle, kdy jsem četla To, a stejně tak po přečtení Osvícení nemám rada vytvarované keře, zvlášť ty, které maji tvar zvířátek...

reader14
09.03.2017

Trochu mě mrzí, že jsem před tím viděla film a popis postav neseděl na postavy ve filmu. Bylo pár věcí které mi na knize vadily kvůli tomu, že jsem dříve koukla na film a teprve potom se pustila do knížky. Každopádně doporučuji, skvělá Kingovka.

makemake
04.03.2017

Jedna z prvních "Kingovek", co se mi kdy dostala do rukou! Pamatuju si velmi dobře na to, jak jsem si nadával do blbečků - číst něco takovýho v zimě, sám, na opuštěným zámku, ale - nedalo se odejít. Zlo se tady plazí dostatečně pozvolna a pomalu, ale jistě vás omotá, sváže, a vy budete ječet strachy z věcí, co se skrývají v prázdných chodbách a hotelových pokojích, kde vám pomalu, ale jistě ztrácí zdravou mysl taťka údržbář, kterej se víc, než v realitě, zabydluje mezi duchy a přízraky tak zlýho místa, že vás pod šourkem (dámy nevim kde) bude šimrat ještě dalších deset let poté, co si na knížku jen vzpomenete! Za mě plnej stav bodů, plus fiktivní šestá za to, že díky týhle knížce se pro mě King stal navždycky drogou, na kterou si vždycky najdu peníze i čas!

boxas
24.02.2017

Napínavá tahle knížka opravdu je! A jestli máte trochu pocuchané nervy, tak raději nejezděte do vzdálených horských hotelů, i kdyby vám nakrásně slibovali All inclusive či cokoliv jiného... Člověk nikdy neví, kdo spal na tom pokoji před vámi a proč vlastně nepřišel na snídani a odjel z hotelu předčasně... :-)
Ještě poznámka ke knize - vše OK, jen moc nerozumím tomu, kde se v tak vzdáleném hotelu, kam je nemožný přístup po většinu roku, vzalo to výkonné plynové vytápění. Ale v Americe je možná možné vše.

martina.culik
23.02.2017

Opravdu jsem o toho malého chlapce bála. A nejen o něj.

Giný
01.02.2017

Kdyby bylo možné udělit vyšší hodnocení, hned bych ho knize dal.
Nechci se tu rozepisovat, protože nemůžu najít správná slova a výstižný popis.
Tahle kniha je prostě mistrovský kousek a kdo by si myslel, že její námět je ohraný, mohu vás ujistit, že zpracování je na pozoruhodné úrovni.
Kniha vás ovládne tak, jako byste byli vtaženi do samotného hotelu Overlook.

evin84
29.01.2017

Tak nevim mam z teto knihy smiseny pocit,asi nejsem zvykla na styl psani od Kinga. Kazdopadne si jeste od nej beco prectu.

Lanisa1966
29.01.2017

Ke knize není co dodávat...Jedním slovem super.

jirka0283
27.01.2017

Osvícení mám rád. Je to velmi ohmataná kniha v mé knihovničce. Doporučuji číst v noci a o samotě, zády k otevřeným dveřím, he he.

Caine
10.01.2017

Celkem dobré, ale King psal i lepší :-) Viděl jsem i film, to však byla katastrofa.

Romčuška
10.01.2017

Byla fajn, ale podle těch varování jsem čekala něco víc strašidelného... Osobně pro mě je víc strašidelný Salem Lot ale i tak to nebylo špatné ale výborné a Kingovské (i když na začátku opakování se stejného příběhu pořád a pořád dokola což mě hodně nudilo ale konec byl taková skvělá tečka).. Osobně nejvíc se mi stejně líbila scénka s dámou ze dvěstěsedmnáctky (ta byla nejstrašidelnější)

Janek
09.01.2017

Až dosud mě při četbě Kinga fascinovaly především dech beroucí začátky. V případě Osvícení jsem byla v tomto směru tentokrát docela zklamaná, ale postavy byly tak skvěle propracované a děj tak úžasně gradoval, že jsem se zase nechala unést. Svůj zážitek z četby i důvod, proč Osvícení stojí za pozornost, mohu nejlépe popsat slovy samotného autora: "Sen a skutečnost splynuly v jedno."

Pajan28
07.01.2017

Wow... SKVĚLÉ!!! Po přečtení této knihy se budu bát hotelových a jiných podobných pokojů (jsem posera s velkou fantazií

myšíkrálovna
02.01.2017

Spoustu věcí čtenáři dojde, když si přečte zároveň autorovy memoáry "O psaní". Zrovna o Osvícení se v nich píše spousta zajímavých věcí týkajících se okolostí vzniku. O spoustě kapitol autor ani nevěděl, že je napsal, v podstatě měl v sobě takového malého Torrance. Jinak ke knize samotné: strašně se mi líbil kontrast vztahu Torrancových před hotelem a po něm. Rodina si prošla určitou formou pekla a hotel je měl usmířit, zahladit rány. Namísto toho dochází ke katastrofě. Rodinná soudržnost na křehkých základech se rozpadá. Místy mě King dohnal k slzám. Osobně jsem byla z knihy nadšená a mohu ji jedině doporučit.

Padfoot
30.12.2016

Sice klasický horor ve strašidelném domě, ale zároveň mnohem víc. Psychické souboje sám se sebou, se svými traumaty z dětství nebo se závislostmi. Hledání síly a odvahy, poznávání, co je pravda a co klam a nakolik se tyhle dvě věci můžou slít…

MartinSt
26.12.2016

Knížku bych zařadil do TOP 3 co jsem od Kinga četl. Bohužel po přečtení Osvícení, To, Řbitov zviřátek, Noční směny, které jsou jedny z nejlepších a nejstrašidelnějších, co King napsal, mě stále nevyděsil jako 90% lidí, co komentují jeho knihy. Tudíž už vzdávám jakékoliv naděje, že bych se po přečtení Kinga něčeho bál :(

Nicméně se v Osvícení vyskytovala asi největší koncentrace napínavějších scén ze všeho, co jsem zatím přečetl. Akorát jsem byl překvapený dějem, jelikož jsem si celou dobu myslel, že Osvícení je trochu o ničem jiném.

Když tedy pominu, že ani tahle knížka mě nedokázala pořádně vyděsit a už to ani u dalších knížek nebudu vyhledávat, dávám 5 :)

12sipetr
20.12.2016

Toto je můj první horor! A bylo to poprvé co jsem si v knihovně řekl, že šáhnu po Kingovi! Nevím jestli jsem udělal chybu - knížka rozhodně stojí spíše za koupi a nejspíš tak v dohledné době učiním. Kniha ze začátku působí dojmem, jako by se nic nedělo, jako by všechno bylo v naprostém pořádku - jenže není! Příběh postupně graduje a přidává na drsnosti. U některých části jsem měl dokonce husinu a pokud jsem tuto knihu četl večer, tak po dočtení jsem si musel po bytě rozsvěcovat světlo. Jinak se četla velmi skvěle! Kniha byla pro mě nesmírným zážitkem, že už mám koupené pokračování. Každopádně nikdy jsem nevěřil, že mě chytne z knížek právě hororový King. Jsem za to nesmírně rád. A samozřejmě jsem také rád za to, že to vlastně byla jediná knížka ze Čtenářské výzvy 2016, kterou jsem dočetl. Příští rok se musím napravit a tím pádem asi ve čtení hororů od Kinga budu pokračovat.

whiolet
01.12.2016

Výborná kniha plná napětí.

YvLeZa
28.11.2016

Zatím nejlepší kniha, jakou jsem četla. Od začátku čtenáře zaujme a nepustí ho až do konce. Skvělé popisy, napětí, strach. Vcítila jsem se do všech postav a prožívala příběh s nimi. Rozhodně doporučuji přečíst.

jani.s
28.11.2016

Miluju horory a od této knihy jsem čekala o hodně víc. Chtěla jsem nějakou klasiku a dobře hodnocenou knihu do začátku, ale nestrefila jsem se. Rada 'nečíst knihu v noci a osamotě' je naprosto zbytečná, protože i kdybych knihu četla o půlnoci za Halloweenu ve sklepě, bát se rozhodně nebudu. Nějaká ta strašidelná část přišla po přečtení půlky knihy. Nechápu, jak se někteří mohli při čtení této knihy bát. Nedovedu si je představit jít v noci za tmy po parku a už vůbec ne jít na horor do kina. Kniha mě zklamala, později jsem se nutila do čtení, protože nerada nechávam nedotčené knihy, ale to neznamená, že Stephenu Kingovi nedám ještě šanci. Jen je těžké z tolika knih vybrat jednu, kterou přečtu jako první. :-)

Mariss
06.11.2016

4tení této knihy bylo pro mě utrpení-první čtvrtina dobrý,ale jako u jedno zmála případu musím říct ,že film se mě libil víc

bakjo95
30.10.2016

Jako druhou knihu jsem si od Kinga vybral OSVÍCENÍ a chyba to rozhodně nebyla! Nejdřív jsem se jemně lekl, jak může takto zdánlivě jednoduchý příběh rozepsat na 450 stránek? Nojo, ale pak mi to došlo...prostě KING. Pěkně propracovaný děj, který čtenáře postupně pohlcuje do strašidelného a napínavého děje. Mírumilovné chování Jacka se s pomocí hotelu velice pomalu a postupně mění do psychopatismu. Danny pro mě byl hlavní hrdina už jenom díky postavení, do kterého ho King dal a také díky nadpřirozeným schopnostem a inteligenci. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Doporučuji! - 100%

PS: Dva dny jsem spal s rozsvíceným světlem :D

Jane417
27.10.2016

"Osvícení" jsem vzala do rukou díky Joeymu z Přátel. Určitě nelituji, ale... mně se styl S. Kinga prostě asi nelíbí. Knížka je čtivá, strašidlená, napínavá, zajímavá, strhující... je všechno, co tady většina z vás píše. Jenomže podle mě King píše hulvátsky, takže to, co si z knihy zapamatuji bude zase výroky typu: "píčo uzená, husí kůže na genitáliích, ochlupení mezi nohama jak plave ve vodě, jakýho má hlavní hrdina ptáka nebo scvrklé kulky..." A tak to mám se vším, co jsem od něj četla. Je mi jasné, že právě pro ten jeho styl a rukopis je tak oblíbený, ale mně to nesedí.
"Osvícení" je ve svém žánru určitě top, je to top i Kinga, ale stejně mám pocit, že King píše na jedno brdo.
Kdyby to ale šlo, dala bych 3,5*.

ZuzánieI.
26.10.2016

od te doby, co jsem to přečetla nedokážu jít potmě na WC :D :D skvěla knížka. A přesně, jak již bylo napsáno níže... Stephen mi dluží pár nocí spánku :-))

mauglie
23.10.2016

Brrrr....Stephene! Dlužíte mi pár nocí spánku!

Darknessfriend
16.10.2016

depresivni vylet do horskeho hotelu

Nikolas0311
03.10.2016

Od ted moje nejlepší Kingovka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

panCHLEBA
02.10.2016

Nejstrašidelnější kniha od Mistra, jakou jsem kdy četl...každý rok od přečtení knihy s podzimem přichází strach z nastávající zimy a SNĚHU...

Krokíš
19.09.2016

Jedna z nejlepších knih od Kinga.

venacava
15.09.2016

Tuhle knihu jsem četla v 15 a absolutní masakr...chvílema jsem děsem nedýchala. Musím říct, že jsem absolutně chápala Joeyho v Přátelích proč tu knihu zavíral do mrazáku :). Pro mě jedna s nejlepších knih S. Kinga.

Arven2001
09.08.2016

Velmi napínavá knížka. Perfektní děj. Styl psaní nemá chybu.

MonnieSPO
18.07.2016

Do Osvícení jsem se začetla s nadšením, neboť starší knihy z Kingovy dílny jsou většinou famózní. Nebylo tomu jinak ani zde. Já jako strašpytel jsem se u knihy docela bála a když jsem ji četla před spaním, usínalo se mi nelehko. Příběh je poutavý a nese skvělý námět. V zime opuštěný a izolovaný slavný hotel Overlook s bohatou historii je skvělé místo pro dějiště nějakého hororového příběhu. Atmosféry místa využil i King a četlo se to jedna radost. Už se těsím, až se pustím do knihy Doktor Spánek, která je pokračováním příběhu hlavního hrdiny. Za mě tentorkát pět hvězdiček ***** :) !

Svatoslav
15.07.2016

Problémem Osvícení je jeho rozsáhlost. Téměř archetypální příběh o strašidelném hotelu, jež by vydal na delší novelu, je až neúnosně natažen. Nebyl by to ale King, aby i nutné (čti nudnější) pasáže dokázal hutnými flashbacky a sebereflexí postav, která je pro jeho romány tolik vlastní - zpestřit. Celý román je koncipován jako jedna velká pocta dámě, která dala duchařskému knižnímu subžánru tvář takovou, jakou známe dodnes. Shirley Jackson. Autor se nikdy netajil jejím vlivem na svou tvorbu. V tomto případě je to cítit opravdu hodně. Pouze do poloviny. Ve chvíli kdy se začne zápletka rozplétat a mytologie hotelu pookrývat své tajné kostlivce, vyprávění nabere spád a posledních 70 stran se čte jako na horské dráze. Dravé, intenzivní a neustále gradující. V ten moment se mé zklamané čtení změnilo v nadšené. Nebýt nutného dovětku "po čase" mohla se dostavit nefalšovaná katarze. Leč bohužel.
Osvícení rozhodně není Kingovým nejlepším románem nebo jedním z jeho nejlepších, ale rozhodně památným. Ať už díky ikonické adaptaci od Kubricka, parodické epizodě ze sitcomu Přátel nebo sporu mezi Kingem (puntičkářsky lpícím na detailech) a perfekcionalistou Stanleym Kubrickem. Pro fanoušky povinnost.
P.S. Na zadní straně přebalu se píše "rozhodně nečtěte večer sami". Mohu vás ujistit, že nehty strachy si rozhodně neukousáte.
P.P.S. Hlavní záporná postava má až podezřele podobné rysy jako legendární Pennywise. Náhoda?

Mandrejka
10.07.2016

Četla jsem až do 1:40 ráno, což se mi u knížky ještě nikdy nestalo. Nemohla jsem se odtrhnout. Strhující přítěh, který vás vzáhne do sebe, čte se jedním dechem. Nádherný horor, u kterého jsem se solidně bála. Dávám pět hvězdiček z pěti a těším se na další!

mourek-veronika
02.07.2016

Většina lidí je z knížky i autora nadšená, ale já nějak nemůžu najít důvod. Nevím, čím to je, ale kniha mě vůbec nezaujala. Do čtení jsem se musela nutit a zhruba v polovině jsem to vzdala. Bylo to spíš uspávající, než abych se začala bát, postavy byly příliš depresivní a nezajímavé.

kristyna2513
23.06.2016

První kniha, kterou jsem přečetla od začátku do konce a nemusela jsem vynechávat žádné pasáže. Příběh baví, velmi čtivé.

Bara Zelenkova
13.06.2016

Můj oblíbený horor - kniha i film

smoldo56
09.06.2016

Tak neviem. Možno to bude tým, že mám doposiaľ od Kinga prečítané len dve knihy (Zelená míla a Dlhý pochod), no po dočítaní OSVÍCENÍ musím, žiaľ, skonštatovať, že som čakal niečo trošku lepšie. Áno, je to napínavé, nervy drásajúce a sem tam (hoci len minimálne) aj hororové, no od kráľa hororov som si svoj prvý horor predstavoval minimálne tak, že sa po nočnom čítaní budem báť zhasnúť svetlo, a to sa nestalo. Vlastne pri pár úsekoch mi to ani ako horor neprišlo, skôr ako nejaká paródia ( interaktívne zvieracie kríky -WTF?). Sám píšem horory (hoci len amatérske na wattpade), ale pod pojmom horor si predstavujem niečo, čo sa zaryje hlboko pod kožu. Niečo, čo znepokojí. U tejto knihy k tomu prišlo až na samotnom konci. Každopádne je to super kniha. Kingovka ako vyšitá. S postavami tak sugestívne vykreslenými, že vám z toho bude pri čítaní buď veľmi zle, alebo veľmi dobre (hororoví maniaci pochopia :). Odporúčam.
Napriek tomu si však budem stáť za tým, že som čítal aj lepšie KINGOVKY a myslím, že ešte sa ich zopár lepších nájde.

vyvodka
06.06.2016

Nejsem příznivec hororů. Vysoké hodnocení tady na DK a skutečnost, že mě zatím žádná Kingova knížka zatím vysloveně nezklamala, mě přiměla Osvícení přečíst. Četlo se to dobře, sugestivní popis atmosféry, napětí, strašidelné místo Overlook...první část knížky byla více jako detektivka, to bylo super. Ale čím více konec, tím více horor a tím pro mě méně zajímavé. Dávám čtyři hvězdičky za nápad, za bravurní popis tísnivé atmosféry. Jednu hvězdu dolů za ta zvířata z keřů....to snad už bylo v ději zbytečné.

Hanzz
05.06.2016

Tak přečteno opět skvěle popsana psychologie postav. Pomalu postupující šílenství, kniha končí jinak než film a to je dobře, protože je lepší samozřejmě. Sem rad ze sem s hotelu Overlook už pryč, protože poslední sen sem mel právě o něm ;) a to nebylo nic hezkeho. Takže knihu doporucuji na 5 hvězd to dnes nebude ale na 4z5 určitě. Už se tesim na další Dannyho pokračování v knize Doktor spánek.

Anet1994
18.05.2016

Pro mě zatím nejlepší kniha od Kinga ;-)

katerina5544
16.04.2016

Výborná kniha!

Skripi
25.03.2016

Ľudia sú z knihy unesení a pritom to je takmer 700 strán o ničom. Neviem, ale Kingove knihy ma jednoducho nebavia. Možno má dar vykresliť situáciu, pocity postáv a prostredie ale pre mňa je najdôležitejší v knihe dej a ten je slabý... :(

marek6463
23.03.2016

Jedna z nejlepších knih od Kinga.

Misan1993
17.03.2016

Knížka byla neuvěřitelná. Hned po přečtení jsem letěl na ulož.to pro film, ale ten se tolik nepovedl. Chybí tam spousta detailů, na kterých je ta kvalita postavena.

katy238
16.03.2016

Pomalu postupující šílenství, rakovinu připomínající mrak, ploužící se myslí až do jejího úplného zatemnění. Jak dlouho dokáže otec odolávat pokušení zahubit vlastní rodinu, aby jí pomohl k lepším zítřkům, i když nemusejí nikdy přijít? Jedna z nejlepších knih S. Kinga, jakou jsem měla možnost přečíst. Díky, mistře.

MGT
12.03.2016

Na wikipedii jsem si přečetla jak dopadl film a jsem ráda, že to v knize bylo jinak, Halloranna by mi bylo líto.
Dvě třetiny knihy se mě docela táhly a neměla jsem problém knihu odložit, ale vše naprosto vyvážila doba od natažení hodinek v hale.

alisie
12.03.2016

Zprvu mi vadil styl psaní, vynořující se myšlenky nešly dost dobře oddělit od současného děje. Postupem času se myšlenky a dějové přeskoky umírnily a člověk se lépe orientoval. Jistá čtivost se určitě nedá upřít, ale nejsem si jistá, že by v tom byl neskonalým přeborníkem, když i já jsem poznala, že po sladce idylické pasáži, která čtenáře ukonejší a ukolíbá do pohody, prostě musí přijít "blesk z čistého nebe". Závěr mě trošku překvapil, ale vlastně nevím, jak moc zapadá do hororového žánru, když ze tří hlavních postav dvě přežily, ale proč by ne. Celou dobu jsem se držela doporučení nečíst o samotě a v noci, škoda, že jsem se závěrem knihy nechala strhnout a dočítala jsem ho osamělá v posteli před spaním, což se nakonec promítlo do snů. Takže vlastně jednou pochvala pro komentář na obalu knihy.

MikeDV3
05.03.2016

Velmi povedená horrorová kniha. Myslím ale že by mohla být o něco kratší. Na tuto knihu mě přivedla scéna ze seriálu přátelé.

Karcoolka2210
05.03.2016

Ak nerátam Geraldovu hru (ktorú nerátam, keďže som ju nedočítala;), tak The Shining je moja prvá kingovka. A ešte aká. Ja som teda nadšená, lebo takto strašidelný príbeh som dávno nečítala. Naposledy asi The Strain, čo už bolo dávno. Takže táto kniha je pre mňa isto prekvapením, teda prekvapila som samu seba, že sa mi tento žáner páči. Teraz si idem pozrieť film :) AJ
PS: Tak, film je na prd. Jack Nicholson ma vytáčal riadne, lebo odobral Jackovi Torrancovi srdce, ktoré v knihe mal. Kto si prečítal knihu, ostaňte len pri nej. Úplne to stačí :)

Damato
12.02.2016

Tak jsem se zas dala přemluvit k přečtení další z Kingových knih a protože jsem na to měla málo času, tak jsem " měla noční" a noc jsem trávila v křesle a dost jsem se bála. Byla jsem ráda, že manžel usnul v obyváku u televize a ani jsem nedýchala, abych ho nevzbudila, protože v tu chvíli, kdy jsem to četla, byl mou jedinou jistotou v nenormálním světě. Ale stálo to za to a při ranní kávě , kdy jsem mu vyprávěla co jsem v noci zažívala - no dávám mu dva dny, než se tady objeví jeho komentář... :-)

Maus
11.02.2016

Miluji Kinga a jeho knihy, bohužel kniha Osvícení mě zaujala zatím ze všech přečtených knih nejméně. Knížka je pěkně napsaná, příběh je taky pěkně vymyšlený, ale sama nevím proč, už bych si ji znovu přečíst nechtěla...

danny_21
08.02.2016

Nadprůměr Kingovy tvorby, a jeden z mála příkladů, kdy Vám fyzickou představu postavy neurčí Vaše fantazie, ale démonický Jack Nicholson ve filmovém ( ne tak povedeném ) Kubrickově zpracování. Véééndy, Danny, Overlock a hlavně REDRUM ( DROM ) se zapsali tučně do mé paměti, tolik opěvovaná Kingova psychologie postav zde podaná nad míru dobře - 80 %

Viky007
05.02.2016

Naprosté psycho! King je totální magor, ale to je o něm všeobecně známo. Nejspíš díky tomu dokázal napsat tak úžasné dílo. Ale co vám budu povídat, byl to nápor na psychiku. No jo, jsem holt chorobný strašpytel. A to čtu Kinga... jak logické.

Odmaskujte se! Odmaskujte se! Odmaskujte se!

dva.v.1
04.02.2016

mistrovské dílo !!
i když vzhledem k superlativům tady napsaným tak trošku zklamání.

hanka616
02.02.2016

Pěkné počtení. Příznivce Kinga rozhodně nezklame.

premacech
27.01.2016

Když jsem ji četl poprvé, nezačetl jsem se. Podruhé také ne, ale napotřetí po 20-ti letech ano. Brilantní kousek! Overlooku, jsem rád, že to s tebou dopadlo tak, jak dopadlo. 95%

orinka3
23.01.2016

Pro Polinea: já jsem starší ročník než ty (tipuju), ale bála jsem se taky. Četla jsem jen doma, ve společnosti, sama bych byla dost vyplašená.

Polineus
23.01.2016

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl, i když jsem zatím moc knih nepřečetl. Moje v pořadí druhá kingovka, první knížka co jsem od něj četl byl Lunapark. Tady jsem čekal větší množství originality, které se dostavilo.Trochu mě štve, že jsem některými strašidelnými pasážemi proplouval v autobuse. Jinak jsem se co nejvíce snažil číst večer v pokoji pro co nejlepší atmosféru - a jako že jsem se vážně bál. Člověk, než začne číst první horor, který doopravdy za něco stojí, si říká, jak ho asi kniha může vyděsit? Tady to funguje úctyhodně.

Romanka89
14.01.2016

Podobně jako třeba u Mechanického pomeranče jsem viděla nejprve film od Kubricka. Až po té jsem objevila knihu, a jsou to dvě samostatná díla, která bych si nedovolila porovnávat. Je jasné, že v knize je toho víc, ale myslím že to není tak podstatné, viděla jsem i jiné zpracování, asi třídílné, kde se to podle mne více drželo knihy, ale pokulhávalo zpracování, bylo to prostě béčko. Každopádně kniha je jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga.

natalie94
05.01.2016

Ten konec jsem čekala trošku propacovanější, ale i přesto opět dobrá Kingovka.

8Martin
02.01.2016

Z knihy jde opravdu strach, ale nutí vás to pořád číst dál a dál. Užasné čtení.

sackettboy
30.12.2015

Skvelá kniha 668 strán som prelúskal za 5 dni i pri nepriaznivých okolnostiach pre čítanie. Aj keď som si tak nejako ten koniec predstavoval u Kinga si človek nemôže byť ničím istý. Román bol tak skvelý, že ma láka filmové spracovanie z 80-tých rokov.

TheKing
28.12.2015

"Páni!", slovo které bylo první a poslední na dlouhou dobu, co jsem vyslovila, když jsem knihu dočetla. Než jsem ji začala číst, tak jsem si říkala, že je určitě hodně přeceňovaná, ale... Fu, je to vážně skvělé čtení. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a po dlouhé době nečtení, jsem ji překvapivě přečetla za dva dny. I teď mám smíšené pocity. Kniha mě dokázala vystrašit, neuvěřitelně pobavit, donutila mě přemýšlet a na konci jsem si i pobrečela. Prostě kniha jak má být! Zkrátka: nejděsivější, nejpropracovanější kniha vůbec (teda, co jsem zatím četla) ať už od Mistra Kinga nebo ne. Jedině doporučuji! Podle mne, kdo tu knihu nečetl, velmi prohloupil.

Eigis
25.12.2015

Jak je u pana Kinga dobrým zvykem, má i v této knize výborně zvládnutou psychologii postav, což ve spojení se slušným námětem a napínavým dějem dává dohromady velmi kvalitní literární počin.

Kamienkova33
23.11.2015

Také skvelé, ako len King môže napísať :-)

Shock
19.11.2015

Film se mi libí, viděl jsem ho aspoň třikrát a konečně jsem se dokopal k přečtení předlohy. Kniha mi připadá hodně rozvleklá, je zde hodně vzpomínání a náhledů do psychologie postav. Než se vůbec dostanou do Overlooku a začne se něco dít, tak už jste v půlce knížky. Díky tomu jsem ji několikrát odložil než jsem ji konečně dočetl. Druhou půlku už jsem přečetl jedním dechem při občasném mrazení v zádech. Film není přesnou kopií knihy, takže určitě má smysl si ji přečíst. V porovnání s filmem má kniha mnohem lepší konec.

orinka3
14.11.2015

Bylo by nošením dříví do lesa opakovat, co už napsali čtenáři přede mnou. Mimořádně povedená kniha, která je podle mě na stejné úrovni s kultovním To. Ostatně, myšlenku z To nacházím i u Osvícení - zhmotněné Zlo ničí hrdiny knihy se stejnou krutostí. Napínavé, psychologicky výborně zpracované. Jednička s hvězdičkou. Ne všechny knihy pana Kinga se mi tolik líbily, jsem ráda, že jsem narazila na tuhle. Čtu ji až po knize Doktor Spánek a i ta je výborná.

Majkrofon
02.11.2015

I keď vyše 600 strán nie je ani trochu málo, tak som ich dokázal prečítať až neuveriteľne rýchlo. Jedna z najlepších Kingoviek čo sa mi zatiaľ dostala do ruky. I keď som už videl film od Kubricka, tak ma to bavilo ako keby som do tohto príbehu išiel ako úplný nováčik (apropo, Kubrick veľa vecí pomenil). Výborný psychologický horor.

veronika5179
29.10.2015

Tato kniha mi byla doporučena jako jeden z nejlepších hororů. No, bála jsem se asi tak 2 odstavce a to ještě jen proto, že jsem strašpytel. Jinak naprostý průměr, místy až groteskní a trapný. Nechápu, jak může mít takový ohlas. Předvidatelná od samého začátku do konce.

jakafe
06.10.2015

Očekávala jsem od toho víc. Osvícení mělo silnou atmosféru děsu opuštěného hotelu, rozkrývání uvažování a motivů jednání jednotlivých postav, i geniální vyprávění a děj samotný, ale nějak jsem na konci byla zklamaná. A to jsem knihu četla o samotě převážně na chatě, kde v noci praskající dřevo obložení skýtalo ty pravé kulisy. Mnohými je Osvícení považováno za vrchol Kingovy tvorby, literárně je to jistě výborné, ale u jiných jeho hororů jsem se fakt bála, proto hodnotím 3 *.

Ruzaaa
29.09.2015

Kniha se skutečně četla sama, zvládla jsem ji za tři dny. Místy to bylo skutečně děsivé, ale nejvíc na mě zapracoval pokoj číslo 217 a jeho obyvatelka. Knihu bych zařadila jako klasiku hororoveho žánru a je téměř povinnost si ji přečíst.

Martia
26.09.2015

Nejdřív jsem přečetla knihu a pak jsem se podívala na film, který je o spoustu věcí z knihy ochuzen. Každopádně pro toho kdo miluje horory jako já je Osvícení ideální. Velký strašidelný hotel ve kterém se staly samé vraždy a sebevraždy a v zimě odtamtud není úniku.
Takže Stephen King je king a jsem zvědavá na "malého" Dannyho Doktora Spánka.

Etelea
08.09.2015

Tenhle příběh mi dlouhou chvíli kazil spaní. Bez legrace. Začátek nenápadný a klidný se postupně mění v psychohoror, který se čte se zatajeným dechem. Miluju a vřele doporučuji.

cat5
27.08.2015

Pomalé ale velmi deprimující deptání postav. Kniha mě pohltila-nemám co dodat.

Juryk
21.08.2015

Jedním slovem perfektní. Přečtení knihy jsem dlouhou dobu odkládal. Jednak to bylo tím, že jsem si ještě pamatoval vzhled Jacka Nicholsona z filmové verze (kterou jsem naštěstí neviděl ani do čtvrtiny), ale také jsem měl v hlavě parodující verzi, která byla k vidění v jednom z čarodějnických dílů Simpsonů. Nemám rád, když mi představivost narušuje filmové ztvárnění, ale nakonec jsem se tedy do knihy odhodlal a už po chvíli jsem si dokázal vytvořit své vlastní představy, jak kdo a co vypadá (díky bohu za to). Děj a napětí se z klidného rozjezdu pomalu stupňuje a čtenář je více a více ponořen do atmosféry, která se z "celkem příjemné" mění na "neskutečně temnou".

spedula
07.08.2015

Super, fakt jsem se místy bála a musela přerušit čteni,ale zvládla jsem to přečíst dokonce. :) Ten mě konec trochu zklamal, čekala jsem od něj více informaci,ale i tak jsem z knihy nadšena.

Pitbullka
06.08.2015

Kniha byla výborná. Ze začátku tam na mě bylo až příliš popisu. Ale za to závěr knihy, ten byl skvělý! A paní ve vaně, brrrr, z téhle scény mi nebylo úplně dobře.

Traum
31.07.2015

Nebyl jsem si úplně jistý, co tomuto dílu dát za hodnocení. Už už jsem sahal po čtyřech hvězdičkách, ale goodreadsovské ,,really liked it" mi nějak nešlo přes prsty. Rozhodně bych tu rád ocenil hloubku, kterou King postavám oproti Kubrickovi dal, protože věřím, že v příběhu, ve kterém je hlavním antagonistou MINULOST (ať už na rovině mezilidských vztahů, či makroúrovni pestré historie hotelu), jsou pečlivě rozehrané interakce uvěřitelných postav nutností. Bohužel finále bylo trošku slabší a co se budování a stupňování atmosféry týče, čekal jsem větší vítr. Na druhou stranu stejně jako u TO mě u Kinga hřál promyšlený mechanismus metafyzického kosmu (v jehož důsledku nastupuje úhlavní zlo), i když v tomto případě ne úplně vysvětlený, spíš mezi řádky.

skocka
28.07.2015

S prvou polovicou knihy som bojovala viac ako týždeň, a dokonca som nad ňou miestami zaspávala, ale tú druhú som zhltla doslova na posedenie. Miestami som sa normálne bála, aj keď ducharinu skôr považujem za vtipnú ako strašidelnú.

Obuvník
28.07.2015

Osvícení je ukázkový příklad motivu prokletého domu. Děj sleduje prakticky pouze tři postavy, které jsou vykreslené řádně ořezanou tužkou. Čtenář tak zná hlavní hrdiny skoro stejně dobře jako sám autor, chápe všechny pohnutky a souvislosti a... zkrátka věří.
Atmosféra je budována pomalu, na pevných základech. Zpočátku vám jemně cinká do spánků jako triangl, později duní hlubokým tónem lesního rohu a nakonec... no, posuďte sami.
Přesně tohle od hororu očekávám. Chci se bát (doma na kanapi to jde lépe než v opuštěném hotelu, kde je cesta na svobodu zapadaná sněhem).

Sapy
21.07.2015

Pokud vás přestaly uspokojovat prvoplánové béčkové horory, přečtěte si Osvícení a poznejte nový druh strachu. Plíživého strachu, který se vám dostane až do morku kostí, aniž byste byli schopní uvědomit si, kdy se tomu tak stalo. King na zhruba čtyř stech stranách čtenáři servíruje komplexní mozaiku roztodivných vlastností a povah hlavních protagonistů, při kterých zabloudí až do nejzazších koutů jejich mysli. Pokud také patříte mezi čtenáře, kteří se nenechají nakrmit povrchním vykreslením charakterů postav, pak si na tomto díle vyloženě smlsnete!

Hanina61
15.07.2015

Pro mě jedna z nejlepších "kingovek". Hrůza znásobená bezmocnosti a odříznutím od civilizace, šílený svět zla snažícího se vtáhnout do sebe vše živé. Opravdu krásně jsem se bála. :-)

magdice
09.07.2015

Dokonalá kniha, která Vás tak vcucne, že nemáte šanci nechat ji na pár dnů odpočívat. Stephen opět předvedl své kvality a vytvořil příběh, který boří veškeré hranice a místo pouhého představování si, jsem byla postavena přímo do děje a prožívala každou sekundu jako bych byla jeho součástí.
Filmové zpracování také nemohu opomenout, protože jako jediná filmová adaptace, na základě knížky, mě nezklamala.

Dera
01.07.2015

Hotel plný strašidel věru neměl blahodárný vliv na Jacka, toho času čerstvě abstinujícího alkoholika. Na duševním zdraví mu určitě nepřidalo prožité dětství, mám na mysli konkrétně jeho otce, který se zrovna nestaral o pohodu a teplo rodinného krbu. Tak mě prostě napadá, že na vyrovnaného a pohodového člověka by byly všechny čáry-máry Overloocku krátké.

Daniel.F
28.06.2015

K dokonalé knize jsem byl - přiznám se - "přiveden" až po zhlédnutí dokonalého filmu. Měl bych číst Kinga častěji, protože tohle byla libůstka.

richard7959
21.06.2015

Pokud existuje dokonalý hororový román, je to Osvícení.

ellescorpio
14.06.2015

I přes pomalý rozjezd mě kniha opravdu uchvátila, zhltla jsem ji za jeden večer. Jsem moc zvědavá na filmové zpracování, které jsem si šetřila na dočtení...

A asi si budu dávat bacha na keře ve tvaru zvířat :))

wiix
14.06.2015

Úžasné dielo, v ktorom King potvrdzuje svoje kvality. Dokonalo mysteriózny, napínavý thriller s úžasným psychologickým vykreslením postáv, netradičnou zápletkou a desivými scénami. Bravó!

rosemari
12.06.2015

Tlieskam, tlieskam, a dávam knihe 10 bodov s velkou hviezdičkou ako čerešničku na torte. Kniha ma 672 strán a ľudia moji ja som ju prečítala za 2 dni.Kniha vás tak stiahne do deje, že vám bude jedno či je navarené, upratané, prichystane dieťa do školy ..... na spánok za 2 dni dokopy cca 11 hodin.Majstrovské dielo od Kinga a moja prvotina od neho- akurát idem pozrieť sfilmovanú verziu a hneď dneska sa púštam do pokračovania príbehu o Dannym (Doktor Spánok).

Videl niekto film?Prečo sa spomína izba 237 keď je v knihe je 217??

moncam
17.05.2015

Kniha výborná stejně jako film, měla jsem pak těžké noci a pronásledoval mě šílený Jack Torrance. King prostě umí psát horory, v tom je geniální.

zimela
07.05.2015

Snad poprvé, kdy se mi film líbil víc, než knižní předloha. Ta se spíš, než Jackovu prohlubujícímu šílenství, věnuje duchařině, rozličným kejklům a samotné schopnosti osvícení. Což taky není špatné, ale viz. první věta. Slušné 4****

LucieRossi
04.05.2015

Skvělá kniha, výborně se četla.

kateeljackson
02.05.2015

Toto je mistrovské dílo co nemá obdoby. Ze začátku jsem se sice trochu nudila ale konec stál opravdu zato.

Terva
19.04.2015

Stephen King napsal v roce 1977 knihu, která vstoupila do dějin jak hororu knižního tak hororu filmového.
V roce 1980 natočil Stanley Kubrick podle této knihy film a do hlavní role Jacka obsadil Jacka.
Jack Nicholson je nezapomenutelný a obrázek z VHS a DVD kde kouká dírou ve dveřích zná snad každý.
Teď po 36-ti letech napsal Stephen King knihu, která nese název Doktor spánek.
Je to pokračování již zmíněného Osvícení.
Pro pořádek jsem si nejprve přečetl knihu první, podíval se na film a hned se pustím do knihy druhé.
Knihu Osvícení pan King věnoval Joemu Hillovi, což je jeho syn,
který do dnešní doby napsal již čtyři knihy, několik povídek a věnuje se i komiksu.

Pár citátů z Osvícení:

Bylo deset hodin. Byt byl naplněný předstíraným spánkem.

Podvědomí k nám nikdy nemluví literárním jazykem.

Do tvého tatínka vnikl hotel!!

kiki11
31.03.2015

Bezesporu jedna z nejvydařenějších kingovek. Přečetla jsem to jedním dechem. Super nezapomenutelný zážitek!

dominik123
11.03.2015

Osvietenie má vlastne všetko čo má strašidelný horor mať. Ale musím poznamenať že pri niektorých kapitolách som sa trošku nudil. Začiatok bol taký nemastný, neslaný, ale postupne napätie narastalo až skončilo vo fantastickom, závere knihy.Určite je kniha o dosť inakšie dielo ako Kubrickov film. Výsledný verdikt nie je úplne stopercentný. Dal by som tak 95 percent. Zvyšných päť percent by som strhol za až prílišnú jednoduchosť a občas aj predvídateľnosť, deja. Moje výsledné hodnotenie síce nie je úplne stopercentné, ale aj napriek tomu si túto knihu prečítajte. Ale musím vás varovať, atmosféra tejto knihy,nie je pre slabšie povahy.

demlice
09.03.2015

Tuhle knihu jsem musela číst pouze ve dne. Večer u lampičky jsem na to neměla! U Kinga obdivuju, jak dokáže pracovat s psychikou hlavních postav. Ježkovyvoči! Vždyť já jsem začala být paranoidní stejně jako rodina Torranceových! Už jen ta myšlenka toho, že každý hotel má své duchy, byla parádní. A že tenhle jich měl požehnaně! Líbilo se mi, jak "osvícení" probíhalo. Vůně pomerančů... Musím si příště v obchodě dávat pozor ;-)
Opět nezklamal!

Fairiella
05.03.2015

Srovnám-li knihu s filmem, musím dát za pravdu Kingovi. Jack se v ní zblázní opravdu o dost "přirozeněji" a taky má jeho šílenství víc rozměrů. Je tu víc znát, jak ho Overlook dostal do své moci. Na některých stránkách cítíte, že je hotel opravdu živý. Jackova žena navíc nepůsobí tak "nablble" a hystericky jako ve filmu. Závěrem jen tolik. Ta keřová zvířata. Už nikdy nebudu věřit živým plotům, sochám a podobným zdánlivě nehybným věcem!

Grety
03.03.2015

Každý hotel má jeden nebo dva stinné kouty, hotel Overlock je jiný, je to jeden obrovský stín. Drom pohání opilce k nadlidským výkonům a čtenář nezůstává jen u textu, ale má i vlastní fantazii a ta knize dodává ještě větší náboj. Mám ráda happyendy, takže konec mě nezklamal, ale některé pasáže mi přišli příliš dlouhé, proto to hodnocení.

Kiť Kať
25.02.2015

Kingu, tys mě dostal... Asi tak prvních sto až sto padesát stránek jsem si říkala: "Hm, nic moc, vcelku nuda.", dalších sto padesát stránek jsem si říkala: "Hm, už se to trochu rozjíždí, to už musím dočíst, když jsem za polovinou." a posledních sto stran... "Wow, Kingu, to bylo počteníčko!". Ano, začátek pomalejší, ale i kdyby se všechno mělo odehrát na posledních deseti stránkách knihy, tak to stálo prostě za to. Deskripce vyhrocení konečné situace mě prostě pohltila. A to, že i v poslední žhavé chvíli na sebe hotel Overlook nenechal zanevřít a téměř jsem se lekla, že není všem mrtvým konec... prostě čest mistrovi. Možná je má reakce přehnaná, ale myslím, že po vcelku nudném a nic neříkajícím dočtení Kingova "veledíla" Cell byla nevyhnutelná.

Dobře ty, Kingu :).

Renatecka
24.02.2015

Velmi hezky napsané, King je prostě "king". Námětem mi trochu připomněla film 3:15 zemřeš. Doporučuju přečíst.

honzik4422
22.02.2015

Jedno z nejlepších děl od mistra. Super horor s výbornou atmosférou.

Medojed
05.02.2015

Skvělé čtení!

tichackova.h
23.01.2015

Knihu jsem (ostatně jako většinu knih) přečetla celkem rychle...což samo o sobě může vnitřně automaticky znamenat, že mě chytla. Každopádně jsem narazila na pár pasáží u kterých jsem se trochu nudila, zárovaň pak na pasáže, které mě naopak naprosto dostaly. Co se týče filmu - toho s J. Nicholsonem, tak ten je supr, ta podivná atmosféra "prázdného" hotelu, kde stejně přemýšlíš, kdy se za rohem někdo objeví (a že objeví) je neskutečná...a hlavně, Nicholsonovi to prostě sedlo.

martunka
11.01.2015

Osvícení mám hodně ráda jako knihu i jako film. Myslím si, že tohle se Kingovi opravdu povedlo. Ráda jsem se při četbě nechala děsit.

MichelleKing
27.12.2014

OSVÍCENÍ......moje první ''osvícení'' bylo to zfilmováné s vynikajícím Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Po několika letech jsem si řekla, že bych si mohla prečíst předlohu k tomuto filmu. Knižní zpracování bylo také absolutně úžasné i ( nečekaně ) malinko odlišné. Osvícení patří do mých TOP 10 by STEPHEN KING.
Pro zklamané čtenáře tohoto titulu doporučuji podívat se na film.
Určitě změníte názor a rádi si legendarní OSVÍCENÍ přečtete znovu.

Martyska
22.12.2014

Zo začiatku vyzerala veľmi pozoruhodne, avšak celkový dej a koniec mi také už neprišli.Od konca som čakala viac. Nepopieram, že King má schopnosť zaujať čitateľa, ale mňa zaujalo len to, ako opíše daný moment. Keďže je to horror čakala som, že sa budem báť, ale naopak. Horrorové mi to prišlo moc málo a pri niektorých pasáž priam nudné. Knihu som ale zvládla a dočítala dokonca. Ide sa na film.

tweed
29.10.2014

Můj druhý King, který mě přesvědčil o tom, že King prostě nebude můj šálek čaje. Postavy mi přišly otravné, děj víceméně průhledný, styl psaní nudný a děs se ke mě nedostavil.

themarksokol
27.10.2014

Nebyla špatná, místy mě moc nebavila, ale začetla jsem se a dokončila ji! :)

Toomm
24.10.2014

Paradox jako hrom. Ačkoliv je tohle kniha která mě přivedla ke čtení Kinga, zároveň je to právě kniha která mě skoro nebavila a měl jsem problém ji dočíst. Znám film od Stanleyho Kubricka a ten považuji za vůbec možná nejlepší zpracování knižní předlohy, byť je velmi odlišné od knižního originálu. Osvícení mi přišlo táhlé a ta všude vychvalovaná atmosféra na mě neolehla. Škoda. 50%

Séboun
22.10.2014

Naprostá bomba. Četl jsem v češtině a v němčině a v obou jazycích to prostě má grády. Jack je jedna z nejlepších literárních postav vůbec.

5/5

střapatá
18.10.2014

V knize byly části, které mě až tak nebavily, avšak jako celek nelze hodnotit jinak než velmi pozitivně. Zvláště druhá polovina příběhu měla spád a místy jsem četla se zatajeným dechem. King skvěle zachytil přerod Jacka od normálního člověka po naprostého šílence. Trochu mě zklamal konec, ale vzhledem k pokračování asi nešlo jinak. (a film je taky boží)

Salonka
16.10.2014

Jedným slovom - P E R F E K T N É.

Stephen King je majster pera, čo v tomto diele ukázal naplno. V mihu ma vtiahol do napínavého, drsného a hrôzostrašného deja, ktorý spočiatku gradoval pomaly a nevinne (ale tušíte, že sa budú diať veľké veci, a to je teda parádne vzrušujúce), a postupne akceleroval do takej miery, že som doslova nestíhala obracať stránky. :-) Pri čítaní som sa zabúdala a tak dokonale vypínala vnímanie zrazu nudného a ošúchaného vonkajšieho sveta, že som si musela napríklad vo vlaku na notoricky známej trase aktívne pripomínať, kde sa nachádzam a kedy vystupujem. :-) Na druhej strane, naozaj intenzívne som vnímala napríklad svoje zimomriavky. :-)

Pri čítaní zapojte fantáziu, predstavte si Peknú vyhliadku, a King vás bohato odmení... Začujete podmanivú hudbu aj desivý klopot, jemný šepot aj neľudský rev. Ucítite vône ľalií aj krvi, zazriete detskú nevinnosť aj stelesnené zlo, ochutnáte lásku aj nenávisť.

Nemám čo vytknúť, teším sa na ďalšie diela a Kráľovi ďakujem za dokonalý a nezabudnuteľný zážitok.

jiri1678
05.10.2014

Výborná kniha, čte se velmi dobře děj má spád a co si takhle vyrazit do nějakého hotelu na úpatí hor jako správce...

nikorka
30.09.2014

Bezprostredné dojmy po prečítaní: výborná na 1*

Bezprostredný pocit počas tzv. peripetie deja: oh môj bože:( Niekedy stačí 5 viet a s človekom to tak neskutočne pohne...

Neuveriteľné vykreslenie jednotlivých pováh, akoby p. King prežil život každej postavy.

"The tears that heal are also the tears that scald and scourge."

Poky
14.09.2014

Po dočtení se mi The shining navždy vryla do paměti jako literární dokonalost. Kdo začíná s Kingem, nechť tohle je jednoznačně jeho první kniha. Hororová atmosféra z knihy přímo sálá a čte se naprosto sama. Škoda, že volné pokračování je tak bídně ubohé, ale to do tohoto komentáře nepatří. Vřele doporučuji! Kniha je ku*evsky dobrá :-))

ShikoZuna
14.09.2014

Knihu som prečítala jedným dychom, ale čakala som že to bude trošku viac hororové. Aj keď som čítala okolo polnoci žiadny strach neprichádzal. Asi ma už len tak niečo nevydesí, ani nikdy nekončiaci maškarný večierok :D Je to veľmi pútavo napísané, postavy a ich vnútorní démoni sú veľmi uveritelne vykreslené. Proste King je king... ako vždy!

H.O.
03.09.2014

Filmové zpracování v podání hl. hrdiny J.Nicholsona se mi hodně líbilo...on fakt podal monstrózně šílený herecký výkon, kterému jsem 100% věřila:-)) - v tomhle směru je tato knížka pro mě opačná výjimka - film paradoxně lepší než kniha. Tuhle knížku jsem prostě nedala, po několika desítkách listů jsem ji doložila. Možná jsem měla vydržet (když to prý až snad od 2. půlky začne vřít), možná u mě nevhodná doba na takové čtivo, možná příliš malé písmenka v trošku již salátovém starém vydání..nevím :-))

Adriassa
02.09.2014

Jedna z nejlepších knih od Kinga. Napínavé, strašidelné..ještě se těším na film. Určitě doporučuji

Sorrow
01.09.2014

Pro mě stoprocentně jedna z top Kingovek. Nádherně vykreslené postavy, prostředí, vše je dávkováno tak nějak v ideální míře, super vyvrcholení :)
Poprvé jsem tuto knihu četla když mi bylo asi 14 a to jsem tak úplně asi nedokázala docenit její kvality. Teď (21) jsem si jí přečetla znovu kvůli Dr. Spánkovi a byla jsem z ní ještě mnohem víc nadšená. Co se týče strachu, myslím, že jsem se bála zhruba stejně jako tenkrát - takže dost..
Každopádně všem doporučuji!

mailo-s
26.08.2014

Pro Pett: jestli si dáš jako srovnávačku film Osvícení Režie: Stanley Kubrick, tak budeš hodně zklamaná.
Zkusil bych tuhle verzy
Stephen King nikdy nebyl spokojen s Kubrikovou verzí filmu. Právě proto vznikla podle jeho scénáře tato televizní minisérie, která je knize mnohem věrnější.

Pett
25.08.2014

Přečteno, aby mě nic nebrzdilo při případné chuti na Doktora Spánka...a je pravdou, že mě zpomalil opravdu pomalý rozjezd...plno až téměř zbytečných informací, ale...přehoupnutí do druhé půle už bylo značně adrenalinové :)strašidelné...pro mě asi nejsilnější scéna...napadení malého Dannyho v pokoji 217, kdy pak stojí s palcem v puse na schodišti a okolo něj bez povšimnutí běží Wendy za vyšilujícím Jackem...super! A takových je tam víc... drobných náznaků, které mě dostávaly...
Film viděn kdysi a trochu mě to i tak při čtení rušilo, přesto si ho dám ještě jednou jako "srovnávačku"...

Ačánek
23.08.2014

musím říct, že knížka je mooc dobrá. četl jsem ji sice na dvakrát ale byla suprová. Když jsem ji poprvé začal číst, bylo to poprvé co jsem se setkal s Kingem. Netušil jsem ale jak to u Kinga chodí. Přečíst 200 - 300 str a nic moc se nedělo. To mě trochu zaskočilo a tak jsem ji odložil. Pak se mi ale do ruky dostaly nezbytný věci. Tam jsem ale poznal, že to tak u Kinga asi chodí normálně. A když jsem si dočetl nezbytný věci byl sem náramně spokojen. Proto jsem se zase dostal k Osvícení a ničeho nelituji. Kniha je prostě parádní :-)

Kristen23
14.08.2014

Upřímně ... Ten kdo viděl film, nemá tušení, co všechno se za stěnami hotelu Overlook stalo. Kniha je napsaná klasickým "stephenokingovským" stylem, ... Takže takovým způsobem, že knihu nebudete moci odložit. sice jsou některé pasáže poněkud protáhlé, ale poutavosti knížky to nijak neubírá. Knihu jsem koupila tátovi k loňským Vánocům, protože je velký fanoušek filmu. přelouskal ji asi za týden, mě to trvalo o něco déle, protože mě od čtení neustále vyrušovali učitelé :) ... Zkrátka, opravdu čtivá kniha, doporučuji :)

mailo-s
08.08.2014

mapet85 lakystrajka je cigaretová značka Luckystrike dodnes se prodává

mapet85
07.08.2014

Žiarenie je kultový román Stephena Kinga. Nechýba mu napätie, akcia, dráma. Autor hrá s čitateľom psychologickú hru a pri niektorých pasážach vám po chrbte prebehnú poriadne zimomriavky.
Myslím, že v hoteli Pekná vyhliadka by ste nechceli stráviť ani jednu noc.
Čo sa týka prekladu do slovenčiny, nebol by som až taký kritický. Je síce pravda, že niektoré vety sa mi zdali trošku krkolomnejšie a niektoré výrazy trošku zastaralé, napr. slovo lakystrajka som v živote nepočul, ale na kvalite diela to neuberá a môžem ho len odporučiť. :)

bezprezdivky
30.07.2014

Filmy jsem viděl, Kinga mám jako spisovatele rád, ale k téhle knize jsem se nikdy nedostal, až teď při příležitosti vydání pokračování (Doktor Spánek). Pro milovníky žánru je to klasika, Overlook je matka všech strašidelných hotelů ....

kemlinka
15.07.2014

Super hororová kniha.

Amelie.
02.07.2014

Jaké jsou moje dojmy z knihy? Nejsem si jistá .. Na jednu stranu se mi strašně líbilo pomalé vykreslování charakteru postav i odhalení na začátku toho, co se na konci knížky nejspíš stane. Ale ty rychlé pasáže přerušované dlouhými popisnými odstavci?! Úplně se ze mě vytratilo napětí.. Nejvíc mě zklamal asi konec, přesněji zvrat v kůlně. Ten byl opravdu nečekaný, ve chvíli, kdy jsem si myslela, že už jsou zachránění. V té chvíli jsem se opravdu bála co se stane, ale King to bohužel zakončil happyendem.
Závěr? Nazvala bych to psychologickou knížku s temným příběhem, ale ne horror. Jako psychologickou knížku bych hodnotila na 5*, bohužel jsem se chtěla hlavně bát, takže 3*.

kaptn Jan
24.06.2014

Pomalu stupňující hrůza ničí alkoholem narušeného jedince, až se z něho stane vraždící monstrum. Odříznutí od civilizace, osamělost, starý ponurý hotel plný minulého nahromaděného zla a kruté přírodní podmínky, přivádějí čtenáře k zamyšlení, za příjemného mrazení v zádech v útulném obývacím pokoji, jak by se zachoval on sám v podobných situacích. Dokázal by odolat, nebo by podlehl tak jako Dannyho otec? Stephen King čtenáři předkládá situace na které platí: "Jak by si se zachoval, to se nedozvíš, dokud to nezkusíš". Odkládáme knihu s ulehčením, že my to zkoušet nemusíme. Báli jsme se příjemně.

Chipsonator
15.06.2014

Alapoh-eledpr, elhumot mákíř íšjěvisědjen ahink oc mesj ydk lteč. Ám ot uréfsomta ez éretk áhěb zárm op hcedáz, uoretk ětšej ejuňcomu ýlěvks vůrtsim sipop. An elhét ezink ínen éšjvěisědjen loteh Koolrevo, ina ohej elétavybo, okaj abeřt anež v ijokop 732, ela at ánláer aněmorp ohícíjulim ecto v ecnelíš. Mákems eřtsim! 59%

Filatov
04.06.2014

Tuhle Kingovku jsem četl docela hodně dlouho, protože mě furt odrazovalo ono zdržování v ději a dlouhé popisy události v hotelu a události v mozku zúčastněných. Čekal jsem něco víc, asi větší psycho a údernost děje, ale uznávám, že knížka je to perfektní a párkrát u ní zamrazilo. Některé okamžiky se opravdu povedly a kapitoly byly hodně silné. Plný počet ale zatím opravdu nedám.

Sheldon
29.05.2014

Vítáme vás v hotelu, kde se budete opravdu bát a nebudou to zdaleka jen výjevy mistra slova Stephena Kinga, ale zejména vaše vlastní představy. Geniální.

Oksalakka
27.05.2014

Po Tom asi nejoblíbenější kingovka. Parádní příběh o chlastu a vzteku.

Culinka
27.05.2014

Tak tahle knížka mě posadila do křesla a nemohla jsem se odtrhnout. Prostě úžasný!

Verrrunka
25.05.2014

Tak nějak jsem dlouho váhala mezi 4 a 5 hvězdičkami... ale pak jsem si uvědomila, že už jsem dlouho nečetla knihu, která by tak výborně gradovala. Musím uznat, že začátek byl poměrně nudnější, chvíli mi trvalo se začíst... Ale pak už to jen stoupalo a stoupalo a ke konci už ani nešlo se skoro od knížky odtrhnout, málem jsem se při tom čtení venku spálila :) Takže moje opálení je podle mě dobrá vizitka :)

Scathia
12.05.2014

Výborně čtivé, chvilkama jsem potřebovala pauzy ve čtení, abych rozdýchala děj! :-)

jindrich5708
08.05.2014

Skvělá kniha . Děsivá a velice dobře se čte . Zfilmovat romány S. Kinga je nadlický úkol , ale zrovna Osvícení se velice povedlo a Jack Nicholson byl fenomenální . Až bude možnost , tak se těším na knihu osvícení 2 - Doktor spánek .

mirca5
07.05.2014

Kniha se mi líbila konec byl hodně napínavý,určitě knihu doporučuji přečíst,když už jsem jí přečetla tak sem se tedy koukla na film,ten mě hodně zklamal je to jen slaboučký odvárek knihy,kniha je mnohem napínavější a drsnější a lepší než film.

Makoves
24.04.2014

Výborné čtení, klidně bych dal i o dvě hvězdy víc, kdyby to šlo. Zatím nejlepší , co jsem od Kinga přečetl.

Tyrael
21.04.2014

Jedna ze nejlepších psycho-horových knih všech dob. Skvěle propracovaná psychologie hlavních postav a především Jacka Torrance. SPOILER: Jen škoda konce, osobně bych si "přál", aby je Overlook dostal všechny, avšak kdyby to tak dopadlo, tak by King nemohl napsat "pokračování" Doktor Spánek.

panHnědý
18.04.2014

Přečteno s jedním nádechem.

Kosmik
12.04.2014

Děsivé, fantasticky napsané a naprosto dokonalé....King opět ukáza, jak dobrým vypravěčem je

Dousy
06.04.2014

Trochu se stydím,že jsem ještě před přečtením dala přednost filmu . Kniha je výborná ,naprosto mě dostal Lloyd,jediné co mě lehce zklamalo byl úplný závěr . Těším se na pokračování :-)

Christo
03.04.2014

Přečetl jsem si ji po druhé, kvůli pokračování, které se chystá a také na druhé přečtení jsem si ji náležitě dopodrobna vychutnal. Pamatuji si, že před patnácti lety jsem Osvícení četl s napětím, co bude dál. Nyní jsem se spíš kochal detaily a přemýšlením, co King zamýšlí s postavami v Doktoru spánkovi...

sipkulka
24.02.2014

No j no to už je skorem klasika kdo nečetl osvícení jako by nežil :) Moc hezká knížka a moje první Kingovka :)

MaggieEvans
24.02.2014

Velmi dobré čtení, jen mě trochu zklamal konec, jinak úžasná atmosféra.

Mrazulka
22.02.2014

Musím souhlasit s názory, že se jedná o jednu z nejlepších knih od Kinga.
Četla jsem ji několikrát a zcela určitě ne naposled.

Irika
08.02.2014

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla! Těžko se od toho odtrhává a člověk hltá každou stránku. Úžasná kombinace reálného světa s nadpřirozenem, takové osvícení může být pěkně danajský dar. Jedině mi tam chybělo vysvětlení pár detailů - proč se hýbala zvířata, co bylo na tom dětském hřišti a jak se na celou věc nakonec díval Ullman... Ale i tak dávám knize 100% a mohu jen doporučit.

inmax
06.02.2014

Moje první Kingovka, navíc čtená bez znalosti filmu a musím říct, že docela zklamání. Na to, jak je kniha chválená, tak jsem se při jejím čtení moc nebál, a to jsem vždy četl až někdy po půlnoci a následná cesta na wc byla v pohodě :) Jinak je to ale docela poutavé čtení.

Manyna
05.02.2014

DROM..co víc dodávat :)

Rawen616
03.02.2014

Horrorová klasika která asi nikoho vyloženě nezklame. Velmi pěkně popsané gradující šílenství otce, které vede až k tragickému závěru.

zpevSusannah
30.01.2014

Kdo se bojí, nesmí do lesa a číst tuto nejlepší hororovou knihu :-) Taaakže, kolik statečných tu je??? :-))

domi88
11.01.2014

na 250 stránce mě Wendy i Jack už pěkně štvali. A to upozornění na obálce?

namoki
26.12.2013

Musim rict, prvni jsem videla vyborny film s J.Nicholsenem a moc jsem uz nechtela cist. Ale sla jsem do toho a vubec nelituji, skvele napsano!

popomala
26.12.2013

Úžasná, dle mého téměř dokonalá kniha, která je dnes už klasika. Jedna z nejlepších knih od pro mě jednoho z nejlepších autorů. To je setsakramentsky zaručený úspěch.

Betty11
15.12.2013

Kubrick je dobrej a do filmu z knihy toho dostal fakt dost, ale kniha je kniha. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, vyhýbala jsem se jí, protože jsem viděla film, který mně jako by okradl o mou představivost. Ta už byla dopředu dána filmem - ale nakonec mi to nevadilo. Co ke knize říct - je to klasika od Kinga - prostě vřele doporučuji.

aannyy
15.12.2013

Musím říct, že mě teda mrazilo. Fakt jsem se i celkem bála. Četla jsem to až po shlédnutí filmu s Jackem Nicholsonem a musím říct, že z knihy jsem měla fakt strach. Četla jsem ji na praxi, byla jsem sama v maringotce na kraji lesa, takže jsem se pak bála každého šustnutí. Každopádně kniha jako taková opět skvělá.

Kula
07.12.2013

Na obálce psali, nečíst v noci a o samotě, musím přiznat, že Kubrickova ztvárnění jsem se bála víc, ale kniha povedená. Nicméně z Kingových knih u mě rozhodně nestojí na "bedně".

MorriconeTheGod
03.12.2013

Nesdílím všeobecné nadšení, byla to celkem dobrá kniha, ale nic, co by ve mě zanechalo nějakou nesmazatelnou stopu. Dobrou knihu poznám podle toho, že zraje a léta po prvním přečtením získává v mysli stále větší a větší místo a váhu. Tahle, alespoň u mě po létech jednoznačně vadne. Ale kdo má rád takové ty knižní jednohubky a čtení na jeden dech, tak jistě bude spokojen.

Beruskazelena
25.11.2013

Kniha je velmi poutavá, čtivá a děsivá. V jistých pasážích cítíte nepříjemné mrazení v zádech, obzvlášť pokud máte silnou představitost. Autorovi se podařilo nejen zkonstruovat skvělé děsivé scény, ale i velmi dobře vystihl vnitřní pocity a myšlenky jednotlivých postav. Knížku jsem přečetla až po shlédnutí filmu, takže jsem si za Jacka Torrance automaticky dosadila postavu J. Nicholsona, který se mimochodem pro tuto roli neskutečně hodí. Až s knihou jsem pochopila zásadní věc, co to je vlastně to osvícení apod. (ale nejspíš to bude jen mou "zabržděností"). Když jsem teď "osvícenější", hodlám opět shlédnout filmové zpracování...

fear
04.11.2013

Tak mě z toho teda mrazilo slušně. Když jsem se přistihla, že obracím stránky se značnou úzkostí, tak mě to překvapilo a mírně šokovalo, protože ač jsem neuvěřitelnej strašpytel, u Kinga se nebojim. Teď mě ale strýček King vyděsil. Určitě by měl radost. Možná to bude hodně souviset s tím, že zfilmovanou verzi jsem shlédla dávno předtím, než jsem ho začala číst a tudíž mi představivost fungovala mnohem lépe a jela na plný obrátky. Po scéně s milou, už zralejší :) dámou v pokoji 217, jsem myslela, že do svojí koupelny nevkročím.. je tam přece vana..a závěs..brrrrr!
Výborná kniha, ale jsem ráda, že ji mám už přečtenou. :D

renefer
24.10.2013

Kinga jsem četla coby teenager a líbil se mi. Teď jsem se k němu zkusila vrátit, ale nějak se už nechytám. Rozčilují mě psychotické vpisky do textu i absolutní neschopnost Wendy bránit se. Prostě typický horor, kdy lidi chodí do míst, kam by člověk se zdravým rozumem nevstoupil, dělají věci, které jsou postavené na hlavu a při útěku klopýtají na schodech...

wooloong
24.10.2013

Tuhle knížku jsem si půjčila v knihovně, abych si rozšířila své doposud poměrně chabé znalosti "klasické hororové literatury". Asi čtrnáct dní jsem ji obloukem obcházela a říkala si, jestli není na čtení už příliš velké šero nebo jestli se do ní mám pustit těsně před spaním. Nejsem zrovna hrdina, a jak nerada přiznávám, před pár lety jsem se po shlédnutí některých dílů Akt X choulila pod peřinu v liché naději, že co není vidět, to emzáci, divnolidi a duchové nechají na pokoji. Nakonec jsem odvahu přeci jen sebrala. A bylo to nakonec podstatně slabší než moje očekávání. Keřová zvířátka ani dáma z 217 mě nezahnaly pod peřinu ani náhodou, A moje nejstrašidelnější scéna? Ta s Dannym a hasícím přístrojem.

Arry
21.10.2013

Osvícení bylo mým prvním setkáním s hororovým žánrem v psané podobě. Některé pasáže jsou opravdu mrazivé a ty, kteří četli tuto knihu v nočních hodinách, obdivuji. Dech beroucí příběh a velmi zajímavý portrét Jacka, coby hlavního hrdiny.

Mikisan
15.10.2013

Bylo úžasné sledovat příběh Dannyho, moc se těším na pokračování Doktor spánek...

servus
29.09.2013

Jediná Kingova kniha, která se mi líbila i ve filmovém zpracování.

monushka
29.09.2013

Nejlepší kniha, co jsem kdy četla. I přesto, že jsem jako první viděla film, tak kniha byla hoooooodně luxusní! Při čtení jsem měla husí kůži snad po celém těle a občas jsem musela i na chvíli přestat číst, abych to "rozdýchala". I když přestat číst bylo nad mé síly, protože jsem prostě a jednoduše MUSELA ČÍST DÁL!

McLovin
09.09.2013

Tady jsem se opravdu při čtení bál,doslova klepal strachy.Je pravda,že King napsal i hromadu sr.ček ale tohle dílko je opravdu kvalitka!!

Listicka.witch
30.08.2013

Tak tato kniha - The Best - srdcová záležitost...miluju... Také film byl perfektní (narozdíl od jiných zfilmovaných děl), J. Nicholson byl parádní - zvířecí. I později natočený "seriál" byl pěkný, občas se znovu podívám na U-tube.
Kniha mně tak uchvátila, že jsem hned po jejím přečtení namalovala obrázek hotelu s chlapcem na kole a s démonem alkoholu v popředí...

AjťačkaTýnka
29.08.2013

Knihu jsem četla v 11 letech, jelikož jsem o ni četla na internetu.
V noci jsem se bála vylézt z poschoďovky na záchod a raději jsem se počůrala, protože jsem se bála, že potkám Jacka.
Myslím, že tohle mluví za vše :D
Perfetkní horor!!

aannyy
26.08.2013

Knížku jsem si přečetla až po zkouknutí filmu ... a film se té knize nemůže rovnat. Paráda.

Mr. Mercedes
24.08.2013

Povinné čítanie pre každého, kto sa pohybuje v desivej literatúre.

agar
24.08.2013

Za mě skvěle napsaná knížka a skvělý příběh ....pohltilo mě to hodně a místy jsem se fakt bála :D

see_sawandrew
22.08.2013

Pro mě z naprosto záhadných důvodů oceňovaná břečka, která Kubrickově tolik kritizované - mimochodem nejvíce ze všech právě Kingem - adaptaci nesahá ani po kotníky. 30%

kerstyn
05.08.2013

Kingovská kvalitní klasika!

tomvall
29.07.2013

Další výborná kniha Pana spisovatele. Čtena na rozhraní dětství a puberty a opět mne dostala.

fellaZ
24.07.2013

Sice teprv čtu a dokonalost. Dokonalá kniha, se kterou se King překonal. Velmi zajímavý nápad zavřít rodinku do hotelu. Film je také výborný. U něho jsem se hodně bál =) Doporučuji!!

1972Sixo
18.07.2013

No... najprv som videl film, tak som už akési predstavy, aspoň vizuálne, ale oproti filmu je to videné očami malého chlapca (jasne že sa o neho viac bojíte) a vo vašej predstavivosti môže byť aj lepší herec než Jack Nicholson. A vyhovovalo mi málo postav a jeden baračisko, v ktorom som sa pekne zorientoval - dezorientoval.

Veru99
28.06.2013

Prostě dokonalé. King potvrzuje všechny své kvality, pro které je jedním z nejuznávanějších autorů. A znovu úplně jiný, neotřelý příběh a děsivě strašidelný. Kinga miluji a toho je jen další kniha, která mou lásku ještě více utvrdila. Film je oproti ní slabý a to je to výborné dílo.

Thanyss
18.06.2013

Při jménu Overlook mi ještě teď přeběhne mráz po zádech :) Krásně tajemný duchařský horor o hotelu, který má svou temnou duši. V souvislosti s knížkou mi to nedá, abych se nevyjádřila i k filmové adaptaci, která je dle mého skromného názoru prostě katastrofální a ztrácí veškerou knižní mystičnost. Jackův knižní konec - SPOILER - , kdy umírá v plamenech hořícího hotelu je na hony vzdálený umrznuvšímu filmovému Jackovi jak si jen dovedu představit... A pochodující keřová zvířátka mi vážně naháněla hrůzu, jen jsem si je představila.

Dith
17.06.2013

Kdo má rád Kinga, tuhle knihu si nesmí nechat ujít.
Jedním slovem - vynikajicí - atmosféra, příběh, postavy.
I přes to, film mám o něco málo radši...

Saphira
16.05.2013

Jedna z mála knih od Kinga, co se mi opravdu velmi líbila, horror se vším všudy. Super. Doporučuju.

adrijka
16.05.2013

Opravdu výborná kniha, děsivý horor, vyhledávám je kvůli pocitu strachu, a taky jsem se bála, i teď po přečtení budu mít strach z bludišť a živých plotů. Kdo se chce trochu bát, doporučuji.

Alix
13.05.2013

Jsem sice už celkem ostřílený kingomol, ale u této knihy se mi poprvé v životě stalo, že jsem ji musela na pár dní odložit a vzít si něco lehkého na čtení. To, že jsem měla noční můry, nic nebylo. Já jsem se tak děsila, co přijde, že jsem ji prostě odložit musela, abych si odpočinula a vzpamatovala se. Komentovat nebudu, není třeba, všechno už tady napsali čtenáři přede mnou.

exitus
18.04.2013

Mnohem lepší a strašidelnější než film, ten je jen divný. Opravdu jsem se u ní bála.

Jančislava
15.04.2013

Tehdá to byla moje první knížka od něj a blbec jsem si jí vzala na noční! Mimochodem to byla jeho první a poslední kniha, co jsem vzala do práce :-) Moc se mi líbila, moc jsem se bála. Četla jsem jí pak ještě dvakrát ( přes den ) a asi si jí časem dám i po třetí. 5 hvězd samozřejmě

mythragon
10.04.2013

Je asi půl třetí v noci, kolem je tma, ticho a klid, všichni spí a venku pomalu začíná sněžit. Já ležím v posteli, v ruce baterku místo lampičky, pořád se rozhlížím kolem sebe, jestli tady neprochází "paní z dvěstěsedumnáctky" a říkám si, že už bych konečně mohl přestat číst a jít spát taky. A tak to bylo každý den. Prostě tahle knížka chytne a nepustí, stejně jako ten krásný hotel Overlook, ovšem není tak zákeřná a zabijácká, hehe. Aspoň doufám, ehm.
Každopádně jasných 5*. Ono by to jinak ani nešlo.
A já teď jdu povolit ventilem na kotli, jelikož člověk nikdy neví...

makulka22
08.04.2013

Když jsem knihu jako malá, asi 9-letá holčička začala číst, nedočetla jsem. Bála jsem se. Po pár letech jsem se k ní vrátila a upřímně se divím, že některé části na mně nezanechaly trvalé následky. Hrůzyplné popisy okolí Overlooku i hotelu samotného jsou naprosto působivé a propracované do detailů. Vskutku mistrně zpracovaný horor.

annihilation
04.04.2013

Jsem si jistá, že jde o jednu z nejlepších Kingových knih vůbec. Stejně jako jeho velký vzor H. P. Lovecraft si pohrává se strachem z neznáma, ale předvádí ho naprosto jinak. Jeho neznámo zde vyvstává z nebezpečí ukrytých v člověku, z probouzení šílenství. Přiznávám se, že jsem se u žádné knihy nebála nikdy víc. Vyvolávala ve mně totiž představy o tom, jak málo stačí k překročení pomyslné čáry k pomatenosti mysli.
Opět jsem nucena obdivovat autorův nesmírný talent přirozeně mluvit o nadpřirozeném. Ač jsou jeho výmysly ryze fantaskní, podává je s takovou nenuceností, že jimi čtenáře pohltí natolik, až mu uvěří každé slovo. Tímto každého chtě nechtě mistrně začlení do příběhu a nechá ho prožít ho spolu s ubohou hlavní postavou.

Kodetka
26.03.2013

Zatím nejvíc hororová knížka, jakou jsem kdy četla... Fakt nářez.

terkabaterkam
23.03.2013

Zajímavé, jako vždy...

Zany2318
19.03.2013

První kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele přečetla.

avel
14.03.2013

Vynikající klasická kingovka :)

Anet2012
12.03.2013

Četla jsem ji před roky, moje první kniha od Kinga, výborné vykreslení atmosféry, dobrý byl i Kubrickův film... kniha je ale lepší, dává víc prostoru fantazii...

jprst
12.03.2013

Řekl bych, že tento příběh není ta nejlepší cesta ke Kingovým knihám. Ta vede přes Zelenou míli, nebo možná přes Svědectví.

Issis
04.03.2013

Co říct...další typická Kingovka, žádný zázrak, žádná hrůza...filmové zpracování s Jackem Nicholsonem je podstatně zajímavější, ale i tak bych příběhu nedala plný počet bodů. Slabší průměr.

doktorking
22.02.2013

nebudeme tu rozebírat film i když to Kubrick natočil celkem dobře no ono to spíš dobře zahrál Nicholson tak absolutně nevystihl co tím King myslel..taky když jsem film poprvé viděl,nevěřil jsem už od začátku že Nicholson není psychopat..což nevystihuje tuhle knihu,je celá o alkoholismu a pocitu zodpovědnosti za rodinu a neschopnosti jako rodič tuhle zodpovědnost unést..Jack Torrance je dohnán až na pokraji šílenství at už je to temným strašidelným hotelem nebo temnou stránkou kterou v sobě ukrývá,kniha graduje až do samého finále a je jednou z nejlepších Kingových děl..

haWranka
15.02.2013

Od Kinga jsem četla víc knížek, ale tahle mě z těch hororových dostala nejvíc. Možná je to tím, že to bylo moje seznámení s autorem. Četla jsem ji vůbec první den na koleji, když jsem ještě neměla zapojený internet, spolubydlící ještě nedorazili a já ležela v posteli v nezařízeném pokoji. Přečetla jsem ji na jeden zátah a moc jsem toho opravdu nenaspala. Pořád si vybavuju ten ne zrovna příjemný pocit, když mi oči zabloudily ke dveřím s tím vetchým zámkem, navíc jsem byla v přízemí... King je prostě mistrem vykreslování atmosféry.

miasa01
14.02.2013

Než jsem dostala do rukou tuto knížku, už jsem, co se týče Stephena Kinga, urazila dlouhou cestu. V té době jsem si nemyslela, že by mě mohl ještě takovým způsobem zasáhnout. A ono terno!
Příběh možná není tolik originální jako u některých jeho jiných knížek, ale živý popis postav a tíživá atmosféra, která se na vás nalepí a nepustí, dokud ji celou nepřečtete, vše vynahrazují.
A opravdu jsem se u ní bála. Pamatuji si, že ke konci knížky mi skočil na gauč pes, a já jak byla "zažraná", tak jsem se tak strašně lekla, že jsem zařvala, knihu pustila a psa vyděsila :) Perfektní :)

Meess
11.02.2013

Není to úplně dlouho co jsem narazila na Kinga, ale byla to láska na první přečtení :-) první knížka co jsem četla byla Zhubni...ještě dlouho po dočtení se mi různé scény vracely, každá knížka od něj je jedinečná, jiná, hodně čtivá, napínavá...úžasná!!! Osvícení jsem dočítala v metru a chvílemi jsem měla co dělat abych ji vůbec dočetla...stálo to za to. Je to Pan spisovatel!

kindlic
29.01.2013

Jedna z najatmosferickejších (ach.. to je slovo) kníh, ktoré som kedy čítal.
Som zvedavý na Kubrickovu adaptáciu s Nicholsonom.

- "Ty svině. Tys mě zabila!"
- DROM (REDRUM)
-"Spánek rozumu rodí monstra" - Goya.

JarcaBobes
11.01.2013

Už je to nějaký pátek co jsem knihu četla a pěkně jsem se u ní bála ... :o))

suloco
31.12.2012

Pro mě nejlepší kniha od Kinga, možná z části proto, že byla moje první. Nicméně:
Atmosféra: *****
Postavy: *****
Příběh: ***
Strach: ***********************************************

..sice jsem byl na základní škole, ale po přečtení scény v pokoji č. 237 jsem se do koupelen bál vstoupit po tmě a když jsem se na chatě rozhodoval, jestli se radši počůrat nebo riskovat cestu tmou skrz dům na záchod (vtipně rozmístěné vypínače - vynikající) musel jsem provizorně využít možnosti ulevit si z okna :D. Tahle kniha mě dostala a nedala mi pokoj. Doporučuji!

egan
18.12.2012

Som sklamaný. Asi som už na Kinga starý :) Je to bez pochýb výborný rozprávač, ale neviem prečo, ale mňa jednoducho "zvieratká zo živého plotu" nevystrašia. Oveľa viac funguje, keď popisuje atmosféru než akciu. "Výťah" sa mu podaril bravúrne! Ale inak musím priznať, že Stanley Kubrick a jeho film (ktorý sám King tak odsúdil) dodali tomuto románu v jeho filmovom spracovaní presne to, čo mu pre mňa chýba. A vyslovím teraz to, čo by som si nikdy nepomyslel, že sa stane: Ak by bola kniha taká, ako Kubrickov film, tak je výborná!

Jajulle
17.12.2012

Výborná kniha od mistra Kinga, nejdříve se děj trohu vleče, ale v poslední třetině se to rozjede pěkně děsivě. Dávám 5 hvězdiček hlavně za tu poslední třetinu, kterou jsem přečetla jedním dechem.

Bača
21.11.2012

Musím souhlasit s názory jiných, Osvícení ´´něco´´ chybělo.. Scény nebyly popisovány špatně, ale opět jsem čekal více. Za mě průměr, tudíž za tři...

Gerret
13.11.2012

Výborná kniha, určitě jedna z nejlepších od Kinga. Námět je ve své podstatě velice jednoduchý, ale je z něj vytěženo naprosté maximum. Postupná proměna hlavní postavy je naprosto perfektně popsaná, to King prostě zvládá vždy na výbornou. Škoda jen, že jsem knihu nečetl dříve než viděl film, ale i tak to nemá chybu. Hodnocení 95%.

Jindra.Vosecky
07.11.2012

Kubrickův film je jedním z mých nejoblíbenějších, televizní adaptace je docela dobrá (až na obsazení Dannyho) a rád se k ní vracím. Po té delší době, co jsem už filmy znal, jsem v antikvariátu narazil na knihu a ani chvíli jsem neváhal a řekl si, že si jí prostě musím koupit, přečíst a mít ve své knihovně. Od Stephena Kinga jsem přečetl dohromady 26 knih a musím uznat, že Osvícení je jedno z vůbec nejpůsobivějších děl, co jsem od něj četl. Zcela intenzivní zážitek, který nemá jediné slabé místo. Pohlcujícně gradovaný děj a do nejmenších podrobností rozebrané postavy a historie hotelu. Přejete si, aby kniha neskončila, přejete si být ještě déle součástí toho všeho. Vidiny, atmosféra Overlooku, pokoj 217, Lloyd, Grady, masky, barvy, keřová zvířata, DROM (REDRUM) a další a další neskutečně nápadité skvosti, které vás dost možná budou děsit a čím více vás budou děsit, tím více vás budou fascinovat. Stephen King stvořil jedno z nejgeniálnějších hororových děl vůbec a Jack Torrance je jednou z nejsilnějších literárních postav, pro mě určitě!

Mishka_a7
07.11.2012

Další srdcovka, tato kniha je jedna z nejlepších jaké kdy Stephen King napsal. Film z roku 1980, skvělý!

tygrilady
28.10.2012

Super kniha.doporučuji!

Lenka Žofka
26.10.2012

Rozhodně jedna z nejlepších Kingovek...která měla výjimečně i použitelné filmové zpracování....ačkoliv film byl jen takový "výcuc" a kdo nezná knihu, pointu si najde jinou....

MM_Master
26.10.2012

"Spánek rozumu rodí monstra." /Goya/ REDRUM

St. Jimmy
21.10.2012

Jeden z nejlepších psychologických románů. Naprosto neuvěřitelně je popsána Jackova proměna; ze zotavujícího se alkoholika, naplněného vnitřní silou a odhodláním začít znovu nový život, se postupně stává lidská troska ovládaná silou hotelu, stín s podobou noční můry a vrah. Tohle se skutečně povedlo, stejně jako propracovaná psychologie postav, celková zápletka a její mistrné zpracování, hraničící s genialitou autora. Samotné osvícení se mi zdá jako velmi zajímavý koncept, nehledě na to, že věřím, že mezi námi skutečně takoví „osvícení“ lidé existují. Problém nastává, když se osvícený člověk dostane do míst s tak negativní energií, jakou vládl Overlook. A ještě když je mu teprve pět let.

Nabízí se srovnání knihy s filmem, natočeným v roce 1980. Těžko říct, co je lepší, nebo spíše jestli je lze vůbec srovnávat. Kubrick se přece jen samotného děje příliš nedržel, přesto se mu povedlo stvořit geniální horor. Obě díla toho nemají, až na zápletku, mnoho společného a obě bych ohodnotil velmi vysoko.

veronique.ka
25.09.2012

Byla jsem celkem zklamaná, příběh byl předvídatelný, čekala jsem velké finále, které se nakonec nekonalo. Jedna z nejslabších knih, které jsem od Kinga četla.

Mufka
16.09.2012

Tak u téhle knihy jsem se opravdu bála, byl to masakr :-) Ale komukoliv ji s čistým svědomím doporučím.

h.mose
11.09.2012

Kultovní titul, který se vedle Rity Hayworthové a vykoupení z věznice Shawshank dočkal přijatelného filmového zpracování, které mu neudělalo ostudu. Myslím, že King musel zaplesat, když uviděl famózního Nicholsona zahrát Jacka Torranceho.

jiricek72
29.08.2012

Úžasné!!Kniha i film naprosto fascinující,fakt jsem se bál a to nejsem žádnej posera..

Toque
09.08.2012

Kingův mistrovský kousek...Osvícení má neopakovatelnou atmosféru. Obrovský, zcela prázdný hotel je možná děsivější než tlupa upírů nebo vraždících monster. Pokud váháte mezi filmem a knihou, volte jako první určitě knihu. Mám úctu ke Kubrickovi, jakož i k Nicholsonovi, ale kniha je podle mého názoru lepší. Ale prostředí hotelu se podařilo ve filmu zobrazit výtečně, naprosto přesně tak jsem si je u knihy představoval..

K.accka
23.07.2012

Jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga. Byla to vůbec první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a jho tvorba mě zaujala natolik, že vyhledávám jeho knihy ke čtení již řadu let. Pokud máte rádi hororové knížky, určitě doporučuju k přečtení. Jediné co je trošku malé mínus, že se z průběhu děje dá dost dobře odhadnout jak příběh dopadne.

Lucretat
04.07.2012

Nějak nedokážu pochopit nadšení z této knihy... Četl jsem dvakrát a stále mi nepřijde tak úžasná. Mám oblíbené jiné kingovky.

Knišíl
30.06.2012

Výborný hororový dílo, pro někoho možná bude obtížnější trošku zdlouhavější začátek, ale každopádně knihu musím doporučit, pak doporučuju zkouknout i Kubrickovo filmové zpracování (i přesto, že je odlišné od knihy, někdy to není na škodu ale ku prospěchu, jeden z nejlepších hororů, které jsem viděl)

Miken008
27.06.2012

Děj byl od samého počátku předvídatelný... Už od první kapitoly jsem tušil, jak to celé zhruba skončí. Obdivuju styl psaní KInga, který dokáže zabavit... Moje první knížka od něj, rozhodně si v budoucnu plánuju přečíst víc. Nemůžu si ale pomoci, některé pasáže, které měli děsit mě spíše rozesmívaly (viz. muž v převleku za psa, honícího se za vlastním ocasem) :)

Horxus
16.05.2012

Poněkud zdlouhavé a místy i trošku nudné. Kinga mám ráda, ovšem vůbec ničemu by nevadilo kdyby všechna svá díla tak o čtvrtinu zkrátil. Taky nevím proč, ale skoro všechny překlady jeho knih se mi čtou hrozně špatně, některé věty jsou tak divně poskládané, že si je musím přečíst vícekrát, abych pochopila co je podmět a co přísudek. Taky se pokud možno ušetřete filmovému zpracování s Nicolsonem, prostřední poněkud nudná část a k tomu hlavné herečka z toho - alespoň pro mě - dělají nesnesitelný film.

Renava
03.05.2012

Rozprávočka, napísaná Kingovi vlastným spôsobom. Postavy a ich psychika vykreslené plasticky,ako je jeho zvykom a to je asi tak jediné plus celého Osvícení. Čo mi v knihe vadilo najviac, bola predvídateľnosť deja - od prvých strán som mala tušenie,ako to celé dopadne a tak aj bolo..Túžila som sa chvíľu báť, ale skôr ako strach ma ovládli iné pocity, hlavne rozčarovanie.. Možno je to celé tým, že z Kingových hororov začínam pomaly vyrastať,v poslednej dobe mám problém naladiť sa na jeho frekvenciu...

katka101
24.04.2012

Tak tato kniha mě v žádném případě nezklamala,měla jsem jí za dva dny přečtenou a je to zatím první knížka od Kinga,kdy jsem měla husí kůži a chvílemi jsem měla opravdu divný pocit. Super horor...nečíst v noci sama doma!!!!!

evickakyticka
14.04.2012

Osvícení něco chybělo. Prostředí příběhu i strašidelné scény byly dobré, ale nemohla jsem přijít na chuť hlavním postavám. Wendy nudná a nezajímavá, Jack jako záporná postava "nabyl krásy" až ke konci knihy. To už strašidla byla sympatičtější. Hlavně paní ve vaně. Nu což, každému se nelze zavdečit. Pro mě průměr.

Topolina
16.03.2012

Moje první knížka od Kinga, tenkrát jsem ji přečetla hodně rychle, nešlo se od ní odpoutat, tajemný, napínavý a místy i děsivý příběh.... od té doby je Stephen King můj nejoblíbenější autor...

Calwen306
14.03.2012

Wow wow wow! Na opísanie tejto knihy sa len ťažko hľadajú tie správne slová. Pre mňa jeden z najlepších Kingových príbeh a jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Pri jej čítaní som sa naozaj bála. Nezabudnuteľná kniha!

HonzaF
13.03.2012

Celkově nic moc. Byla to první kniha od Kinga, kterou jsem četl a o proti ostatním jeho knihám je to pro mě spíš slabší průměr. Atmosféra mi nic neříkala, děj mě taky nezaujal, postavy, hlavně co se Danna a jeho matky týče nesympatické, takže sem nakonec ''fandil'' Jackovi. Na to, že jeto horor, jsem se ani jednou nebál, nebo neměl nepříjemný pocit, což je u Kinga nezvyk.

zahadum
11.03.2012

jednoznačne najlepšia kniha od Kinga !!! kniha sa v podstate číta sama… kniha bola 2× sfilmovaná..prvý krát ju sfilmoval Stanley Kubrick ktorý ale zmenil niektoré prvky deja a preto si King napísal svoj vlastný scénar a vznikla 3 dielna pomerne verná adaptácia knižky

Kapik
22.02.2012

Moje první seznámení s Mistrem. A doteď moje nejoblíbenější Kingova kniha.

houston
22.02.2012

Tuto Kingovu knihu hodnotím spíš jako slabší. Některé nápady a myšlenky jsou fajn, ale jako celek mě to čtenářsky neuspokojilo.

raisen
13.02.2012

Parádní atmosféra - rodinka je sama v hotelu, v zimě, občas nějaký ten prapodivný skřípot, hlasy, na zdi napsané drom, čtenář jen a čte a čte a naprosto se nechává pohltit příběhem. Co víc si od knihy přát..

kilometr
27.01.2012

Vynikající kniha a zatím to nejlepší od Mistra,co jsem do dneška četl.
Jsem zvědavý,jestli se takhle vydařil i film....
P.S......film se mi nelíbil!

ewisek22
17.01.2012

Při čtení této knížky (vždy zásadně až večer) jsem se bála jít i sama na WC:)) Má všechno, co od horové knihy a od Kinga očekávám...taaakže nemůžu než DOPORUČIT!!!

nikaxxx
05.01.2012

Po přečteních zdejších komentářů, jsem se do čtení vrhla s nadšením, které ale postupně vyprchávalo. Nechci napsat, že se mi kniha nelíbila, to zase ne. Četla jsem od Kinga už spoustu věcí, ale do Osvícení mi dělalo problém se začíst. A tím začíst myslím dobrou polovinu knížky. Nevím proč, ale tenhle příběh mě ne a ne strhnout. Knihu jsem neodložila jen díky tomu, že ji napsal pan S. King. A na konci jsem byla moc ráda. V druhé polovině se věci začaly dávat víc do pohybu a mě kniha konečně pohltila. Já beru první polovinu spíš jako nutnou předehru vedoucí k úžasnému konci :-).

Yorika
22.12.2011

Kniha mě tak vtáhla do děje,že jsem se bála každého šramotu a zvuku výtahu na chodbě.:-) Jen málokterá kniha mě dokázala takto upoutat.Bravo pane Kingu!

pistalka
19.11.2011

Osvícení je kniha, kterou provází pověst jednoho z nejznámějších a nejlepších románů Stephena Kinga.
Nápad uzavřít rodinku do strašidelného hotelu nikterak originální není, román však tlačí do nadprůměru Kingova dost originální stylistika
( kdo četl tak ví )
i práce s psychologií postav. Vytvořit tísnivý pocit hrůzy a strachu, který pomalu graduje a obmotává Overlook, to jde Kingovi skvěle. Je to v podstatě jeden z jeho nejsyrovějších románů (pod pojmem „syrový román“ si představte, co chcete).

Časté diskuze vyvolává srovnávání románu se stejnojmennou filmovou adaptací Stanleyho Kubricka. Většina z těch, kteří jsou obeznámení s obojím, považují za lepší román. Sám King označil Kubrickův film za svou nejhůře zfilmovanou knížku.
Pravda je ovšem taková, že se jedná o jeden z nejlepších filmů na motivy díla Mistra hrůzy a náš pohled na něj se bude lišit v závislosti na tom, jak velkou věrnost předloze u filmu vyžadujeme. King psal od srdce, Kubrick točil mozkem. Kniha i film mají jen málo společného. Stanley byl výjimečný filmař a většinu předloh si přizpůsobil obrazu svému (ani Burgess nebyl spokojený, když uviděl Mechanický pomeranč, ač se jedná o geniální film). Z knihy o alkoholismu zbylo na plátně jen torzo, které si však nezaslouží být jakkoliv haněno. Myslím, že každý, kdo bude film brát jako samostatné dílo a ne jako adaptaci něčeho, musí uznat, že své nesporné kvality má. Kniha je sice působivější, ale obojímu bych dal tak 95% a rád se budu k oběma dílům v budoucnu vracet.

(19. října 2011 - 24. října 2011)

Enolain
16.09.2011

Moje druha kniha od Kinga.. prvni byla Hrbitov zviratek... ktera me sice trochu nadchla, ale tahle knizka...paaani ... naprosto perfektni.. vazne se trosku budete bat a cist a cist a cist , tesit se az knizku doctete a budete vedet jak to dopadne... a kdyz uz nastane posledni stranka, tak jste naopak nastvani, nebo je opravdu konec. Urcite 100% doporucuji. A ted kdyz mam konecne docneno se muzu podivat na film .... snad me nezklame... nebot knizka nasadila ladku dost vysoko...

DeDe
15.09.2011

Parádní kniha. U čtení jsem zapomínala i dýchat:-) Děj mě naprosto pohltil. Je to skvělá strašidlárna k čaji a sušenkám:-) Knížku vřele doporučuji. Od přečetní mám ale celkem respekt z živých plotů:-D

audrey
19.07.2011

paráda pro všechny, co se rádi bojí,...

andrejs
30.05.2011

Zatím moje nejoblíbenější kniha od Kinga, která v mém osobním hodnocení dokonce předčila i TO, údajně nejlepší knihu tohoto spisovatele.

Peťanka
30.05.2011

Ano, úchvatná Kingovka! Můžu jedině doporučit!

Addie
01.04.2011

Moje první ucelené setkání s Kingem (předtím jen povídkové), z něhož mám velmi dobrý pocit.
Danny byl prostě úžasný.
Bylo by prokletím či spásou být takto osvícen? Toť otázka.
Pozn.: Jack Nicholson se role jeho otce ve filmovém provedení zhostil ďábelsky dobře.

Polly
26.03.2011

Při čtení téhle Kingovky jsem měla chvílemi chuť křičet nahlas strachy.Celou knihu jsem četla se zadrženým dechem. Naprosto mně vtáhla do děje.

Clash
24.03.2011

Máte nějakou knihu, kterou když jste četli tak vás na tolik spoutala a vtáhla do děje, že jste se nemohli ani vysmrkat ? Tak to je ona ... Nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem kdy četl. Mrazivá atmosféra, psychicky zdeptaný Jack, který se každou chvilku má zbláznit a veliká sněhová valnice. Opravdu kvalitní čtení na dlouhé, zimní večery.

Fiza
07.02.2011

První knížka, kterou jsem od Kinga četl a to někdy v roce 2000 a na kterou mě přivedl seriál Přátelé...v jejich podání to sice bylo přeloženo jako Záře, ale v knihovně jsem se naštěstí nenechal zviklat a tuto pecku jsem si našel... Kubrickovo zfilmování mi nepřišlo ani zdaleka tak děsivé jak toto čtení...

deiwi
18.01.2011

Vedle To asi nejlepší kniha od Stephena Kinga. Čtěte v noci a pokud možno sami. Husí kůži mám ještě když příběh někomu vyprávím :)

p.mihoc
04.12.2010

Kniha začíná jako ceklem dobré psychologické dílko rozebírající nitro a problémy hlavních postav. Ale čím víc se přibližujeme k hotelu Overlook, tím více na nás začíná padat atmosféra tajemna a hrůzy, kterou King dokáže tak nenapodobitelně navodit. A od okamžiku, kdy hotel začíná odkrývat svá hrůzná tajmeství, ze kterých už zešílelo pár, v minulosti ubytovaných (možná i čtenářů), není cesty zpět. Atmosféra strachu a hrůzy, houstnoucí s přibývajícími stránkami, Vám nedovolí odskočit si ani na záchod.

pofka

Velmi oblíbená kniha...film je bezva, ale kniha je 1000x lepší.... četla jsem ji jedním dechem a nemohla jsem se nabažit!

Rockwood

Chvilku jsem váhal, zdali tento román mám ohodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami. Nakonec jsem tam lupnul pět a snad toho nebudu litovat. Příběh výborný a zpracování bravurný. Konec se mi dokonce i líbil. Já asi skutečně nemám co bych vytknul. Dokonce jsem se u toho i bál.

P.S.
Moc mě nepotěšila zpráva, že Stephen King plánuje pokračování.

petr2

Podle mě nejlepší horor jaký kdy kdo napsal.Tohle dílo nemá chybu.