Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/bmid_osviceni-Kro-29672.jpg 5 4162 646

Osvícení série

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining , 1977

TeriLin1111
18.05.2023 4 z 5

U mě tady hlavní problém byl v tom, že jsem si knihu vzala v hodně špatnej moment, kdy nebyla moc nálada ani čas. Ale i přes to jsem se tím prokousala, a i když mi to trvalo půl roku, tak to nakonec bylo docela fajn :D. King má velice popisný styl psaní, někdy je to k dobru, protože dokáže suprově vykreslit atmosféru, ale v některých pasážích mi to přišlo trochu zbytečné. Nejlepší byl určitě konec, kdy jsem napjatě četla stránku za stránkou, i přes to že jsem věděla jak to dopadne. K příběhu se ráda někdy vrátím, ale asi spíš ve filmovém provedení.

Thalin
13.05.2023 4 z 5

Nejsem kdo ví jaká fanynka Kinga, přečetla jsem jich jen pár. A většinou to bylo jak na houpačce, jedna se mi líbila, u další jsem se nudila a nacházela jsem často hluchá místa plná vaty a nějaký děs takřka nikde. Nemůžu upřít, že píše čtivě, to mě drželo i u knih, které mě jinak obsahově tak nechytily. Ale Osvícení mě chytlo a drželo a to mrazení se tu dostavilo rozhodně dřív než i jiných jeho knih a drželo se mě až do konce. Obecně se mnou horory moc nedělají, asi už mám na ně imunitu, ale tohle mě bavilo.

nicolettkaa
02.05.2023 4 z 5

Od Kinga toho moc načteného nemám, takže nemohu srovnávat. Horory také moc nečtu, protože jsem velký strašpytel. U této knihy jsem se tedy nebála, ale napnutá jsem byla až do konce, to je pravda. Za mě pecka a určitě doporučuji.
Oproti tomu film mě moc nebavil, i když Jack Nicholson podal famózní výkon, toho blázna jsem mu fakt věřila. Přítel, který knihu nečetl, ale film vůbec nepochopil.

capricorn__
30.04.2023 4 z 5

Jedne z nejlepších knih od Kinga, po "To" hodnotím "Osvícení" jako jeho druhý nejpovedenější horor. Moc se mi líbí psychologie hlavních postav, jejich vývoj, symbolika, ale i popis prostředí hotelu a počasí. Celková atmosféra příběhu je velmi hutná a poměrně stísňující. Posledních sto stran je tak napínavých, že knihu nelze odložit. Hvězdičku strhávám za zdlouhavost počátečních kapitol, bez kterých by kniha byla o něco lepší.

KnihoSny
27.04.2023 5 z 5

Já si myslím že ke Kingovce není co víc dodat mě se to moc líbilo bylo to svižně napínavé místy až mrazivé ale to autor umí doporučuji

SimaX
25.04.2023 5 z 5

Hurá, hurá, hurá. Tři předchozí Kingovky jsem poslechl jako audioknihu, ale pořád jsem se divil co na tom Kingoj každej má a konečně jsem se dočkal. Kniha mě držela hezky od začátku do konce, častokrát jsem byl dost napnutý co bude dál. Představoval jsem si každé temné zákoutí Overlooku i každou temnou myšlenku Jacka. Jen z konce jsem byl takový lehce zklamaný, čekal jsem to trochu "zábavnější". Stojí pokračování za to, nebo si nemám zatím kazit dobrý dojem z tohoto díla?!

klmonkaa
19.04.2023 5 z 5

Normálne žijúci človek si len málo dokáže predstaviť, ako sa niekto môže postupne prepadať do šialenstva, v tejto knihe je to majstrom Kingom popísané bravúrne a veľmi názorne, k čomu sa s prímesou mystiky a hororových prvkov pridá aj určitá noir atmosféra, ktorá čitateľovi postupne zalieza pod kožu... Bravo, majstre! :-)

Denisa.KC
11.04.2023 3 z 5

Moje druhá kingovka. Chvílemi jsem se bála číst dál, abych se neprobudila se špatnými sny já. Líbilo se mi, že jsem netušila, jak tohle skončí. Všehovšudy, Řbitov zvířátek stále vede.

Veronika33
11.04.2023 5 z 5

Kniha ma aj po 20-ročnom re-readingu veľmi bavila, dej bol pútavý, atmosféra fantastická, postavy sympatické a dobre vykreslené. King opäť nesklamal, jeho knihy ma asi nikdy neomrzia. Odporúčam a tentokrát skúsim aj voľné pokračovanie príbehu.

rick6410
01.04.2023 4 z 5

Pre mňa trošku slabšia kniha, lebo tam bolo tak málo postáv, mám radšej Kingove knihy kde je čo najviac postáv a príbehových liniek. Napriek tomu to bol napínavý a pútavý príbeh. Pre neznalca Kinga sa možno v prvej polovici "nič nedeje", ale my vieme že autor nás s postavami do hĺbky zoznamuje, aby sme sa do nich vedeli vcítiť. A k tomu úžasná atmosféra hotelu.

JointlieKat94
31.03.2023 5 z 5

A je to tu, moje první Kingovka! A vybrala jsem sakra dobře! :) i přes to, že mám plnou polici knih od pana Kinga, a k prvnímu čtení jsem vybrala úplně jinou, tak jsem zvolila tuto. A to po skouknutí "Doktora spánka", kterej mě filmově naprosto uchvátil. Hned jsem teda objednala obě knihy, a hned se do toho dala. :)

Asi ani nejde tolik o to, že bych se u knihy bála, i když ve výjimečných chvilkách trošku taky, ale o to, jak je to psáno. Po první třetině knihy jsem si stáhla i filmové zpracování, které bylo na tři části, a musím říct, že bych z něj rozhodně nechápala, proč a jak se někteří jedinci chovali. V tomhle byla kniha naprosto výborná, jelikož vidíme charaktery postav a dokonce nahlédneme i do jejich minulosti a to vše tak poutavě napsané! Do toho ta neustále napjatá atmosféra, to očekávání.. neuvěřitelný. A kroket už rozhodně nikdy hrát nebudu.

Díky moc za tuhle knihu, už se moc těším na Doktora spánka!

(A mimochodem, proč v knize říkají Dennymu Doktore, a přitom ve filmu mu říkali jinak? Nevíte?)

EllisIsland
17.03.2023 5 z 5

Rozhodně nemůžu říct, že by se mi všechny knihy od Stephena Kinga líbily. Ale tahle je fakt dobrá. Samozřejmě nemůžeme od hororu chtít, aby byl uvěřitelný, to už samo o sobě z hlediska žánru není možné. Také nemůžu říct, že bych se děsně bála, ale kniha mi nedala oddech a stále mne nutila jí číst. A to je to nejdůležitější.

kedlubajz
15.03.2023 5 z 5

Jedna z prvních kingovek a pro mě (až na povídky) pořád nejlepší, co jsem od něj četl. Je vidět, že autor byl ještě stále mlád a dovedl kočírovat své grafomanské tendence tak, aby z nich vylopotil dobře promyšlený a ucelený příběh s parádní atmosférou a propracovanými postavami. Je pravda, že v tomto případě mi to nedá, aby mi při vzpomínkách na knihu neprobleskl i film, jehož některé obrazy nejde vymazat z hlavy. Vzácný příklad, kdy kniha i film jsou vynikající, každý svým způsobem.

katushah
09.03.2023 5 z 5

Film jsem viděla jako malá a hrozně jsem se ho bála. Dokonce jsem měla hrůzu z pana Nicholsona, ať hrál v čemkoli. On to zahrál opravdu brilantně. A teď po 20 letech jsem se odhodlala ke knize a sice se zase bojím, ale bylo to úžasný. Pan King taky umí.

Alaglesia
02.03.2023 4 z 5

Bylo mi patnáct a tohle byl můj úplně první horor a úplně první kniha od Kinga. Pamatuji, jak jsem knihu četla během horkého léta na dece u vody, přesto jsem měla všude na těle husí kůži a po těle mi při určitých pasážích přecházel mráz. Bála jsem se i uprostřed dne, když jsem knihu četla. Osvícení řadím mezi klasiku, kterou by si měl přečíst každý, kdo chce číst Kinga, nebo kdo si chce přečíst hororový příběh. Tento román nastartoval mojí dlouholetou fázi čtení Kinga, kterou ukončila až série Temná věž, po které mi už od Kinga nepřišlo nic dobré. Uvidíme, jak si povede Pohádka, která má letos vyjít.

cube6
22.02.2023 5 z 5

Osvícení jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co King napsal.
Kultovní dílo s ponurou atmosférou a perfektně gradujicím příběhem, kterému vlastně nelze nic vytknout. Knihu jsem si opět přečetl zhruba po 15-ti letech a líbila se mi snad ještě víc, než poprvé.
Rovnou se vrhám na pokračování (Doktor Spánek), na které se už delší dobu chystám.

P.S.:
Docela nechápu výhrady, které měl Stephen King k filmové adaptaci od Kubricka. I přes některé změny (a není jich málo) je to filmový klenot. Prostě Kubrick. Vím, že mu hlavně vadil Jack Nicholson, ale mě osobně tam vadí jen Shelley Duvall, která ve filmu ztvárnila Wendy.
V devadesátkách pak vznikla ještě televizní minisérie, která je sice knize věrnější, ale filmařsky je to levná a kýčovitá žumpa.

Hodnocení: 9,5/10

Birlibán
19.02.2023 5 z 5

Ačkoliv příběh znám díky filmu s Jackem Nicholsonem, i tak jsem si ho ráda přečetla. Ač napsán už v roce 1977 není to na závadu. Líbí se mi, jak autor dokáže udržovat čtenáře v napětí, popisy míst i děje jsou barvité, prostě vás vtáhne do děje a nepustí. Ač postav jen pár, probírá se jejich myšlenkami, od normálnosti k šílenství a zpět. Pro milovníky Kinga je tato kniha nutnost.

Karoley
19.02.2023 5 z 5

Hotel Overlook uprostřed hor, v zimě odříznutý sněhem od civilizace. 110 prázdných pokojů, ve kterých číhá skryté zlo. Jedna narušená rodina, posedlost, šílenství, strach, vůně pomerančů, osvícení. Zima je dlouhá, dočkají se všichni jara?

Moje 17. kniha od Kinga a rozhodně ne poslední! Slušně děsivý příběh, zejména návštěvy v pokoji v 217 byly lehce infarktové :)) Chápu, proč se tento horor stal legendou, dávám 5 hvězd a doporučuji!

Monni
14.02.2023 4 z 5

Další super kniha od Kinga. Začínám si už zvykat na jeho dlouhé popisy a styl psaní. Knihy mě vážně baví a určitě budu v jeho tvorbě pokračovat. Nedlouho po přečtení knihy jsem viděla i film (nejdříve se snažím přečíst knihu a potom film, protože obráceně mi to nejde a knihu už neprectu, když vidím první film) a pane bože, výkon Jacka Nicholsona byl famózní. Vypadal úplně děsivě. Takže taky doporučuji

schillerter
08.02.2023 5 z 5

Kniha je skvělá, napínavá. Bavil mě i film, který je podle ní natočený. Jack Nickolson se zhostil hlavní role velmi dobře - a které ne, že? :) Prostě tohle je ten nejlepší horor všech hororů.