Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/mid_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 5 1344 355

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

Manifest blech
16.01.2020 3 z 5

Další v pořadí - Vedle Krvavých jahod a Hany.

Alilka
16.01.2020 5 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení, ano nečte se snadno, ale podle mě by knihy o Osvětimi a válce vůbec jako takové měly být jako povinná četba... Lidé totiž velice rychle zapomínají, nebo nechtějí slyšet a tváří se, že se jich to netýká... Vůbec si neumím představit, že by příběh Dity musely prožívat moje děti, vnoučata a nebo jakékoliv jiné čtrnáctileté dítě... Je dobře, že se ti co přežili začali ozývat a nenechali si svoje příběhy pro sebe i když jim zpočátku lidé nechtěli naslouchat, mysleli si o nich že jim přeskočilo a nevěřili jim, že se něco takového mohlo dít.

Kekik
14.01.2020 5 z 5

Velmi silný příběh. Chvílemi mě napadalo, že je možná až trochu zbytečně natahován. Ovšem po dočtení si to již nemyslím.
Příběh Dity, její rodiny, a přátel, mě hluboce zasáhl.
Autor velice pěkně zkombinoval skutečné zážitky s fikcí. Je obdivuhodné, jak dokázal lidem vložit slova do úst tak věrohodným způsobem.
Doporučuji.

Edlik
05.01.2020 5 z 5

Hodně silné téma. Občas se může zdát, že obsahuje zbytečné pasáže, ale nakonec všechno dává opravdu smysl. Rozhodně doporučuji přečíst i když se samozřejmě nejedná o lehké a pozitivní čtení.

lukas5373
05.01.2020 5 z 5

Dobře zpracované.

Danka998
02.01.2020 5 z 5

kniha se mi moc líbila, přecteno jedním dechem, dopuručuji přečíst

josska
30.12.2019 5 z 5

Co napsat,,knihu jsem musela dávkovat,četla jsem i odložený život,,,spisovatelku jsem viděla a kousek slyšela na světu knihy a bylo to velice emotivní,,,ty osudy jsou strašné,,,podmínky,zacházení,,,ponižování,,,by nikdo z nás nechtěl zažít,ale nejhorší je,že se to dělo,a není to zas tak dávno...kniha je čtivě napsaná,,musela jsem dělat přestávky,slzy v očich a husí kuže.....

vera4669
15.12.2019 4 z 5

Kniha se nečetla snadno, tohle téma nikdy není lehké, ale určitě za přečtení stojí

sporran
20.11.2019 4 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha o temném tématu z minulosti. Knih z koncentračních táborů je poměrně velké množství. Mám pocit, že jsem obdobné pojetí už někde četla. S ohledem obsáhlost knihy bych uvítala ještě hlubší práci s tématem knih, knihovny a knihovnice v rodinném táboře. Knihu jsem přečetla za jeden den.

Hani77
07.11.2019 5 z 5

Velice hezky napsané. Četla jsem více knih na toto téma, ale žádnou vyloženě z rodinného tábora, proto jsem se o něm ráda dozvěděla více. Také jsem se ráda znovu "setkala" s lidmi, které jsem znala z jiných děl, především Rudym Rosenbergem (alias Rudolfem Vrbou) a Viktorem Pestekem. Zatímco podrobnosti o útěku Rudyho pro mě nebyly žádným překvapením, protože jsem četla jeho knihu Útěk z Osvětimi, velice ráda jsem se dozvěděla něco více o Viktorovi Pestekovi. Fandila jsem mu, protože jeho návrat do Osvětimi nebyl naivní a hloupý, jak by se mohlo zdát, ale měl vše velice dobře promyšlené. Bohužel to nevyšlo. V knize je mnoho úžasných myšlenek k zamyšlení, které by se měly tesat do skály. Kniha je jedním z nejlepších děl na toto téma, rozhodně stojí za přečtení.

lalaserka
03.11.2019 5 z 5

Další skvělá kniha o tomto tématu. Příběh mě opravdu zaujal, a to nejen faktem, že španělský autor rozplétá příběh české dívky.Nelze si ani představit ty hrůzy, co si tito lidé prožili.

TerezaJágrová
29.10.2019 5 z 5

Další skvělá kniha o tomto tématu. Doporučuji

hakunamatata
25.10.2019 5 z 5

Na knihách miluju, jak dokáží člověka vytrhnout z reality a dostat jej do úplně cizího světa.
A to stejné milovali lidé v Osvětimi. Unikli každodennímu utrpení, strachu, pachu smrti ve vzduchu. Knihy byly v koncentračních táborech přísně zakázány, avšak čtrnáctiletá Dita se knih ujme a stane se Osvětimskou knihovnicí.
Kniha je psána velmi čtivě, 450 stran uteče jako nic.

maroni
22.10.2019 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky na doporučení ostatních čtenářů a ačkoliv se nejednalo o nijak lehké čtení, je skvělé, že takovéto knihy existují. Zařadila bych všem do povinné četby! Z pohledu dnešního člověka je životní příběh Edity Krausové jen těžko uvěřitelný a člověk k takovéto knize těžko nenachází slova k hodnocení. Osobně ve mě asi nejvíce zůstala osoba a linka profesora Morgensterna (kromě samotné Edity). Jednoznačně 5*

Venny345
20.10.2019 5 z 5

Na první pohled nenápadná knížka s ještě nenápadnější obálkou.
Ovšem ten obsah, ten rozhodně nenápadný nebyl.
Mohu říci, že kniha byla kvalitně napsaná a také jedna z nejlepších, které jsem kdy četla na téma druhá světová válka.
Jednoznačně 5×hvězdička!

Taralcielle
14.10.2019 5 z 5

*** hodnocení obsahuje spoilery a z velké části prozrazuje část děje ***

Další z řady neskutečných knih s touto tematikou. Znovu smekám pomyslný klobouk před lidmi, kteří nejenže přežili, ale dokázali o zažitých hrůzách vyprávět.

Dita Adlerová je jednou z nich.
__________________________________________
Dovolím si citovat pasáž ze závěru knihy:
"Možná se najdou lidé, kteří nebudou sdílet nadšení nad tím, že někteří nasazovali život, aby v
Osvětimi-Březince udrželi při životě tajnou školu a utajovanou knihovnu. Možná se najdou lidé,
kteří si pomyslí, že ve vyhlazovacím táboře, kde existují jiné, naléhavější starosti, jde o odvážný,
ale nepotřebný čin. Knihy neléčí nemoci, ani se nemohou použít jako zbraně k porážce vojska
katů, nelze jimi naplnit žaludek ani zahnat žízeň. Jistě, kultura není zapotřebí k tomu, aby člověk
přežil. K tomu slouží chléb a voda. Je pravda, že s chlebem k jídlu a s vodou k pití člověk přežije,
aby však přežilo lidství v člověku, to nestačí. Nedojímá-li nás krása, nezavřeme-li oči a
neuvedeme-li do pohybu mechanismy představivosti, nejsme-li schopni klást si otázky a spatřit
hranice naší nevědomosti, jsme buď mužem nebo ženou, nikdy však člověkem. Není nic, co by nás
odlišilo od lososa, zebry nebo tura pižmového."

______________________________________________________

I já jsem byla jednou z těch, kteří nechápali, proč se v Osvětimi snažili uchovat při životě knihy. Nemohla jsem se začíst a celé mi to připadalo jako úplně jiná Osvětim, než o které jsem doposud četla. Ale jak se postupně prohluboval příběh a odkrývaly všechny hrůzy, pochopila jsem, že jde jenom o jiný pohled na věc. Knihy měly tu moc, že na chvíli odváděly děti i dospělé pryč z Osvětimi, do svobodného světa.

Bylo mi líto Ditiny maminky, že přežila celou válku, nelidské zacházení, "omylné" zařazení při selekci, ale nepřežila nemoc už při osvobození a nemohla opustit Bergen-Belsen jako svobodný člověk.

Překvapil mě popis Bergen-Belsenu. Myslela jsem si, že Osvětim byla nejhorší ze všech táborů. Ale v Bergen-Belsenu chodily lidské trosky bez vůle žít. Nemuseli zabíjet lidi v plynových komorách, nebyla to továrna na smrt jako Osvětim, lidé padali vyčerpáním, nedostatkem jídla a pitné vody a hygieny jako mouchy. Stovky každý den. nedokážeme si nikdo představit, jak hrozné to muselo být odnášet mrtvoly spoluvězenkyň. Když byla popisována pasáž, jak Dita nesla jako 16letá jedno z mrtvých těl, nemohla jsem ani pokračovat.

Obdivuji Ditu za to vše, co vydržela. Dojal mě dovětek na konci, jak aktivní byla Dita i jako osmdesátnice.

Stojí za přečtení!

Drahuš
03.10.2019 5 z 5

Nevím, co na to říct. Nelze si ani představit ty hrůzy, co si tito lidé prožili. Velmi hluboký zážitek tato kniha.

hnilda3
21.09.2019 5 z 5

Nevím co napsat, knihy s touto tématikou se mi špatně hodnotí... Dozvěděla jsem se zase něco nového z tohoto období dějin.

jituliste
17.09.2019 5 z 5

Je až neuvěřitelné, čeho všeho je člověk schopen... Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže člověk vydržet... Jak hodnotit? Krásná kniha o hrůzných věcech, plná silných momentů reálných lidí. Při čtení jsem cítila tíseň a bezmoc. Zároveň kniha obohatila moje znalosti, neměla jsem tušení, že v Březince fungoval rodinný tábor. Dohledávala jsem si informace k jednotlivým osobám, byla jsem až překvapená, jak se kniha snažila držet co nejvíc faktů. Doporučuji ke čtení.

Dimas
31.08.2019 5 z 5

"Nacisté jsou knihami posedlí, slídí po nich, pořádají na ně štvanice a zakazují je, kde mohou. Všichni diktátoři, tyrani a utlačovatelé v dějinách, ať už byli té či oné barvy pleti, Árijci, černoši, orientálci, Arabové anebo Slované, všichni měli jedno společné - zuřivě pronásledovali knihy. A bylo lhostejné, jménem jaké víry to dělali, jestli na obranu lidové revouce nebo k hájení výsad patricijských tříd, na obranu božího přikázání anebo na obranu tupé vojenské poslušnosti. Knihy jsou velmi nebezpečné, nutí přemýšlet."
Dost jsem se bála, že to bude příliš depresivní, ale nestalo se tak. Je to velmi potřebná kniha, aby se nezapomnělo!
Zaujal mě motiv lidí jako živoucích knih. Mám mnoho favoritů, které jsem četla několikrát, ale nejsem si jistá, jestli bych je dokázala "správně" převyprávět...