Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/mid_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 5 1343 355

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

te-ssiinka3905
02.06.2020 3 z 5

Jestli máte knihy, kde kapitola začíná jednou osobou a další kapitola další osobou, tak jí nečtěte....

Četla jsem víc než dost knih o Osvětimi a holokaustu celkově... Dost silných příběhů i ty o Pestekovi a jeho dezerterství... O Vrbovi a Wetzlerovi, kteří utekli z Osvětimi... Všechno tohle jsem četla a proto nerozumím, proč tyhle další knihy se snažil autor vecpat i do této knihy... Jen jí zbytečně natahoval a byly pro příběh nepotřebné a nepodstatné a úplně zbytečné. tito lidi si zasloužili svoje knihy a ty taky dostali... Hrdinů tento knihy se dotýkají pouze okrajově...
A to nebudu podotýkat úryvky z knih... Švejk ještě možná když předčítá dětem, ale proč tam tahají velké úryvky jiných románů... úplně zbytečné pasáže... dalo se vše shrnout do pár odstavců...
Každopádně ta zmatečnost psaní je šílená... Jeden odstavec mluví z Dity, další mluví z Hirsche a 4 mluví z pohledu Rosenbergera respektive Vrby... tohle bylo psycho...¨

Příběh Dity je suprový, zasloužil by si mnohem lepší zpracování. Dita byla opravdu hrdinka narozdíl od lidí jako třeba Mengeleho děvče nebo Mischling.., Všechny tyto rádoby hrdinky se tam dostali skoro ke konci války a přitom nemohli zažít to co Dita... Hladovět půl roku se nelze srovnávat s někým kdo tam byl od roku 1942... U pasáže s maminkou na konci jsem měla co dělat abych neplakal...

Příběh ano, všemi deseti, autora nikoliv všema deseti ho vyměnit... Takto bych viděla tuto knihu...

LittleK
10.05.2020 4 z 5

Těžko se dá hodnotit kniha, která pojednává o takových hrůzách naší "ne příliš vzdálené" historie. Mám psát, že se mi líbila nebo že byla opravdu poutavá? To mi přijde nepatřičné. Mohu skálopevně prohlásit, že doufám, že taková zvěrstva se již nikdy opakovat nebudou a opravdu obdivuji nezlomnou Ditu. Autor syrově až téměř věcně popisuje krutost, která se v táborech odehrává. Místy mi jeho jazyk nesedí, za to doslov a poznámky k postavám, o kterých se zmiňuje jsem ocenila. Určitě neprohloupí ten, kdo se do knihy začte, naopak je to dle mého potřeba.

S.H.
29.04.2020 3 z 5

Na této knize bych ráda vyzdvihla to, jak se děj hlavní hrdinky točí kolem skutečných postav, které měnily historii. ale tak do první poloviny byl děj hodně těžkopádný, asi mi na tom nejvíce vadily ty retrospektivní pasáže, já vím, že to s tématem určitě souvisí, ale tady to bylo až násilné přerušování jinak zajímavého děje. Jinak druhá polovina a spíš až ke konci byla kniha neuvěřitelně poutavá, napínavá a velice záživná.

bob0985
18.04.2020 4 z 5

Je těžké tuto knihu hodnotit, protože jsem přečetl již mnoho o Osvětimi a holokaustu. Ze začátku jsem měl obavu, zda se nejedná jen o fikci, která má spojit jednotlivé události, které se udály v Osvětimi a o kterých jsem již četl v jiných knihách nebo je znám z vyprávění, z osobních setkání...... Postupem času jsem ale autora asi pochopil a byl jsem rád, když se sám k tomu vyjádřil.

Libunka74
15.04.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, velmi silný příběh, koncem jsem se doslova proplakala. Ani ne tak z těch hrůz koncentračních táborů, na to jsem byla připravená, ale spíš dojetím, obdivem nad silnou vůlí a lidskostí v nelidských podmínkách. Opravdu, jak jsem tu četla v ostatních komentářích, i já ji považuji za jednu z úplně nejlepších knih o holocaustu. Všechna čest autorovi. Kniha, u které jsem přečetla i epilog, všechny záložky a tiráž.

Dreisii
25.03.2020 5 z 5

Tahle knížka je pro mě jedna z nejlepších děl o Holocaustu,je to kniha která vám bere dech když čtete v řádcích co strašného jim dělali a jak tam museli žít a snášet to všechno. Chvílema jsem musela přestat číst,ale nedávám to a musíte po knize stále šahat a dočíst si to do konce.

Mi--LADA
13.03.2020 1 z 5

Čekat dvě stě stran na to, než se děj trošičku rozeběhne, na mě bylo trochu moc. Přišlo mi to umělé, nepřesvědčivé a nezáživné. Četla jsem už povedenější knížky z koncentračního tábora, tenhle román si moje sympatie nezískal.

asterixka
12.03.2020 5 z 5

Kniha je jednou z těch, které vyčnívají mezi ostatními díly s tématem holocaustu a dalece mnohé překonává. Velmi citlivě, a přesto hrůzyplně vykreslena zrůdnost koncentračních táborů. Pět hvězd, bez debaty.

emma05
09.03.2020 5 z 5

Krásná kniha o tak smutných věcech

Yorika
07.03.2020 4 z 5

Nádherná kniha o krutých časech, na nelidském místě v táboře smrti. Jak důmyslní dokázali být Nacisté ve svém zvráceném jednání. Kolik bezmoci a utrpení. Ale i přátelství a naděje. Osvětim. Němý svědek časů, které se už nikdy nesmí vrátit.

wersl
01.03.2020 5 z 5

Za mne jedna z nejlepších knih s danou tématikou za poslední dobu. Velmi syrovou formou, bez příkras, avšak čtivě jsou zde popisovány ty největší hrůzy jakých se člověk na člověku vůbec může dopustit. Naštěstí i na takových místech a v takovém čase žijí lidé stateční, s nezlomnou vůlí a pevným charakterem díky nimž neutuchá naděje v existenci dobra. Výjímečná také na této knize byla možnost pozorovat zdánlivě nenápadné nitky příběhů knih, které utvářely klubko dojemných lidských osudů, a vždy pomohlo k uvědomnění, že i přes nuzné poměry, ztrátu důstojnosti, jsme pořád bytosti ve kterých se ukrývá lidská duše.

Dovolím si tedy použít právě jeden takový citát:

"Je pravda, že s chlebem k jídlu a s vodou k pití člověk přežije, aby však přežilo lidství v člověku, to nestačí. Nedojímá-li nás krása, nezavřeme-li oči a neuvedeme-li do pohybu mechanismy představivosti , nejsme-li schopni klást si otázky a spatřit hranice naší nevědomosti, jsme buď mužem nebo ženou, nikdy však člověkem. Není nic co by nás odlišovalo od lososa, zebry nebo tura pižmového."

Lotka
16.02.2020 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tahle kniha je proti Tatérovi z Osvětimi a Cilčině cestě opravdu čtivá, uvěřitelná a opravdová.

BratrO
14.02.2020 5 z 5

O skutečnostech, které nechceme nikdo zažít.
Každá kniha z války je těžká, svírá a bolí. Tahle není vyjímkou. Níže jsou zmiňovány opakující se sekvence, ale osobně si myslím že je to v pořádku. Co jiného byl „život“ v táboře než opakující se rutina s vyhlídkou smrti nebo naděje.

koki.veru
14.02.2020 5 z 5

Knížka je strašně těžká na čtení, ale je nádherná. "Strašný" příběh z koncentračního tábora. Dita jsem si hned oblíbila a obdivovala, jak se se vším vypořádala, stejně jako další postavy. Ze začátku bylo hodně těžké se začíst a připadalo mi, že kniha vůbec neutíká, ale postupně se to zlepšovalo, až jsem knihu nemohla odložit. Silný příběh.

angelak
13.02.2020 5 z 5

Ze začátku hodně těžké čtení - už jsem myslela že knihu odložím -ale nelituji že jsem pokračovala ... Příběh Dity mě velice zasáhl - hodně silný příběh.Jak mohla tak malá díveka přežít tolik utrpení ...

monulam
07.02.2020 4 z 5

Kniha se čte jedním dechem, Ditu si okamžitě zamilujete a nepřestanete vycházet z údivu jak se malá dívenka v tak strašné době dokáže adaptovat a starat se o své blízké. Je to smutné čtení, ale je dobré si knihu přečíst

jitka7326
01.02.2020 4 z 5

Přečteno v rámci ČV. Silný příběh.

oladnb
27.01.2020 4 z 5

Ano, zajimava kniha, jelikož me tema valky velmi zajímá a jeji příběhy hltam. Bohuzel moc takovych knih na konte jeste nemam, ale obecne v pripade takto vazneho tematu vitam ciste faktograficke ci autobiograficke zpracovani. Ackoli autor neznal ani nemohl znat radu detailu, ktere se v rodinnem tabore odehravaly, podařilo se mu zpracovat velmi kvalitni dilo. Z pocatku jsem si bohuzel myslela, ze je knihovnice castecne smyslena osoba a prvni strany cetla velmi skepticky. Ted uz vim, ze to byla chyba a tesim na napr. na knihu Odlozeny zivot od Dity Kraus.

Sidonka3
27.01.2020 1 z 5

Na začátek musím říct, že popularita Osvětimské knihovnice a vysoká procenta mě osobně navnadily na četbu a pak zklamaly moje vysoká očekávání. Román by chtělo zvláště ze začátku proškrtat, zvolit jiný styl vyprávění, okořenit něčím, neopakovat některé situace, takže dávám jenom dvě hvězdy. Je to závažné téma, nerada dávám tak nízký počet, ale podle mého subjektivního názoru to je prostě hůře napsáno než jiné knihy o koncentračních táborech. Jsou silnější a záživnější knihy a tato si můj zájem nedokázala udržet.

Osvětimská knihovnice je příběhem české čtrnáctileté dívky Dity, která se v Osvětimi, v dětském bloku, tajně starala o 8 zakázaných knih, z nichž se děti například učili číst abecedu a poznávat písmena. Byl to úkol složitý a podle údajů v románu nebezpečný, neboť četba se prý v táboře trestala smrtí. Děti nevlastní slabikáře, jen geometrii, neaktuální roztrhaný atlas s chybějícími stranami a například francouzsky psanou knihu. Přesto je to pro učitele poklad, byla to alespoň nějaká pomůcka k zakázané výuce bez tabulí a sešitů. Spojenectví s knihami a vzdělání je důležité, nutí člověka přemýšlet, dělat rozhodnutí, přenáší do jiných světů, osvobozuje.
Následují popisy, jak se žilo v rodinném, dětském bloku, v čele s vedoucím Alfredem Hirschlem, který je další z důležitých postav románu.
Kniha několikrát nadhodí dramatickou udici, například všudypřítomnost doktora Mengeleho s nejasnými plány, na něhož Dita naráží, jehož se obává a který jí dokonce vyhrožuje, že si jí vezme na pokusy, ale kniha většinou přesto nemá příliš bohatý ani košatý děj ani spád, který by nadhozené motivy více využil. Dlouho jsem čekala co se stane a dlouho se nedělo skoro nic, příběh plyne dost pomalu a dozvídám se to, co už znám z jiných publikací. Dita si vyměňuje s jinými vězni pár vět a příhodiček, odskočí si na barák k rodičům, objeví udavače atd., aniž by to rozsekla nějaká zásadní událost a vše je podáno většinou strohou, sušší, věcnou formou.Domnívala jsem se, že půjde o román bohatší na informace, ale jsou tam i dávno známá klišé.

Dita se občas vrací ve vzpomínkách k životě před válkou, ale ani to text dostatečně neoživilo. Vydržela jsem zhruba do poloviny knihy a pak už jsem ztratila trpělivost a musela přeskakovat.

HockeyGirl
22.01.2020 4 z 5

onec byl snad nejlepší část z celé knihy. Některé pasáže, když byla Dita v táboře, byly zdlouhavé a skoro mi přišlo, že se opakovaly. Do 100 stránky se mi kniha nějak extra moc nelíbila, ale pak už to bylo jen a jen lepší a četlo se mi lépe, než na začátku. Kniha se mi líbila, ale rozhodně není TOP kniha. Přesto dávám 4 * na ten závěr, který byl nejkrásnější.