Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/mid_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 5 1344 355

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

ApolenkaS
06.03.2016 5 z 5

Rozhodně bych to zařadila do povinné četby. Nemělo by se nikdy zapomenout!!! Kdo z nás si dnes umí představit, že nám někdo zakáže něco vlastnit, něco dělat a nakonec nám může vzít úplně všechno?! Jak se to mohlo stát stále nedokážu pochopit :-(

maličkán
03.03.2016 5 z 5

Zatím nejlépe napsaná kniha o Holocaustu, ze všech, co jsem na toto téma četla. I když je to strašný příběh, v podání tohoto autora se nedala odložit, četla se jedním dechem.

Damato
27.02.2016 5 z 5

Komentář k této knize - po tolika komentářích psaných přede mnou- se asi nedá jen tak napsat. Vše již bylo řečeno- víceméně napsáno. Snad jen tolik- budete číst, budete se po tisícáté divit, jak se takhle může chovat člověk k člověku, budete brečet, protože se za člověka jako takového- který stál na té druhé straně stydět, ale budete číst až do konce, protože je to moc krásně ( dá-li se ovšem o tomto vyjádřit pojmem "KRÁSNĚ NAPSANÉ" ). Ale v každém případě to za přečtení stojí, aktuální je to - podle mě- v každé době, protože člověk je nepoučitelný a i když si stokrát nabil pusu, pořád ho to nutí někde někoho omezovat a týrat

DajaF
21.02.2016 5 z 5

Nemám slov...

magnolia
13.02.2016

Nedokázala jsem knihu číst bez vynechávání krutých popisů, a tedy ani dočíst do konce. U knih si většinou chci umět představit, o čem se v nich píše - tady jsem se tomu urputně bránila. Přesto souhlasím s tím, že takové knihy jsou potřebné.

Lenulaj
30.01.2016 5 z 5

Výborná kniha. Cetla jsem na doporučení a maximální spokojenost ;-)

martunka
14.01.2016 5 z 5

U téhle knihy lze říct jen jedno. Hrdinové existují. I když se jedná o příběh ze kterého místy mrazí, je to výpověď o nezdolne lidské statečnosti.

monte
03.01.2016 5 z 5

Dočetla jsem a nemám slov. Krásně napsaný román s nezapomenutelným a silným příběhem.

samsara
19.12.2015 5 z 5

Po přečtení této výborné knížky myslím jen na to, abych nic takového nikdy nezažila a také bych tu knížku dala přečíst všem lidem co si jenom stěžují.

Horalka5
26.11.2015 5 z 5

Nemám slov.. Tolik zvěrstva v jedné knize, která byla zároveň tak krásně napsaná..Toto je jedna z knih, na které nikdy nezapomenu!

martinasudová
06.11.2015 5 z 5

Skvělá knížka !

Nielada
03.11.2015 5 z 5

Je to mimořádná kniha, ve které se propojilo skvělé téma se silnou hlavní postavou a výborným vypravěčským stylem autora - novináře. Ze čtení mám tak silný zážitek, že ani nevím, o čem psát. O poslání knih v našich životech a jejich smyslu ve chvílích, které dalece překračují hranice normálnosti a unesitelnosti? O hlavní hrdince a těch dalších, kteří si zachovali lidskost i v nejtěžších chvílích, které snad mohou člověka potkat? O lidech, které známe blaze či neblaze z historie a přesto se o nich dozvídáme v nových souvislostech? Vypravěčský styl mi naprosto vyhovoval, ty nejhorší věci líčil popisně, i když velmi silně a moc ráda bych některé pasáže zapomněla. Mnohé bych si ale ráda naopak zapamatovala, protože stojí za to. Tak jako celá kniha. Udivuje mě, že je u nás vcelku neznámá, ačkoliv je hlavní postavou Češka. Na obalu jsem si přečetla, že ve Španělsku patří mezi nejčtenější romány. Tak si moc přeju, aby to tak bylo i u nás.

Evus
28.10.2015 5 z 5

Mám přečteno už hodně knížek z prostředí koncentračních táborů a gulagů, ale snad s výjimkou Šedých tónů mě žádná tak nepohltila a nevyvolala ve mně takové pocity bezmoci. Příběh je vyprávěný čtivě a přitom je proložen stručně popsanými děsivými fakty především z konce války. Za sebe bych knihu zařadila do povinné četby.

ladyfromskye
17.09.2015 5 z 5

Knížka, která mě naprosto dostala a po níž už nikdy nebudu taková, jaká jsem byla doteď. Doporučovala bych do povinné četby!

kyssling
17.09.2015 4 z 5

Moc pěkná kniha, výborně se čte. V dnešní době už hrůzy, co museli lidé ještě zcela nedávno snášet (nebo i nyní - stačí se podívat na zprávy) vypadají jako literární fikce.

katallinka
09.09.2015 5 z 5

Knížka přečtená v podstatě za den. Strašný příběh, ale moc dobře napsaný.

dark.ma93
23.08.2015 5 z 5

Nejde hodnotit jinak, než plným počtem bodů. Kniha je jedinečná a skvělá. Měla by se začít řadit mezi klasickou literaturu o holocaustu, na stejnou úroveň jako Má Lustig nebo Deník Anny Frank. Měla by se číst, mělo by se o ní mluvit. Já ji přečetla během pár dní a hodně ve mně zanechala. Není to žádné lehké čtení, je to syrový a naturalistický popis Osvětimi, jen pro silné povahy. Některé pasáže si čtu stále dokola... Opravdový poklad literatury to je.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Opravdu dojemná kniha. Zajímavostí je to, že se v knize objevuje Rudolf Rosenberg, alias Rudolf Vrba, který popsal svůj útěk v knize Utekl jsem z Osvětimi.
Tuto knihu bych postavil mnohem výše než ostatní, co jsem o Osvětimi četl. Je tam více citu, lásky, něhy a krásně popsány lidké pocity a hlavně síla knihy, která pomáhala útrapy vydržet. Neodpustím si citovat jednu pasáž, která mě dostala:
"Dita pohlédne vzhůru a na tvář, dlaně i šaty jí usedají drobné šedavé vločky, jež dotekem mizí mezi prsty. Lidé z bloku 31 vycházejí ven, aby se podívali, proč je všude takový rozruch..."Nebojte se", volá na děti Mirjam Edelsteinová. "To jsou naši přátelé ze zářijového transportu. Vracejí se."

tynahof
07.08.2015 5 z 5

Skvělé zpracování velmi těžkého tématu. Člověk si u této knihy opravdu uvědomí, že je štěstí být zdravý, mít domov a každý den přepychovou stravu. Ne všichni měli/mají v životě to štěstí....
Přečteno skoro jedním dechem, u některých pasáží jsem měla až husí kůži při popisech děje v Osvětimi, Hamburku i Belsen- Birkenau....

rtesarova88
15.07.2015 5 z 5

Skvěle popsaná "děsná doba".
Doporučuji silným povahám..