Osvětim: Nacisté a konečné řešení

Osvětim: Nacisté a konečné řešení https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11579/bmid_osvetim-naciste-a-konecne-reseni-ePN-11579.jpg 5 191 45

V této přesvědčivé knize pojednává populární autor a reportér L. Rees o historii nejproslulejšího nacistického zařízení. Rees prostřednictvím tématu zkoumá holokaust v širším kontextu. Dokazuje, že tento tábor byl v nacistickém státě výjimečný, neboť sehrál rozhodující úlohu v "konečném řešení". Kniha zkoumá mentalitu a motivace nacistů; pachatelé hrůzných zločinů zde poprvé hovoří o svém jednání. Byly objeveny fascinující i znepokojivé skutečnosti - od zřízení nevěstince až po korupci rozšířenou po celém táboře. Seznámíte se s nově zpřístupněnými dokumenty ruských archivů, které často zpochybňují dříve používané argumenty.... Osvětim je příběh o vraždění, brutalitě, odvaze, útěku a přežití, působivá výpověď o tom, jak k lidské tragédii takového rozměru vůbec mohlo dojít.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Knižní klub

Auschwitz , 2005

adelazelenkova
adelazelenkova
19.09.2023 5 z 5

Velmi dobře zpracovaná kniha. Fakta, data, výpovědi. V této knize je skoro všechno o nacistickém konečném řešení, především o táborů smrti Osvětim. Knih s tímto tématem mám přečteno spoustu a stále se dozvídám nové informace z takovýchto publikací. Autor si dal opravdu záležet a shrnul vše podstatné. Doporučuji mít na knihu klid a čas. Je tam hodně informací, které je potřeba během čtení zpracovávat a nad historii přemýšlet.

zedir
zedir
14.08.2023 5 z 5

Knihu jsem četl pár dní předtím, než jsem jel na exkurzi do Osvětimi. Četl jsem ji, abych získal bližší představu, jak tábor fungoval a jaká zvěrstva se v něm děla. Reesova kniha je excelentní, ale bylo naivní si myslet, že by sama kniha mohla člověka připravit na to, co uvidí a uslyší v Osvětimi a hlavně, když cítí jejího genia loci.

Rolada88
Rolada88
25.04.2023 5 z 5

Hezky popsána kniha o konečném řešení. Všude se píše o Osvětimi a jiných táborech ale nikde není o táborech na Sibiři a gulagu kde bylo utrpení dosti podobné,,,

Nikola086
Nikola086
18.04.2023 3 z 5

Populárně- naučná publikace představující jednu z největších hrůz lidstva. Z informativního hlediska velmi užitečná publikace včetně předlohy.
Osobně jsem ale četla krapet lepší publikace, u této jsem neuměla moc vydržet

Milanp044
Milanp044
01.02.2023 4 z 5

Jake peklo pro nevinne lidi dovede vymyslet, zorganizovat, vylepsovat clovek, to se neda lidskym rozumem pochopit. Cetl jsem shodou okolnosti na mezinarodni den pamatky obeti holocaustu a uvedomil jsem si, jak malo se o tomto nejstrasnejsim zlocinu v dejinach lidststva mluvi ba se dokonce zpochybnuje
Silene cteni o nejsilenejsim zlocinu v dejinach, vcetne povalecnych utrap prezivsich. Pristup jednotlivych okupovanych narodu k nacisty pozadovanym odsunum zidu pred valkou a behem valky a dokonce i k pristupu k jejich navratum.
Jakym silenym utrapam a zlu museli celit nasi predkove,jen proto, ze je nekdo oznaci za nepratele a jak je to tem, kterych se to primo netyka jedno (v lepsim pripade) v horsim jak to nekteri hned vyuziji:(. Jak je lidska lhostejnost vuci prichazejicimu nebezpeci nebezpecna..
Jak si umeji lide nektere zlociny , nebo pomahani k nim omluvit/relativizovat
Po precteni vhodny detox - prochazka lesem
Nase vsedni problemy se potom jevi opravdu v jinem svetle

JancaMia
JancaMia
09.11.2022 5 z 5

Velice zajímavá literatura faktu. Je super že se ukazují obě strany přeživší i diktátoři. Jak celý mechanismus fungoval . Rozhodně ale nedoporučuji čtenářům kteří mají slabší nervy, místy je to opravdu pro otrlé .

_Knihomolka_
_Knihomolka_
03.11.2022 5 z 5

Poslední čas mě láká literatura faktu a toto je přesně to, co takový člověk (který má v oblibě zajímavosti a je občas hodně náročný) jako já hledá. Takže nemohou jinak než říci: "Skvěle, skvěle, skvěle!" Fakta, hlavní představitelé, problematika války, nebo židovská otázka - to je pouhý zlomek toho, co dílo skýtá. Jsem vážně moc ráda, že jsem po ní sáhla, protože mi vyplnila některé dějepisné mezery a zodpověděla dalších pár otázek týkající se druhé světové války.

konicekbily
konicekbily
21.10.2022 5 z 5

Skvělá literatura faktu! Od začátku nás autor seznámí s hlavními ideami "konečného řešení", se souvisejícími událostmi, stručnými životopisy hlavních aktérů, s jiými koncentračními tábory a hledání "optimální cesty" k usmrcování. Někdy je to siné čtení i pro otrlé! Vysvětlí nám jak vše fungovalo, prokládá to konkrétními osudy těch, kteří se zachránili a skončí popravou šéfa táboru po válce v Osvětimi.

hnilda3
hnilda3
19.08.2022 5 z 5

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací.

lucifess
lucifess
15.03.2022 5 z 5

Velmi silná kniha, kterou stojí za to číst. O problematice holokaustu jsem přečetla již několik knih, ale rozhodně jsem se zde dozvěděla spoustu nových informací! Skvěle zasazeno i do kontextu dat a srovnání s dalšími koncentračními tábory ve stejném období bylo velmi zajímavé. Velmi mě překvapily rozlohy táborů Belžec (300x300 m) a Sobibor (400x600 m), což proti Osvětimi je velmi malý prostor a o život tam přišlo obrovské množství lidí - obzvláště Belžec. Stejně tak fakt, že Treblinka má na svědomí téměř milion životů. V roce 1942 byla nejvíce likvidační zařízení právě ona. Osvětim je pak udávaná v historii jako největší továrna na smrt, kde oficiální čísla hovoří o 1,1 mil lidí. Odhady reálných obětí jsou ale více jak dvojnásobné.

Svatka63
Svatka63
02.02.2022 5 z 5

O knížkách, které se zabívají nejstrašnějšíma hrůzama v dějinách lidstva, se těžko píše, že jsou výborné apod. Nicméně o této knize se to určitě napsat dá. Do 6. kapitol byly shrnuty nejpodstatnější události holokaustu, nejen Osvětim ale i ostatní koncentrační tábory, ghetta, deportace Židů z Maďarska a v neposlední řadě těžký návrat přeživších do běžného života. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení

ThrillerLove
ThrillerLove
17.11.2021 4 z 5

Jedinou věc, kterou bych knize vytkla je ta, že je text moc nahuštěný. Chtělo by to občas nějaké větší mezery mezi odstavci. Hůře se mi to četlo, měla jsem tak dojem, že je to zbytečně zdálo zdlouhavé

Na závěr bych chtěla říct, že je to super kniha nejen o Osvětimi. Doporučuji přečíst každému, kdo ještě nečetl.

helena842
helena842
29.05.2021 5 z 5

Parádní kniha, i když už jsem toho o Osvětimi četla spoustu, dozvěděla jsem se zde nové informace, hlavně o tom, jak bylo organizováno konečné řešení a jaký byl vývoj tábora jako takového. Moc doporučuji všem zájemcům o tuto problematiku.

katy87
katy87
20.03.2021 5 z 5

Strukturované sepsání faktů, svědectví a vzpomínek. "Brzy se k těm, kdo byli v táboře zavražděni, připojí i poslední z přeživších a poslední pachatel. Na této zemi nezůstane nikdo, kdo by měl na ono místo osobní vzpomínky. A až se to stane, hrozí, že se tato historie spojí se vzdálenější minulostí a stane se pouze jednou z mnoha hrůz. (...) Budoucí generace možná budou na Osvětim nahlížet stejným způsobem - jen jako na další hrůzu, která se stala dávno a niž se už nikdo nepamatuje. To však nesmíme připustit."

radusak9806-1
radusak9806-1
04.02.2021 5 z 5

Tahle kniha je vlastně více než o Osvětimi právě o "konečném řešení" a všem okolnostem, které ho doprovázeli. V tomto "řešení" hraje Osvětim důležitou, nicméně bych neřekla hlavní roli.
Skutečný důvod, proč právě Osvětim je tak spojená s "konečným řešením", je v knize dobře popsaný: Je to velký komplex, do kterého lze, těch 1.1 milionu lidí promítnout.
Také fakt, že jakožto primárně pracovní (až následně koncentrační/vyhlazování tábor), je (nebo spíše bylo) dost obětí, které mohli o tomto místě podat nějakou svědectví.
Pro člověka v dnešní době, je i tak velmi těžko pochopitelné, jak je něco takového možné. Kniha podává optikou pohled i ze strany vězňů , tak i z druhé strany plotu. Nejhorší je asi skutečnost, že pro oběti utrpení mnohdy neskončilo osvobozením tábora. Doma (tedy místo, ke kterému se upínali) je nikdo nečekal a když tak jen předsudky a opovržení.
*nakonec snad jen trochu čísel: z odhadovaných 1.3 milionů vězňů osvětimskeho tábora. Jich 1.1 milionu (opakuji MILIONU!) v táboře zemřelo. Z toho byl celý milion židovského původu. Milion lidí zemřelo, jen protože spáchali "zločin", narodit se jako Žid.
**Pro mne je důležité o těchto věcech číst, protože jen to je doufám zárukou, aby tyto skutky už nebyly opakovány!! Byť existují lidé, kteří nacistická zvěrstva dokáží popírat.
*** Ještě bych chtěla říct, že nesouhlasím ani s poválečnou optikou, kdo je Němec je zlý. Také vysidlovani v tomto směru nebylo nic na co můžeme být pyšní. Byť v menším, nebylo principově jiné. Včetně obhajoby.

karelpeter
karelpeter
01.02.2021 5 z 5

Toto by mělo být povinnou četbou na střední škole. Nebudete chtít přestat číst. Nebudete věřit, že je to pravda.

rumund
rumund
23.11.2020 4 z 5

Dobrý kniha s drsnou minulostí. O této historii, by měl každý vědět.

LutherKing
LutherKing
19.09.2020 4 z 5

Krásně zpracovaná historická fakta a drsné příběhy lidí, kteří přežili osvětimské peklo.

poiu
poiu
10.06.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha, která popisuje tábor Osvětim od jeho úplného počátku - vznik plánů, postupné budování, vysoušení mokřadů, stavbu krematorií, transporty z Polska, Německa, Maďarska, Dánska i Československa i "život" v jednotlivých částech tábora.. Je to asi nejkomplexnější kniha o Osvětimi, jakou jsem dosud četla..

Určitě ji doporučuji všem, kdo se o tuto problematiku zajímají...

"Za jistých podmínek se lidé mění. Často se mě ptají, v čem jsem se poučil. A já myslím, že jsem si jist pouze jedinou věcí, že totiž nikdo sám sebe nezná. Ptáte se příjemného člověka, jehož potkáte ve městě, kde je Severní ulice, on vás půl bloku doprovodí a ukáže vám ji, je laskavý a vlídný. Týž člověk v jiné situaci se může projevit jako nejhorší sadista. Nikdo nezná sám sebe. Každý z nás může být v těchto [různých] situacích dobrý nebo špatný. Někdy se přistihnu, když je ke mně někdo opravdu vlídný, že si položím otázku, jak by se asi choval v Sobibóru."
(...)
"Pavlu Stěnkinovi, který už překonal všechny překážky a přežil Osvětim, se od spoluobčanů dostalo stejného chování. Byl jedním z původních 10 000 sovětských vězňů, kteří byli do Osvětimi posláni v říjnu 1941, aby postavili tábor v Březince. Příští jaro, když už jich na živu zůstalo jen pár stovek, utekl do lesa a nakonec se mu podařilo připojit k postupující Rudé armádě. Místo, aby ho přivítali zpátky a dovolili mu po zbytek války bojovat proti Němcům, jak si přál, byl několik týdnů vyslýchán, přičemž standardní otázka vyšetřovatelů vojenské kontrarozvědky Smerš byla: "Kdy ses přidal k německé armádě?". Byl poslán do vyhnanství do uzavřeného města Perm na Urale, kde výslechy nepřestávaly. (...) Stěnkin byl propuštěn až v roce 1953 po Stalinově smrti."

martinekczech
martinekczech
28.05.2020 5 z 5

Čtení bylo velmi dobré a knihu také doporučuji.

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor) nacisté holokaust, holocaust

Laurence Rees