Stíny mých otců

Stíny mých otců https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14794/bmid_stiny-mych-otcu-65ddbbb9a1915.jpg 5 102 30

Osudy předků série

První díl románové trilogie o osudech autorčiných předků od roku 1672 až do doby zrušení nevolnictví v roce 1781. Autorka zahajuje své vyprávění o nejstarších známých členech rodu, tak jak se zachovaly záznamy ve studentské faře u Možděnic na Chrudimsku až do doby, kdy se Jan Šmahel rozhoduje opustit se synem Jakubem starý domov 4 generací. Autorka se soustřeďuje na vnitřní život hrdinů.... celý text

babiočka
08.02.2024 odpad!

Ačkoliv se ráda začtu do příběhů z dob dávno minulých, tohle mě ničím nezaujalo.
Prostě mi to celé připadalo, že autorka jen opsala podrobnou rodinnou kroniku a nakonec z toho vyšel "román" bez jakékoli jiskry. Negativně k tomu přispěl i trochu těžkopádný text a možná i neustálé "řešení" otázky té pravé víry.
Tuto knížku, včetně nepřečteného dvoudílného pokračování, posílám dál, tímhle svůj volný čas marnit nechci.
Existuje totiž spousta jiných knih, v nichž jsou historické události zpracované daleko lépe a zajímavěji.

Katka2382
25.03.2023 5 z 5

Taky jsem nečekala že mi tolik bude bavit vyprávění z těchto časů.Ale paní Šmahelová je tak výborná vypravěčka,že se to čte samo.
Každá doba má své,dřív bylo hodně dřiny,nemocí a smrt velmi blízko.
A teď máme zase stres a zbytečný chvat.
Hned se vrhám na druhý díl.

Lenka4
16.01.2023 5 z 5

Život někdy běží jiskrně jako voda po mlýnském kole, jindy se na čas zastaví. Co se opakuje krom střídání let úrodných a hladových, či přicházející a odcházející čeledi, jsou manželství stojící na rozumu a z pokolení na pokolení přecházející starost hospodářů, kdo v jejich díle bude pokračovat, když se mládež k práci chová laxně.

milan3144
26.10.2022 4 z 5

Docela jsem si ten obraz dávno minulé doby a míst kde žili předci Heleny Šmahelové, užil. Bohužel, jak už jsem si vyzkoušel na Morávkově trilogii Zpáteční vody, Veselá ves a Kuropění, velice brzy se přestávám orientovat v popisovyných příbuzenských vztazích a tudíž pak už nevím, že to je švagrová, teta nebo strýc, jelikož to předtím byli bratři, sestry či tak něco.
Velmi dobré čtyři hvězdy shlížející na těžký život rodiny Šmahelů v možděnickém mlýně.

bookfan
02.09.2022 4 z 5

Helenu Šmahelovou jsem znala z dětství jako autorku knížek pro mládež, že napsala i tuto rodinnou ságu jsem zjistila zcela náhodou. První díl se mi líbil, je to čtení tradičního formátu, bez experimentů, ale poctivě a poutavě napsané. Zároveň se čtenář dozví plno informací o hospodaření a zvycích v 17. a 18. století i celkově o tehdejší době a hlavních tématech, která lidi zajímala. Doba to byla pro nás těžko představitelná, nejistá, těžká. Upracovaní lidé umírali mladí a pohroma nebyla nikdy daleko. Přesto to není vůbec smutná kniha, spíš z ní vyzařuje nejen pokora, ale i odvaha se s těžkým životem co nejlépe vypořádat. Ze začátku je hrdinům věnováno více prostoru, později se začnou generace střídat rychleji. Chtěla bych si přečíst i další díly. Udržet si v paměti tolik postav se mi stěží podaří, ale doufám, že část informací o této době mi v hlavě zůstane.

andream
27.02.2022 5 z 5

Velice zajímavá kniha, mapuje nelehký život předků, jejich každodenní těžký život, narození, svatby, náboženství, smrt, pohřby... prostě všední život, která oproti tomu, o žijeme ted, byl opravdu velice těžký.
Kniha je velice poutavě napsaná, střídají se osudy jednotlivých generací, dozvíte se také mnohé zajímavé informace, např o hospodaření, plodinách, dobytku, náboženství, robotě, nevolnictví atd.
Rozhodně vřele doporučuji každému přečtení této knihy, kterou jsem objevila jenom náhodou.
Hned začínám číst druhý díl, který doufám bude neméně zajímavý.

Pavelpi
22.02.2022 4 z 5

Zajímavé a docela i poutavé vyprávění autorky o jejím rodu jsem objevil u nás v knihovně, protože zaskakuji za manželku. Neznal jsem to, tak jsem se dal do čtení a docela se mi to líbilo. Je to současně i historie naší země a líbilo se mi to. Musím se podívat, jestli jsou v knihovně ještě další dva díly.

aktijnov
21.01.2022 5 z 5

Zajímavé čtení - kousek z české historie, kousek z lidských osudů...

barynka15
07.12.2021 5 z 5

Krásná kniha. Psát o vlastních předcích chce asi dost velkou odvahu a kuráž. Mohu jen doporučit.

certik003
07.05.2021 4 z 5

Docela mě překvapilo, že autorka své předky moc sympaticky nelíčí. Kdyby nebyl tak moc zajímavý život ve mlýně a zasazení do dějinných události, asi by mi bylo jedno, co se s nimi stane. Ale přesto to bylo moc zajímavé čtení a těším se na další pokračování.

jankor
09.03.2021 5 z 5

Celou trilogii doporučuji vždycky všem, kteří shánějí tipy na pěkné čtení, pokud jim vyhovují historické romány či ságy z českých dějin. Je to krásné počtení a hlavně chrudimáci by to měli mít jako povinnou četbu, určitě by si to užili jako já, pokud jsou patrioti. Helena Šmahelová je z mého kraje:) a tady odvedla moc dobrou práci, fakt.

Andi
28.10.2020 3 z 5

Pomalejší start, klidnější vyprávění, jakoby si pak autorka vzpomněla, že má (asi) omezený počet stran a tak příběh nabral rychlejší spád. Najednou se generace střídaly jedna za druhou, to pomalejší tempo mi více vyhovovalo. Přečtu si i další díl, už na mě čeká na komodě.

mira399
13.10.2020 5 z 5

Náhodou jsem tuto trilogii objevila v Levných knihách. Díky za náhodu! Výborné čtení o historii rodu Šmahelových, ale vlastně i o historii naší země. Nutí k zamyšlení i nyní. O síle našich předků, skromnosti, pracovitosti, vůle jít dál i přes nelehká období. Obstáli my bychom dnes? To budou hodnotit už jiní, ti po nás. Proto díky za nahlédnutí do minulosti. Doporučuji k přečtení!

kalinka99
21.03.2020 5 z 5

Nahlédnutí do rodiny Šmahelových a osudů ostatních rodin z prostředí těžkého života z venkova. Nevyléčitelné nemoci v té době či zranění, která jsou pro nás banality a nařízená robota. To je dnes pro mě nepředstavitelné. Jsem zvědavá, co přinese další díl tohohle románu.

Danisek7
19.06.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila odpocinula jsem si u ni od hektickeho dn

aralka
22.05.2019 4 z 5

Hezká kniha, při které si člověk uvědomí pomíjivost času a to, že jeden lidský život v dlouhé historii lidstva vůbec nic neznamená...to by si měl každý uvědomit.. můžeme být rádi, že žijeme v době, kdy nemáme starosti s robotou, těžkou prací na poli, sháněním živobytí, uzavíráním sňatků z rozumu bez lásky, utajováním své víry, epidemiemi moru atd. Ráda si přečtu i další díly, kde se dozvím, jak pokračovala historie rodu Šmahelových.. nicméně není to kniha, ze které bych byla tak říkajíc "na větvi", za mě lepší průměr - 4 hvězdičky :-)

Len2očka
26.02.2019 5 z 5

Knížku jsem četla asi před 25 roky a líbila se mi velice,koupila jsem ji v té době za 5 korun vyřazenou z knihovny.Nyní jsem si ji s chutí přečetla znovu, a výsledek,NÁDHERA,patří mezi mé TOP knihy.

anet.vl
07.02.2019 5 z 5

Četlo se jedním dechem!

ladislava6677
07.07.2018 5 z 5

Krasne napsana historie rodu pani spisovatelky,zajimave podrobnosti-napr.jak se zachranili jen stary mlynar a jeho vnuk v dobe epidemie moru..doporucuji!!!

Damato
17.08.2017 5 z 5

Přidávám se k těm, co sáhli nedůvěřivě po románu, protože mají paní Šmahelovou spojenou s mládím a louskáním jejích knížek s baterkou pod peřinou (úplně slyším mamku .... koukej zhasnout lampičku a spát, ráno vstáváš do školy ). A vzápětí se přidám k těm, co byli velice mile překvapeni. Moc se mi líbilo hlavně popisování takového toho všedního dne našich předků. Zvyky , na které se pozapomnělo, budování rodiny, vzájemná taková semknutost rodin, prostě nádherné čtení. Generaci od generace je to stejné, řeči našich babiček a dědů- " tak jak se máte vy, my se zdaleka neměli..." , a proč vlastně my tedy vlastně , při čtení takovýchto knih, romanticky sníme o tom jejich klidném životě bez televizí, mobilů a všech možných vymožeností? Oni také měli starosti a věřím, že nemalé, asi bych s nimi neměnila, jen občas bych chtěla nakouknout do tehdejší doby a vidět, jak se moji předci s tehdejším životem dokázali poprat.