Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. – IV.

od:

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. – IV.

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku. Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustr... celý text

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku.

Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit.

Jednotlivé díly románu mají tyto názvy:

* V zázemí (1921),
* Na frontě (1922),
* Velký výprask (1922),
* Pokračování velkého výprasku (1923)

Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/63_/635/osudy-dobreho-vojaka-635.jpg 4.3803
Série:

Osudy dobrého vojáka Švejka s obrázky Josefa Lady

Žánr:
Humor, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (91)

Přidat komentář
mpb1913
předevčírem

Tohle je tak známá kniha, že nemá cenu k ní nic psát. Já se odhodlal k jejímu přečtení po návštěvě míst, kde Hašek trávil své poslední chvíle a vyslechl si pár historek s ním spojených. Tím mohu všem, kdo si Haška zamilovaly, doporučit návštěvu Lipnice nad Sázavou. Krom spisovatelova muzea je tu především nádherný hrad od kterého měl Hašek klíče a tak když byl v dobrém rozmaru a v hostinci měly zrovna zavřeno jal se role průvodce. Jeho legendární prohlídky prý trvaly i přes tři hodiny a přesto, že na jeho výkladech nebylo zhola nic pravdy, návštěvníci prý vždy odcházely nadmíru spokojeni a pobaveni.

ALadin1905
03. srpna

Úžasný román, plný humoru, ale i válečných hrůz ...
Génius Haška tkví v něčem jiném, než si spousta českých "Švejků" myslí. Jeho schopnost číst a znát lidi a všemožné jejich typy (variace) pramení bezesporu z jeho bohatého "hospodského" života. V mysli mi vyvstává jméno Karel Čapek, který je dle mého v tomto směru stejným velmistrem ...
Dílo samotné je také velmi cennou historickou kronikou a sondou do tehdejšího osudového dění.

Katranis
03. července

Nedočteno. Film byl mnohem lepší.

Vyomi
28. června

V podstatě tragikomický příběh převeden do formy vtipného vyprávění. Jednání s některými postavami zachycuje smutnost doby rozpadu monarchie a první světové války. Příběhů a Švejkova vyprávění je ve všech čtyřech částech tolik, že si je čtenář nemůže zapamatovat. Ke knize se určitě opět někdy vrátím. Ilustrace Josefa Lady jsou nezaměnitelné.

Michaleus
19. června

Čítanie inak, ako vo forme klasickej tlačenej knihy ma nikdy nechytilo. Napriek tomu som si v lete 2016 na iBooks zaobstaral toto vyslovene klasické dielo a na ďalších pár mesiacov sa pre mňa stalo čítaním číslo jeden. A to, že elektonické čítanie nemám rád a predsa som túto knihu prečítal, je len ďalším dôkazom, že táto kniha dokáže zaujať v hocijakej forme.
Táto kniha je zvláštna v tom, že hoci si ju nemusíte obľúbiť ako celok, budete ju milovať. To vďaka mimoriadne zaujímavým a vtipným postavám. Mená, ktoré boli v tejto knihe, snáď ani nemusím vypisovať. Užijú si hlavne empatickí čitatelia, ktorí sa naozaj vžijú do (občas smiešnych) Švejkových starostí. Takýto okamih nastane napríklad v prípade, keď Švejka považujú vo vojenskej nemocnici za simulanta, či keď ho odsúdia na trest vo väzení. Máte zmiešané pocity - na jednu stranu vám Švejkove problémy prídu zábavné, na stranu druhú je vám ho ľúto.
Jazyk používaný v tejto knihe je síce miestami archaický, je ale čitateľný a dokonca pútavý. Miestami (ale naozaj iba miestami) je dej dokonca morálne obohacujúci, hovorí o hrôzach druhej svetovej vojny či o tom, prečo by sa takáto vojna nemala odohrať znovu. Osobne si myslím, že túto knihu mnohí zaškatuľkujú ako šialenú hlúposť, obsahuje ale veľa múdreho a pre mňa ide rozhodne o české dielo číslo 1

milan3144
12. června

Je to skvělá kniha a četl jsem ji 3x. Přesto že ji chválím, vždy mi zbylo několik desítek posledních stránek, které jsem nikdy nedočetl. Snad proto, že i když jsem se při čtení skvěle bavil, hlavní postava je pro mne jen těžko zařaditelná, co to seká hlava nehlava a jeho jednání je často ode zdi ke zdi. Konec konců to se týká i samotného autora. Často jsem dumal nad tím, zda kdybych v té době žil a měl s Haškem co do činění, tak jestli bych byl ten co mu spílá a nemůže přijít na jméno, nebo bych jeho kousky bez výhrady schvaloval....no spíš asi to první...

Kolobajda
28. dubna

Osudy dobrého vojáka švejka jsem četl ještě na průmce - a to dřív, než jsem mohl vidět filmové zpracování. Vydání z roku 1944 (ještě z knihovny po mém tátovi) - a nejen ty čtyři díly, ale i další dva dopsané mým skorojmenovcem Karlem Vaňkem. A jedna perlička: Na hřbetech knih je překlep: "Osudy bobrého...". Za ty první čtyři díly se nedá dát Haškovi nic jiného, než pět hvězdiček, ale Vaňkovi bych dal pouze tři (roztahané, ukecané, přisprostlé), proto je nehodnotím.

maryska09
09. dubna

Nekde jsem cetla, ze clovek by za svuj zivot mel precist minimalne dve knihy, Bibli a Svejka, ve kterych je obsazeno vse. S tim se neda nez souhlasit. Kniha je vyborne napsana, ac je celou dobu brana s nadhledem a humorem, casto ctenare mrazi naznakem hruz prvni svetove valky, ktera je popisovana v cele sve nesmyslnosti a hruznosti. Je jen vecna skoda pro cesky narod, ze pan Hasek nestihl knihu dopsat.

katushah
31. března

Četla jsem taky v rámci všeobecného přehledu, ale tento humor mně neoslovil. Proto dávám tři hvězdy.

Turmee
13. března

Klasika, kterou znám z filmu nazpaměť. Přesto mi trvalo prokousat se všemi šesti díly docela dost dlouho. Švejk je postava veskrze zábavná a poučná. Přemýšlíte, jestli je opravdu tak blbý nebo tak chytrý. Osobně mám ráda nadporučíka Lukáše a nenažraného Balouna.
Čtení mi ale ztěžovala spousta německého textu, kterému jsem, jakožto němčinou nepolíbený člověk, vůbec nerozuměla a občas to dokonce překáželo porozumění textu.
Přiznám se, že jsem občas měla chuť Švejka za jeho vypravování uškrtit a pár takových pasáží jsem i přeskočila, každopádně i tak musím dát 4 *.

SiuxBeast
28. února

Švejk je ůžasná kniha, myslím si že takový základ každé dobré knihovny, když člověk potřebuje "vypadnout" z dnešní uspěchané a podivné doby a zasmát se od srdce :)

babicka_amalka
16. února

přečetla jsem v podstatě jen z povinnosti - patří ke všeobecnému vzdělání; ale nikdy nebudu patřit do spolku jeho skalních fanoušků ;-)

Sandik
04. února

Diskuze o tom, jestli je Švejk skutečně takový blb nebo jestli to jen hraje, je myslím zbytečná. každému, kdo čte knihu pozorně by neměla uniknout místa, v nichž se na tuto otázku nalézá jednoznačná odpověď. Švejk je ovšem především literární postava, je to konstrukt autorův a Hašek jím jednoznačně vyjadřuje své vlastní pocity z vojny a z Válčení. Otázka přitom nestojí, jestli je Hašek pacifista či komunista, zrádce Rakouska nebo eventuálně i demokratického Československa, neboť Hašek si dělá legraci v podstatě ze všeho a ze všech. Jeho kniha je především dokonale absurdní a libující si v nesmyslnosti. Pokud tedy, Hašek něčím je, pak, minimálně v rámci této knihy, je dokonalým nihilistou, který na žádný lepší svět jednoduše nevěří. Ostatně není jistě náhodou, že děj knihy místy vcelku připomíná například Alfréfa Jarryho s jeho Králem Ubu a patafyfikou. Švejk je ovšem jaksi "domáčtější", zdánlivě méně výbušný a drsný a jeho "poetika" je ryze hospodská. Velké podobnosti bychom ovšem našli i s Hrabalem, jehož strýc Pepin působí téměř jako Švejkovo "alter ego". Hrabala mám ovšem přece jen podstatně radši, neboť pro něj je tohle pivní pábení pouze jednou z mnoha poloh, zatímco Haškův Švejk s ní téměř stojí a padá. Ostatně, i v rámci Haškova díla shledávám mnohé texty zajímavějšími, což se týká především některých jeho povídek a fejetonů, dokonale vystavěných a vypointovaných. Švejk vedle nich působí dojmem příliš rozsáhlé a ne zcela zvládnuté knihy. To může být dáno tím, že mu chybí závěr, ale jistě se na tom podepsaly i okolnosti, za nichž kniha vznikala. Každopádně je i tak veliká škoda, že Hašek ji nemohl dopsat, a Švejk tudíž chtě nechtě zůstává nedokončeným torzem... Celkový dojem: 85%

JanPřemysl
26. ledna

Buďme hrdi, že v řadách našich , českých, spisovatelů se objevil pan Hašek a važme si jeho díla, neboť nic podobného v naší a ani světové literatuře neexistuje. Toto je pravý klenot naší kultury, ať již v knižní, nebo filmové podobě.

ledaver
09. ledna

Na knihu mám hodně rozporuplný názor. První díl byl moc fajn, byl vtipný a zasmála jsem se. Naopak druhý mě vůbec nezaujal a docela jsem se u něj nudila. Poslední dva byly v podobném stylu, nicméně jsem se ještě k tomu zamotala do všech postav. Takže za mě takový průměr, nicméně Švejka, jako postavu samotnou, jsem si hrozně oblíbila. Takový milý, dobrosrdečný notorický blb:)

Ony
26.12.2016

Se Švejkem jsem toho prožila víc než s kýmkoli jiným, při opakovaných pokusech o něm něco vyplodit i celkem peklo, ale stejně mě pořád baví. Baví mě tonout ve Švejkových výkladech i mapovat si různé interpretace, adaptace a parafráze Haškova textu. Četla jsem zatím (jen) dvakrát a šla bych do toho zas.

chamyl
30.11.2016

Poslušně hlásím, že Švejka jsem četl již podruhé, a jelikož jsem samozřejmě viděl i jeho filmové zpracování, tak si pod touto postavou představuji automaticky Rudolfa Hrušínského a tím se i zvyšuje můj kladný sentiment k tomuto dílu.
Popravdě ovšem musím přiznat, že i když příběhy zachycené v knize mají občas zajímavou pointu a vtip, tak celek (zřejmě vlivem životního stylu autora) působí jako vyprávění a pábení hospodských štamgastů nad pátou sklenicí piva. A já jsem se pak bohužel cítil jako náhodný host, který si zcela střízlivý přisedl k jejich stolu a po nějaké době se začal všemi těmi opileckými historkami nudit.
Vyčůraný a pasivně agresivní „dobrák“ Švejk se totiž na svých cestách negativním světem potkává se samými blby, nezřídka z vojenského prostředí a již opilými či se zrovna zpíjejícími pod obraz. Jako na orloji tak před čtenáři pochodují různé postavičky, které se ovšem po oběhnutí celého kola začnou opakovat: blb, hovado, ožrala, dobytek, pitomec, primitiv, představitel úřední moci (rozuměj idiot 1. řádu), blb, hovado, ožrala, dobytek…
Genialitu tohoto díla jsem tedy opět neobjevil a ani nevidím důvod, proč Švejkovu literární postavu vydávat za nějakého „vzorového“ Čecha. Jsem přesvědčen, že jím není a i pokud se mýlím, tak že by se tímto vzorem snad žádný člověk či dokonce národ nemohl chtít chlubit.

mrkvivit
16.11.2016

Zde už není mnoho co dodávat. Snad jen otřepané klišé: toto je nadčasová klasika. I přes značný počet stran jsem knihu přelouskal za život už několikrát a je nadmíru zajímavé sledovat sám na sobě, jak se vnímání stejné knihy mění. Jako kluk jsem si užíval Švejka jako humoristické dílo (ovlivněn znalostí filmu), později už člověk vidí, že ta řachanda je jen zástěrka. Ve skutečnosti jde o vrcholně antimilitaristické, v mnohém anarchistické dílo (viz výklady Haškova alter ega jednoročního dobrovolníka Marka). Hrůzy války Hašek popisuje velmi naturalisticky a přitom jen tak jakoby mimochodem. Znepokojující je taky brilantní analýza lidské (nikoli jen "typicky české" jak bývá někdy interpretováno) malosti. O Josefa Švejka vlastně nakonec ani tak moc nejde.

Ajrad1981
06.11.2016

Jedna moje známá se snažila číst Švejka a stěžovala si, že to nejde, že u každé hlášky vidí Hrušínského a že dokonalá znalost filmu jí jaksi překáží. Já Švejka v podání Rudolfa Hrušínského znám taky, nicméně rozhodně ne zpaměti, takže jsem si mohla četbu užít.
Švejkovi průpovídky jsou nezaměnitelné, ale postupem času se mi začalo zdát, že jaksi pořád na jedno brdo. To bylo asi ve druhém díle, který mě moc nebavil, sáhodlouhé výklady jednoročního dobrovolníka Marka byly děsné. Ve třetím a čtvrtém díle to dostalo zase šťávu. A dostala jsem chuť mrknout na Poslušně hlásím :-D

DeathStroke
09.10.2016

Velice nadčasová knížka plná humoru a ironie .

kalache
30.09.2016

...dva roky na vojně za totáče a Hašek by zíral...

kejty91
17.09.2016

Byl to typický český průměr. Tím, že tam bylo tolik vojenských názvů nevěděla jsem, co to znamená. MOhla jsem se domýšlet, což mi vadilo (aspoň pro mě, jako pro holku). Ale Švejk je prostě Švejk. I v dnešní době znám případů, kdy se takový Švejk najde. Ještě jsem nečetla snad nic, kdo by o něčem takovém psal. Hašek byl expert na témata.

Tynule
04.09.2016

Super hlavně 1 díl

Chemiczka
16.07.2016

"Nesnáším Švejka!?!" - to bylo moje motto, dokud jsem nepoznala kouzlo Haškova psaní. Ovlivněná neustálým opakováním filmové verze, minimálně šestkrát do roka, jsem nesnášela jak R. Hrušínského, tak i obraz opilecké armády.
Až teď jsem dospěla do věku, kdy mi pan Hašek přišel chuti. Čistá satira a nádherné zobrazení všech neřestí a neschopností vojska od pěšáků až po vysoce postavené generály, ministry a pana Procházku.
Nejlepším vojákem co se morálky, disciplíny a přesného plnění rozkazů je právě "idiot" Švejka - a protože armáda je stejně dobrá jako ten poslední voják, můžeme si domýšlet, že rakousko-pruská armáda byla/je idiotská.
Knize ubírá jen to, že Hašek už svá dobrodržství nedokončil.

RudýOnkel
15.07.2016

Co k tomu říci.... :D

Safira55
04.05.2016

prostě Švejk..... :D

Bumeso
01.05.2016

1.díl je skvělý a svižný, zbylé též velmi dobré, byť děj již ,,pomalejší". Kniha celkově nádherná

Luvák
11.03.2016

Jeden z vrcholů a klenotů české i světové literatury. Naprosto geniální shrnutí existence člověka vrženého do světa, který nelze pochopit. K tomu přidejte i vynikající humor a dostanete v pravdě okouzlují koktejl, který si vás položí víc než láhev železité vody na ex.

gunther2960
02.03.2016

urcite klasika ceske literatury a neni jednoduche vybrat mezi 5 nebo 4 hvezdickami, pro uzachovani jiste literarni objektivity jsem se rozhodl pro hvezdicky jen 4 a to proto,ze pribeh postupne ztracel dynamicnost a myslim, ze Svejka mohl Jaroslav Hasek srovnat i stema jeho nescetnyma pulitrama do jednoho knizniho vytisku