Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 3, 4

Koupit

Slavný výprask - 91. pěší pluk je opět naložen do vlaku, který jej veze jako „novou skupinu lidí hnaných na jatky“ do Haliče na ruskou frontu. Hašek tuto pouť přes celé Uhry popisuje tak, že se román stává skutečnou obžalobou války a stupidních důstojníků, kterým nejde o nic jiného než o vlastní prospěch bez ohledu na osudy vojáků, kterým mají velet. Jejich schopnosti Hašek popisuje takto: „Byl to pán velkých vojenských schopností, které se mu vrazily do nohou ve formě podágry“. Názory prostých vojáků na válku charakterizuje Hašek slovy: „Po celou dobu železniční přepravy bataliónu, který měl sklízet válečnou slávu, až projde pěšky od Laborce východní Haličí na front, vedly se ve vagónu, kde byl jednoroční dobrovolník a Švejk, opět podivné řeči, víceméně velezrádného obsahu“. Na konci dílu je Švejk vyslán jako kvartýrmachr zajistit pro svou kumpanii nocleh ve Felštýně. Když Švejk dojde k malému rybníku, setká se tam s uprchlým ruským zajatcem, který se tam koupal a po spatření Švejka se dal nahý na útěk. Švejk si oblékne jeho uniformu, protože je zvědav, jak by mu asi slušela. V této uniformě ho najde patrola polního četnictva, která tohoto ruského uprchlíka hledala. Jsou to Maďaři, kteří Švejkovi nerozumí a přes jeho protesty ho zařadí do transportu ruských zajatců určených pracovat na opravě železniční trati. Tak Švejk upadne omylem do rakouského zajetí. Pokračování slavného výprasku - Poté, co je zjištěno, že Švejk je Čech, je na něj pohlíženo jako na zběha a polní soud ho odsoudí k smrti. Duchovní útěchu před popravou mu má poskytnout polní kurát Martinec, původně skutečně nábožensky založený muž, který stykem s opilými důstojníky postupně mravně upadá, což si nepřestává v skrytu duše neustále vyčítat. Švejk jej však považuje za dalšího vězně a svými proslovy jej tak vyděsí, že Martinec z cely prchne na důstojnický večírek, kde se zpije do bezvědomí „s přesvědčením, že se hraje o jeho duši a on sám že je mučedníkem“. Nakonec se vše vysvětlí a Švejk se opět ocitne u své marškumpanie. Haškův text pak končí proslovem poručíka Duba „S okresním hejtmanem jsme vždy říkávali: Patriotismus, věrnost k povinnosti, sebepřekonání, to jsou ty pravé zbraně ve válce! Připomínám si to zejména dnes, když naše vojska v dohledné době překročí hranice“. Vše, co případně v knize následuje za touto větou, je pokračování dopsané od Karla Vaňka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134701/osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svetove-valka-3-4-134701.jpg 4.4173
Humor, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 3, 4

jfialova
13.04.2020

Od třetího a čtvrtého dílu příliš akce nečekejte. Knihy popisují cestu Švejka a jeho kolegů vlakem na frontu. Co chybí na akčnosti, vyvažují postavy (zejména Švejk) výřečností a přibývá historek "ze života"-musím říct, že některé z nich jsou fakt hodně vtipné. Přesto že jde o dílo humoristické, zaskočilo mě několik naturalisticky drsných vsuvek, což ale ještě více podtrhuje absurditu a nesmyslnost celého válečného úsilí. Určitě stojí za přečtení. Škoda, že autor nestihl dílo dokončit, zajímalo by mě Švejkovo počínání přímo v zákopech.

pepa4081
17.11.2019

Třetí a čtvrtý díl se mi líbily víc, než druhý. Opět jsem se dobře bavil. Škoda, že už se nedozvíme, jak Švejk přečkal válku a vrátil se domů. (Jemu se to muselo podařit!) P. S.: Neznalý německého jazyka, ocenil bych překlady pod čarou, protože takto mi často jistě unikla pointa.
Uspokojivé.

Zdenkas522
03.10.2019

To samé jako u prvního dílu. super doporučuji.

eraserhead
10.06.2019

Po fest nezáživném druhém díle se závěr třetího a rozjezd čtvrtého trošku zlepšili, ale dvakrát mi románový Švejk stačil. Uvolní místo v knihovně jiným knihám. Román Haškovi ani Švejkovi prostě nesvědčí. Budu si muset spravit chuť nějakými Haškovými povídkami.

Kuža007
08.05.2019

Klasika naší literatury. Každý správný Čech by měl znát tuhle tetralogii a hlavně mít ji přečtenou, protože tohle je náš český literární klenot. Dobrý voják Josef Švejk - nezapomenutelná postava vojenského idiota nebo antimilitaristického génia. A samozřejmě i další nádherné postavy jako například opilec farář Otto Katz a sukničkář nadporučík Lukáš. Nebo také hloupý tajný policista Bretschneider a blb poručík Dub. Navíc krásné obrázky Josefa Lady.

ber-tram
03.01.2019

Vydávat fragment čtvrtého, nedokončeného dílu (jen 80 stran) samostatně by asi nemělo smysl, ačkoliv jsem ho také přečetl zvlášť , byť z jednolité bichle vydané v r. 1951.
Po 3. i 4. pokračování »osudů« jsem se poučil obšírnými vysvětlivkami k textu a rezervovaně rovněž ideologicky tónovanou předmluvou o Haškovi.
Nejlíp stejně všechno okecal Švejk, třebaže mu spisovatelova choroba utnula řeč vpůli věty. 30,34/2018

dedecko
09.06.2018

Pokračování slavného Švejka a jeho nešťastných příhodách během války. Všem doporučuji. Skvělá kniha.

Ronnie68
14.03.2018

Kniha nebyla špatná, ale chyběl mi tam ten humor jako v prvních 2 částech (byl na méně místech), proto dávám jen 4 hvězdičky