Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci

od:

Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci

Vaňkovo pokračování Osudů dobrého vojáka Švejka musíme vnímat jako samostatné dílo, za které byl autor po nástupu komunistů literárně ostouzen a očerňován. Po přečtení díla si uvědomíme, že slavné Švejkovy citáty jsou často převzaty právě z Vaňka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87042/osudy-dobreho-vojaka-svejka-v-ruskem-zajeti-a-v-revoluci-87042.jpg 3.34
Žánr:
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
druzickaster
01. června

Vaněk je jiný, ale neměl jsem s jeho Švejkem problém. Nebylo to tak odlehčené a odosobněné, válka a zajetí byla mnohem hmatatelnější, ale proč ne. Prostě Švejk byl odrazem v zrcadle protikladů Hašek - Vaněk, alejak jsem psal výše, neměl jsem problém ani s Vaňkovým Švejkem.

hanka.ucitelka
07.11.2016

Četla jsem před maturitou. Líbilo se.

jarmik
07.11.2013

Hlavním důvodem, proč číst Vaňkova Švejka, je možnost uplatnit se společensky. Každému se někdy přihodí ta nehoda, že se ocitne na večírku u stolu, kde nesedí žádná žena. Pokud udělá tu chybu a neodejde raději spát, dříve nebo později se každá chlapecko-chlapecká debata dostane ke Švejkovi. Co čtenář, to nekonečný výklad Švejka - na tomto poli nelze zaujmout. Ale máte-li přečteného navíc i Švejka Vaňkova, diskusní trumf je jistý.

Dalším přínosem pro mě byl právě kontrast s geniální prací p. Haška. Až doslovné přízemní líčení týchž záležitostí od p. Vaňka mi ukázalo, jakou spoustu zážitků p. Hašek vynechal, přestože byly dramatické, jedinečné a drsné. Zdánlivě přízemní a lidový kanonický Haškův Švejk až teprve ve srovnání se skutečně přízemním a lidovým Švejkem p. Vaňka se mi ukázal v plné virtuozitě, se kterou ho p. Hašek vytvořil; pochopil jsem, jaký exkluzivní poetický tanec a mistrovská malba p. Haška byla potřeba, aby vytvořil nadčasově srozumitelný humoristický román ze světové války, který se přitom dokázal ubíjející každodennosti války tolik vzdálit.
Zdroj: http://jarmik.pise.cz/738-ten-druhy-svejk.html


Štítky

Švejk

Autor a jeho další knihy

Karel Vaněk

Karel Vaněk
česká, 1887 - 1933

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených10x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst3x