Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl

Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152624/bmid_osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obraz-nao-152624.jpg 4 198 21

S obrázky Josefa Lady. ...Nás všechny bila válka kyji do hlavy, když jsme psali,seděla nám v týle a srážela nám čela až na papír, a dovedli-li jsme se vzpřímiti, dělo se to jen s napětím vší vůle i svalstva. Hašek neměl potřebí válku v sobě přemáhati a vítěziti nad ní. Stál nad ní již od samého počátku. On se jí smál. Dovede se jí smáti celé i v podrobnostech, jako by to nebylo více než opilá tahanice v žižkovské krčmě. k schopnosti takto se dívati jest jistě potřebí notné dávky švejkovství a - řeknu hned slovo, jehož jsem chtěl užíti až později - jest k tomu jistě potřebí kusa geniálního idiotství, ale čest člověku, který to dokázal. Výsledky mluví.A výsledkem jsou Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, jedna z nejlepších knih, které kdy byly v Čechách napsány. IVAN OLBRACHT ROKU 1921... celý text

cziss
20.10.2023 4 z 5

Druhý díl se mi zdál trošku slabší. V díle nejde kritika a satira tak do hloubky jako v díle prvním. Už tu nejsou mrazivé scény. Celkově je kniha zaměřená téměř výhradně na armádu a příhody z ní, byť podtitul "Na frontě" je vzhledem k ději přehnaný, snad leda až na úplném konci... Tak to ale u dalších dílů bývá a celkově je pokračování Švejka stále vynikající kniha.

Janadvorackova
12.10.2023 4 z 5

Ano, cesta do Budějic je boží :). A pak pár nekorektně vtipných rasově motivovaných hlášek :), ale už se našlo více hluchých míst.

Kopta
16.09.2023 5 z 5

Ujíždíme zde trochu z mých zajetých konceptů, ale stále jsou zde pasáže, které mě totálně ničí. Klasika české literatury, která pokračuje v nejlepším směru.

Clivicus
17.09.2022 4 z 5

Kniha je místy suchá, ale Švejkovy příhody v Királyhidě jsou legendární. Sapér Vodička je odteď mým oblíbeným národním šovinistou, já bych na jeho místě těm Uhrům také dal pár do držky.

jan.para
13.09.2022 3 z 5

Jedna z nejslavnějších knih naší historie. Měl jsem problémy se do ní pročíst, ale nakonec jsem to zvládnul. Jaroslav Hašek zemřel během tvorby této knihy a na jejím konci je vidět, že jí dopisoval někdo jiný.

jan.para
13.09.2022 3 z 5

Hakate
23.08.2022 4 z 5

Klasika, která nestárne a stále baví

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Klasika české literatury a dle mě i povinná četba na základních či středních školách.

n.ezn.amy
25.04.2022 5 z 5

I druhé pokračování naprosté klasiky české literatury. Švejk po příchodu do Budějovic zažívá anabázi do Ruska a stále svým neotřelým a vtipným humorem glosuje nastalé události. Jediné co mu jde, nějakým způsobem přežít válku. Švejk není pitomec, jak si mnozí důstojníci domnívají, ale prostý člověk, který má rád život a dobré pivo.

pepa4081
13.11.2019 3 z 5

Až do Švejkova příchodu do Budějovic je kniha pěkným pokračováním prvního dílu. Pak ale následují příliš dlouhé, až nudné pasáže, které ubírají na čtivosti. V tomto případě musím říct, že se mi film líbil více, protože jsou v něm vypíchnuty právě jen ty humorné momenty. Jdu na třetí díl.
P. S.: Neznalý německého jazyka, ocenil bych překlady pod čarou, protože takto mi často jistě unikla pointa.
Uspokojivé.

Zdenkas522
03.10.2019 5 z 5

Jak jsem psala u prvního dílu.

MOu598
01.07.2019 2 z 5

Tak jak jsem byla z 1. dílu nadšená, tento drhý se mi nelíbil. Přespříliš sprostých slov (zbytečných). Řada postaviček vypráví své příběhy, ale všichni stylem Švejka - myslela jsem si, že to specifické vyjadřování má pouze on.
Tak nic moc.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Jak jsem psala u prvního dílu.

eraserhead
06.06.2019 2 z 5

Uf, tak tohle jsem málem nedočetl. Humor skoro nikde, většinou jen otravná nuda, až s příchodem Balouna se to trochu zlepšilo. Ještě dočtu třetí a čtvrtý díl a Švejka odteď už maximálně v povídkách.

babouk1918
02.04.2018 5 z 5

Švejk je klasika. Asi to nebude kniha úplně pro každého, ale pro mě je to nádherné oddechové čtení. Spousty krásných hlášek. Nádherně vykreslené lidské charaktery.

ber-tram
17.07.2017 5 z 5

První díl pro mě znamenal takové to obezřetné oťukávání se s mocným tématem, kdežto druhý už jen ryzí zábavu a chechtanou. A přesto – v duchu pořekadla: sranda musí bejt, i kdyby fotra věšeli – se zpoza těch vtípků a historek mračí ohavný, deprimující, ničivý přízrak války. 29/17

Hopicek495
26.10.2016 2 z 5

Stejně jako první díl. Švejk mě prostě nebaví. Ale uznávám, že by si ho měl asi přečíst každý :)

Radan2020
27.01.2016 4 z 5

Pořád dobré, pořád vtipné, akorát trochu roztahané v porovnání s prvním dílem. Nejvíc se mi asi líbila část, kde s ním putoval ten jeho kamarád bitkař. U toho jsem se opravdu smál.

bob9249
08.11.2015 3 z 5

Děj je trochu utahaný oproti prvnímu dílu.

Roman_T
25.02.2015 4 z 5

Při čtení prvního dílu jsem si říkal, jestli náhodou nebyla kniha napsána dle filmu. U druhého dílu jsem již moc podobností s filmem nenašel. Ale Hašek nezklamal.