Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152620/bmid_osudy-dobreho-vojaka-svejka-s-obrazky-jozefa-lady-i-152620.jpg 4 449 57

S obrázky Josefa Lady. Chcete-li se neslýchaně smát, čtěte Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o Jaroslava Haška... Považuji je přímo za geniální. Hašek nám osvětlil světovou válku ze zcela nového hlediska... Osudy dobrého vojáka Švejka jsou totiž válečným románem.Přečetl jsem několik válečných románů a sám jsem konečně i jeden napsal.Ale z žadného nevysvítá celá ta ničemnost, blbost a surovost světové války tak zřejmě jako z knihy Haškovy...... celý text

VěraČamková
16.10.2021 5 z 5

oprášila jsem díky čtenářské výzvě. Švejk je tak nadčasové dílo, že snad ani není možný, aby se od dob rakouska uherska téměř nic u nás nezměnilo. Zase jsem si ale prodloužila život ...

LEGACY
17.04.2021 3 z 5

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.

kobejn
06.01.2021 4 z 5

Chtěl jsem si porovnat film s knihou a obojí je stejný až na to, že ve filmu je spousta pasáží z knihy vypuštěna, respektive spousta pasáží z knihy není ve filmu, ale co ve filmu je, je doslova a do písmene i v knize, tudíž film je sice věrná kopie knihy, ale kopíruje jí zhruba tak půlku, kdyby jí měl kopírovat celou, tak by film netrval 3 ale 6 hodin. A za druhý, kniha je drsnější než film, kterej je pojatej hlavně jako komedie, kniha je spíš takovej thriller zabalenej do černýho humoru, Hašek vlastně popisuje naprosto nehumorné věci s cynickým nad věcí nadhledem, takže to vychází jako sranda, která je ale dost drsná. To film nenapodobuje, ten je vyloženě jen pozitivně komediální, kniha je v podstatě dost depresivní nebejt Haškova sarkastickýho stylu psaní.

n.ezn.amy
19.11.2020 5 z 5

Co ještě napsat k notoricky známému dílu .... V tomto prvním díle dochází k vyhlášení války a snaha Švejka se všemožně vyhnout odvodu případně odchodu na frontu. Švejk je výborně napsaný román, plný humoru, kdy Švejk vše co se děje vtipně komentuje s povahou sobě vlastní. Moc se mi zde líbí krásně popsaná atmosféra staropražských hospod a místních lidiček. To, že z důstojníků rakouské armády dělá nerudné a povětšinou hloupé postavy, beru jako nadsázku. Jaroslav Hašek v této knize podle mě přesně vystihnul mentalitu tohoto národa, vždy si ze všeho dělat legraci a všemožně se vyhnout povinnostem.

Gordonlord
06.09.2020 1 z 5

Některé knihy nestárnou a zůstávají navždy klasikou. To se Švejka netýká.

Začnu kladně - Přesah knihy je v odrazu doby a ve Švejkově prostinké povaze a chování se zrcadlí spousta pravd a životních paradoxů, které kolem sebe nacházíme i dnes. A sem tam mě některé situace vykouzlili lehký úsměv na tváři. Ne - nebavil jsem se, ani nesmál, ale bylo to chvílemi milé.

Dál už mě to nebavilo. Tohle dnes už může oslovit asi jen vášnivého fandu období Rakousko-uherska a rádoby vtipné situace zakládající si na tom, že nějaký pablb na někoho německy řve, nebo jak se někdo hroutí z toho, že ten hloupej Švejk je podruhý u něj v kanclu mě přišly fakt trapný.

Pokud jste viděli film, knihu bych nedopručil. Film je mnohem...MNOHEM lepší.

kotasbk
02.05.2020 5 z 5

Nádherný slovník. Konečně se někdo nebál a popsal postavy tak, jak ve skutečnosti vypadaly. Občas bych na vulgárnosti přitvrdil, nicméně i tak jsem byl spokojený. Hašek měl pravdu v tom, že jinak se vyjadřuje hospodský a dělník z fabriky a jinak zase intelektuál, od kterého se to očekává. Někomu narostla huba tak, jinému zase onak. Proto velmi oceňuji díla, která jsou otevřená svým čtenářům, zaručují kvalitu autentičnosti a nekladou si za cíl povznést literaturu do nějakých intelektuálských výšin, kde je každý odměřený a nevykonává tělesné potřeby. V takovém světě vysoké literatury většina postav mluví nereálně. Z huby většina postav vypouští pekelně zamotané filosofické úvahy, které neodpovídají skutečnému chování postav. Prostě si člověk musí jednou usmrknout, odplivnout, uprdnout, říct vole, kurva, bestie, dobytek a tak podobně. Je to přirozené pro každého člověka. Tak to prostě bylo, je a bude. Jestliže nějaký autor takové tělesné potřeby a pikantnější slovník v díle potlačuje, nezmiňuje, tak je jeho dílo neautentické, nereálné a fádní. Autoři by měli psát tak, aby příběh byl uvěřitelný. Aby z něj sálal ten pocit věrohodnosti, že to tak bylo. A to já si nejvíce cením u Švejka.

gimli35
27.12.2019 3 z 5

Šťavnatá protirakouská satira a pěkné popsání některých postav (feldkurát Katz, plukovník Kraus) je to dobré, co jsem si z prvního dílu rozsáhlého románu odnesl. Jinak mne bohužel dobrý voják Švejk poněkud minul a necítím tak potřebu pokračovat ve čtení dalších dílů. S jednou z nejvýznamnějších českých literárních postav jsem se však setkal rád, i když mne příliš neoslovila.

pepa4081
03.11.2019 5 z 5

Klasika českého humoru. Knížku jsem četl už kdysi v mládí a nepamatuji se, jak moc mne tenkrát bavila. Samozřejmě jsem mnohokrát viděl i výbornou filmovou verzi. Nyní po letech jsem si knihu opravdu vychutnal. Sám jsem byl na vojně taky něco mezi Švejkem a Kefalínem a byl to prostě způsob, jak všechno přestát. Teď si jdu půjčit další díl a pak určitě nějakou jinou knížku od pana Haška. Humoru není nikdy dost.
Nanejvýš uspokojivé.

Zdenkas522
03.10.2019 5 z 5

Moc hezká kniha. četla jsem všechny 3 knihy. určitě si ji přečtu znovu. Mám ráda klasiky.

Natyna3
07.09.2019 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsme společně s přítelem přečetli první díl této české klasiky. Sama bych se k její četbě nejspíš nedostala, proto jsem vděčná, že jsem si díky němu rozšířila obzory. Četba mě bavila a mnohokrát jsem se u ní zasmála.

Zuzvil
10.08.2019 1 z 5

Přečetla jsem pouze první díl a úúúplně mi to stačilo. Tato česká klasika mě nezaujala jak v knižní, tak ani filmové podobě. Zajímavé pro mě snad bylo jen to, jak Švejk působí na ostatní jako velký hlupák a přitom moc dobře věděl co po válce chce...dnes by se to snad dalo nazvat až manipulací :-) Je to extrémně popisná kniha, kde je vyobrazen osobitý humor autora, víc jsem si z této knížky bohužel neodnesla.

Olous1
13.06.2019 5 z 5

Knihu jsem si poslechla v podání vynikajícího pana Wericha a musím říct, že jsem se skoro neustále smála. Perfektně nemluveno,a švejka mám ráda. Za mě doporučuji.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Základní tvorba Jaroslava Haška, klasika, která nás "proslavila" po celém světě.

eraserhead
02.06.2019 3 z 5

Už při první čtení před patnácti lety mě Švejk dvakrát nezaujal. A teď druhé čtení mě v tom jen utvrdilo. Není v něm nic, co by v povídkách Haškovi nešlo lépe. Hašek byl prostě lepší povídkář, kde uměl vtip krásně vypointovat. Tak nějak chápu Švejkovu oblibu ale nemůžu se zbavit pocitu přecenění.

barca9312
02.11.2018 2 z 5

Po prvních pár kapitolách velká nuda

MOu598
03.09.2018 4 z 5

Klasika. Mám ráda Švejka Hrušínského - jeho chytré, blbé hlášky a vyprávění ze života.
Myslela jsem, že knihu znám, ale překvapilo mne, co navíc je v knize proti filmu - protiválečné a proti monarchii.
Napsáno brzo po válce a nečekalo se asi, že se tato válka ze "světové" tak brzo přejmenuje na "1. světová" To je smutné.
Jinak pěkná, zábavná i smutná četba.
Citát:
"Dnes si nepřišijete knoflík a začínáte lajdačit. Zítra už se vám bude zdát obtížným..., poněvadž jste začal s tím nešťastným knoflíkem žít život lajdáka."

ivzu77
26.08.2018 5 z 5

Klasika mého tatínka. ŠVEJKOVY hlášky, naivita a přitom inteligence jsou nadčasové. Já četla díky ČV 2018, zatím pouze první díl.

Nyakay
20.08.2018

Nemám ráda válečné knihy, ale Švejkova dobrodružství tomu dávají úplně jiný ráz. Velmi jsem se pobavila.

haWranka
09.06.2018 2 z 5

Tak moc jsem se těšila a tak moc jsem se zklamala... Do Haškova humoru jsem nebyla schopná proniknout. Jestli jsem se zasmála jednou, tak to bylo hodně. A po celou dobu jsem si říkala, že by to chtělo taky nějaký děj, ale toho jsem se nedočkala. Pro mě velmi nudné, zdlouhavé, jen sbírka jakýchsi zbytečných historek.

Amia
02.06.2018 1 z 5

Nemám na Švejka úplně pozitivní názor; prostě mě to nebavilo číst. Absurdita války je v něm ukázaná dobře, ale neskutečně mi vadily odbočky k lidem, kteří v knize přímo nejsou.