Osudy a běsy

Osudy a běsy https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302532/bmid_osudy-a-besy-Gme-302532.png 3 234 86

Nikdy si nezačněte myslet, že někoho opravdu znáte. I když s ním žijete dvacet let. Každý příběh má dvě strany. A někdy se ukáže, že klíčem k dobrému manželství není způsobilost říkat pravdu, ale schopnost udržet tajemství. Ve svém nejnovějším románu, bohatém a mnohovrstevnatém, přináší Lauren Groff příběh o jednom takovém manželství, zachyceném v průběhu dvaceti čtyř let. Lottovi a Mathilde bylo dvaadvacet, když se vzali. Byli krásní, bláznivě zamilovaní a předurčeni k úspěchu. O deset let později je jejich manželství ještě stále předmětem závisti přátel, ale pozorný čtenář už s lehkým mrazením začíná cítit, že skutečnost je mnohem složitější, problémy hlubší a minulost temnější, než by se mohlo na první pohled zdát.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Domino

Fates and Furies , 2015

MedvidekS
25.06.2017 3 z 5

Dlouhé prokousávání, překvapivý konec. Stačí číst jednou.

booklover
23.06.2017 3 z 5

Osudy a běsy mě bavili, těšila jsem se na druhou část... na ten pohled ženy, možná si ji přečtu znova, s dvacetiletým rozestupem a najdu tam něco nového. Mluvila jsem o téhle knize s přáteli.. s partnerem.. v průběhu čtení i na konci... něco mi to dalo.

Spisovatelka mě nicméně neoslovila natolik, abych musela číst vše co od ní vyjde. (vyšlo)

JIVaJaH
22.06.2017 5 z 5

Zvláštní, neobvyklá, ponurá. Taková kniha pro mě byla. Hrozivější jednání bylo hlavní hrdinky, přesto mě víc děsila ta "nemohoucnost"hlavního hrdiny! Každopádně bych tyto dva nechtěla potkat na své ideální dovolené ani nikde jinde. Znovu knížku určitě číst nebudu, ale nelituji, že se mi dostala do ruky.

Káča2015
21.06.2017 odpad!

Nuda. Sodiopati, kteří nemají vlastně co nabídnout. Jako bych o nich četla posté.... Obvykle, když knihu odložím, dám jí za čas ještě šanci, ale v tomto případě ani náhodou.

kessey
18.06.2017 4 z 5

Já nevím proč, ale ta kniha Vás prostě nutí číst ji pořád dál a dál. Zachycuje vztah dvou lidí a dokonale ukazuje, že i když si myslíte, že někoho znáte a máte pocit, že jste jedno tělo a jedna duše, opak může být pravdou.

Eremites
25.05.2017 4 z 5

Neobvyklé ale hodně dobré....
Aneb sonda do života dvou lidí, kteří sdílí jednu postel, jedno manželství, jednoho psa, pár přátel, hodně obav, spoustu radosti a ....přece jsou každý na jiném konci vesmíru.

Precizně zachycená skutečnost, že PRAVDA je pouze úhel pohledu. Žádný skutečně prožitý příběh nebude vyprávěn dvěma osobami úplně stejně. Vše je relativní.

Avielin
31.03.2017 4 z 5

Přečteno jedním dechem, druhá část se mi teda četla lépe. Nakonec hodnotím 4 hvězdičkami.

Bodláková
29.03.2017 1 z 5

Průlet nenaplněným nefunkčním manželstvím dvou sociopatů. Příběh jsem dočetla, ale nelíbila se mi podstata jednání hlavní hrdinky, nelíbil se mi autorčin styl psaní a nelíbilo se mi zachycení dlouhého časového úseku příběhu na pomenším počtu stránek knihy. Líbí se mi obálka.

Lenka1386
28.03.2017 5 z 5

Mám moc ráda tenhle typ knih i styl psaní. Jakoby složený z obrazů. Baví mě divadlo, takže jsem velice ocenila i scénáře ke hrám. Není to nikterak skandální, ani vzrušující, roky plynou a vy poodhalujete. Postavy těžko soudit, každou jsem chápala a svým způsobem rozuměla, proč jedná tak, jak jedná. Všechno do sebe zapadlo. Celkový pocit víc než pozitivní. Plný počet.

kikies
15.03.2017 3 z 5

Předně musím říct, že mně kniha nesedla. Nemohla jsem se do ní začíst, odrazovala mě svou temností a ponurostí, protože to je to, co jsem po celou dobu čtení cítila. Nemyslím si, že bych patřila k naivním a nezkušeným čtenářům, ale tomuhle podle mě něco chybí, je to jaksi nevyvážené. Na druhou stranu musím souhlasit s tím, že kniha je rozhodně zajímavá. I když... zajímavá asi není to nejvhodnější slovo, které bych měla použít.... možná spíš divná - divná v tom nejlepším možném slova smyslu, nebo pozoruhodná... Rozhodně na čtenáře zapůsobí, přivede ho k zamyšlení, sonda do hlubin jednoho manželství sice odhaluje jeho podstatu v surovém stavu, ale konečný výsledek, finální zjištění už tak moc přínosné není. Můj pocit z knihy je takový jakýsi všelijaký... zhruba jako tento komentář :-)

Makkk
15.03.2017 4 z 5

Rozhodně to nebylo lehké čtení... Asi dost záleží, co jste četli před tím. Pro mě to bylo celkem náročné, hlavně tedy první polovina knihy (Osudy). Autorčin styl psaní mi připomíná surrealistické obrazy- jednoslovné věty, snové obrazy, výjevy, zvrat aniž byste to na první přečtení věty pobrali. Nicméně mě zajímalo, proč je tato kniha tak opěvovaná. Druhý díl (Běsy) mi to objasnil, a taky se mnohem lépe četl. Člověka to hodně nutí k zamyšlení. A vlastně to i trochu děsí- ta surová pravda. Ten červík, který vás začne hlodat- proboha, neděje se to tak i v mém životě? Neděje/nedělo se něco, co by mě ani ve snu nenapadlo? Nemá moje nejmilovanější bytost taky za sebou něco, o čem nemám ani ponětí, přesto, že o sobě víme všechno??
...... To víte, že děje/dělo. To víte, že má...

jeduna
15.03.2017 4 z 5

"existují nepravdy stvořené ze slov a nepravdy stvořené mlčením..." - asi to dám přečíst bejvalýmu :-) překvapující to zas tak není a strhující už vůbec ne, přesto je to mimořádně zajímavá sonda do instituce zvané manželsví. neodrazuje - spíš naopak. má to ale háček. musíte se nejdřív potkat.

Marcela52
14.03.2017 4 z 5

Tato kniha se rozhodně nečte snadno. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak mě autorčin styl doslova "převálcoval". Podařilo se jí namíchat koktejl strhujícího čtení, plného erotiky, někdy až na hranici únosnosti, zajímavých až bizarních postav a děje plného nečekaných zvratů. Každý si v sobě nese traumata z dětství, které většinou není u nikoho jen idylické. Hlavní hrdinka knihy jako malé děvčátko přišla prakticky o všechno a tak si musí cestu životem doslova vybojovat. V druhé polovině knihy více pochopíme, proč jedná tak vypočítavě a často bezohledně. Přesto dokáže být i maximálně obětavá ke svému muži, za kterého se provdala velice mladá. Manželství je náročné vždy a i v tom nejlepším vztahu nikdy nemůžeme tvrdit, že toho druhého dobře známe. A také o tom tento výjimečný román je...

roman9739
13.03.2017 3 z 5

Není jednoduché ohodnotit tuto knihu.
Nezralý čtenář bude nadšen nečekanými zvraty, expresivními výrazy; poučený čtenář bude mít pocit, že tohle už zná.
V jednom komentáři zaznělo, že je to Irving a já s tím plně souhlasím. Dokonce bych si dovolil poznamenat, že je to pocta Irvingovi.
Na druhou stranu tempo knihy je natolik strhující, že mi přes veškeré výhrady nedala spát a slupnul jsem ji jako malinu. A fakt, že mě donutila zamyslet se nad temnými skulinami mého manželství je nakonec důvod proč si vysloužila tři hvězdičky - rád uvažuji o tématech, ve která věřím, a kterých si vážím.

petrarka72
04.03.2017 5 z 5

Skvostná kniha. O manželství, o tom, že jedna plus jeden může být i mínus dva. O tajemství a temnotě. O tom, kam vedou naše životy a kolik minimálně pochopitelných, natož uvědomělých věcí určuje jeho směr. Vyprávěný příběh Lotta, "zlatého chlapce" a herce, vzbuzujícího na počátku ta nejlepší očekávání, a Mathildy, dívky s hendikepem, byť ne fyzickým, e ve faktech zdánlivě jasný a srozumitelný, ale předkládaný z úhlu pohledu jeho a jí, z různých časových období, s náhle se objevujícími okolnostmi a danostmi, které všechno mění - a to nejlepší je to nedoslovené, to domýšlené... Zážitek, který bude dlouho doznívat, kniha, k níž se budu vracet.

vojteska70
23.02.2017 1 z 5

Nebylo to nezajímavé, ale popravdě jsem první část knihy spíše přeskákala než přečetla. Druhá část mně docela zaujala. Alenadšená jsem opravdu nebyla. Znám daleko lepší knihy.

Jana283
22.02.2017 2 z 5

Myslím, že novináři recenze opisují. A nebo jsem tu knihu nepochopila. Tolik chvály v tisku a přitom je to 448 stran o tom, že ženy a muži vidí svět odlišně a každý má své temné kouty. To je celé. Stále jsem čekala, že se "něco" stane. A ono nic. Jsou knihy, které zavírám s pocitem těžce odvedené práce a rozmrzelosti, že jsem čas mohla využít mnohem lépe.

lencin
21.02.2017 3 z 5

Zajímavá kniha. Manželství viděno oběma účastníky. I 20 let je krátká doba na poznání toho druhého a pokud má tajemství,tak ani to nemusí vyplout na povrch. Líbilo se mi.

Gabrinela
20.02.2017 3 z 5

Kniha určitě není pro každého. Mně se více líbily Osudy a možná bych to být autorkou těm čtenářům trošičku více ulehčila, místo tisícero opakování charakteristik Lancelotovy povahy by mohla využít prostor k většímu vysvětlení jednotlivých epizod, trošku jsem už byla unavená z toho naznačování. Rozhodně však hodnotím jako zajímavou knihu.

intelektuálka
09.02.2017 4 z 5

Dlouho očekávaná kniha a rozhodně nezklamala. První část trochu zdlouhavá, ale asi to tak musí být, aby navázala na běsy - to jsem opravdu nečekala. Zřejmě nerozumím ženskému myšlení.

manželství tajemství psychologické romány manželská krize

Lauren Groff
americká, 1978