Osudová láska

Osudová láska https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30726/osudova-laska-30726.jpg 4 40 13

Dívčí román z historického prostředí líčí pohnuté osudy šlechtičny z rodu Smiřických. Studentka Iva se ve spánku přenese do 17. století. Spřátelí se s urozenou Eliškou, která se tajně schází s kovářem Jiříkem. Její rodina lásce nepřeje, a milenci se proto pokusí o útěk... Jak reaguje Eliščina rodina na nerozvážný čin ? Co všechno čeká obě dívky... celý text

Galadwen
12.01.2023 3 z 5

(SPOILER) O knize jsem náhodou slyšela, jakkoliv je to zvláštní, před... hm, hodně lety právě na fakultě, stejné, jakou studuje hlavní hrdinka - příběh, který se zde vypráví, je totiž dost známou skutečnou historií z doby konce vlády Rudolfa II. a stavovského povstání, manžel autorky pak historik a popularizátor dějin kriminality. Když jsem teď po letech na Osudovou lásku natrefila, rozhodla jsem se ji ze zvědavosti přečíst, i když už dávno nejsem cílová skupina.
Co se mi líbilo, je dobrá znalost reálií a skvělá práce s jazykem - na rozdíl od jiných autorů pracujících s cestami časem si paní Francková uvědomila, že řeč se vyvíjí a dívka z 20. století bude tedy mluvit jinak než hrdinové z rudolfinské doby.
Překvapilo mě, že se vypráví o osudu Elišky Kateřiny Smiřické až do konce - čekala jsem, že se vše bude točit pouze kolem zakázané romance s kovářem Wagnerem (a že se dočkám aspoň fiktivního vysvětlení, co se s milencem vlastně stalo). To má ovšem za důsledek celkem velké zjednodušení a zkratkovitost, protože je potřeba pokrýt dobrý tucet let, který Eliška proseděla v domácím vězení - a s tím vyvstávají otázky: když se hlavní hrdinka Ivana dostala zpátky do své doby s vyrostlými vlasy, byla z ní zároveň taky třicátnice? Jak to, že se jí dvanáct let vůbec nestýská po přátelích nebo po rodičích, a po návratu do okamžiku, z něhož se do historie propadla, přesně ví, co před tou strašnou dobou dělala, a dokáže na to navázat? A naopak: to se Smiřičtí ani nepozastavili nad tím, že k nim přišla z budoucnosti, podle jejich kritérií navíc v podstatě nahá? Jako by se takové věci děly takhle kolem roku 1607 pravidelně! Tady trochu selhává logika.
Kladné postavy jsou opravdu kladné, záporáci opravdu zlí... a interpretace postav značně odlišné od jiného díla zabývajícího se stejným příběhem (mám na mysli Výbuch Radovana Šimáčka). Překvapil třeba Ota Jindřich z Vartemberka, který je tady hotový rytíř z bájí, i když ve skutečnosti to asi byl pěkný mizera (hodné pány poddaní obvykle nepropichují vidlemi - nebo čím to provedli).
Celkově knihu hodnotím jako průměr. Nenadchla mě, ale dovedu si představit, že cílová skupina bude spokojenější, i proto ke svému hodnocení jednu hvězdu přidávám navíc.

Tana_Larinova
26.09.2022 5 z 5

Mám ráda knihy s tématikou cestování časem a tato se mi velmi líbí. Škoda jen toho konce, přála jsem Elišce, aby její život byl konečně šťastný.

Amneris
28.04.2022 5 z 5

Knihy, kdy se hlavní hrdinka propadne zpět do minulosti mám moc ráda. A v tomto případě se hlavní hrdinka Iva dostane do doby 17. století a seznamuje se s Eliškou Kateřinou Smiřickou, která je zamilovaná do prostého kováře Jiříka. Ale její otec má pro ni jiného ženicha... Určitě oceňuji, že autorka si zjistila historické souvislosti, které zahrnula do příběhu.

Hesonit
25.04.2022 5 z 5

Svěží vypravěčský styl, rychlý spád příběhu. Novela založená na prncipu "moderní hrdinka se propadne do minulosti". Co nesmírně oceňuji, je věrná historická linka příběhu. Zuzana Francková si sice přibásnila podobu i charakter Elišky Kateřiny, dala jí dýchat něhou a láskou, přátelstvím a zbožnou odevzdaností, soucitem a moudrostí, nezměnila ale nic na faktech, která jsou známa. Moc se mi líbil závěr, kde autorka dotáhla, co se ví o osudech i ostatních postav. V kategorii dívčí román velmi pěkné. Pokud jde o zachování dobových reálií, podle mě přímo skvělé. Jakože historické romány, založené na jménu panovníka a slově mázhaus a jinak kde nic tu nic, nemám totiž vůbec ráda. Knížka z této kategrie má dát i něco víc než jen zábavu a akci.

Zlatinka.Emilly
10.04.2022 3 z 5

No ... mě v knize scházelo, že třeba Iva zateskní po své rodině, nebo že po třech měsících si řekne sakra, teď jsem měla odevzdávat ročníkovou práci a já to prošvihla ... jinak docela dobrý, jen ten konec se mě nelíbil. Tolik toho Eliška vytrpěla a nakonec k čemu to bylo? Přála bych jí šťastný život s milujícím manželem a dítětem.

FlLys
06.04.2020 2 z 5

Tak nádherné historické téma, ale zpracováno dost povrchně. Kostra příběhu byla pěkná, ale nějak mi tam chyběl děj. Dívka se ocitne v 17. století a všichni jsou s tím v pohodě - oni to neřeší, asi se to děje běžně a ona zas vůbec nepřemýšlí, jak se dostane domů, že už tam nejspíš zůstane. Obsáhnout tak velké téma jako je láska urozené k poddanému a 12ti leté věznění v tak útlé knize je dost obtížný úkol a zřejmě nerealizovatelný.

Micka02
15.12.2019 4 z 5

Byla to dobrá kniha. Chvílemi byla velmi napínavá.

alnahu
30.09.2019 4 z 5

Docela s chutí jsem si přečetla tento dívčí román s krásnou lákavou obálkou a nelitovala jsem.Příběh Ivany,která dokáže hezky snít a má velkou představivost a díky ní se dokáže přenést do 17.století a prožít lásku z Eliškou z rodů Smiřických.

Ann98
29.12.2017 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Dívčí román, který se odehrává v dobách dávno minulých, líčí pohnuté osudy šlechtičny z rodu Smiřických. Mám ráda knihy, které se odehrávají v období několika let zpátky. Určitě se k této knize ještě někdy vrátím.

Nikolarka
10.11.2013 5 z 5

Dokonalá knížka! Rozhodně doporučuji. Trochu jsem čekala, že na konci budu brečet, ale udržela jsem se :) Zato jsem při četbě poslouchala písničku Safe and Sound od Taylor Swift, a protože ta písnička mi zní jako ukolébavka z dávných dob, rozbrečela jsem se při ní. Slzy padaly ani jsem nevěděla jak.
Celý den po dočtení jsem na ni nijak zvlášť nemyslela, ale večer jsem se z ní cítila tak frustrovaně... Písničku jsem musela vypnout jinak bych dočista zcvokatěla.
No, posuďte sami, pokud jste ještě nečetli :D

zuzicek632
25.06.2013 5 z 5

Skvělá knížka! I když patří mezi takové ty romány, ráda se k ní vracím :)

Evča98
02.06.2013

Je to moc krásná knížka.

dark.ma93
04.07.2012 5 z 5

Moje oblíbená:=) Mám ji ráda a chytla mě za srdce!

17. století Smiřičtí ze Smiřic zakázaná láska

Zuzana Francková