Osudný omyl

Osudný omyl https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33341/osudny-omyl-33341.jpg 4 57 12

Ďalšou zo série vynikajúco stvárnených ženských postáv spisovateľky je Valancy Stirlingová. Dlhé roky prísnej prudérnej výchovy vykonali svoje dielo, a tak nie div, že sa Valancy neodvažuje žiť podľa vlastných predstáv. Keď napokon nachádza silu urobiť prvý samostatný krok k slobode, dozvedá sa, že je nevyliečiteľne chorá. Akým smerom sa bude odteraz uberať jej život? Akú úlohu v ňom zohrá Barney Snaith, záhadný mladý muž so zlou povesťou? A vari sa Valancy môže ešte splniť jej sen o Belasom zámku? ... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Mladé letá

The Blue Castle , 1926

adorjas
adorjas
včera 3 z 5

No, dobre! Bolo to predvídateľné, moralizujúce, čiernobiele, také presne ako z roku 1926, keď sa chcete zavďačiť čitateľom a vydavateľstvu, nech vás dobre predáva a nech vás dobre kupujú. Na druhú stranu, vypla som si pri nej a bolo za mňa fajn spoznať autorku aj z inej knihy ako je Anna alebo Emily alebo Rozprávkarka.

Martule44
Martule44
23.10.2023 5 z 5

Tohle dílo pro mne bylo skutečným překvapením! Originální dílo své doby. Autorka mi připomínala školní léta, kdy jsem očekávala nezáživný příběh. Ooo jak jsem se mýlila!
Po dočtení jsem si přečetla životopis a udivilo mne, kolik děl a básní za svého života napsala!
Mám chuť na další knihu z pera této autorky:-)
Kniha nádherná....

evineckY
evineckY
06.06.2023 5 z 5

Dnes jsem šla na jistotu a nemohla jsem si vybrat líp. Má dušička plesá nad
takovým nádherným dílem...
Je to historický román o dívce se srdeční nemocí, která byla celý život ponižována
a když jí doktor sdělí, že má rok života, požádá chudého muže, aby si ji vzal.
Vezmou se tajně, na rodinu udělá dlouhý nos a nastěhuje se k němu na ostrov
do chudé chaloupky, ve které je tajný pokoj, do kterého nesmí vstoupit.
ALE ! Vůbec nic není tak, jak se zdá :-)
Je to ktásné a moc doporučuji.

deauville
deauville
23.12.2022 2 z 5

Příběh jako takový není špatný, ale zpracování se mi hrubě nelíbilo. Moralistické, předvídatelné, hned víte, kdo je dobrý a kdo zlý, a jak to celé dopadne. I když beru v úvahu dobu vzniku, přesto mi toto dílko přijde příliš schematické.

LiliBurian
LiliBurian
20.07.2022 4 z 5

Krásná kniha od mé oblíbené autorky, dojem z e-knihy ale kazí špatný překlad Terezy Novákové, nebo je to chyba editora? Na každé stránce několik nepříjemných chyb.

Starmoon
Starmoon
07.09.2021 5 z 5

Rozprávka o škaredom káčatku, ktoré v sebe objaví krásnu labuť. Veľmi dobrá a pekná rozprávka, navyše vo veľmi kvalitnom a vtipnom románovom spracovaní. Keď tvrdím, že kvalitnom, myslím tým toľko, že Montgomeryová skrátka vie písať; všetko pekne vymyslieť, popreplietať, predstaviť, rozmotať... Vie sa hrať so slovami aj čitateľskými očakávaniami. Vie zaujať i dojať. A vie o smutných veciach a ľuďoch písať spôsobom, že čitateľ vybuchuje od úprimného smiechu. Aspoň mne sa to teda stalo. Manžel na mňa len neveriacky pozeral spoza počítača, že čo ma tak (opakovane) rozosmialo. Osudný omyl je kniha síce v mnohých ohľadoch predvídateľná, ale láskavá, múdra, hrejivá. Taká, ktorú by si mali naordinovať všetky čitateľky, ktoré od kníh čakajú pohladenie, poučenie i pobavenie zároveň.

Daura
Daura
09.08.2021 5 z 5

L. M. Montgomeryová nesklamala. Neskutočne krásny príbeh! K tejto knihe sa budem vraciať veľmi rada.

Libkuci
Libkuci
12.12.2019

Hned jsem na začátku poznala, že jsem něco podobného četla, Dámy z Missalonghi je skoro kniha přes kopírák. Pro mě ta kniha je příjemně čtivá pro svou útlost a jako romantická vsuvka mezi drsnějšími tituly.

Evaho73
Evaho73
14.10.2018 5 z 5

Áno priznávam, som nevyliečiteľná romantická duša a táto kniha ma vrátila späť, do čias môjho dospievania, kedy som podobné romány čítala doslova jedným dychom.
Knihu radím medzi poctivú a kvalitnú romantickú literatúru, ktorá sa nedá zrovnávať s dnešnou tzv. červenou knižnicou.
Autorka do knihy pretavila svoju lásku k prírode a zvieratám, kde ju vyznáva aj prostredníctvom krásných opisov, z ktorých pociťujete nefalšovaný hlboký vzťah k týmto hodnotám. Zaujalo ma aj to, ako trefne dokázala opísať charaktery jednotlivých postáv, ktoré spolu s dokonalými opismi prostredia vytvorili verný obraz vtedajšej prúdernej spoločnosti.
Rodiacu sa lásku a vzťah muža a ženy autorka zachytila aj bez zbytočných sexuálnych zápletok, ktorými je dnešná obdobná literatúra doslova zamorená.
Knihu odporúčam všetkým nenapraviteľným romantikom !!!

petgona
petgona
06.04.2018 5 z 5

Kniha, ktoru som si zamilovala ako teenegerka a ktoru milujem doteraz. Dlho som ju zhanala a preto ma velmi potesilo, ze urobili nove vydanie.

lucus83
lucus83
16.11.2015 5 z 5

Kniha môjho dospievania, taká romantická, taká napínavá.

lagareta
lagareta
10.11.2015 5 z 5

Po detektivkach od Nesbo a Zitkovskych bohynich bajecna oddychovka. Moc se mi líbila.