Osudná rozhodnutí - kapitoly z historie československého odboje v letech 1939-1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38099/osudna-rozhodnuti-38099.jpg 4 6 2

Kapitoly z historie československého odboje, jak zahraničního, tak domácího, z poslední světové války. Tato práce chce připomenout, že jsme jako národ ve zkoušce dějin obstáli se ctí a chce přispět k opětnému získání úcty, díků, uznání i pokory před těmi, kteří nezaváhali a chopili se zbraně, i před těmi, kteří zvažovali svá rozhodnutí a dali přednost boji před vyčkáváním dějinné spravedlnosti. Je jakýmsi zpravodajským pitavalem z různých úseků válečné činnosti.... celý text

jan.para
14.09.2022 4 z 5

Autor rozebírá několik kontroverznějších témat československého zahraničního odboje během 2. světové války. Libí se mi, že se autor nebál řešit i národnostní otázku. Knihy Jiřího Šolce jsou dost podrobné a při jejich četbě musí čtenář dávat pozor, aby se v nich nezačal ztrácet. Na druhou stranu čtenář má všechny informace v kontextu. Co velmi cením, že obsah, který není jen ve formě názvu kapitoly a číslo stránky, ale také krátký výčet toho, o čem přibližně kapitola bude.

Kakho-Oto
10.01.2019 4 z 5

Podle autorova úvodu bych čekal, že si vybere kapitoly, kde nebudou pochybnosti o hrdinství protagonistů. V tomto ohledu to platí pouze o kapitolách o výsadcích Carbon a Jan Kozina. Hrdinstvím oplývala rovněž 2. čs. paradesantní brigáda, avšak kapitola se věnuje zejména ztrátě jejího praporu. Další dvě kapitoly pojednávají o dvou neúspěšných slovenských pokusech, jak přejít na stranu Spojenců (v prvním případě v SSSR, ve druhém případě na východě Slovenska - dvě Malárovy divize se oproti očekávání nezapojily do povstání). Poslední kapitola nemá nic společného s tématem knihy, poněvadž pojednává o plánu českého protikomunistického odboje dostat Slánského a jeho rodinu na Západ. Kapitoly o výsadkových operacích jsou vynikající, ostatní nanejvýš průměrné.

Kniha Osudná rozhodnutí - kapitoly z historie československého odboje v letech 1939-1945 je v