Ostrovy magie

Ostrovy magie https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348646/bmid_ostrovy-magie-nMq-348646.jpg 4 3 2

Kniha je mistrovským zachycením období postupujícího zániku původního způsobu života spolu s vírou a duchovnem obyvatel souostroví Vanuatu. Autor seznamuje zajímavou a poutavou formou čtenáře se svými zážitky, ale i s vžitými tradicemi a prvky magie provázejícími zdejší obyvatele od nepaměti. Z etnografického hlediska se jedná o unikátní přínos k poznání končící etapy tamního života. Publikace však není jen souhrnem hodnotných informací a sondou do psychologie obyvatel Vanuatu, ale také nevšedním líčením náročné expedice podniknuté jediným člověkem do oblasti běžnému čtenáři nedostupné a neznámé. Ocení ji proto všichni ti, které přitahuje tajemno, dobrodružství a touha po nepoznaném.... celý text

Filomena1961
08.05.2023 5 z 5

Prostřednictvím Daniela Dedery jsem se ocitla v jiném prostoru a čase v neznámém světě na vulkanickém souostroví, které se nachází v jihozápadním Pacifiku. Dle vyprávění autora jsem pochopila, že se jedná o jedno z posledních míst na naší planetě, které není ovlivněno moderní civilizací. A tak jsem se dovídala o životním stylu obyvatel, víře a duchovnu, kulturních tradicích, o podstatě lidské existence. Při čtení knihy si hlavně člověk opětovně uvědomí ojedinělost, rozmanitost, krásu a zároveň křehkost naší planety. I když se nám žije v naší moderní civilizaci velice pohodlně, autor nám dává podnět k zamyšlení, zda je to ta správná cesta. Kulturní propast mezi obyvateli Vanuatu a námi je obrovská. Ale oni na rozdíl od nás svou tisíciletou existencí dokázali, že si je evoluce vybrala k přežití. Od původních obyvatel se lišíme svou mentalitou, kulturním zázemím a především svou materiální nadřazeností, Odstraníme-li však tyto pomíjivé výdobytky, zůstávají jen univerzální principy přírody. Žijeme-li v souladu s touto přirozeností, splňujeme základní předpoklad pro to, abychom se vyvarovali strádání. Člověk konzumní přestal respektovat přírodu i její vědomý potenciál a svými činy a myšlením stále více podkopává základy své vlastní existence. Svět zbavený duchovního rozměru se stal komoditou, kterou je třeba si podrobit a využít. Zákony přírody pracují neomylně a každý čin či myšlenka, které jsou s nimi v rozporu, se obrací dřív či později proti svému tvůrci. Nakonec jsme to my sami, kdo platí účet za své činy. Kniha je skvělá, vřele doporučuji.

Butylie
13.07.2017 5 z 5

Kniha obsahuje zajímavé postřehy o málo známé kultuře nacházející se mimo běžné turistické destinace. Pro klasické turisty obrážející historické a jiné zajímavosti asi nic moc, ale pro zvídavé čtenáře bažící rozšíření obzorů a po poznání, jak se žije jinde, moc pěkné čtení. Líbilo se mi dozvědět se o Vanuatu něco jiného, než s čím jsem se dosud setkala. Jde hlavně o popis ostrovní mytologie a etnologie a také o příběhy obyčejných lidí, které mladý cestovatel potkal. Některé kulturní zvyky mne velmi zaujaly. Mnohé jsou v ostrém kontrastu s tím, co můžeme vidět ve většině naší společnosti. Naopak některé detaily, třeba ty o hygieně, mne trochu vyděsily. Příběhy jsou doplněny překvapivě zajímavými úvahami o životě. U knihy jsem obdivovala v prvé řadě autora a jeho odvahu vydat se do míst, kde není tak snadné se zorientovat a domluvit. Díky jeho putování se dozvíme o kultuře Vanuatu, jejich životním stylu a vztahy mezi lidmi, a taky něco o magii a pohledu přírodních národů na svět. Kniha je doplněna ilustracemi a fotografiemi z cesty.

Na přebalu knihy je napsáno doporučení od cestovatele Miroslava Stingla, které myslím knížku pěkně vystihuje: „Kniha je skvělým obrazem života a zejména myšlení původních obyvatel málo známého místa naší planety. Zároveň je autentickým svědectvím o výpravě jednoho odvážného a vzdělaného muže za lidmi jakoby z jiného světa. Autor přistupuje k domorodé kultuře z hlediska etnopsychologie a obohacuje ji vlastními zážitky. Nejen proto mohu knihu čtenáři vřele doporučit.“

2003  100%Dech života
2016  87%Ostrovy magie