Ostrov v Ptačí ulici

Ostrov v Ptačí ulici https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162966/bmid_ostrov-v-ptaci-ulici-6404e177b5d62.png 5 225 55

Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce, během nichž dojde k mnoha událostem bezpočtu překvapení. Kniha čtenáře strhne svou přímočarostí a upřímností. Budou ji číst napjatě a se zatajeným dechem.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Práh

Ha-i bi-rechov ha-ciporim , 1981

evickakyticka
15.12.2016 4 z 5

Moc se mi líbil autorův styl psaní, dokázal se přesně vcítit do povahy dítěte. Pro děti i starší je to určitě poučná kniha. A na to, že měl Alex dvanáct let, byl docela chytrý (žebříky), statečný (to když chodil na druhou stranu a nebál se celý půlrok v podstatě sám), a taky na to, že byla válka, měl pořád co jíst:)

bagel
19.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha, ze které se i dospělí mohou mnoho odnést. Ani já jsem neměla reálnou představu, jak to za války v ghettech vypadalo.

beruška@
23.10.2015 5 z 5

Ohromující příběh....

PetraBery
17.09.2015 5 z 5

Stejně jako druhá knížka autora je i tato kniha určena asi primárně pro děti a mládež, ale pro mě, ač dospělou, to byl neskutečný zážitek... Smutný, dojemný příběh o malém chlapci, který se během války nějakou dobu stará sám o sebe a čeká na tatínka... Doporučuji!

Skawin
15.06.2015 5 z 5

Pokud chcete přiblížit svým dětem neradostnou dobu druhé světové války, pak pohledem malého židovského chlapce, který se skrývá v opuštěném polorozbořeném domě v ghettu, je tou pravou knihou pro děti asi od 10-ti let.

Ditules
15.05.2015 5 z 5

Příběh z období 2. světové války o židovském chlapci, který přežívá v části varšavského ghetta a čeká na svého otce. Čte se samo. Doporučuji.

molkniho
23.03.2015 5 z 5

Tato knížka vás zaručeně vtáhne do děje. Doporučuji si přečíst.

Nielada
14.03.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih pro děti s touto tématikou, které jsem zatím četla. Příběh je vyprávěn opravdově, odrážejí se v něm vlastní zkušenosti autora. Zároveň je naprosto vhodný a přijatelný pro děti - smutným a krutým událostem se nevyhýbá, líčí je ale pohledem malého kluka, který si spousty věcí neuvědomuje a nedomýšlí. Kluka, který se snaží žít a přežít, i když je úplně sám. Je to dětský hrdina a to musí uznat každý, kdo si knihu přečte. Kniha popisuje události odehrávající se ve varšavském ghettu, se stejnou tématikou - ale pro dospělé - doporučuji skvělou knihu Milá č. 18 od skvělého Leona Urise.

Anette Abeja
04.09.2014 5 z 5

Bezvadná kniha o životě v ghettu a přežívání Židů v bunkrech nebo skrýších a snaze vyhnout se "pracovním táborům". Ukázka toho, jak to chodilo, co byli lidé schopní udělat pro své vlastní blaho či přežití a jak celou situaci všichni ostatní kromě Židů vnímali.

amysa
18.08.2014 5 z 5

Moc hezky napsaná knížka o jednom židovském chlapci, který sice zůstal několik měsíců opuštěný a sám, ale díky své odvaze, soběstačnosti a především vynalézavosti, se zachránil a přežil. Moc se mi líbilo, jak Alex nesl svůj osud statečně a jak si stále dodával odvahy svým neustálým nadhledem a pozitivním přístupem. Na to my dospěláci v běžném životě často zapomínáme a mohli by jsme se od dětí leccos naučit... A i tady se dozvíme, jak si v některých situacích děti vedly lépe než dospělí.
Příběh je sice určen hlavně dětem, ale rozhodně neprohloupíte, když se do čtení pustíte společně s nimi. Věřím, že se vám bude tento upřímný, srozumitelný a napínavý příběh líbit.

*-*Kleny*-*
17.04.2014 4 z 5

Kniha byla velmi zajímavá. Další příběh, který jsem četla o osudech židů z 2.světové války. I když myslím, že tento byl spíše smyšlený, ale určitě se něco podobného stalo:)

192
05.01.2014 5 z 5

Velmi působivá kniha, která zachycuje chlapce Alexe v jednom z nejsmutnějších období v dějinách světa, avšak on byl silný a dokázal si poradit.

Evik30
19.11.2013 5 z 5

Nádherná kniha i když námět je více než smutný. Ale dějiny už nezměníme. Závěr knihy je perfektní. Přátelství Alexe a malé myšky je na knize takovým místem ve kterém prosvítá sluníčko. Válka byla to nejhorší co nás mohlo potkat. A nejen nás! Kniha vypráví o polských žídech, kteří žijí v ghettech. Alex se v knize i zamiluje. :o)) Všm doporučuju pořečíst. Opravdu nádherné (i když smutné) čtení!

Janafan
16.09.2013 odpad!

Nádherná kniha o nenávisti, o samostatnosti malého chlapce a o naději. Moje maminka mi tuto knihu doporučila a já ji tímto děkuji. Chtěla jsem si přečíst knihu o 2.světové válce a myslím, že jsem si zvolila tu pravou. Naučila mne, jak se lidé chovali, jak nikomu nevěřili a jak žili Židi v ghettu. Hodně mi srdci blízká byla postava hlavního hrdiny Alexe, který nikdy nepřestal vynalézat, hledat a doufat. Tato kniha je i přátelství Alexe a malé myšky, které chlapci dodává odvahu a sílu potřebnou k překonání jeho útrap. Velice dojemný je závěr celé knihy. Vřele ji všem doporučuji.

ciharka
29.07.2013 5 z 5

Nádherná kniha, kterou by si mělo přečíst co nejvíc dětí. Myslím, že díky tomu pochopí, jak to během války vypadalo.