Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245289/ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4.2326

Josef Bergman (4.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Motto

Koukolína
předevčírem

Nádherná knížka, krásně se čte. Poutavá od začátku do konce.

ZuK1

Předcházející díly se mi líbily asi o trošku víc, takže dávám tentokrát o hvězdičku méně, nicméně opět musím konstatovat, že knihy paní Klevisové jsou výborné a je pro mě požitek je číst.

SimonaP

Tato kniha se mi líbila od autorky asi nejmíň. Zdálo se mi, že se tam celou dobu vůbec nic neděje a děj se strašně vlekl.

alnahu

I když se mi tato detektivka líbila ,přesto ji chybělo víc napětí. Kriminalistu Bergmana požádá jeho známá z mládí ,aby ji pomohl při pátrání kdo ji zavraždil manžela, je univerzální dědičkou a tak padá podezření hlavně na ní. Bergman tuto žádost přijme a udělá si netradiční dovolenou na ostrově Schiermonnikoogu spojenou s pátráním po vrahovi. Dobře se četla.

coquus

Jedná se o příběh z pro nás neobvyklého prostředí malého ostrova na severu. Postrádal jsem však nejen nějaké to napětí, které bych od detektivky očekával, ale také celkový spád příběhu. Měl jsem pocit, že se cosi začíná dít až v druhé polovině knihy. Co se postav týče, žádná nevzbudila mé sympatie, byly mi tak nějak lhostejné. Trochu mně vadilo, že se rozuzlení popisuje až nakonci a téměř najednou namísto vysvětlování po menších krocích, které by určitě přispělo k budování atmosféry. Takto na mě pointa příběhu působila trošku překombinovaně.

Zanynka

Výborná kniha, gratuluji Michaele Klevisové k sepsání. Čte se to samo

Ala787

Ze začátku byla detektivka trochu pomalá. Dlouho jsem měla dojem, že se nic nového nedozvídám. Později už jsem byla skutečně zvědavá, co se stalo. Konec byl "jiný", prostě jsem absolutně neodhadla, kdo je vrah.

lenulitah

Skvělá detektivka. Přemýšlela jsem jak divá, ale tohle rozuzlení mě nenapadlo..

Leniii

Příjemné čtení, dobrá detektivka, vraha jsem neodhalila do konce a ani jsem nenašla ty správné indicie k odhalení. Postavu pana Bergmana mám ráda a těším se na další knížku :)

agatha2

Série od paní Klevisové s hlavním hrdinou Josefem Bergmanem nás v tomto díle vytrhne z českého prostředí a odvede nás až na holandský ostrov. A byl to výlet vskutku vydařený. Pochmurná atmosféra ostrova dodávala příběhu ten správný tajemný ráz.

Kitty

Je to moje první kniha od této autorky. Příběh má spád, zvraty, překvapení... vlastně jsem se na čtení těšila. Dost často postavám nevěřím, ale zde i přes zápletku působí příběh verohodně. Líbil se mi styl, určitě si přečtu další.

i.stefany

Tak toto byla další skvělá detektivka z pera Míši Klevisové. Vypráví příběh ze současnosti, který se odehrává na Ostrově šedých mnichů - Schiermonnikoogu. Prostředí holandského ostrova i povahy jednotlivých postav byly popsány tak uvěřitelně, až jsem měla pocit, že jsou to mí sousedé, že je všechny znám osobně. Moc jsem si užila společnost lidí z ostrova zapletených do vraždy i mého oblíbence Pepy Bergmana a těším se na další díl. Určitě 5* jako vždy. :-)

Modrina

Skvělé! Doufám, že autorka píše další knihy, protože už mi k přečtení zbývá jen jedna. :) Čtu je postupně a mám pocit, že autorka zraje jak víno - každá další kniha je zas o něco lepší. Tady mě hodně zajímalo, jak bude pan Bergman něco řešit, když je mu v cizině odznak naprosto k ničemu. Ale kdo umí... :) Rozuzlení bylo opravdu skvělé. Za mě rozhodně plný počet.

Nechci strhávat hvězdu, protože za to autorka nemůže, ale elektronické vydání knihy je hodně zpackané. Špatné formátování, nějaký automat si pohrál s interpunkcí, takže místo trojtečky je jedna tečka s mezerami okolo sebe a podobně. To bych v dnešní době už opravdu nečekala.

ilčidlo

Napínavá detektivka, ale i příjemné čtení

pavčape

Klidná česká detektivka bez potoků krve a šílených vrahů. Líbí se mi postava Josefa Bergmana, její vývoj. Autorka skvěle vystihla atmosféru dle mě pochmurného ostrova.

Babarunka

Každé dílo od této autorky mě vždy velmi mile překvapí. Mám ráda její osobitý a zajímavý styl psaní. Kniha je napínavá, i když z každé strany nestříká krev :-) Moc se mi líbilo prostředí, do kterého je děj zasazen. Jen tak dál!

LisaEla

Po dlouhé době naprosto super česká detektivka, čte se jedním dechem.

petunkav

Opět úžasná detektivka. Taková "klasická česká detektivka z holandského ostrova"..... Nene, dělám si srandu. Jsem nadšená a zároveň velice zklamaná, protože toto byla moje poslední detektivka, která mi od paní Klevisové zbývala přečíst.
Asi musím říct, že tato poslední se mi líbila nejvíc - i když myslím, že tento pocit jsem měla po každé přečtené detektivce s Josefem Bergmanem. Skvělý děj, napětí, zajímavé postavy. I když už mám pocit, že tak nějak tuším, jak se bude vše vyvíjet - bohužel to tak nikdy není. Děj mě nakonec vždycky překvapí.
Bude mi po paní Klevisové smutno.

Chesterton

S nadšením jsem strávila další příjemné chvíle s mě již známými postavami. Tentokrát v podání Kristiny Kociánové, jejíž podání s atmosférou knihy a mými představami velice ladí. Tentokrát jsem přemýšlela při poslechu o tom, nakolik se styl M. Klevisové podobá úžasné Agatě Ch. Alespoň v tom jak dokáže propojit určité hříchy minulosti s lidskou povahou a vraždou v současnosti. I ten pomalý rozjezd mi s královnou detektivky často koresponduje. Těším se na další!!

slaska77

Příhody detektiva Bergmanna jsem si oblíbila, byť je čtu v čase pozpátku. Trochu mi vždy trvá, než se vnořím do děje, ale je to méně než prvních 20 % knihy, takže je to asi v normě. Konec knihy to ale vždy vynahradí překvapivým rozuzlením. I když si myslím, že už vím, tak jsem se zatím netrefila. Odpočinková literatura, ale velmi dobrá. Díky.

mousegun

Mám ráda knihy, kde se autorům daří zachytit atmosféru místa a díky tomu v mysli cestuji :) Detektivní příběh, který má hlavu a patu a dobře se čte.

ctenarkaEva

Zajímavý a zamotaný příběh. Líbilo se mi zasazení do prostředí Holandska, vykreslení prostředí i postav. Už jsem od této autorky četla knihu Zmizela v mlze a těším se, až si přečtu nějakou další.

ArwenAragorn

Budu stručná - velice dobrá česká detektivka. Z autorčiných detektivních knih se mně líbila nejvíc.

mirka71

Opět dobrá česká detektivka, knížka nemusí být samá mrtvola, aby byla zajímavá. Velmi příjemné čtení, prolínání s minulostí, nenudí.

Radana44

České detektivky mě moc nesedí,ale dočetla jsem.

konicekbily

Nenápadně po celou čtvrtinu knížky nás seznámí s hlavními postavami, najednou se k dávné nevyřešené vraždě přidá další a ve velice dobře postavené zápletce nás zbytek knihy vodí za nos, při čemž používá různé styly vyprávění: monology/vzpomínky/úvahy hlavních postav, probírání možných kombinací ve dvojicích i ve větších skupinách, postupně děj vede k závěrečnému vyvrcholení, aby před nás nastavovala výhybky na nesprávnou kolej. Něco lze dovodit, ale určitě ne všechno! Je zřejmé, že na vyřešení se podílí horda amatérů, policie tápe a tak náš dovolenkový řešitel napomůže luštění. Je to více než jen obyčejná odpočinková četba!

ddkk

Doposlouchala jsem a jsem spokojená. Po záplavě řezničin a úchylností nejrůznějšího typu od většiny renomovaných zahraničních autorů kriminálních trillerů a detektivek jsem měla pocit návratu do časů Emila Vachka, Anny Sedlmayerové a Jiřího Marka...Pomalé tempo ani nepříliš komplikovaná zápletka vůbec nevadily. Koneckonců, rozluštění jsem ani tak neodhalila :-) Dávám za 4 a doporučuji.

Petuleke

Výborně napsaná knížka, jako bych tam na ostrově byla.

Adelajda_4

Autorka mě opět nezklamala. Kolorit jejích detektivek mě vážně baví, je skvělé, jak perfektně propracované a vykreslené postavy má a jak bezvadně dokáže vykreslit atmosféru daného místa. Kniha měla spád a opět nečekané rozuzlení.

annettka1098

Začátek jsem překonala jen díky recenzím, že pak se to zlomí a rozběhne se to. A nelhali. Opravdu se pak konečně začne něco dít, co člověka nutí číst dál a dozvědět o všech obyvatelích ostrova jejich tajemství. Škoda, že tak není napsána kniha od začátku, dala bych více hvězd. Ale do cca prvních 150 stránek jsem se opravdu musela nutit a říkala jsem si "bože to je nutná knížka". Je to škoda, konec byl opravdu překvapivý.