Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245289/ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4.2283

Josef Bergman (4.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Motto

slaska77
včera

Příhody detektiva Bergmanna jsem si oblíbila, byť je čtu v čase pozpátku. Trochu mi vždy trvá, než se vnořím do děje, ale je to méně než prvních 20 % knihy, takže je to asi v normě. Konec knihy to ale vždy vynahradí překvapivým rozuzlením. I když si myslím, že už vím, tak jsem se zatím netrefila. Odpočinková literatura, ale velmi dobrá. Díky.

mousegun

Mám ráda knihy, kde se autorům daří zachytit atmosféru místa a díky tomu v mysli cestuji :) Detektivní příběh, který má halvu a patu a dobře se čte.

ctenarkaEva

Zajímavý a zamotaný příběh. Líbilo se mi zasazení do prostředí Holandska, vykreslení prostředí i postav. Už jsem od této autorky četla knihu Zmizela v mlze a těším se, až si přečtu nějakou další.

ArwenAragorn

Budu stručná - velice dobrá česká detektivka. Z autorčiných detektivních knih se mně líbila nejvíc.

mirka71

Opět dobrá česká detektivka, knížka nemusí být samá mrtvola, aby byla zajímavá. Velmi příjemné čtení, prolínání s minulostí, nenudí.

Radana44

České detektivky mě moc nesedí,ale dočetla jsem.

konicekbily

Nenápadně po celou čtvrtinu knížky nás seznámí s hlavními postavami, najednou se k dávné nevyřešené vraždě přidá další a ve velice dobře postavené zápletce nás zbytek knihy vodí za nos, při čemž používá různé styly vyprávění: monology/vzpomínky/úvahy hlavních postav, probírání možných kombinací ve dvojicích i ve větších skupinách, postupně děj vede k závěrečnému vyvrcholení, aby před nás nastavovala výhybky na nesprávnou kolej. Něco lze dovodit, ale určitě ne všechno! Je zřejmé, že na vyřešení se podílí horda amatérů, policie tápe a tak náš dovolenkový řešitel napomůže luštění. Je to více než jen obyčejná odpočinková četba!

ddkk

Doposlouchala jsem a jsem spokojená. Po záplavě řezničin a úchylností nejrůznějšího typu od většiny renomovaných zahraničních autorů kriminálních trillerů a detektivek jsem měla pocit návratu do časů Emila Vachka, Anny Sedlmayerové a Jiřího Marka...Pomalé tempo ani nepříliš komplikovaná zápletka vůbec nevadily. Koneckonců, rozluštění jsem ani tak neodhalila :-) Dávám za 4 a doporučuji.

Petuleke

Výborně napsaná knížka, jako bych tam na ostrově byla.

Adelajda_4

Autorka mě opět nezklamala. Kolorit jejích detektivek mě vážně baví, je skvělé, jak perfektně propracované a vykreslené postavy má a jak bezvadně dokáže vykreslit atmosféru daného místa. Kniha měla spád a opět nečekané rozuzlení.

annettka1098

Začátek jsem překonala jen díky recenzím, že pak se to zlomí a rozběhne se to. A nelhali. Opravdu se pak konečně začne něco dít, co člověka nutí číst dál a dozvědět o všech obyvatelích ostrova jejich tajemství. Škoda, že tak není napsána kniha od začátku, dala bych více hvězd. Ale do cca prvních 150 stránek jsem se opravdu musela nutit a říkala jsem si "bože to je nutná knížka". Je to škoda, konec byl opravdu překvapivý.

Welinie

Naprosto skvělá kniha. Cely děj je správně zamotany. A ze vraha uhadnu skoro vždy, tady jsem ho do odhalení nevěděla. Další kniha s J. Bergmanem ceka ^^

Baiba
29.12.2017

Hodnotím audioknihu, která se velmi dobře poslouchala. Klevisová píše takový ten staromilský typ detektivek, které se nevezou na módní vlně skandinávských thrillerů, v nichž autoři soupeří, kdo své oběti zlikviduje co nejúchylnějším způsobem. Její příběhy, postavené na postupném odhalování vztahů mezi postavami, mi připomíná spíše P. D. Jamesovou, i když ta měla zápletky mnohem propracovanější a postavy zajímavější. Nicméně jsem u poslechu strávila příjemné chvíle a nevadilo mi ani pomalejší tempo, které sedělo k líné atmosféře malého holandského ostrova.

katka9574
20.12.2017

Detektivky Míši Klevisové mě hodně baví, už mi chybí jen Zlodějka příběhů :-) Za ostrovní pošmourno dávám zasloužených 5 hvězd.

Toňula
12.12.2017

Napínavý děj, tentokrát zasazený do pro mě poněkud exotického protředí ostrova, přesto mi více vyhovovalo české prostředí a čeští hrdinové.

Chesterton
12.12.2017

Styl psaní autorky mám moc ráda. Tentokrát mi přišlo, že první asi třetina by šla lehce zestručnit. Finále však stálo za to a atmosféra parádní jako vždy.

spdb
11.12.2017

Jedním slovem skvělé. Je to první kniha od této autorky, na kterou jsem narazil a naprosto mne pohltila. Mnoho zvratů a není lehké predikovat, kam se děj obrátí, či kdo je pachatel. Říct, že je to pouze detektivka by nebylo fér. Je tu spousta míst, kde se člověk zamyslí nad svým vlastním životem a nad obrazem společnosti, protože monology jsou někdy tak sugestivní a trefné, že nejdou přejít jen jako součást děje nebo mylšenkových pochodů postav.

bod
06.12.2017

Nejsem moc velkým čtenářem detektivek, ale tohle nebyla "jen" detektivka...

TeaPeter
26.11.2017

Kniha to byla zajímavě napsaná. O tom nemám žádné pochyby. Jen děj mi přišel takový rozvláčný. Konec byl pro mě překvapivý a zatím jsem ho celý nestrávil.

frantisek8863
11.11.2017

Bohužel jsem začal seznámení s detektivem Bergmanem až tímto dílem. Trochu vláčné vyprávění a detektiv bez pravomocí vyšetřovat mě moc nezaujal, ale ani neurazil. Díky posbíraným informacím je děj od poslední třetiny svižný a začne se rozmotávat.

axi81
19.10.2017

Mně bohužel chyběl spád. Takové roztříštěné... Ráda bych se k autorce vrátila, snad mi to sedne líp.

mazlak
18.10.2017

Naprosto mně tato kniha pohltila. Sice jsem se k ní dostal náhodou, neboť jsem potřeboval nějakou knihu z ostrova do čtenářské výzvy, ale tak skvělou volbu jsem opravdu nečekal. Čím více se děj odvíjel, tím více se rodilo otázek k zodpovězení. K této autorce se určitě ještě vrátím.

haWranka
09.10.2017

Kniha mě naprosto nadchla! Atmosféra byla celou dobu hutná, postavy výrazné. Moc se mi líbilo, že příběh byl pojat z pohledů několika postav, kdy každou chvíli byla hlavní některá jiná (někdo více, někdo méně, samozřejmě). A to řešení vraždy, na to jsem opravdu nepřišla. Určitě od této autorky nečtu poslední knihu, těším se na její další. (Knihu jsem poslouchala jako audio, a to bylo velice povedené, jedno z nejlepších, s jakými jsem se setkala.)

kudrdlinka
07.10.2017

Detektivky Michaely Klevisové mám moc ráda. I tahle se líbila. Sice mi to ze začátku přišlo trochu pomalé, ale pak už se to rozjelo, hlavně když se na scéně objevil Bergman. Všechno se pak začalo propojovat, rozmotávat a má zvědavost stoupala. Konec byl pro mě ale překvapivý.
Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo to moc fajn.

Vesmich
04.10.2017

První kontakt s autorčiným stylem obstarala kniha Kroky vraha, která mě vyloženě naladila na nějaké to “někdy příště”. Takže tentokrát holandský ostrov a pestrá skladba jeho obyvatel, moře, písečné duny, peníze a zase peníze, podnikatelské záměry a dávné křivdy a dávná úmrtí…Chvíli mi trvalo, než jsem se do textu dostala. Zápletka rozhodně zajímavá, napínavá, vztahy v rodinách velmi přesvědčivě nastíněné, stejně jako vztah mladých lidí k místu, odkud pocházejí. Kdo je mordýř se uhodnout dá a to i přesto, že osobně po tom vlastně nikdy nepátrám. Detektivů je tentokrát na scéně více. Takže jsem znovu připravená na nějaké to další “někdy příště”.

SilvieSisinka
04.10.2017

Miluji knihy od Michaela Klevisová :-) její styl psaní je jako staré černobílé detektivky co dávají občas v televizi.

Magriva
02.10.2017

Poslední kniha do čtenářský výzvy:-)

Danago
22.09.2017

Moc pěkně napsaná , dobře promyšlená detektivka. Sice je to spíše průměr, ale dobře se poslouchala. Místy byla sice trošku rozvláčná, ale vše mělo své opadstatnění. Zápletka byla docela uvěřitelná. Příběh byl dokonale zamotaný a na konci se včechno krásně a logicky vyřeší. Jako audiokniha je kniha velice příjemně zpracována.

renataab
17.09.2017

Kniha zajímavá, čtivá, místy trochu rozvláčná, taková průměrná detektivka. Konec neočekávaný.

Jana_Hlus
16.09.2017

Pro mne velmi příjemné překvapení, po delší době skvělá česká detektivka, která může konkurovat i severským autorům, v něčem je dokonce lepší, obešla se bez vyloženě drsných, nechutných scén, napětí dávkuje autorka naprosto s nadhledem a rozuzlení příběhu je překvapivé, ale uvěřitelné. Jedinou výhradu mám k pomalému rozjezdu, ten mě příliš nenadchl. Dávám 4/5 a vrhám se na Zmizelou v mlze:-)