Ostrov s vůní čerstvého chleba

Ostrov s vůní čerstvého chleba

Někdy se stane, že žijete celé roky s přítelem, s nímž máte vlastní prosperující podnik, bydlíte v luxusním manažerském bytě v Plymouthu, chodíte do vybrané společnosti, a zdá se, že jinak to ani být nemůže. A pak přijde bankrot, váš vztah to zničí a najednou nemáte nic. Chce to velkou odvahu začít znova. Třicetiletá Polly to dokázala. Bez prostředků, bez přátel se ocitla na přílivovém ostrově v Cornwallu. A po práci v designérském studiu začala péct chleba a zjistila, že hníst těsto rukama je pro její bolavou duši zázračný lék. Elitní společnost plymouthských podnikatelů vyměnila za rybáře, vyjíždějící každý večer na moře za úlovkem. Nebylo lehké bydlet v nehostinné krajině, kdy je třeba přizpůsobit život přílivům, jež odříznou ostrov od okolního světa, a kde bouře přináší smrt i těsné přátelství. Zpočátku byl jejím jediným kamarádem papuchalk, který náhodou vlétl dírou ve střeše k ní do domu. Chtěla zde zůstat jen tak dlouho, než se zase postaví na nohy, ale nakonec zjistila, že tenhle kouzelný ostrov jí zcela učaroval....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301192/ostrov-s-vuni-cerstveho-chleba-mBN-301192.jpg 3.9108

Little Beach Street Bakery (2014)

Vydáno:, Argo

dee7

Krásný popis přístavního městečka a život lidí v něm, vůně čerstvě upečeného chleba, rybářské lodě přivážející svoje úlovky, křik racků, hukot moře za bouřek..
To jsou asi všechny moje dojmy z této knihy.
A ten strašný překlad do češtiny? Ten to úplně zabil :) Přeházený slovosled, nedokončené a nesrozumitelné dialogy - no, bylo toho hafo, nebudu vás tím unavovat :)
Dovolím si ale ještě perličku na závěr:
"Polly podrbala papuchalka za uchem, ten se právě rochnil ve dřezu s trochou jarové pěny...."
To jako vážně...vážně..? :D

axi81

Nenadchne, neurazí. Dočteno vcelku bez problémů, byl to fajn útěk od těžších témat. Ještě v půlce jsem si říkala, že bych si mohla koupit to pokračování. Po dočtení, kdy konec knihy mi trošku připomínal horskou kozu zmateně poskakující po kamenech vstříc vysněnému vrcholu, sem tam trousíc bobky, jsem tuto myšlenku zavrhla...
Co mi fakt vadilo, byl nepovedený překlad, který místy opravdu nedával smysl, a dost chyb. Nemá snad každá kniha nějaké své editory? Doufám, že tentokrát nedostali zaplaceno... Recepty na konci knihy zkoušet nebudu, protože je-li v ingrediencích uvedeno "mouka", mohlo by mi trvat dost dlouho, než bych trefila tu, kterou autorka zamýšlela... :-)

Mirkaha

Je to takové lehké čtení. Byla jsem trochu zklamaná, čekala jsem více. Je to dobrá kniha na dovolenou bez přemýšlení.

LucinkaLLL
25.12.2017

Moc pěkná knížka! :-)

katerina.l.
30.11.2017

Za rok asi nebudu vědět, o čem kniha byla a možná si ani podle anotace nevzpomenu, že jsem ji už někdy četla.. Ale po všech těch Hanách, Světlech, která nevidíme a Vypravěčkách, byl tenhle lehký a laskavý román pohlazení.
I když je celý příběh těžko uvěřitelný a našla jsem pár nesmyslů (třeba nevím, od kdy ptáci zvrací - pokud jsem to pochopila správně - a pokud ne, tak fuj :D), nijak mě to při čtení nerušilo.

Eorin
17.11.2017

Příběh je tak nějak jako to moře v něm - člověk si čas od času rád sedne a pokochá se, ale do paměti se mu ten výjev nijak extrémně nevryje. Kniha je prostě ono "neurazí, nenadchne", je to hodně odpočinkové, ovšem někdy dost iritující a značně přehnané. "Jahodových blond vlasů" tam není tolik, aby to štvalo, ovšem přímé řeči v kapitálkách tam je až příliš, stejně jako překlepů a překladatelských chyb. Když toto pominu a soustředím se jen na děj samotný.. bylo mi upřímně jedno, co se s Polly děje i jak to celé dopadne. Nebyla mi sympatická a její "vztahy" založené na sexu mi také neseděly, stejně jako přehnané a poměrně hloupé dialogy.
Na knihu jsem se těšila, doufala jsem v příjemné odreagování a relax, ale dostala jsem spíše plytkost a znechucení. Nevím, zkrátka mi nesedla.
Vesničku na pobřeží, pekárnu a její atmosféru ovšem hodnotím kladně a jako jediné plus této knihy.

sadlo
23.10.2017

Skvělá kniha na povzbuzení duševní rovnováhy. Moc se mi líbila. Ten papuchalk je úžasný, jako celá kniha.

Janoud
23.10.2017

Plný souhlas se SBH. Na jahodově blond vlasy a na to, jak drbe papuchalka za ušima už jsem byla alergická. Dějové linie jakoby nedokončené, všechno povrchní, nelíbilo se mi...
Jediné plus za pekárnu a popis prostředí přístavního městečka.

SBH
20.09.2017odpad!

Nejhorší romantický příběh všech dob. Hrdinka socialistické práce Polly svou činorodostí způsobí konjunkturu ospalého městečka na ostrově. Zápletka s rybářem působila uměle a kýčovitě. Huckle zvítězil v soutěži o největšího fňukala vesmíru. Jedno klišé bylo následováno druhým, a navíc se dílo tvářilo jako hlubokomyslná literatura. Hrdinům jsem nefandila, deset stránek před koncem mě kniha už vůbec nebavila a nezajímalo mě, jak dopadne.
Vrcholně špatný dojem umocňoval opravdu mizerný překlad a četné stylistické zádrhele, jako například SLOVA psaná NEPŘÍJEMNĚ často KAPITÁLKAMI, nesrozumitelné dialogy (překladatelka : autorka zřejmě 1: 1). Od šampaňského přes pivo až po kávu postavy vesměs nápoje SRKALY (no vážně?). No a jahodově blonďaté vlasy nasadily všemu korunu. Knihu zahazuji a dalšímu dílu J. Colganové se vyhnu obloukem.

zuziila
18.09.2017

Další pěkná, čtivá knížka od Jenny. Knížka mě opět pohltila do děje od první stránky.

PetraEPetra84
17.09.2017

Nadherna kniha,jako vsechny co spisovatelka napsala,kazda kniha je tematicka s jidlem a pri kazde jsem mela chut na to co se v deji odehravalo,doporucuji vsechny knihy od teto spisovatelky

Martina1805
10.09.2017

kniha mě zaujala už od samého začátku, úplně cítím vůni upečených dobrot a nejen chleba, je to příjemné odreagování od všudypřítomného stresu

Cella
09.09.2017

Kdyby příběh skončil tak o sto stran dříve, byla by tahle (jak je tu často zmiňováno) oddechovka jako zástupce svého žánru bezchybná, poté už se příběh příliš táhl, čemuž vydatně napomohl víceméně dementní páreček Kerensa a Reuben. Nové začátky třicátníků jsou ovšem vděčné literární téma a obyvatelům pevniny se při čtení spolehlivě zasteskne po moři. Mohu bez výčitek svědomí doporučit. Pro lepší zážitek se hodí přestat číst ve chvíli, kdy pohřbí rybáře T. (spoiler!)

HanKasp
20.08.2017

K svátku jsem dostala knihu Léto s vůní čerstvého chleba a zjistila jsem, že se jedná o volně navazující druhý díl Ostrova. Po přečtení pár recenzí jsem si ho neváhala koupit a neudělala jsem chybu. Dost často čtu odbornou literaturu, nebo sahám k jiným složitějším tématům. A tak mě tato oddychovka velmi nadchla.
Rozhodně nadchne ty, kteří si doma sem tam upečou chleba a potěší vás i recepty na konci knihy. Krom toho, že je to klasický zamilovaný příběh, dala mi kniha možnost rozšířit si slovní zásobu o různé druhy pečiva - bagely, foccacia, ale i další slova - dosud jsem netušila, že plátěné kecky jsou conversky. :)
Kniha za přečtení rozhodně stojí.

JessieEx
16.07.2017

Od Jenny Colgan jsem nejprve četla Rosiin sladký krámek snů. Vzhledem k tomu, že jsem tehdy od knihy neměla velká očekávání, byla jsem velice mile překvapená. Tím pádem jsem i od "Ostrova" očekávala něco víc a byla jsem maličko zklamaná. To bylo ale i proto, že jsem nejenže od první stránky čekala jiný (lepší) konec, ale také si ho i přála :) Každopádně účel naprosté oddechovky kniha splnila, navíc se odehrává v krásném prostředí se zajímavýma lidma a já se přidávám k zástupu těch, co mají chuť se po přečtení pustit do pečení chleba!

janasim
10.07.2017

Skvělá kniha právë na léto.Myslím, že potěší a hlavu příliš nezatíží.Asi začnu péct chleba.

trynitrix
25.06.2017

Úžasná to kniha a děkuji za doporučení od Aracely.
Tak krásný a jednoduchý oddechový příběh do kterého se rádi vžijete a hlavně do městečka mno a o chlebu ani nemluvím normálně jsem slintala na obyčejným chlebem že chci taky a hlavně za recepty na konci :-D Příběh je i emotivní takže se vcítíte to dané situace a hlavních hrdinů :-) DOPORUČUJI všema deseti ;-)

Bubu24
14.06.2017

Velice čtivá a příjemná knížka, bonus dávám za papuchalka :)

sporran
31.05.2017

Slaďáček neublíží. Úplně z něho byla cítit vůně chleba z pekárny. Kniha, která vás unáší, evokuje představy scenérií, ale žádné zásadní přemýšlení.

TessD
21.05.2017

Moc hezky napsaná oddechovka, více takových příjemných knih, které jsou jako milé pohlazení. Červená knihovna pro 30+, myšleno v dobrém:-)

Aracely
30.04.2017

Nádherná kniha! Přála bych si více takových...

Život se s Polly zrovna nemazlí a během jednoho dne přijde o práci, o peníze a o muže... A musí začít od začátku. Shodou náhod se jí zalíbí na rybářském ostrově v Cornwallu a pronajme si tam dočasně byt. Brzy má prvního kamaráda a tím je papuchalk. A pečení jí, jak sama pozná zacelí raněnou duši. A to je teprve začátek jejího dobrodružství...

Doporučuji k přečtení!

mac.martina
24.04.2017

Tahle knížka se mi líbíla a brzo jsem se do ní začetla a příběh se mi moc líbil. V duchu jsem prožívala všechny šťastné i nešťastné chvíle, zklamání i radost hlavní hrdinky. Byl to hezký příběh o městké dívce, která se našla a vyrovnala s minulostí díky pečení chleba :-)
Moc doporučuju k přečtení a ráda se k téhle knížce za čas vrátím :-)

PeťkaW.
23.03.2017

Pokud hledáte nějakou knihu, při které vám bude krásně ubíhat čas, stránky poplynou jedna za druhou, u které se chcete odreagovat a prostě jenom vypnout a číst, tak tahle je ta pravá. Je psaná velmi čtivě, děj je jednoduchý, ale velmi hezky psaný a příběh je tak akorát sladký, melancholický a emočně náročný na to, abyste s ním zabili pár večerů s čajem v ruce. Za jediný vroubek považuju snadnou předvídatelnost děje, ale jinak je kniha Jenny Colganové pro mě moc milým překvapením.

patricka
15.03.2017

Působivý příběh. Obdivuji Polly, kdyby tak bylo takových lidí víc... I Kerensa si zaslouží obdiv, nepřestala kamarádku podporovat i když se dala jí úplně cizím směrem. Ostrov na mě působil krásně, kdybych potřebovala někam utéct, vybrala bych si také takový. A recepty, co jsem vyzkoušela, jsou skvělé.

Dagmar58
26.02.2017

Příjemná kniha, hezky popsaná atmosféra ostrova, kde život není jednoduchý. Oddychovka, ale milá.

Swahill
13.02.2017

U knihy jsem nejdřív myslela že jí odložím jaký je to kýč.. ale nakonec jsem ji dočetla a byla docela milá. Červená knihovna :)

Evelyn2
05.02.2017

Od zacatku me knizka moc bavila. Jenny Colganova ma uzasny dar psat tak lehce, ze si vubec nevsimnete ze za sebou mate 100 stran...ale ve sve posledni knize trochu zabila konec. Pripadal mi naivni...asi jsem po predchozich 2 cekala trochu vic. Co ale cenim hodne vysoko jsou uzasne recepty, uz se nemuzu dockat az vyzkousim syrove tycinky!

Aroucaria
25.01.2017

Totální odychovka, čte se to rychle, plynule, není potřeba moc myslet a místy to bylo až plytké. Vůně chleba, místopis a včelař byly velkou devizou, jinak by to bylo o ničem.

Vlastina67
25.01.2017

Při čtení jsem úplně cítila vůni čerstvě upečeného chleba. Knížka se hezky četla, ale souhlasím s pettrass, některé pasáže na konci knížky byly kýčovité a trochu ubraly dokonalosti příjemnému příběhu.

Nightwish66
22.01.2017

Knihu jsem dostala jako vánoční dárek a musím říct, že se mi moc líbila. Polly se dokázala poprat s nepřízní osudu v podobě bankrotu její a manželovo malé firmičky a zatímco její manžel se zbaběle nastěhoval k matce, ona začala sama na ostrově, kde nikoho neznala a kromě pár rybářských lodí a jedné příšerné pekárny s ještě příšernější majitelkou, která byla zároveň její bytnou, od které si pronajala chátrající dům, ve kterém byla kdysi dávno pekárna začínala od nuly. Na ostrově najde kromě nové obživy přátele mezi rybáři a samozřejmě i lásku. A všechno to začalo jedním bochníkem chleba. Recepty na konci knihy jsou takovou třešničkou na dortu a rozhodně alespoň jeden z nich vyzkouším.