Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2524 584

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

uzivatel6305
uzivatel6305
05.03.2024 5 z 5

Asi bych jen okopírovala Janina66 pode mnou. Poslouchala jsem audioknihu před cca 7 lety a v podstatě díky ní jsem už od té doby vyposlechla většinu Petera May.

Tento první díl trilogie je skvělý, originální a navíc ze Skotska a skotských ostrovů. Hned bych tam vyrazila. Příběh je ponurý, střídá se vyprávění ze současnosti a vcelku dávné minulosti, která ovšem přítomnost velmi ovlivňuje.

Popis je tak skvělý, že přímo prožíváte to hrozné počasí, vidíte před sebou tu přírodu a moře, a navíc se klepete zimou a těšíte se na něco teplého na zahřátí nejlépe v jedné z těch tamních hospod (jen toho lososa si už asi nikdy nedám). Skotové jsou drsní a i toho si v knize užijete spoustu.

Perfektní, napínavý příběh, audiokniha skvěle načtena geniálním Jiřím Dvořákem, a navíc to Skotsko! Zkrátka doporučuji, to je snad jasné.

janina66
janina66
22.02.2024 5 z 5

Po více než 3 letech jsem si znovu vyslechla úvodní Skálu. Naprosto dokonalý román s detektivní zápletkou.
Líbilo se mi střídání z dětství Fina s přítomností.

EliskaD
EliskaD
13.02.2024 5 z 5

Dýchla na mě temná ponurá atmosféra nehostinného prostředí, do které byl vetknut příběh o složitých vztazích s linkou detektivky. Určitě se pustím do dalších dílů.

Klarv
Klarv
02.02.2024 3 z 5

Začátek a konec dobrý, prostředek se zbytečně táhl a byl to spíše román o dospívání chlapce na skotském ostrově, než napínavá detektivka nebo thriller. :)

Forest66
Forest66
29.12.2023 3 z 5

Skála je detektivka asi jako Staré pověsti české. Daleko víc to připomíná telenovelu. Co se ale nedá upřít, je styl psaní. Způsob, jakým May předkládá svůj příběh, je velmi poutavý. Škoda, že ten obsah nebyl trochu lepší. Taky můžu pochválit pestrost a věrohodnost osob. Každý v sobě má aspoň kousek dobráka i kousek hajzla, je směsicí namixovaných povahových rysů a ne jen černobílá figurka, jak tomu v mnoha knihách bývá

technik1965
technik1965
23.11.2023 4 z 5

Počúval som audioknihu, osobne sa mi veľmi páčila.

BaPe895
BaPe895
17.11.2023 5 z 5

Za mě autorova nejlepší kniha. Musím pochválit dokonalý popis velmi neobvyklého prostředí.

Ladys
Ladys
09.11.2023 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem předem věděl, co mě čeká za knihu, tak u mě se žádné zklamání nekonalo.
Psychologický román s prvky krimi vypráví spíš o drsném ostrově, který z místních vychovává tvrdé lidi s hluboko do minulosti kořenícími tradicemi, ze kterých po staletí víceméně skoro nic nevybočuje. Vztahy a přátelství plují časem stejně jako počasí.
Drobné střípky života, malé a velké lásky, strachy, křivdy, zloba a nenávist.
Tato mozaika cca posledních třiceti let do sebe začne pomalu zapadat a katalyzátorem událostí posledních dní je vražda. Vražda, při jejímž objasňování se detektivovi díky hlubokým sondám do minulosti podaří pochopit současnost a tak i vyřešit případ.

jprst
jprst
29.10.2023 5 z 5

Vydařený kriminální příběh s řadou vedlejších dějových linek, postupně se ale do popředí dostává spíše psychologická složka, kde autor naznačuje, jak se člověk může (nemůže ?) změnit od dětství, či jak ho dokáže ovlivnit prostředí, ve kterém žije. Detektivní linie jako by se místy vytrácela, ale v závěru dostává příběh patřičný zvrat, na kterém si autor dal záležet. I přesto, kdo hledá klasickou detektivku, bude asi zklamán, ale jinak je to skvělá četba.

mila2411
mila2411
28.10.2023 5 z 5

Tak tohle jako JO. První setkání s panem Mayem a hned ***** Neuvěřitelně podmanivé čtení, příběh, prostředí, místa děje, část jako vzpomínky a zbytek současnost - neskutečně pěkné i jako audiokniha s fantastickým Jiřím Dvořákem. těším se na další díly, rád se tam na sever zase vydám.

rafan65
rafan65
10.10.2023 5 z 5

Pěkné čtení které popisuje příběh kamarádů Artaira Marsaili a Fina který se vrací na ostrov Lewis vyšetřovat vraždu. Děj odkrývá čtenáři stará tajemství a propletenec vztahů který na konci knihy graduje. Jako kriminálku bych tuto knihu asi neoznačil, příběh mě osobně ovšem hodně bavil a knihu jsem si užil. Doporučuji.

bumble
bumble
19.09.2023 5 z 5

Musím říct, že ano. Dlouho jsem přemýšlel o jaký žánr se vlastně jedná. Ze začátku jsem čekal jasnou detektivku, ale postupně to přecházelo spíš v thriller, který byl po většinu ponurý a jakoby ve tmě. Přesto to působilo hodně zajímavě a výjimečně a rozhodně ne nudně. Hlavní hrdina se ocitá na ostrově, kde prožil kus svého života a dá se říci, že nám to i dost podrobně vylíčí (již od dětských let). Kniha mě pohltila a vtáhla do děje a závěrečná část? Jo, to na knihách miluji. Čtete to jedním dechem a zapomenete na svět. Přečtěte nebo poslechněte a uvidíte.

barbora4882
barbora4882
18.09.2023 3 z 5

Vzhledem k tomu, že mám přečtené všechny Lars Kepler, tak Skále musím dát 3 hvězdičky a to jen za závěr a hezké opisy přírody, měst a situací. Dějově je to mnohdy zbytečně natažené, že jsem měla skoro potřebu přeskakovat odstavce (a stránky).

Baaletka
Baaletka
14.09.2023 3 z 5

Ach jo. Docela jsem si oblíbila skotskou sérii s Enzem, ale tady to je jiný kafe. Nemam rada pitvání se v pitvě například a tyhle rozbory nechutností. Škoda, ale nedočetla jsem.

Mayaku
Mayaku
05.09.2023 4 z 5

Tohle byla hodně zvláštní detektivka (thriller?). Vzhledem k tomu, jak malá část příběhu byla věnována vyšetřování ústředního zločinu, dá se říct, že jde spíš o sondu do místy trudného, místy o něco méně trudného, dětství a mládí hlavního hrdiny a toho jak vyústilo v jeho trudný osud v dospělosti. Napínavé to moc není, kdo je vrahem, to se také dá poměrně brzy odhadnout, ale vzhledem k tomu, že samotné vyšetřování zločinu je pouze prostým opěrným bodem pro vyprávění životního příběhu hlavního hrdiny a některých vedlejších postav, tak je to asi jedno. Reálie ostrova Lewis a Skotska obecně jsou ale popsány velmi pěkně, takže fanoušci Skotska (já) se v tomto směru mohou v knížce docela porochnit. Akorát ten rozbor lovu guga byl i na mě až moc roztahaný. Sečteno, podtrženo, atmosféra a popis skotských reálií velmi pěkný, ale pokud hledáte detektivní příběh, hledejte asi dál a někde jinde.

Kyri
Kyri
03.09.2023 2 z 5

Přijde mi, že May by radši psal romány, ale protože ví, že detektivky jsou v kurzu, tak tam plácne nějakou tu vraždu. Poslouchali jsme to jako audioknihu cestou na sever Evropy, takže to bylo celkem tematické; a taky nebylo kam utéct. Namluvené je to dobře, ale na mě trochu moc umělecky, takže to upoutává pozornost k tomu, co se mi právě moc nelíbí: líčení přehnaných pocitů hlavních hrdinů. Závěrečné rozuzlení mi přijde jako z šestákových, ne románů, ale populárních psychologických knížek o traumatu. Naprosto ujeté. Ale budiž, to se stane. Autor je to vypsaný. Umí využít to, co už bylo napsáno jinými a dobře to zakomponovat do celku. Drží to pohromadě. Když už jsme si říkali, že to vypneme, najednou tam dal něco k vyšetřování. Taky faktografie o lovu guga byla zajímavá. Tak jsme vydrželi do konce.
Kdysi jsem se zařekla, že už ho číst nebudu. Tohle už jsem měla dlouho koupené. Nicméně to jen utvrdilo mé přesvědčení, že to není autor pro mě.

Rolada88
Rolada88
28.08.2023 5 z 5

Nemohl jsem se ze začátku do toho nejak ponořit několikrát jsem odkládal ale poslední třetina knihy byla už lepší a konečné rozuzleni bylo fámozní. I když trochu předvídatelný

knidopel
knidopel
25.08.2023 4 z 5

Skálu jsem si poslechla jako audioknihu a rozhodně ji doporučuji. Jiří Dvořák ji načetl skvěle.

Sice jsem si myslela, že se zde výrazněji objeví detektivní zápletka, ale nakonec mi nevadilo, že se jednalo spíše o Finovy vzpomínky na dětství a mládí strávené na ostrově Lewis, kam se tento detektiv vrátil, aby pomohl vyřešit případ. Čtenář tak postupně skládá střípky k odhalení dlouho skrývaného tajemství obyvatel ostrova, které na konci knihy také vede k odhalení vraha. Konec jsem popravdě nečekala, což mám u detektivek ráda. Určitě si poslechnu i další díl.

Marcas94
Marcas94
19.08.2023 5 z 5

Fakt jsem si to užil. Ačkoliv to možná není ani tak detektivka jako spíš jakési drama s prvky thrilleru. Přesto mě to hodně bavilo a přečteno jsem měl za pár dní. Hodně se mi líbilo střídání vyprávěcích stylů, kdy chvíli to je ich forma a chvíli zase er. May to dokázal skloubit tak, že každá kapitola měla svojí vlastní zápletku a tím pádem byla zajímavá a důležitá pro příběh. Těším se na druhý díl.

april4
april4
11.08.2023 4 z 5

Kniha je detektivkou sotva z poloviny, zbytek děje hlavní hrdina vzpomíná na dětství a mládí prožité na ostrově, přičemž ony vzpomínky mě bavily více, než samotné vyšetřování vraždy. Autor občas popisuje prostředí i nálady dost detailně a na můj vkus až zdlouhavě, ale celková drsná atmosféra ostrova člověka pohltí, takže čtení ubíhá až k poctivým čtyřem * :-)