Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2536 585

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

eliska8413
17.11.2021 3 z 5

Příběh je psaný velmi čtivě, postavy jsou popsány do posledního detailu a krajina je nastíněna tak, že si myslím, že znám ostrov lépe než svoji obec, ale tak nějak mi tam ty lidské příběhy nesedí. Přijde mi až neskutečně přitažené za vlasy vystavit zápletku na 20 let staré křivdě, která je spíš traumatem pro psychologa než pro vraždu, ještě když má být motivem pomsta za domnělé prohřešky. Samotné rozuzlení zápletky je úsměvné asi jako indický bollywoodský thriller. Samozřejmě nesmí chybět happyend a zjištění že hlavní hrdina má zase pro co žít.

adoli
06.11.2021 5 z 5

Sice jsem také čekala klasickou detektivku, ale přesto jsem byla mile překvapena. Kniha asi nebude pro toho, kdo si chce jen oddechnou u krimi a sledovat stopy vedoucí k odhalení pachatele. Je to spíš román, kde se vražda a její vyšetřování děje jen tak mimochodem, jako součást celkového vyprávění. Příběh je napsán kvalitním jazykem, postavy nejsou černobílé, mají svou minulost i problémy. Líbilo se mi střídání forem, kdy hlavní hrdina vzpomíná na své dětství v ich formě. Děj je zasazen do atraktivního prostředí, které nám autor mistrným popisem servíruje. Občas jsem měla pocit, že slyším mořský příboj i chlad věru nebo cítím vůni rašeliny. Těším se na další díl.

Bája89
06.11.2021 3 z 5

K tomuhle příběhu jsem přistoupila velmi špatně. Čekala jsem echt detektivku a ono guano z tereje. Neříkám, že to bylo úplně špatné, ale je to spíš dobrodružný román. Hlavní hrdina je sympaťák, se kterým od začátku tak nějak souzníte a díky retrospektivním návratům ho máte stále raději. Přesto se obávám, že kdybych knihu četla a neposlouchala jako audioknihu v nepřekonatelném podání Jiřího Dvořáka, tak ji asi odložím nedočtenou. Je pravda, že nakonec mě autor velmi mile překvapil. Tak nějak jsem od začátku měla tušení, kdo je vrah, ale nedala jsem na instinkt, který mi během poslechu vyťukával v hlavě "to je on". Co mě ale hodně bavilo byly všechny ty zajímavosti kolem. Hned jsem sedla k internetu a googlila Vnější Hebridy, tereje a další. Myslím si, že když teď vím, do čeho jdu, tak si zbylé dva díly víc užiju.

Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Jó, tak tohle je literatura. Jednim dechem od začátku do konci, víc román než jenom detektivky, přesahů plno, fakt dobrý. Nevim, jestli ještě někdy budu moc dát něčemu pět hvězd, po tomto.

Bedřich63
20.10.2021 5 z 5

Parádní kniha. Vyšetřování vraždy vlastně probíhá jen tak na pozadí. Autor mistrně popsal atmosféru ostrova, složitý život lidí na něm, tradice, vnitřní vazby a odtažitost od návštěvníků a obyvatel pevniny. Na konci knihy příběh graduje odhalením všech souvislostí vedoucích k vraždě. A že to je odhalení nečekané a docela překvapivé!
Myslím, že s přečtením dalšího dílu nebudu dlouho váhat.

KudrnatáHolka
15.10.2021 5 z 5

Fin je velmi sympatický hrdina, vlastně skoro stejně starý, jako já, což mi přišlo zvláštní, protože pocitově bych ho tipovala na muže spíše kolem padesátky. Děj je napínavý a dobře vystavěný, stupňuje se zvědavost čtenáře a jednotlivá tajemství se pomalu odhalují.
Co mi trochu vadilo - přecházení mezi první a třetí osobou a závěr možná až příliš nabitý dějovými zvraty - všechno se to semlelo nějak rychle. Co mě naopak fascinovalo - dechberoucí a nádherně vylíčené přírodní scenérie, které jsem nakonec prozkoumávala i na Google mapách přes "street view" :-) May je mistr poetického popisu krajiny, což pro mě knize dává vyšší rozměr.

martousek
08.10.2021 4 z 5

Za mě se nejedná o typickou kriminálku, vyšetřování vraha je v podstatě okrajová záležitost, která vyplyne ze situace. Celý příběh je spíš románem o Finnově životě, pohledem na jeho dětství a prostředí ostrova.

Hotovson
17.09.2021 5 z 5

Tohle je naprostá paráda! Už jsem čet Ostrov Entry a Umrlčí cestu, teď tady máme Vnější Hebridy a já tu drsnou atmosféru ostrovů miluju. Fakt super.

Opět tu máme vraždu a zase neni její vyřešení úplně v popředí, což tady vůbec nevadí. Prioritní jsou tu osudy obyvatel ostrova, kde je hlavní postavou Fin (který se paradoxně na ostrov vrací po téměř 20 letech) vybrán systémem, aby se podílel na vyšetřování.

Moc se mi tu líbilo propletení osudů postav, i když kolikrát to bylo hodně smutný. Co se týče závěru, tak tam nemůžu nic vytknout, atmosféra na skále jako řemen. Čimž se oslím můstkem dostáváme k lovu guga, o čemž jsem neměl vůbec ponětí a stejně jako v Umrlčí cestě o včelách, jsem se i tady zase dozvěděl něco novýho.

hvozdik
11.09.2021 5 z 5

Výborné čtení. Pohlcující. Některé dějové linky se mohou zdát přehnané a přitažené za vlasy, ale ta knížka má takový náboj a atmosféru, že některé nedokonalosti už pak nejsou podstatné. Je to jeden z těch příběhů, pro které stojí za to číst.

Kaik
01.09.2021 5 z 5

Úžasná atmosféra drsného skotského ostrova, sympatické postavy a gradující příběh se strhujícím závěrem. I romantici si přijdou na své. Parádní zážitek!

Ver777
27.08.2021 5 z 5

Trochu drsné, ale nesmírně poutavé a napínavé. Osobnosti seversky komplikované, události zamotané a konec překvapivý. Vřele doporučuji. Pro mne jedna z mých nejoblíbenějších sérií.

borupet
27.08.2021 5 z 5

Velmi povedené. Chytí a nepustí. Prolínání dvou časových linek, postupné a pomalé odkrývání minulosti, přesně dávkované, aby udrželo pozornost během celého příběhu. K tomu detailní popisy drsné přírody a nevyzpytatelného moře. Popisy, které Vám umožní být součástí všeho toho tajemného dění. Za mě dokonalé.

smilly
10.08.2021 5 z 5

Milé děti, Skála, to není jenom druhé jméno Dwayna Johnsona (jehož tělo je jisto jistě pevné jako skála), ale je to také kniha. A je to kniha krásná - deštěm omytá, větrem ošlehaná temná detektývka. Nečekejte nic ve stylu Agathy Christie, tady se po vrahovi pátrá, ale jen tak mimochodem. Spíš se tu vzpomíná, odtajňuje, odhaluje. Minulost měla být zapomenuta, ale jiskřička starých časů se rozhořela ve velký oheň.
A já jdu číst další díl trilogie, tak se tu zatím mějte.

kahoma
05.08.2021 5 z 5

Velmi pěkné! Velmi doporučuji!

Michaeles
27.07.2021 5 z 5

Perfektně napsaná kniha. Prolínání dvou časových linek se mi moc líbila. Už se těším na pokračování.

NannyOgg24
25.07.2021 5 z 5

Skvěle napsaná detektivka. Líbila se retrospekce do minulosti. Určitě si přečtu i další knihy v sérii. Nádherně vykreslená příroda a život lidí na severu Skotska.

Metla
15.06.2021 5 z 5

Svou první návštěvu ostrova Lewis a seznámení s Peterem Mayem jsem si užila nad očekávání skvěle. Samozřejmě jsem doufala, že se mi kniha bude líbit, když ji ocejchovalo pěti astrami tolik z mých oblíbených, ale přece jen to není vždy spolehlivý indikátor pro můj pochybný vkus. Tentokrát vše klaplo na výbornou, byla jsem tam, poznávala prostředí a se zájmem odhalovala střípky osudů jednotlivých postav, dokud nedaly dohromady smysluplnou vitráž. Některá místa byla poněkud ušmudlaná a vlastně mě jen máloco překvapilo, přesto mě kniha držela spolehlivě zahákovanou. A bylo mi buřt, jak upozaděná je detektivní linie, netrápila mě ani nevýraznost thrillerové složky, jednoduše jsem chtěla poznat ty zvláštní, uzavřené lidi a jejich minulost. Autor mi umožnil uspokojivý ponor do zraněných duší.
Po většinu četby jsem se koupala ve čtyřhvězdičkových pocitech, závěrečná čtvrtina mě osprchovala pátou hvězdou, tak nevím… Nechám hodnocení uležet a podle toho, co uvízne v mé děravé paměti (řekněme za dva až tři měsíce), třeba tu pátou stálici na „Skálu“ ještě přišplouchnu. 80-85%
EDIT: Uběhlo více než půl roku a pořád to v té hlavě je, takže zvyšuji na rovných 85% a přihrávám pátou hvězdu.

Romanka89
01.06.2021 5 z 5

Skvělé, po Keplerovcích a Larssonovi něco zase trochu jiného, ani jsem nečekala že mě kniha tak zaujme, takže se určitě chystám na další díly série.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou po přečtení někomu darujete.

MishkaPlacha
26.05.2021 5 z 5

Vše už bylo řečeno. Skvělá kniha, nechápu, že jsem se jí tak dlouho vyhýbala...

ellescorpio
21.05.2021 2 z 5

Tak já půjdu proti proudu a zatímco z Akta Enzo jsem byla opravdu nadšená, tak tohle mě teda nechytlo. Začátek a konec skvělej. To mezi tím mě fakt nebavilo, zejména historky z dětství. Jak už tu někdo psal, je to spíš román než thriller. Z detailů o lovu guga se mi teda solidně zvedal žaludek a říkala jsem si, že škoda, že tam zůstal jen jeden z výpravy. Po dočtení konce chápu, že ten dlouhej popis týhle nechutný akce tam prostě být musel. Možná ještě někdy dám šanci pokračování, ale Francie s Enzem je mému srdci bližší.