Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1584 326

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

kleryna
21.12.2019 2 z 5

Poslední díl se mi líbil asi nejméně, nemohla jsem se začíst. Celou trilogii ovšem hodnotím pozitivně a určitě doporučuji!

jituliste
27.11.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha, ikdyž zpočátku jsem se nějak nedokázala začíst, ale pak jsem se nechala strhnout. Závěr opět bravurní, některým postavám jsem přála jiný osud, ale život si nevybírá.

Mona-Lisa
27.11.2019 5 z 5

Někdy je potřeba odpočinout si od extrémně krvavých detektivek a pro mě je tento srdcař, co píše pro srdcaře doslova srdeční záležitostí. Vracet se na ostrov Lewis je jako návrat domů. Styl Maye už znáte, možná vás nepřekvapí vývoj postav a mírná předvídatelnost děje, ale mně to třeba vůbec nevadí. Ten pocit, že se sami procházíte po rašeliništích za doprovodu nepříznivého skotského počasí a gaelštinu vnímáte jako valaštinu, za to stojí.

eliska2669
19.11.2019 3 z 5

Fajn detektivka, opět, ale nic vyjímečnýho, na co by člověk dlouho vzpomínal. Další Finovi mrtví přátelé, nechápu, že to psychicky dává. Opět jsou ale všichni zajímavější a věrohodnější než on.

Kopta
11.11.2019 5 z 5

Bylo hezké se naposledy vrátit na ostrov Lewis. Je to až těžké pomyslet, že to je pravda. Zde máme případ toho, kdy se opět vracíme do originálního pojetí ich-formy k Finovi a nelitujeme. Opět nám ukáže zákoutí jeho myšlení. I jeho hříchů. Máme zde trochu zvláštní případ, kdy se setkáme s přáteli z minulosti a zároveň nějakou tou další kriminální zápletkou, která je jako obvykle v pozadí. Jediné, co člověka docela mrzí, je fakt, že pokud si pamatuji, tak to, co je popisováno v této knize není v prvním díle ani naznačeno. Což je docela škoda, protože to celé série trochu dost ubírá na autentičnosti. I tak jsme v pozici, kdy mnoho věcí do sebe zapadne. A hlavně já se opět (i když trochu s odstupem) opět cítil, že čtu něco výjimečného a něco, co sděluje něco více. Ale Skála navždy zůstane v mém srdci.

čika
03.11.2019 5 z 5

Sachove figurky su pekne, tak trochu nostalgicke zakoncenie trilogie. Niektore motivy sa akoby opakuju, zdoraznuju, pribeh je ako vzdy putavy, samotna detektivna zapletka akoby pomimo. Mne sa pacilo, podotykam, pocuvala som audioknihu s J. Dvorakom , mozno to pridava hodnoteniu :-)

tanjaj
24.10.2019 4 z 5

Poslední díl se mi líbil o trochu méně, i tak to bylo pěkné počtení.

heavy66
29.09.2019 4 z 5

Šachové figurky jsou složitější než ta nejsložitější šachová partie! Fin ty průšvihy snad přitahuje! A s ním všichni jeho kamarádi, minulé i současné milenky, celá rodina, blízcí i vzdálení příbuzní, prostě každý na koho se podíváš na těch studených, deštivých a zamlžených Ostrovech! A o tom to je. V takovém počasí se nic pěkného ani stát nemůže!

Štěpánka4
25.09.2019 5 z 5

Skvělá!

terimila
23.09.2019 5 z 5

Třetí návrat na Hebridy a třetí dechberoucí příběh. V této sérii May ukázal, že umí i jakštakš uvěřitelné, neokázalé příběhy ze života obyčejných lidí z drsného kraje, a ve třetím díle to potvrdil. Dech mi to bralo už od začátku: coby někdo, kdo má v srdci letadla a letce, jsem byla uhranutá náhle objeveným malým letounem, který měl zůstat skrytý před světem i se svým obsahem a příběhem, který se za ním táhl jako mlžná čára, ale nikdy se úplně nerozplynul jako jiné stopy za jinými letadly.
Do toho vzpomínky na příběh jedné party muzikantů, které sláva vymrštila někdy až moc vysoko a skoro každého z nich nějak poznamenala... a k tomu třetí linie setkání dvou dávných kamarádů na ostrově, kde spolu trávili mládí a přátelství. Opět se mnou mlátily sympatie, podezření, naděje, domněnky... a ono to nakonec bylo o dost jinak, než jsem si myslela. A hlavním pocitem zůstal určitej smutek a nejistota ze všeho, co ty lidi čeká dál. Fina, Marshalie, jejich děti a vnoučata... tihle lidi si mě získali svou obyčejností a věrohodností - tím, že dělají chyby, občas jsou napřesdržku, občas se vytáhnou a něco se jim povede... a právě proto je těžký je nemít rád.
Tak nějak vypadá správnej psychologickej román, říznutej detektivkou a vzpomínkama. A palec hore za to, co jsem naopak kritizovala u Čínských trhillerů: tady May pracuje s vyvíjejícími se linkami i z předchozích příběhů, a tak to má být. Lewiská trilogie mě chytila a jestli si z Mayovy tvorby něco pořídím do své knihovny, bude to ona. Akta Enzo nejsou špatná, ale nemají tu atmosféru sychravých a kdovíco v mlze a rašelině skrývajících Hebrid... a Čína je poznamenaná otravnými postavami, které neví, co chtějí, a neustále tím prudí čtenáře. Ale Lewis, ten nemá chybu.

Nickky
05.09.2019 5 z 5

S Finem Macleodem se vydáváme na nehostinná rašeliniště lewisského ostrova, abychom opět nahlédli pod roušku tajemství, kterou zůstává zahalen. Šachové figurky překračují hranice žánru a rozehrávají nelítostnou hru s lidskými životy. Detektivní příběh posloužil jako kulisa pro psychologické drama o lidské zranitelnosti a starých křivdách, ale také o tom, co znamená opravdové přátelství. „Nejlepší přátelství jsou ta, která nepotřebují zaplňovat mlčení slovy.“
Prostředí nastíněné autorem je dechberoucí. Melancholické, až tklivé popisy okolní přírody navozují takovou atmosféru, že si v duchu dokážete představit, jak stojíte s Finem na pobřeží a cítíte na tváři vítr. Déšť pomalu sílí. Téměř jako kdyby plakal. A vy pláčete spolu s ním...

Brutální_Nikita
22.08.2019 5 z 5

Tak za mne naopak 3. díl série nejlepší, nejvíce detektivní, méně popisů krajiny (tím se ovšem trochu vytratila teskná a temná atmosféra), příběh také nejobyčejnější, avšak obsahující dost zvratů, dobře vymyšlených.
Vzpomíná tentokrát opět Fin, na jinou etapu života než v 1. dílu.
Co bylo pro mě už přes čáru: a) kde se vzal, tu se vzal, nový nejlepší kamarád (o kterém v předchozích dvou dílech nepadlo jediné slovo); b) chudák Donald; c) Epilog.

hanzmb
17.08.2019 5 z 5

Vůbec si nemyslím, že tento díl je nejslabší. Jen díl od dílu se postupně snižuje podíl krimi a navyšuje to psycho. Záleží pak jen na tom, jak se naplnilo původní čtenářovo očekávání. Moje na 100%. Jediné co mi trochu vadilo, byl vyšší podíl důležitosti vyprávěné minulosti proti aktuální zápletce.

essidaven
24.07.2019 4 z 5

Váhala jsem mezi čtyřmi a třemi hvězdami, protože ve srovnání s předchozími díly je kniha o poznání slabší. Poslouchala jsem jí neuvěřitelně dlouho! Tentokrát mě dějová linie příliš nezaujala a střípky z minulosti byly dosti chaotické. To, že kniha není klasická detektivka ani nezmiňuji, s tím jsem do toho šla:) Trochu mě zklamalo celé uzavření série a některé osudy postav známých již od prvního dílu. Podle mě autor trpěl v době psaní nějakými depresemi, jinak by nemohl vyvraždit půl ostrova ve třech knihách:-) Nejspíš se k autorovi stejně vrátím, ale možná měl v případě ostrova Lewis zůstat pouze u dvou knih.

soukroma
20.07.2019 3 z 5

Slabé, zdlouhavé, nudné, melodramatické a přehnané: tahle kniha mi připravila opravdu velké zklamání - nejsem příznivce ani autorových dalších počinů, ale tuhle trilogii jsem přeci jen chtěla po několika letech dočíst.
Rozhodně nejslabší, žádná detektivka, ani krimiromán, ani psychothriller - příliš červená knihovna až melodrama ("chodil jsem s ní skoro celou základku"?, "neuplynul jediný den, abych toho nelitovala", "nic ti nedlužím") - těch nabubřelých řečí a gest, řeči pěstí, podivně nechutných mladých nedozrálých i zralých dospělých.
Navíc nekonečné střídání současnosti s minulostí jednou zpřed dvou dnů, několika let, z mládí, dětství až zpřed stovky let (vsuvka o obrovské lodní katastrofě - neuvěřím, že by se o ní na ostrově jako o velké události ovlivnuvší mnohé nemluvilo a nevědělo, pro to nebyl sebemenší důvod). Mezi všemi hromadami lidí a kousků historie se mi ztratila nit nějakého nosného příběhu.
A ten natahovaný konec s několika zcela nesouvisejícími střípky: odhalení zločince v jeskyni a co se dělo dál; církevní soud, jehož podstatě jsem stejně neporozuměla (co se vlastně kdysi stalo) a jehož dozvuk byl spíš komický při vší tragédii; až po edinburgské "finále".
50%
Skoro jsem pro ta negativa zapomněla na pozitivum: krásně popsaná přírodní scenérie a atmosféra místa. Musela jsem se mrknout na mapu ostrova, zda tam opravdu takové "štíty" jsou (z filmového dokumentu o Lewis jsem totiž nabyla dojmu o jeho plochosti).

Adelaki
16.07.2019 4 z 5

Pro mě asi nejslabší kniha z trilogie, ale i tak velmi podařená. Přijde mi, že zatímco předchozí díly by šlo číst i samostatně a čtenářovi by nedělalo problém se v knize zorientovat, v tomto díle se zmiňují hodně události z předchozích dvou, takže doporučuji mít předchozí dvě přečtené.
Kniha rozhodně není klasická detektivka, detektivní část je spíž upozadněna, stejně jako v předchozích dílech. Mnohem zajímavější je vyprávění z minulosti, které mě v předchozích dílech hodně bavilo, v tomto díle mi ale přišlo, že se to dost vleklo.
I tak je Peter May skvělý autor a těším se až si od něj přečtu další knihu.

Kaja01
21.06.2019 5 z 5

Opět další bezvadná kniha od Petera Maye. I když předchozího Muže z ostrova Lewis to nepřekonalo.

Vlaďkaa4
13.06.2019 5 z 5

Vyborne, vsechny tri dily jsou skvele. Jen je prectete velmi rychle.

DitaV.
03.05.2019 5 z 5

Nejsem čtenářka detektivek, ale tato trilogie mne dostala. Na pozadí detektivní zápletky se odvíjejí zajímavé lidské příběhy. Dozvíte se i trochu historie jednoho skotského ostrova a nahlédnete do života obyčejných lidí. Celkově hodnotím jako velmi povedené a jako nejlepší knihu trilogie vybírám Muže z ostrova Lewis.

princesse
03.05.2019 5 z 5

Kniha se mi opět líbila, stejně jako dva předchozí díly. Skvěle se mi četla a za mě povedená série. Již jsem se začetla do Ostrova Entry. Tak jsem zvědavá.

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May