Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1584 326

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

Timkim
06.03.2023 4 z 5

Tento díl celé (prozatím) trilogie se mi zdál být nejslabší. Jistě, perfektní popis krajiny, života na ostrovech, návraty do minulosti a vzpomínky na předešlý život včetně vazeb. Ten kdo četl, nebo poslouchal celou sérii jistě ocení, že střípky z této knihy perfektně zapadají do knih předešlých. Hodnoceni bych viděl něco mezi 3-4 hvězdy, ale konec to nakonec vytáhl na 4. No a ten reverend? Jako proč?

Arev122
05.03.2023 3 z 5

Zajímavě popsaný život na ostrově,děj měl napětí, ale trochu mi vadilo příliš mnoho postav a trochu neobvyklé chování postav příběhu.

Nelly
01.03.2023 4 z 5

Příběh drsný a smutný. Ale také zamotaný a těsně propletený s minulostí ostrovanů. Na barvité popisy krajiny už jsme u této série zvyklí, co mi ale trošku zezačátku vadilo, bylo střídaní "ich" a "er" formy - nějak si nepamatuji, zda to v minulých dílech této série bylo také...

yossarianxxii
23.02.2023 4 z 5

S dalším návratem série se opět vracíme do minulosti, která pokračuje do současnosti a vytváří tak nové problémy, s nimiž se budou naši hrdinové muset vypořádat.
Závěrečný díl se nese v duchu předchozích knih a čtenáře nezklame.
Opět tu máme vykreslení lokality, která vytváří pocit, jako by tam člověk sám žil a znal tamní přírodu a poměry.
Mohu doporučit. I tento příběh je možné poslouchat v audio podobě, čtení se opět ujal Jiří Dvořák.

hvozdik
09.02.2023 4 z 5

Chvílemi už se mi ty atmosférické popisy bouřkových mraků a větru, co trhá slova od úst, zajídaly, ale jinak i třetí část drží dobrý vypravěčský standard.

marketa7
19.10.2022 5 z 5

Možná malinko méně akční než předchozí díly, Skotsko s jeho útesy a drsností prostředí ale zachovány. K tomu dávné vztahy, co existují a ovlivňují současnost, ať se to líbí nebo ne. Za mne skvělé čtení.

gigi77
11.10.2022 4 z 5

Přátelství ... Víte jak pevný vztah to může být a k čemu všemu se zavazuje?

Celá ta série je naprosto skvělá, jak stylem tak prostředím, ve kterém vznikají neotřelé životní příběhy. Přestože mi tento díl přišel poněkud kostrbatý v úskocích mezi časovými linkami a malinko pokulhával za předchozími dvěma díly, opět jsem si příjemně početla.

Marcik7
05.10.2022 4 z 5

Na můj vkus příliš mnoho rozeklaných skal, drsného počasí, rašeliny a bouřek, až jsem z toho měla depku, ale zakončení excelentní!

Kopretina_aku
06.08.2022 5 z 5

Výborně zakončená trilogie. Možná obsahově nejméně zajímavá a nejméně napínavá, ale kvalitou se vyrovná předchozím dílům. Krásy divoké skotské scenérie mě pokaždé nadchly a pokud by měl autor v záloze další knihu s Finem, ihned po ní skočím.

Owain
22.06.2022 5 z 5

Zase skvělé, moc se mi bude po Finovi a ostrovech stýskat.

Haloon
15.05.2022 5 z 5

Možná o trochu slabší díl, přesto stále o mnoho lepší než průměr tohoto žánru. Kombinace záhadného případu, poodhalování minulosti a nadmíru čtivého textu dělá z této trilogie opravdový klenot.
Před čtením Skály jsem neměl tušení o existenci nějakých Hebrid. Teď mám pocit, jako bych tam chvíli žil. Mozaika Mayových příběhů složila úchvatný obraz, se kterým se jen těžko loučí.

Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Solidní detektivka ze Skotska. Šachy ale nemusím :))).

Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Peter May je básník a mistr pera. I svůj třetí román z ostrova Lewis dokázal vybalancovat tak, že mainstreamová část vás nebude urážet a poetičtější část vás nebude nudit. Už o něco méně zasněné, o něco více přístupnější, ale pořád to má to gró, co staví Mayovi detektivky na čelní pozici, daleko před konkurenty žánru. Další přístav- Ostrov Entry.

kaffa
22.03.2022 5 z 5

posloucháno jako audio - z celé série sem naprosto unešená, já prostě nechci odejít, ještě ne.... ach, tohle bylo vážně uplně úžasné.... já prostě nemám co vytknout, připadá mi to, jako by to may psal pro mě.... a dvořák to povýšil ještě o milion latěk výš, spolu s tou hudbou k tomu, to byl fakt zážitek.... sbohem, fine :-*

KudrnatáHolka
14.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Šachové figurky bych z celé trilogie zařadila na druhé místo, hned za Skálu. Kniha se četla moc dobře, děj plynul, vyplnily se mezery ve Finnově životě, kdy jako teenager to měl hodně pestré.
Nádherně vylíčená příroda i její nespoutané běsnění v podobě bouří, psychologie postav i jejich pohnutky.
Co mi však skřípalo, bylo několikeré dotazování na to, zda Finn něco netají, zda nemá co říci a jeho odpovědi typu "Já vám to řeknu, ale ještě nemohu". Kdyby to v té části knihy bylo řečeno jednou nebo dvakrát, brala bych to... Ale tady to bylo opakováno na můj vkus až příliš. A za mě to napětí určitě nestupňovalo, spíš to bylo k vzteku.
Koncovka je v takovém podivném kontrastu s plynutím děje knihy... Já mám prostě pocit, že na konci knihy se děj zhutní natolik, že tomu kotli, ve kterém celou knihu potichu bublá, prostě uletí poklička obří silou až někam do vesmíru.
Takže, sumasumárum, čtení po mnoha stránkách skvělé, s lehce iritujícími prvky.

Romanka89
12.03.2022 4 z 5

Skvělá série, ač tento díl mi přišel nejslabší, zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak mě příběh pohltil, stejně jako předchozí.

kruppe
06.03.2022 4 z 5

Šachové figurky byly slabší než Muž z ostrova Lewis. Tedy, abych to uvedl na pravou míru, detektivní linie. V Muži byla dávkovaná retrospektiva akceptovatelná indispozicí Tormoda, ale tady... je to postupem času ubíjející. Ubírá to na gradaci a detektivní zápletka, no ta je tady vlastně navíc. Vše by fungovalo i bez ní...
Prostředí je natolik fascinující, že se i přes ten dějový nedostatek na Hebridy těšíte. Je vám líto, že Lewis opouštíte. Jako vrchol románu je pro mě vlastně církevní proces, který vlastně poodhaluje další kousek ze severských kulis, kdy do jejich životů promlouvá víra (a pokrytectví) víc, než by (nejen)Fin dokázal skousnout.
Za mě tedy jako psychologicko-sociální román ze severského prostředí 4*
jako detektivka 3* (zde lehce překvapil gangsterkým intermezzem)

K poslechu u čtení doporučuji https://en.wikipedia.org/wiki/Solas_(group) skutečně existující i se zpěvačkou Maired (byť jen do roku 2010). Uslyšíte i Piskořovu tklivou flétnu...

zahadum
25.02.2022 5 z 5

Padla celá táto skvelá trilógia, tretí diel bol čo sa kvality týka lepší ako druhý a dôstojne zavŕšil celú túto famóznu sériu. Bohužiaľ. Veru veľká škoda, že sa už na ostrov Lewis a jeho okolie nevrátime.
Tretí diel je presne v duchu v akom sa niesli oba predchádzajúce diely. Silný príbeh tiahnuci sa za minulosti do súčasnosti. Veľa postáv ktoré majú kostlivcov v skrini a silne poprepletané osudy. Navonok Fin mimo všetkého ale prídeme na to, že je stredobodom a dokonca aj hýbateľom udalostí. May nám zase prináša skvelé opisy prostredia prírody, ľudí a zvykov v tomto rozhodne zaujímavom kúsku sveta. Postavy mlčanlivé a odolné voči počasiu si nesú bolesť aby ju skryli pred svetom aj sebou samým. Zvyknutý tak nejak bojovať sami za seba.
Postava " Piskoř " je typický predstaviteľ miestneho ľudu, tvrdohlavý a milujúci slobodu a nezávislosť. Spoločne s Finom nájdu lietadlo s telom a začne sa zase typický výlet do minulosti ktorý končí vo veľmi ale skutočne veľmi dramatickom finále. Uzatvára sa tak veľa kapitol nielen s Finom ale aj iné postavy z minulých dielov nájdu ukončenie svojich životných príbehov.
Úžasná trilógia tak končí a budem tajne dúfať, že sa raz autor rozhodne vrátiť na ostrov Lewis aby nám ešte ukázal niečo z jeho neprístupnej krásy. Rozhodne by som bral !

100%

capricorn__
23.02.2022 5 z 5

Kvalitu této trilogie vidím v tom, že i když hodnotím "Šachové figurky" jako nejslabší díl, stejně je velmi kvalitní. Psal jsem podobnou myšlenku i u jeho jiných knih, ale na stylu psaní autora se mi nejvíce líbí jeho lidskost, metafory a především to, že se mu nějakým způsobem podařilo napsat díla, která se odehrávají na stejném místě plném zimy a studených větrů, kde se příliš moc neděje, ale zároveň mají velký spád. Celou trilogii doporučuji (ale radím nepřistupovat k ní jako k thrilleru) a rád se k ní někdy vrátím.

Gleam
12.02.2022 4 z 5

Po přečtení posledního dílu série mi nezbývá než opakovat, že tato série se velice dobře četla. Nic převratného, nic krvavého, což je proti severským detektivkám, které ráda čtu, nezvyklé. Proto mě celá série velice mile překvapila. Vřele doporučuji k přečtení. Bohužel dle recenzí na ostatní série nemám odvahu pustit se do jiných děl autora. Snad ji najdu a nebudu zklamaná.

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May