Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1583 326

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

debe
25.02.2016 4 z 5

Celkově hodnotím trilogii velice kladně, ale tahle pro mě byla trošku šroubovaná, neměla tu lehkost předchozích dílů a zněla mi trochu nereálně. I tak bych si přála ještě nějaké to pokračování...

BlodyFox
19.02.2016 5 z 5

Vzhledem k dlouhým pracovním jízdám poslouchám jako audioknihu. Z celé trilogie si mi poslouchala nejlépe. Byť si myslím, že autor z hlavního hrdiny udělal tak trochu geniálního detektiva ala Poirot nebo ještě lépe Holmes. Ale to nevadí. Nebylo to tak složité a kombinované jako předchozí díly a byla to jedna z těch lepších knih. Zamrzel mě jen ten konec, tedy úplný konec, pokud autor bude pokračovat v této sérii, bude mi tam někdo chybět. Bylo mi po tom konci trochu smutno. Ale knihu jednoznačně doporučuji. Oceňuji, že se děj vymyká složitým postupům amerických detektivů a alkoholickým úletům severských detektivek.

Skripi
02.02.2016 2 z 5

Vypočul som si ju ako audioknihu ale slabota. Dám autorovi ešte pár šancí :D ale dúfam že dalšie v poradí budú od neho lepšie...

Šánka
01.02.2016 5 z 5

Pro mě je to jedna z nejlepších trilogií, co jsem kdy četla. I má poslední návštěva na ostrově Lewis byla velmi vydařená. Jak hlavní postava Fin, tak obyvatelé tohoto nehostinného, drsného ostrova, mně přirostli k srdci. A já vím, že se tam jednou zase vrátím a ráda si znovu přečtu o jejich dávných tajemstvích, velkém přátelství, láskách, protože ve mně zanechali nezapomenutelný příběh, který mně vyprávěl nádherným jazykem pan May.

Gooverka
25.01.2016 5 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a podle mě to byl nejlepší díl celé triologie. Hlavním postavám sem držela pěsti, stále přicházely nečekané zvraty a já zadržovala dech. Naprosto výborně namluveno a od Petera Maye si určitě přečtu/poslechnu ještě další věci. :-)

lencin
24.01.2016 4 z 5

Hezké,ale nějak nám na tom ostrově téměř bez vražd přituhlo.

mi-380
21.01.2016 5 z 5

Tak mě magie ostrova Lewis znovu pohltila. I když si May z úvodní Skály vybírá nezvykle mnoho, ať už z děje nebo ze stylu, jsem rád, že se s Finem a jeho blízkými zase setkávám. Fin Macleod se znovu dostává do popředí děje (což mi v druhé části chybělo) a jeho vzpomínání na dospívání a všechno, co k tomu patří (lásky, hudba, kamarádi, škola, průšvihy...) mě bavilo stejně jako jeho vzpomínky na dětství a boj s amnézií v první části. A osudy jeho znovuobjevených přátel v čele s Piskořem jsou tak krásně propletené a nasměrované k dramatickému finále, že se musím vrátit k pěti hvězdičkám.
90 % (aktuálně 307 hodnotících, 85 %).

Exit-50
20.01.2016 4 z 5

Dobré, ale ne tak jako 2. kniha

Rade
08.01.2016 4 z 5

Opět výjimečné, působivé, vzpomínky na mládí se prolínají se současností, vynořují se nové vzpomínky a nové zápletky… Ano, též mě trochu překvapily náhle vynořené vztahy z mládí, které Fina poznamenaly, aniž bychom se o nich v minulých dílech dozvěděli. Ale to je výsada knižních příběhů, že není povinností autora prozradit nám vše, co má hrdina v hlavě, na co vzpomíná a kdo ho v minulosti ovlivnil, a že nás tak může opakovaně překvapovat…
Skála se mi ale z celé trilogie přeci jen líbila nejvíc, možná i proto, že byla první. Pro mě rozhodně nejsilnější.

dalia1769
06.01.2016 4 z 5

Možná o trošku slabší než předchozí díly, ale pořád výborná. Nejlepší mi připadaly vzpomínkové pasáže s Finnovy minulosti, ty dovede tento autor vyprávět opravdu sugestivně. Postupně se od Finnova dětství dostal v této knize až k vysokoškolským letům, takže bych mu ani tak nevyčítala, že jsme dosud neslyšeli o jeho působení v kapele, je ale pravda, že minimálně postava Piskoře, který na ostrově žil celou dobu a měl mít pro Finnův život tak stěžejní význam, by logicky měla být zmíněna již dříve v celé sérii a její objevení se až nyní působí divně. Celkové rozuzlení mne trochu zklamalo, měla jsem pocit, že oběťmi se tentokrát stali spíše nevinní, protože celý případ byl spíše souhrou nešťastných okolností než promyšleným zločinem. Celkově ale rozhodně výborně psaná a napínavá detektivka.

tomvall
04.01.2016 4 z 5

Jak už tu několikrát v komentářích padlo, kniha působí natahovaným dojmem a dle mého názoru ne zcela navazuje na předchozí díly trilogie. Nejdůležitějších postav prvních dvou dílů se týká jen okrajově a vyloženě je odbývá, snad jen aby se neřeklo a to mne moc nepotěšilo. Naopak se točí okolo pro Fina velmi důležitých postav z mládí, o kterých ovšem v předchozích dílech nepadlo slovo. Pokud May plánoval od začátku trilogii, příliš koncept děje nepromyslel. Na druhou stranu je třeba přiznat, že Finův osudový přítel Piskoř se stal mou nejoblíbenější postavou nejen knihy samotné, ale možná celé trilogie. Proto mne osud jeho, i osud dalšího oblíbence Donalda, vůbec nepotěšil.
Konec působí dojmem, jakoby autor už chtěl mít knihu za sebou a vrhnout se na další.
Což by vůbec nebyl špatný nápad, pokud by tou další knihou byl čtvrtý díl série z ostrova Lewis.
Domnívám se, že spousta osudů postav všech tří dílů, by si zasloužila rozvést do dalších knih, že se zdaleka neukončilo vše, jak se mělo a to je škoda.
Přes všechny výhrady se ale pořád jedná o skvělé čtení, po jehož konci mi bylo velmi líto, že ostrovy a jejich obyvatele opouštím. A to je to, co mám na čtení nejraději. ;)

kachnch
24.12.2015 3 z 5

Styl autorova psaní se mi od prvního dílu této série líbil, ale tahle knížka už mi občas přišla až moc popisná.. popisování "každého poryvu větru a každé vlny" mě už zkrátka trošku nudilo. Příběh byl fajn, ale závěrečné rozuzlení jsem si představovala trochu zajímavější.
Každopádně mě tato románo-detektivní série zaujala a většinou i bavila, ale není to něco, k čemu bych se musela vracet. :)

babsi66
21.11.2015 4 z 5

Nejslabší článek z celé série a po Muži z ostrova Lewis trochu zklamání. Zatímco první dva díly na sebe navazují, co se týče postav a jejich vývoje, v Šachových figurkách se vše točí okolo, jak sám Fin v knize několikrát zdůrazňuje, jeho "nejlepšího přítele" z mládí, přičemž v prvních dvou dílech o něm nepadla ani zmínka. Stejně jako o celé řadě dalších postav, u nichž by to čtenář očekával, vzhledem k tomu, že ve Finově životě sehrály ne zcela pominutelnou epizodu.

Nicméně, ani tento nedostatek nemění nic na tom, že May stejně jako v předchozích dílech umně mixuje detektivku s románem a pasáže z Finova mládí tak střídá pátrání po vrahovi muže z vrtulníku. Stejně tak May opět dokázal na čtenáře přenést atmosféru skotského ostrova Lewis a pozvat ho mezi jeho obyvatele.

mončičáček
23.10.2015 4 z 5

Po bezkonkurenčním Miléniu je pro mě Ostrov Lewis další nezapomenutelnou trilogií. Doporučuju také audioknihy načtené Jiřím Dvořákem, protože jeho interpretace dodává poutavým příběhům Petera Maye nový rozměr a zesiluje účinek krásně napsaných příběhů ze skotské vysočiny.

kokos1
22.10.2015 3 z 5

Asi nejslabší díl trilogie. Dost jsem se nutil abych to dočetl.

Djkort
29.09.2015 4 z 5

Mrzí mě, že už jsem všechny přečetl... Musím si nechat smazat z paměti tuto trilogii a přečíst znovu! =D

aralka
23.09.2015 4 z 5

Hodnotím z této trilogie nejhůř, ale pořád je to první level.... Taky mi vadilo, jak tenhle díl nebyl tak sepjatý s prvními dvěma, působilo to jako "nastavovaná kaše", ale i tak skvělá četba...moc se mi líbí styl autorova vyprávění, žánr na pomezí detektivky a románu a zasazení děje do drsné skotské přírody.... jsem ráda, že celou trilogii mám, myslím, že se k tomu ještě někdy vrátím, letos je to to nejlepší, co jsem četla!

Baiba
21.09.2015 4 z 5

Doposloucháno, uzavřeno. Jsem rozpolcená, na jednu stranu je mi smutno z toho, že opouštím ostrov Lewis i Finna, na druhou stranu musím přiznat, že třetí díl působil trochu natahovaně. Jak už zaznělo, trochu nelogicky se objevily další osudové vzpomínky, další osudové ženy, další osudová setkání... Té osudovosti už bylo zkrátka chvílemi trochu moc. Také tomu chyběla sevřenost a naléhavost prvního dílu, který skvěle gradoval, chyběla tomu nějaká opravdu silná scéna... I přesto to byl velice příjemný zážitek a díky Jiřímu Dvořákovi a vůbec skvěle zpracovanému audiu moc pěkný poslech.

TheSkeletoN
19.09.2015 4 z 5

Moc hezká kniha, ovšem Skála mě nadchla o něco víc. Jedna z nejlepších knižních sérií. Děkuji pane Mayi :-)

Lenka.Vílka
18.09.2015 5 z 5

Prostě nej nej knižní série. .. :)))))))))) čtení posledního dílu jsem si uzivala jako blázen. ..

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May