Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1950 412

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Veronika33
18.11.2021 5 z 5

Druhý diel sa mi páčil o trošku viac, najmä dejová linka minulosti Tormoda otca Marsaili. Knihu som si veľmi užila. Spisovateľ ma navnadil na skoré prečítanie jeho kníh, ktoré mám doma naškrečkované už nejaký ten piatok.

eliska8413
17.11.2021 2 z 5

Dej je vystaven na zajímavém tématu. Ovšem příběh starého muže se mi zdá být až příliš překombinovaný a je to taková moderní verze Olivera Twista. Ale protože jsme o pár století dál, musí se přidat špetka toho gangstera, špetka lásky nebeské, špetka záhady a tajemství až za hrob. K tomu se přimíchá sentiment vyprávění muže s demencí, trocha napětí a několik dějových berliček a samozřejmě nesmí chybět taky nějaké to násilí. Ale zase se vše stihne zachránit, dokonce bez ztráty kytičky a jdeme šťastné žít na ostrov, kde je mlha hustá tak, že by se dala krájet.

Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Pořád hodně dobrý, tenhle styl mi sedí mnohem víc, než temné supermódní drasťárny. A přitom to Skotsko je taky dost na severu, žejo?

jitka1585
02.11.2021 5 z 5

Nádherný příběh,lepší než první díl Skála.Dojemny příběh,drsná krajina,skvělé vyprávěný příběh,víc neprozradim,hned jdu s očekáváním do posledního dílu,snad bude tak skvělý jako tento.Za mě 5hvezdicek a dala bych i víc.Doporucuji

Katania
17.10.2021 5 z 5

Krásné, dojemné a napínavé. Ani tak mě nezaujalo rozuzlení, jako cesta k němu. Doporučuji a jdu na další díl.

JSmerda
16.10.2021 3 z 5

Jedna z knih na "zkoušku". Přiznám se, že to bylo spíše zklamání. Děj odehrávající se v minulosti mě proklatě nebavil, i když byl nutný pro vytvoření kulis pro finále. Děj v současnosti a samotné detektivní pátrání byl o poznání čtivější. Asi kdybych měl nějaký vztah k ostrovům a k místům, kde se děj odehrává, tak bych si knihu dokázal plně ocenit.

Rogalka
10.10.2021 5 z 5

Opět dobře napsaná detektivka. Až na posledních stranách jsem tušila jak to celé skončí.

Hotovson
17.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Ještě o stupeň lepší, než Skála. Fin se usazuje na ostrově a rekonstruuje domek rodičů. Zdá se, že se pokouší lepit dohromady vztah s Marsaili, do toho řeší problémy svýho syna Fionnlagha, jehož nemůže tak trochu vystát Donald, otec Donny, se kterou má Fin jr. děcko a aby toho nebylo málo, tak Marsailin otec není tím, kým se zdál bejt celej život.

Do toho všeho samozřejmě jedna mrtvola, tentokrát trošku postaršího data a záhada je na světě. Takže do toho propletence vztahů se vyšetřuje vražda a protože všechno souvisí se všim, postupně se dozvídáme dávné tajemství starýho Tormoda.

Moc mi baví střídání kapitol z pohledu Fina a Tormoda, kde se postupně ve vzpomínkách odhaluje pravda.

To všechno samozřejmě zabaleno v úžasnej ostrovní atmosféře.

borupet
12.09.2021 5 z 5

Strhující. Klaním se autorovi za jeho schopnost napsat něco tak úchvatného. Psychologie postav, atmosféra prostředí, odkrývání minulosti a do toho všeho jako bonbónek vstupy starého pána trpícího demencí. První dva díly trilogie jsou rozhodně jedny z nejlepších detektivek co jsem četla.

čtenářP
10.09.2021 5 z 5

Lahůdka

NannyOgg24
29.08.2021 5 z 5

Perfektně napsané, zajímavý příběh. Drsné podmínky na skotských ostrovech jsou vykresleny velmi živě, člověk má pocit jako by tam byl.

Metla
24.08.2021 4 z 5

Peter May opět zabodoval, návrat na ostrov Lewis mě potěšil, takovým posmutnělým způsobem, ale přece. Fin se svými rodinnými peripetiemi (tedy kroužením kolem první lásky a synovy problémy) tentokrát nebyl hlavním tahákem. Vlastně představuje jeden ze dvou důvodů, proč kniha nedosáhla na pátou hvězdu – současná linie mě bavila přinejlepším mírně nadprůměrně. A finiš byl tuctový.
Naštěstí je tady zmatený starý pán a jeho vzpomínky na drsnou minulost. Od jistého (poměrně brzkého) okamžiku jsem sice znala pachatele i jeho motivaci, už jsem jen čekala, kdy dojde k finálnímu odhalení a potvrzení mých předpokladů, přesto jsem si při četbě blaženě rochnila. Pro tu jedinečnou, tesknou atmosféru, pro pečlivé sondování lidských duší, v neposlední řadě jsem se také dozvěděla cosi detailnějšího o poměrech a docela nedávných zločinech v režii Velké Británie, o bezpráví páchaném na těch nejzranitelnějších: na osiřelých dětech. 80-85%

certik003
20.08.2021 5 z 5

Tím, že jsem se napřed dostala ke třetímu dílu, jsem se částečně připravila o napětí. I tento díl jsem poslouchala a  opět musím zkonstatovat, že se mi na této trilogie nejvíc líbí ten popis minulosti jakékoli z postav, obzvlášť ta bezvýchodnost situací, v kterých se ocitají děti a náctiletí. Detektivní linka je spíš navíc a vůbec by tam nemusela být, i tak by to byly úžasné romány.

kahoma
05.08.2021 5 z 5

Krása! Velmi dobře načteno, velmi příjemná mezihudba! Jsem nadšená a velmi to doporučuji!

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Hodně zajímavá kniha nádherně popisující drsné prostředí skotského ostrova Lewis.

Tatrman
31.07.2021 4 z 5

Opět velmi zajímavě napsaný detektivní román, který plyne " tak nějak pomaleji" a není plný krve, děsu a napětí, jak známe od jiných autorů detektivek. Knihy Petera Maye patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co označení krimiromán nabízí.

evineckY
20.07.2021 4 z 5

Petr May je spisovatel.
Opravdu nemám ráda krimi, ale on píše tak s citem, že to vůbec nevnímám a příběh se odvíjí, aniž bych myslela, oč v příběhu původně jde.
Poslouchala jsem audioknihu parádně namluvenou skvělým a laskavým hlasem Jiřího Dvořáka, který dává příběhu úplně jiný rozměr.

VendulaB
03.07.2021 5 z 5

Čtivý a strhující příběh, dostatečně napínavý, trochu děsivý, skvěle vyprávěný, z atraktivního prostředí. Kniha se čte jedním dechem. I když mi předchozí díl série přišel o fous lepší, na pokračování se těším.

Česneksmedem
24.05.2021 5 z 5

Druhý díl se mi zdál ještě o fous lepší než první. Teda až na ten závěr, který byl dost těžko uvěřitelný svým neskonale přesným načasováním a neschopností jedné strany. Přesto fakt dobrý čtení!

tinka1974
16.05.2021 5 z 5

Jedním slovem úchvatné. Lepší čtení jsem už dlouho neposlouchala. Výtečně načtené, zápletka neuvěřitelně propracovaná. Fin již není u policie, přesto řeší případ rodiny muže nalezeného ve vřesovišti. Krom příběhu se tady hodně dozvíte i životě v této části Anglie. Současném, ale i minulém.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May