Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1950 412

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Tesssay
18.04.2023 4 z 5

Muž z ostrova Lewis nenásilně navazuje na předchozí Skálu a mně osobně se líbil ještě mnohem víc, než první díl. Postavy z přechozího dílu jakoby "dozrály", opět nechyběl přechod mezi minulostí a přítomností, který postupně odhaloval dávno zapomenuté tajemství a oproti Skále byl celý příběh krásné ucelený a uzavřený. Knihu jsem doslova zhltla během dvou večerů a jdu na třetí díl.

Lálin59
02.04.2023 5 z 5

Hned po přečtení Skály jsem pokračoval další knihou a moje nadšení pokračuje. Peter May je perfektní vypravěč.
Dokázal propojit fiktivní příběhy na pozadí skutečných událostí a životních osudů.
A jako bonus úchvatné přírodní scenérie, vykreslené s láskou a pokorou.
Hned pokračuji posledním dílem.

Allena24
26.03.2023 5 z 5

První komentář a druhé čtení. Tedy čtení....nyní to byla audiokniha. Znovu bych hodnotila 5*. Opět mě dostal popis drsného života na ostrovech.

olga8832
15.03.2023 5 z 5

Nádherně vystavěný příběh s napínavým závěrem.

kalache
09.03.2023 4 z 5

...v poslední době narážím na spoustu bezpráví v dětských zaopatřovacích zařízeních.Buď je to trend,nebo je něco špatného ve státě Dánském! ...

jan7113
07.03.2023 5 z 5

Jo, to se to píše, když se to umí. A pan May to fakt UMÍ! První knihou této série nastavil laťku sakra vysoko a mám pocit, že Mužem z ostrova Lewis ji nijak nesnížil. Opět se děj současný prolíná s minulostí, ale tentokrát ne Finovou, nýbrž s čím dál tajemnější (a temnější) minulostí Marsailina otce. Opět je to i trochu detektivní příběh, i když vyšetřování probíhá na vlastní pěst. Opět je příběh plný tragických osudů obyvatel drsného ostrova. A opět je to úžasné čtení. 100 %

yossarianxxii
21.02.2023 4 z 5

Peter May je vážně velmi dobrý vypravěč, jeho vykreslení postav, krajiny i historie je dokonalé.
Vše jsem si dokázal dokonale představit tak, jako bych bych v těch místech byl.
Hlavní hrdina má v pokračování lepší charakter, ale o něho v pokračování nejde.
Vrátíme se do minulosti a zjistíme, jak strastiplný byl pobyt v dětském domově a cesta z něj na ostrov Lewis.
Vše se nám v závěru knihy propojí, takže jde spíše o román než o klasickou detektivku.
I tak jsem si knihu užil a mám v plánu se k ní vrátit v audio podobě, kde ji načetl Jiří Dvořák.

Timkim
18.02.2023 5 z 5

Absolutně jsem netušil co od knihy mám čekat. Tohle bylo strašný, ale zároveň naprosto famózní. Za poslední dobu jsem nečetl depresivnější knihu. Nešlo ani tak o thriller, nebo detektivku, ale o vyprávění svého života jednoho starého muže. Perfektní prolínání minulosti a současnosti a Google maps jsem též použil. Jsem tvrďák, nevadí mi litry krve, řezání do lidí, ale tady jsem měl několikrát slzu v oku. Bravo, tleskám a první kniha po delší době které přiznám 100%.

Pavlnka
14.02.2023 5 z 5

Nádherné čtení. Ano, nějaká kriminální zápletka tam je, ale je zcela odsunuta na vedlejší kolej. Vykreslení postav, krajiny a historie je uchvacující. Tato série mě baví, ale dám si oddych, než se pustím do dalšího dílu

Bax9
31.01.2023 5 z 5

Já byla tak nadšená ze Skály, že jsem hned přešla na druhý díl. A mé nadšení trvá, takže v době psaní těchto řádků jsem již u třetí kapitoly Šachových figurek. :-)
Peter May je vážně skvělý vypravěč, to citlivé propojení popisů přírody, lidských osudů, minulosti a přítomnosti.... prostě se to čte samo. A několikrát mě to donutilo otevřít Google Maps. :-)
PS: Opět poslechnuto jako audiokniha, Jiří Dvořák je výborný, jeho hlas je vážně pohlazení po duši.

lexikon_tf
29.01.2023 5 z 5

Daleký sever, zima, vítr a rašeliniště, v němž se najde tělo mladíka, očividně brutálně zavražděného. Rašelina jeho tělo dokonale konzervovala, a následně provedené testy DNA ukazují na příbuzenský vztah s místní rodinou. A ne náhodou se jedná o rodinu dávné lásky bývalého detektiva Fina Macleoda, kterého známe z předchozího dílu Skála.

Bylo to opět perfektně temné a velmi napínavé vyprávění, kdy starý muž, Tormod Macdonald, nyní už starší pán, kterého sužuje stařecká demence, vzpomíná na své neutěšené dětství strávené v sirotčinci. Ve vyprávění se prolíná minulost s přítomností, ale vždy je zřejmé, kde se nacházíme - kdy sledujeme minulost z první linie a kdy už starý pán tápe v temnotě ubývající paměti.

Také vyšetřování Fina Macleoda, s nímž měl život svoje kruté plány, je opět velmi zajímavé - Fin už detektivování sice pověsil na hřebík a chtěl si spíš dát na rodném ostrově dohromady svůj život a dům po rodičích, ale i tento příběh pěkně zapadá do Finova života a jako bývalý vyšetřovatel prostě nemůže nechat věci nedořešené.

Díly na sebe úzce nenavazují, lze číst i bez znalosti předchozího příběhu, významné události jsou připomínány. Ale já mám ráda všechno pěkně popořadě.
Moc doporučuji a už se těším na další díl s názvem Šachové figurky!

absa2611
19.01.2023 5 z 5

Myslela jsem, že dám o hvězdičku méně. Ale nedám. I když je, na rozdíl od Skály, tento příběh méně napínavý a strhující, přesto jsem nadšena Mayovou vypravěčskou schopností. Jako tenká stříbrná nit se celým příběhem vinou vzpomínky starého popleteného pána, vše se postupně - pomaloučku, polehoučku - vyjasňuje a ten závěr není jedno velké bum. Vše do sebe prostě tak nějak lehce zapadne.
Prostě dokonalý příběh, i když s pomalým rozjezdem. Určitě doporučuji obě první knihy série a věřím, že i ta poslední bude skvělá. Jdu na ni.

martousek
03.12.2022 4 z 5

Za mě trochu rozvleklý příběh, kterému chybí spád.

JaniMa
18.11.2022 4 z 5

Věděla jsem, že tohle nebude krimi/detektivka, na které jsem zvyklá, a tak mě tentokrát nečekalo zklamání jako v případě předešlého dílu.
V knize je věnováno hodně pozornosti lidským životním osudům a stránky překvapí také zajímavostmi severského života. Mě osobně utkvěly v hlavě pletené vzory, rašelina a historie osídlení, ale je jich tu mnohem víc.
Velmi mě zaujaly pasáže psané z pohledu Marsailina otce postiženého demencí. Působily velmi hodnověrně. (V mnohém se shoduji s komentářem uživatele tonysojka.) Přes všechny kvality, včetně barvitého vykreslení atmosféry, u mě ale tato kniha na 5* nedosáhne. Je to kvalitní čtení, ale příběhy o ztracených a znovuobjevovaných mezilidských poutech nejsou, jak se říká, můj šálek čaje a tady jsou kostrou, na které celá kniha stojí.

evka11
23.10.2022

Kniha je hlavně skvělým vylíčením života v drsných podmínkách na Hebridách. Nepovažuji ji za typickou detektivku, ale celková atmosféra ostrovů je opravdu děsivá. Doporučuji.

666Jitka
19.10.2022 5 z 5

Autor nás zavede zpět do již známých míst severských Hebrid, jejichž pochmurnou atmosféru v knize velice umně a podrobně zachycuje. Další příběh z ostrovů začíná pozvolna a postupně začne odkrývat životní osudy některých starousedlíků, až vyjdou najevo dávné skutečnosti a tajemství, které spoustu životů spojují a zároveň rozdělují. Knize nechybí nápaditost a napětí, zápletka je interesantní a není přehnaná, jak se někdy stává.

gigi77
29.09.2022 5 z 5

Chatrné střípky vzpomínek dementního starce, který svou přítomnost již jen obtížně vnímá, pomalu odkrývají klíčové tajemství.

Už první díl této trilogie byl napsán s hlubokým citem, kterým autor ani v druhem díle nešetří. S dávkou empatie donutí čtenáře pochopit myšlení člověka postiženého pokročilou stařeckou demencí a bravurně vykresluje prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Pro někoho snad zdlouhavé popisy, pro mě zážitek, při kterém jsem neustále jedním prstem v mapách. Autor je skvělým průvodcem, díky jehož vyprávění získáte možnost poznat blíž skotské ostrovy.

marketa7
25.07.2022 5 z 5

Asi není moc co víc dodat vzhledem ke spoustě komentářům níže... Mohu jen potvrdit, že se jedná o velmi vydařené pokračování Skály. A nedočkavě spěchám do dalšího dílu.

Marek82
20.06.2022 4 z 5

Objavné, dojemné, nežné a tvrdé zároveň...ako ostrov Lewis. Rozprávanie z pohľadu Tormonda mnohým pomôže lepšie porozumieť ľuďom, ktorým už neslúži hlava tak, ako kedysi. Skala však pre mňa ostáva neprekonaná. Príliš veľa náhod, kedy každá postava posúva dej nejakou zhodou okolností ďalej a nakoniec ani tých záporných postáv nie je tak veľa, aby sa nedal uhádnuť vrah mladíka z rašeliny. Skala ma v mnohom prekvapila a poučila (lov Guga), pričom záver bol nabitý emóciami a prekvapením. Tu záver zaostával za strednou časťou knihy. Každopádne, už sa chystám na Šachové figúrky, ostrov Lewis ma chytil a nepustil.

Owain
17.06.2022 5 z 5

Zase skvělé, nemohla jsem se odtrhnout.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May