Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 923 261

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

Honey19
16.07.2019 1 z 5

Tesila jsem se napínavou detektivku a ze zdejsiho hodnoceni to vypadalo nadejne. Tahle kniha pro me ale nebyla dobrou volbou. Hlavni hrdina byl krajne nesympaticky a zapletka chaba. Navic hlavni pribeh doplnovala druha linie pribehu z minulosti, ktera me absolutne nebavila cist, od pulku knihy jsem tyto pasaze zamerne preskakovala. Rozreseni a konec pribehu byly pro mne zklamanim.

petula6844
04.07.2019 5 z 5

Uzasna knizka, prvni od tohoto autora, urcite ne posledni! Nedokazala jsem se od ni otrhnout... Cekala jsem pouze detektivku, ale prekvapil me krasny a smutny pribeh z minulosti.

Restang
07.05.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, jiná než ostatní. Detektivka, kde se prolíná minulost s přítomností a vykresluje různé postavy a do toho všeho je zasazeno vyšetřování. Není to akční severský krvák, ačkoliv se děj odehrává na severu. Kniha má spíše poklidnější tempo a určitě stojí za to si ji přečíst.

princesse
05.05.2019 5 z 5

Skvělé čtení, kdybych mohla dát více hvězdiček, ráda je dám. Naprosto úžasně čtivá kniha s krásnými popisy a vykresleními jak postav, tak přírody, podnebí a historických faktů. Mám za sebou v těsném sledu trilogii Ostrov Lewis a ta mě naprosto dostala. Byly to mé první knihy od pana Maye a již je můj nový oblíbený autor. Zcela určitě si přečtu i další jeho díla. Rozhodně doporučuji. Stojí za přečtení.

anna4865
05.05.2019 2 z 5

Autora mám moc ráda, přečetla jsem řadu jeho knih, ale tahle mi tedy od začátku nesedla. Postavy mi lezly na nervy, hlavní hrdina Sime snad ze všech nejvíc. Většinu knihy se snad ani neřešila vražda, ale nějaká dávná rodinná historie, která pro případ celou dobu nebyla vůbec důležitá a pak se to najednou magický vyřešilo a všechno do sebe zapadlo... No divné, kniha mi zkrátka nesedla

krumlos
13.04.2019 5 z 5

Za mě palec nahoru.

davaprd
13.04.2019 5 z 5

Perfektní čtení, mám rád ty ostrovy.

essidaven
27.03.2019 5 z 5

Detektivky nečtu, ale tato byla naprosto skvělá. Možná právě proto, že to nebyla stoprocentní detektivka, ale měla velký přesah do historického románu. Knihu jsem četla jako audioknihu. Hlas Jiřího Dvořáka knihu "zahrál" tak dobře, že jsem měla pocit, jako by mi před očima běžel film. Úplně jsem viděla tu atmosféru ostrova zmítaného vichřicí. Nejsem si jistá jestli bych byla tak nadšená i při čtení papírové podoby, věřím, že ano. Děj mě naprosto vtáhl a uznávám, že autor má velmi příjemný styl psaní. Možná jsem z průběhu knihy byla až moc nadšená, protože konec mě malinko zklamal ve smyslu uvěřitelnosti motivu vraždy a odhalení vraha, ale velmi oceňuji historické propojení. Patrně si někdy poslechnu i trilogii z ostrova Lewis.

Evaho73
18.03.2019 5 z 5

Opäť kvalitné spracovanie detektívnej zápletky a historického príbehu s originálnou témou škótskych vysťahovalcov do Kanady s nádychom tajomnosti a mystiky.
Veľmi sa mi páčilo vykreslenie psychologického charakteru hlavného hrdinu a myšlienka prepojenia historickej linky prostredníctvom snov a denníkov.
Fascinujúce opisy prostredia a celkovej atmosféry ma úplne pohltili a tak som si opäť vychutnávala jeden skvelý čitateľský zážitok.

NADEI
12.03.2019 5 z 5

Peter May je skvělý vypravěč. Vyšetřování vraždy se prolíná s dávnou minulostí ostrova Lewis , vzpomínek na vyprávění ze starých deníků. Velmi povedená knížka.

RyxiraAmyGinger
02.02.2019 3 z 5

Je to kniha, kterou jsem přečetla zase po dlouhé čtenářské pauze, tak dávám tři hvězdičky tak trochu z milosti. Upřímně řečeno mě Sime většinu knihy pěkně štval tím svým bolestínským přístupem a posedlostí Kirsty. Minulost, která se prolínala s vyšetřováním v podstatě banálního případu, během jehož vyšetřování se policisté chovají naprosto diletantsky, působila trochu jako pěst na oko - melodramatické vyprávění o nepravděpodobné lásce. A všechno pochopitelně pohodlně zapsané v denících, aby se nad tím mohl nebohý Sime patřičně rozněžňovat. Tohle se opravdu moc nepovedlo. P. S. A slovo "předkyně"? To existuje?

JAnD
26.01.2019 4 z 5

Četlo se to dobře. O něco hůře, než akta Enzo, o něco lépe, než Skála.
Přitom je to Skále hodně podobné, tentokrát se ale dostáváme do mnohem hlubší a temnější minulosti ostrova Lewis.
I zde se detektivní zápletka odsouvá na pozadí a do popředí vystupuje minulost, tentokrát vyčtená nikoliv z osobních vzpomínek, ale z prapředkova deníku.
Některé pasáže z deníky mohly být rozepsanější...

martina.bella
20.01.2019 3 z 5

Četla jsem po trilogii z ostrova Lewis a toto je slabší, i když stále hezké. Zádumčivá atmosféra ostrova na severu Kanady, vhledy do vztahů postav, poutavý příběh z minulosti... ten mě bavil více, než přítomnost. Příběh z přítomnosti se až moc vleče, takže to úplně nebyla kniha, která se nedá odložit.

P1tr
08.01.2019 4 z 5

Peter May sází na osvědčené postupy a formálně se snaží napodobit úspěch své Lewisovské trilogie, tentokrát v samostatném příběhu. Nutno říci, že se mu to do určité míry daří a opět rozehrává napínavou a citově silnou hru, která čtenáře spolehlivě vtáhne do děje odehrávajícího se ve dvou časově vzdálených obdobích, které se navzájem doplňují a společně utváří kompletní obraz hlavních postav a jejich historie. Postavy jsou zajímavé a jejich osud vás v současnosti i minulosti bude zajímat, jenže propojení s nimi není tak intenzivní, jako např. ve Skále. Románu škodí slabší detektivní linka, která je poměrně jednoduchá a působí příliš natahovaným dojmem, obzvláště díky tomu, že mnohdy na značnou část knihy zmizí a řeší se pouze osobní životy postav. Je také škoda, že ačkoliv by paralelní vyprávění z dob minulých mělo skýtat zajímavé odpovědi a mnohá překvapení, jedná se o dosti předvídatelný, byť stále hezký příběh. Srovnávání se Skálou je možná nefér, ale vzhledem k zasazení a zvolené formě knihy nelze jinak. Ostrov Entry je čtivým kouskem, který zaujme, ale nefunguje úplně tak, jak by mohl a ve výsledku šlape primárně pouze v citově-osobní rovině, kterou sráží dolů slabší detektivní složka a předvídatelnost.

Eduarda
01.01.2019 4 z 5

Neznám nic podobného ostrovním románům Petera Maye. Pro mě mají všechno - dobrodružství, napětí, tajemno, detektivní zápletku, historické souvislosti, úchvatnou přírodu (nevylíčenou nudně), atmosféru a spád. Prostě další pecka.

Layyen
20.12.2018 5 z 5

Jako zatím vždy, další výborný kousek, do poslední chvíle napínavé, konec mě překvapil, takovýhle rozuzlení jsem nečekal.. jen to mohlo ještě pokračovat pár stránek dál.. :)

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Je ještě někdo, kdo nezná Petera Maye?
Opět skvělá kniha, která stojí za přečtení.

Ildi
03.12.2018 5 z 5

Nóó, kniha od Maye už avízuje vzrušo , napätie a rodinnú pohodu. Zbožňujem jeho knihy a stále budem...

Susan94
02.12.2018 4 z 5

Nikdy jsem zatím nebyla zklamaná, když jsem si z knihovny vybrala knížku od Maye, kdy děj byl zasazen do prostředí Skotska. Nejdříve se mi lépe četla dějová linie z 19. století. O to více jsem byla nadšená, když autor dějové linky propojil. Detektivní příběh nijaký, ale životní příběh hlavní postavy skvělý. Opravdu povedené.

zuzi.d
18.11.2018 4 z 5

Čtivá, dobře napsaná kniha. Vsuvky z minulosti byly poutavé a i když nejsem moc příznivec zápletek ala ''minulost předurčila naši budoucnost'', tak vzhledem k tomu, že na to nevěří ani hlavní hrdina, bylo to pro mě tak akorát.