Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 924 261

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

Petronelka123
29.07.2022 5 z 5

Po čase jsem si zase přečetla "mayovku" a bylo to fajn. Střídání dvou časových rovin mě bavilo a přiznávám, že ta historická rovina mě bavila chvílemi i víc.

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, dobře se četla. Pro Petera Maye mám slabost :))).

DericCaster
14.03.2022 5 z 5

Již před nějakým čsem jsem autorovu knihu Skála a věděl jsem, že chci další... Ostrov Entry mou touhu na nějaký - ale nejpíše ne moc dlouhý - čas uspokojil. Autorův styl mi prostě sedí. I já se ztotožňuji s názorem, že dvě časové osy byly super, a dokonce si troufám říci, že tu historickou si umím představit i jako samostatný příběh, který bych si asi velmi rád přečetl... Krásná knížka a už teď budu koukat po dalších autorových dílech.

josska
25.02.2022 5 z 5

Autora jsem si vybrala do výzvy,už jsem něco málo četla,ale tohle se mě zatím líbilo nejvíc,,střídání minulosti a současnosti mě moc baví,,mělo to děj a spád,,a hlavně byla to audiokniha skvěle namluvéná,,,jsem nadšená a díky DK za krásná témata do výzvy,,,,,

Kopretinka784
06.02.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem začala číst po "trilogii" a ze začátku mě moc nenadchla. Zarazilo mě střídání minulosti a současnosti. Čekala jsem, jak se příběh vyvine a dočkala jsem se. Opět skvělé. A zase mě zvědavost donutila "jezdit prstem po mapě", jak bych ještě před pár lety napsala. Dnes jezdit prstem po tabletu a prohlížet si prostředí, kam je děj umístěn. Už jsem si zvykla na autorovy popisy a přiznávám, že jejich nepřítomnost by mi chyběla.
"Nevýhodu" autorových příběhů jsem viděla v tom, že jakmile jsem začetla, musela jsem číst dál a jinou práci jsem odsunovala na "potom" a nebo jsem knížku brala do ruky až večer a četla až do noci. Dnes už si četbu knih pana spisovatele lépe organizuji, protože se mi od ní těžko odchází.
Mám v plánu četbu čínských thrillerů a dalších autorových děl, ale až po čase, abych si všechno nepřečetla hned.

Mirek240
08.01.2022 5 z 5

Peter May opet nezklamal. Zajimavy pribeh, zajimave prostredi, propojeni minulosti a soucasnosti a k tomu i dalsi geogragicke okenko v podobe kanadských ostrovu :)

eliska8413
18.12.2021 3 z 5

Děj knihy je obrovsky diferenční. Zatímco příběh předka jsem skutečně prožívala, současný příběh Sima mi přišel unylý nudný sebelítostivý a sám Sime byl na facku. A opět zatímco předek dokázal překonat všechna trápení a nesnáze a prožít smysluplný život, Sime se utápí v depresi ze zmařeného manželství, které stejně nebylo asi tak senzační jak si myslel. Samotný průběh vyšetřovaní mi přijde poměrně nasáčkovaný do pár dnů, což tedy nechci kanadské policii křivdit, ale asi úplně takhle neprobíhá.
Samotný pachatel je takový vyčarovaný z vody, když všechny ostatní možnosti byly zavrženy. Celkově příběh je z půlky čtivý a z půlky totální nuda.

borupet
08.12.2021 5 z 5

Petera Maye jsem objevila díky databázi a jsem za to moc ráda. Ostrov Entry dosahuje úrovně trilogie z ostrova Lewis. Strhující, napínavé, působivé střídání dějových linek přítomné a minulé, nepředvídatelné rozuzlení. Vynikající.

danielavachova
11.10.2021 4 z 5

Výborná detektivka - román,nádherně popsané prostředí Skotska i Kanady, Moc se mi líbilo střídání minulosti a součastnosti,knize to dalo spád,pak už jsem se více těšila na pasáže z minulosti. I Simonovi osobní problémy jsou dobrým oživením knihy. Rozhodně půjdu do další knihy.

Arwen777
19.09.2021 5 z 5

Od knih Petera Maye už předem očekávám vysokou úroveň, je to jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. U Ostrova Entry jsem se ale zpočátku nemohla začíst. Možná to byl následek náročných dní na začátku školního roku, o prázdninách jsem se přeci jen díky většímu množství volného času mohla do příběhů lépe a intenzivněji ponořit. Proto nehledám chybu u Maye, ale spíš u sebe. A po dočtení jsem knihu opět jen nerada zavírala.
Tento příběh je jiný než "trilogie" či Umrlčí cesta, vedle historie respektive vědeckých poznatků zde autor dal prostor především osudovosti a předurčení, rodinnému sepjetí a odkazu předků. Historická linka je velice poutavá, plná historických faktů, o kterých asi většina z nás nevěděla. Je to dramatické vyprávění o nelehké době, o síle ducha a nutnosti jít dál, o předávání tradic dětem a o vazbě k rodné půdě. Současná linka je proti tomu spíše pozvolná a méně dramatická, ale ke konci i ona graduje. A navíc tu máme výraznou romantickou zápletku.
Pro mě je čtení knih Petera Maye zážitkem, z řádků dýchá atmosféra míst, nehostinných, ale přesto krásných. Tady navíc ze stránek čišela úcta k odhodlání zvládnout nepřízně osudu, budovat a nechat něco za sebou, pokora a láska k rodné zemi.
Doporučuji.

boxas
07.09.2021 4 z 5

Je to pěkný příběh, člověk se toho hodně dozví z historie Skotska i Kanady, vystižení atmosféry tehdy v první polovině 19. století i dnes je strhující a podmanivé...jen mi bohužel připadá, že za tím vším současná detektivní linie jaksi pokulhává. Jakoby tam byla navíc.
Za historický román bych bez váhání dala plný počet bodů, za slabší detektivní zápletku a její řešení jsem však musela něco ubrat.

markej
01.09.2021 5 z 5

Petera Maye moc načteného nemám, četla jsem myslím pouze první dva díly ze série Čínských thrillerů... Někdo tvrdí, že série jsou lepší než jeho samostatné knihy, někdo tvrdí úplný opak, že samostatné knihy jsou lepší než série... Já to zatím nedokážu posoudit... :-) Můžu ale říct, že Ostrov Entry se mi líbil hodně, možná protože to není jen detektivka, ale taky historický a psychologický román, což zase některé skalní fanoušky detektivek popouzí... Já to mám naopak - oceňuju, když se dozvím něco (hodně) ze soukromého života vyšetřovatelů, líbí se mi, když je barvitě vykresleno prostředí (tady drsné podmínky na ostrově v zálivu Svatého Vavřince, kde vedle sebe žijí lidé mluvící anglicky a francouzsky), historická linka příběhu pro mě znamená jednoznačné plus... Doporučuju těm, kteří při čtení nespěchají a chtějí si četbu i příběh vychutnat...

tinka1974
13.08.2021 5 z 5

doposlechnuto. Kruh se uzavřel, tak by se dala knih popsat. Jeho příběh ze Skotska a Kanady byl neuvěřitelný, strhující, úplně mě vtáhl do děje. Smutný a šťastný, beznadějný a přesto plný víry. Takové příběhy přinášejí nenásilně i mnoho faktů, o kterých jsme možná ani nevěděli a nebo věděli, ale zapomněli na ně. Na těžký život předků, práci a obětavost, kterou se snažili přežít a předat něco dalším generacím. Na konec zjistíte, jak důležité je mít kořeny

Klára90
10.08.2021 5 z 5

U četby této knihy jsem se dozvěděla zas nějakou část historie, o které bych asi jinak ani netušila. Což je další plusový bod k jinak hodně vysoké laťtce dané ohromnou čtivostí Mayových románů. Prolínání historie s přítomností mě bavilo, chvilkami jsem si říkala co z toho bude a doufala, že to nebude nějaká slátanina, ale nebyla, konec byl až bolestně racionální a uvěřitelný a prostě další kniha od Maye, se kterou jsem spokojena.

jituliste
25.07.2021 4 z 5

Kniha se četla krásně, fajn detektivka s historickými odbočkami, které pro mě byly i velmi přínosné. Pořád ale vede Mayova trilogie oatrov Lewis.

groula
25.06.2021 5 z 5

Tak to byla jízda. Obával jsem se, že mě tenhle žánr nebude bavit. Ale opak byl pravdou. A úplně nejvíc mě bavily ty historický příběhy.
To je naprostá pecka.
Vraha jsem samozřejmě neuhodl, ale v to jsem ani nedoufal

mira399
15.06.2021 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Sice trilogii Skála...atd. to nepředčí,ale jak psali již čtenáři pode mnou, není to jen detektivka.Má to historickou vypovídací hodnotu. Za mě doporučuji k přečtení.

jana14
08.06.2021 3 z 5

MOŽNÝ S P O I L E R Pro mne to tedy není jedna z nejlepších knih Petera Maye. Není marná, ale mám spoustu výhrad. Za největší klad této knihy považuji její historickou část - emigrace lidí z Evropy v době zoufalého hladovění. Hledání svobody, nového života. Ta odvaha začít jinde... Ale kriminální příběh ze současnosti ? Málo uvěřitelný, zločinná osoba asi naprosto tupá, nebo nevím....Ve mě tím koncem zanechala kniha, která má i velmi pěkné pasáže, nepříjemnou pachuť.

Standa24
29.05.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem od P. Maye četl. Obě linie příběhu se napínavě prolínají a doplňují. A jako bonus se čtenář dozví něco o ne příliš známých dějinách Skotska a Kanady.

vipera
19.05.2021 4 z 5

U všech Skotů! Jak to ten chlap děla? Lidské osudy a charaktery, vzájemná provázanost postav, příměs historie a neúprosné počasí zatlačí děj až někam na okraj. A právě proto knihu neodložíte. Ne protože potřebujete znát konec, ale protože jste ve velmi dobré společnosti.