Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248257/bmid_ostrov-entry-zyJ-248257.jpg 4 924 261

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel - a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná - a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Entry Island , 2014

uteklazreality
02.06.2020 4 z 5

... vražda, skotský venkov, minulost, záhada, osamělost, naděje
Pocit samoty, který odezní na místě, které není z časopisů o nejkrásnější dovolené snů. Místo, které je uzavřené, osamocené, ale vy přesto víte, že jste tu správně. Že to je místo, kde máte být TADY A TEĎ. Jaké místo máte nejraději?
*Ostrov Entry od Petera Maye*

Didi15
24.05.2020 5 z 5

Je to prostě May a víc už nemám co dodat. Nyní budu netrpělivě očekávat další knihu, která se vydá :)

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Moje první kniha od Petera Maye. A určitě ne poslední. Dobře se četla, stránky jen letěly a dějově byla také vynikající.

EvikU.
02.05.2020 5 z 5

To bylo dokonalé. Další kniha a hlavně spisovatel, který mě uchvátil a přišla jsem na knihu z databáze knih. Z jejího hodnocení od jiných čtenářů na které se až na malé výjimky shoduje s tím mým. Když je tu kniha, která má víc jak 85 %, mohu si být jistá, že mne bude bavit.

SPOILER: líbilo se mi děsně jak se vracel ve snech do minulosti a že vlastně uzavřeli kruh. Kirsty a Simon. Mám ráda skotsko, další plus. Pohádkový konec, další plus. A před koncem i dost napínavý, konfrontace s vrahem. Takovéhle detektivky mám ráda. Úplně stačí jedna mrtvola na začátku a pak vyšetřování. Doporučuji. A autor chtě nechtě putuje do mých oblíbených. ☺

ave55
20.04.2020 4 z 5

Za pomalejší rozjezd strhávám jednu hvězdu. Ale pak už to byla stará dobrá jízda s Mayem.

Evina74
02.03.2020 5 z 5

Peter May opět nezklamal

Hanys_
09.02.2020 4 z 5

Paráda. Myslel jsem, že May tou svojí trilogií z ostrova Lewis už tak nějak nebude mít co říct dál..Ale ostrov Entry je parádní román. Obě dějové linky by si klidně zasloužily samostatnou knížku.

rozvera
09.01.2020 5 z 5

Nevšední čtenářský zážitek. Autor prostřednictvím detektivního příběhu , dosti jednoduchého, odehrávajícího se na kanadském ostrově Entry,chtěl svým příběhem vzdát čest a úctu všem imigrantům, pocházejícím především ze Skotské vysočiny a ostrovů,
kteří po zničujícím hladomoru v polovině 19. století byli nuceni před smrtí hladem, nebo v důsledku represí ze strany majitelů půdy, emigrovat a pokud přežili úděsnou plavbu v podpalubí lodí, našli nový domov , především v oblasti Magdaleniných ostrovů v Kanadě. Tato kniha pro mne byla inspirativní a donutila mne zapátrat více v dějinách .

Jenny055
11.12.2019 5 z 5

Počúvala som audioknihu. Prednes Jiřího Dvořáka vytvára absolútnu pohodu pri počúvaní. Nie je to drsná detektívka. Príbehy z minulosti a súčasnosti sú napísané tak dobre, že je veľmi príjemné ich počúvať a určite siahnem po ďalšej knihe od Petra Maya.

kap66
03.12.2019 3 z 5

Byť jinam, hupsla jsem jako domů: skvěle vykreslené nevlídné ostrovní klima, traumatizovaný vyšetřovatel, prolínání minulosti a přítomnosti (odlišené i formou vyprávění) - a vražda, vzhledem k velikosti ostrova a jeho přístupnosti málem záhada zamčeného pokoje. Všechno dobře. Ale: hlubší ponor do psychologie postav, tedy něco, co mě tak v trilogii zajímalo, byl nahrazen něčím, nad čím jsem se tady párkrát ošila, tedy tajemstvími příliš iracionálně podloženými: Simovy živé sny, stejná jména, prsten,... K tomu se přidružilo odbyté vyšetřování vraždy a propojování minulosti a přítomnosti až příliš návodné. Mám Petera Maye ráda, a i proto - dvě hvězdičky házím z útesu do moře! Se svým potápěčským umem (pardon, vypravěčským) je určitě příště zase dostane zpátky.

čika
02.12.2019 3 z 5

Audiokniha. Toto sa vlieklo a neviem, ci pricinenim p. Maya, alebo dlhymi pauzami, ktore som mala z roznych dovodov medzi usekmi knihy. Trocha som sa obavala tych vyletov do minulosti, ducharcinu v poctivej detektivke moc nemusim. Ku koncu uz som tusila rozuzlenie a rozculovalo ma, ze oni nie....no, skratka, celkom ma to neohurilo

Petass
25.11.2019 4 z 5

Styl Petra Maye mi zcela vyhovuje. Trocha psychologie, trocha historie, trošku zeměpis, detektivní zápletka a romantická linka. Zní to jako guláš, ale mě to moc baví. Nepotřebuji sériové vrahy a potoky krve. Raději googlím Magdaleniny ostrovy a historická fakta. Nevím, jak to Peter dělá... Ale už po třetí větě jsem byla uvnitř příběhu i krajiny. Skvělé, stejně jako Lewisskou trilogii, doporučuji!

zdenek118
24.11.2019 5 z 5

Již šestá mnou přečtená kniha od tohoto oblíbeného autora tentokrát odehrávající se jak na ostrově skotských Hebrid, tak hlavně na malém ostrově Entry v daleké Kanadě. Děj knihy se odehrává kolem vyšetřování vraždy bohatého obyvatele ostrova, kterým je pověřen montrealský policejní vyšetřovatel Sime Mackenzie sám se skotskými kořeny. Vyšetřování spojuje s vyprávěním ze svého dětsví od babičky o životě a zážitcích svého prapradědečka z období hladomoru a násilného vystěhování obyvatel skotských ostrovů do Ameriky. Současně Same objevuje spojitost těchto dávných událostí s některými vyšetřovanými obyvateli tohoto malého ostrova. Rozuzlení celého příběhu je až v celém závěru a je pro nejednoho čtenáře překvapivé.
Myslím si, že se Mayovi velmi dobře povedlo popsat historické události v souvislosti s dramatickým a násilným vysídlováním obyvatel Skotska za oceán, z nichž mnozí cestu lodí nepřežili. Hodnotím tuto knihu jako jednu z nejpodařenějších autorových knih, které jsem přečetl.

alef
08.11.2019 4 z 5

„pronásledoval ho zvláštní pocit, že kráčí ve svých vlastních stopách…“

Trochu schizofrenní pocity vás drapnou hned na začátku … a provedou vás celým příběhem.
Seznámíte se s ostrovem Entry, místem, kde všechny cedule a názvy, které uvidíte, jsou psané francouzštinou, navzdory tomu, že tady nikdo francouzsky neumí a všichni místní obyvatelé hovoří výhradně anglicky :-).
Seznámíte se, s vyšetřovacím týmem a hlavně s detektivem Simem Mackenziem, kterému autor namíchal na cestu zvláštní koktejl, jehož hlavními složkami jsou nespavost a deprese, kořeněné pocity osamělosti a lítosti … a mám takové podezření, že se o něj poměrně pravidelně dělil i se svými kolegy :-).

Říkám si, že je skoro zvláštní, že příběh, ve kterém hraje docela významnou roli zoufalství v různých podobách (a na to já moc nejsem), a navíc, je to příběh detektivní (a na to taky moc nejsem), mě zaujal, a tak, když píšu tenhle komentář, samozřejmě přemýšlím, proč?

Přiznávám, žít na takovém místě, asi bych taky podlehla zoufalství :-), sama jsem člověk teplomilný, takže se tomu vlastně vůbec nedivím a nemyslím to nijak špatně, lidé prostě žijí na různých, i dost neobvyklých, nebo nehostinných, místech, na místech velmi, velmi obtížných pro život, ale věřím, že pro někoho je takový život prostě stvořený, vždyť se na takových, jak se říká, Bohem zapomenutých, místech drží už po řadu generací, anebo, to je jen otázkou nemožnosti volby? Možná tohle byl důvod, proč mě příběh z takového prostředí svým způsobem fascinoval.
Geografické a historické souvislosti, které má Peter May (jestli můžu posoudit) dobře zvládnuté (spousta nových a zajímavých až fascinujících souvislostí o světě, o kterém jsem dosud nevěděla téměř nic, je to, co mě k téhle knížce přitáhlo, a co je pro mě důvodem, sáhnout po některé další z knížek Petera Maye ). Takže, byl to hlavně Entry, tedy spíš život na něm, v jeho (asi bych se nebála říct) skoro krajní poloze v prostředí, které je k životu docela složité, o mnoho generací dřív, tak i dnes (tak složité, že mladí, s dnešními možnostmi už nejsou ochotní tvrdost života zde akceptovat a možná za jednu, dvě generace už místo, kde život člověka skončil) a mně se líbilo, jak široce tohle téma May v příběhu rozvinul, tak, že v podstatě upozadil původní detektivní zápletku (jelikož nejsem příliš čtenář detektivek mě to vyhovovalo), detektivní pátrání přesunul spíš na pozadí vyprávění hlavního příběhu – života skotských vystěhovalců/přistěhovalců, kteří násilně přesídlili ze skotských Hebrid, na podobně nehostinné místo u břehů Kanady (s tou nehostinností – stále se jedná o můj subjektivní pocit).
Paradoxně mě trochu rušila (a možná přispěla k schizofrenní náladě příběhu) částečně romantická složka historické části vyprávění, ale to je spíš na každého osobním vkusu. A podobně jsem to měla i s tou detektivní částí příběhu (zvyklá na pana Poirota a spol. s jeho smyslem pro detail a geniálními logickými úvahami z toho vyplývajícími – jiné detektivky nečtu, a v tom je možná háček), kde mi přišel chvílemi zvláštní způsob vedení pátrání (profesionálním týmem, kterému právě takový cit pro detaily spíš chyběl).
Každopádně Peter May je pro mě příjemným obohacením mých čtenářských zkušeností s detektivním románem (možná právě proto, že tak úplně detektivním není), a protože moje první zkušenost dopadla daleko lépe, než bych očekávala, určitě se ještě setkáme u některého z dalších jeho příběhů. Docela se těším už teď :-).

A ještě, takhle nějako to mají místní nejen s vyšetřovacím týmem, ale nejspíš s celým okolním světem: „… aby bylo jasný, na tomhle ostrově neexistuje zákon. Lidi se o spravedlnost postarají sami. Jsme svobodný. Tohle je náš ostrov. A vy si můžete všichni políbit prdel.“

milena8281
04.10.2019 5 z 5

Úžasný čtenářský zážitek. Líbí se mi styl psaní, krásné popisy i napínavý děj. Užívala jsem si knihu od začátku do konce.

Štěpánka4
25.09.2019 5 z 5

Skvělá!

Vlaďkaa4
16.09.2019 5 z 5

Nakonec ani snad nejde o detektivku, ale o historický roman. Výborne .......

Vesina
07.08.2019 5 z 5

Super !! Občas zbytečně dlouhé vzpomínky do minulosti, ale jinak se to četlo samo.

Joges
22.07.2019 5 z 5

Některé komplikované části jsou zbytečně překombinované a neuvěřitelné, jiné náměty jsou tradičně rozvláčné a melancholické, některým nesympatickým postavám bych z chutí nafackoval a nesouvisející obálka se vážně moc nepovedla. Přesto knize naděluji plný počet bodů za to, jak je románový příběh přitažlivý, zajímavý a něčím výjimečný. Rozhodně by byl povedeným následovníkem Ostrova Lewis.

kadgam
18.07.2019

Mám rada všetky Mayove knihy, zvlášť tie, ktoré sú situované na škótske ostrovy. Poznám krásnu a drsnú krajinu tam a zaslúži si opísanie aj napätie, ktoré do kníh vložil autor je autentickejšie ako v iných končinách.
Kniha sa dobre číta, je napínavá do konca. Trochu som tušila vraha, iba som si nevedela nájsť dôvod.