Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1231 190

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

Air15
Air15
21.11.2016 4 z 5

Edgar, Velký růžák, Wireman a Duma mi učarovali, King ani tady neselhal a vypráví příběh tak, jak to umí jen on. Nerozumím pouze jedné věci - proč King sám oznamoval, co se stane s jednou postavou, a to několikrát předem, ještě než k tomu došlo. A když konečně k té události došlo, tak se samozřejmě překvapení nekonalo... přišlo mi to jako velká škoda. To je ale jen detail, jestli chcete opravdového lidského hrdinu, Kmotrovu dceru, trochu umění, naději, strach a zoufalství, tak berte.

nick48
nick48
14.10.2016

Poslední dvě stovky stránek mě čeká, ale já se jich už teď bojím. Přijdou holčičky večer pátrat po červeném koši? Zemře Jack? Padne Wiremanovi další loto? Dopluje pramice s Ilse až na palubu lodi, kterou prosvítá rudý, zelený a fialový západ slunce?...umím si něco představit, ale za to nás pan King často trestá

Posi
Posi
04.10.2016 4 z 5

Mě tato kniha docela sedla. úplně skvělá ne, ale dobrá je.

DickBach
DickBach
11.05.2016 3 z 5

Přiznám se, že mi také úplně nesedla. Obvykle když Kinga čtu, tak zároveň "koukám na film" = v mysli si jednotlivé scény představuji, vidím hrdiny apod.... Tentokrát nic moc. Spíše sem tam nějaká ta fotografie, případně nástin obrazu. Kniha je psaná svižně, čtenář se nenudí, nechce ji odložit ani když musí do práce, ale... Prostě to nebylo ono,

premacech
premacech
29.01.2016 3 z 5

Ne, moc mě to nebavilo. Asi se k ní budu muset vrátit. Nesedla. SIce napsané pěkně, ale nekdy se neshodneme. Měl jsem větší očekávání. 70%

veronie
veronie
30.12.2015 5 z 5

Ne každá knížka od Kinga musí být hned od počátku děsivá. Zde to začalo pozvolna, tajemně... Bavilo mě, že to tajemno bylo odhalováno velmi pomalu a čtenář je napnutý jako strunka. Nemůžete se odtrhnout, protože prostě musíte vědět co bude dál. No a jak to tedy bylo dál? Mísil se ve mě strach a také zklamání, že některým postavám, které jsem měla ráda, nebylo dopřáno dožít se konce knížky. Ale tak to mělo být.

achilles
achilles
02.12.2015 3 z 5

Moc se nerozepíšu. Kniha mě zklamala. Narozdíl od jiných mě se začátek líbil. Pak už to byla taková"bláznivina". Popis postav na začátku skvělý,proto 3*.

ivakola
ivakola
10.11.2015 5 z 5

Ze začátku se příběh rozbíhá tak nějak pomalu,ale působivě a pěkně se čte.Kdybych nevěděla že to napsal mistr King asi bych považovala tutu knihu za dobrý román, ale to se dá říct jen o začátku knihy. Kdo pokračuje je odměněn.Se stále více načtenými stránkami zde máme strhující čtení které vás nepustí a musíte číst a číst. Postavy mě neuvěřitelně bavily, hlavně Wireman. Konec knihy je přímo famózní,mistrovská práce hodná pana Kinga. A jako bonus ty nezaponenutelné citáty,které se Vám vryjí pod kůži.

wiix
wiix
29.10.2015 4 z 5

Pôsobivé a nápadité dielo. Neviem, odkiaľ King čerpá inšpiráciu pre stále nové, desivé a netradičné postavy a situácie ale bravó! Spočiatku dielo pôsobilo ako klasický román, kde zápletka pôsobila triviálne avšak dej sa rozbehol a dramatický spád života postáv naberal na obrátkach.

romankrasa
romankrasa
28.09.2015 4 z 5

Ostrov Duma Key je silný příběh muže s jednou paží. Autor použil fakta z vlastní zkušenosti, kdy se po vlastní autonehodě musel znovu učit chodit. Tento obraz se odrazil v příběhu, avšak s takovou grácií a noblesou až dojímá. Wiremanova úsloví mne opravdu častokrát rozesmála a bláznivý chechtot dvou mužů jako bych slyšel ve vedlejším pokoji. Z počátku jsem se domníval, že půjde možná jen o jakési drama. Vždyť to vypadá jako pohádka jednorukého. Zjistíte, že jste výtečný malíř, ocitnete se na překrásném tropickém ostrově, v domě, pod nímž vám hučí lastury. Co jiného si přát? Nebylo by nádherné na takovémto ostrově zestárnout? Nejspíš bylo, pokud by se na něm nevyskytovala něco až moc tajemného, co uniká našemu chápání. Tím něčím je Perse. A tehdy to děsivé začne. Nemyslel jsem si, že někdo dokáže tak bravurně z ráje udělat peklo, ale stalo se.

Obuvník
Obuvník
06.09.2015 5 z 5

Ať se na mě ta holčička na obálce tak nedívá, nebo ji budu muset sundat (obálku, ne holčičku).

Zápletka se rýsuje velmi pomalu, ale pečlivě, jako dílo jednorukého malíře. Líbí se mi forma krátkých kapitol, které nutí pokračovat ve čtení.
Čtenář: "Stačilo, ráno brzo vstávám."
Kapitola: "Ale no tak, přečti mě, jsem krátká, srabe. Tak dělej... dělej."
Čtenář: "Máš to mít."
A takových drzých kapitol je tu habaděj.

Napětí stimuluje hrdinova samota, kterou si "užívá" v domě na pláži. Je v tom cosi tísnivého. Jako by na něj za každým rohem čekalo něco zvráceného. Něco, co ho chce připravit o rozum (a možná zbývající ruku). Pokud máte neodbytnou chuť malovat, raději vezměte váleček a přejeďte ten zašlý strop v obýváku. Je to bezpečnější. Pro nás pro všechny...

LucieRossi
LucieRossi
21.08.2015 5 z 5

Opět vynikající dílo od Kinga, tentokrát jsem se u některých pasáží opravdu bála, hlavně když jsem se nemohla odtrhnout a četla ve 2 v noci. :)

minirock
minirock
30.07.2015 4 z 5

Knížku mám doma asi 7 let a čekal jsem až přijde její čas. Ten přišel po nevýrazném posledním Kingově kousku Revival. A opravdu jsem si spravil chuť a připomněl si vrcholná Mistrova díla. I když na ta nejlepší to nemělo, je to výborná, napínavá kniha u které se čtenář baví, bojí a trne jak to celé dopadne.

Janek
Janek
08.07.2015 4 z 5

Horší čtyři hvězdičky. Začátek - jak je u Kinga zvykem - opět strhující, psychologie postav skvěle propracovaná, ale příběh jako takový (tam, kde to má být napínavé až hororové) mě tentokrát docela zklamal.

"Vsadím se, že sněží dokonce i v pekle, i když tam to asi rychle taje."
"Pracoval jsem spoustu přesčasů, protože nejpřísnější šéf, jakého může člověk mít, je on sám."

zylla
zylla
08.06.2015 5 z 5

Doposud rozhodně jedna z nejlepších knih, kterou jsem od Kinga četla. Byla brilantně zpracovaná, neuvěřitelně napínavá, tak akorát děsivá a s geniálním příběhem. Akorát koupat se v moři se teď budu možná trochu bát:D

eraserhead
eraserhead
31.05.2015 4 z 5

Počátkem nového tisíciletí jsem došel k závažnému zjištění. Stephena Kinga mám rád hlavně jako horrorového autora. Jeho nehorrorové věci mě prostě nebaví. Takže jsem ho někde kolem roku (po naprostém znudění čtvrtou Černou věží a prakticky až odpuzením dvěma povídkovými/novelovými sbírkami) 2004 vytěsnil ze svého literárního života. Pak mě ale zaujala anotace právě k této knize, protože se mi zdálo, že by mohla mít lesk jeho starých dobrých horrorových románů. A taky že jo. Pravda, King (a při počtu románů, které napsal, tomu snad ani nemůže být jinak), jede na jistotu a přežvykuje své vyzkoušené postupy (díky čemuž se jeho příběhy stávají nejednou již lehce předvídatelné - a Duma Key od jisté doby přesně taková je), ale v té horrorové rovině vás i přesto dokáže chytit za koule a táhnout. Ně ani tak hlavní příběhovou linií a vedením příběhu, jako spíše těmi malými drobnými detaily, které jsou tak důležité. Ostrov Duma Key je po dlouhé době zase dobrý kingovský horror. Vadily mi na tom jen ty "mezikapitoly" nazvané Jak namalovat obraz - přišly mi divné, nezajímavé a narušující linii příběhu. Ale zase konec byl tak akorát, nic přehnaně natahovaného, k čemuž občas Štefan přistupuje. Takže jo, Duma Key splnila má očekávání. Což jsem hodně rád.

Valentine
Valentine
24.04.2015 5 z 5

Uchvacující, excelentní, strhující a dechberoucí dílo. Mrazivě, šíleně děsivé od samého počátku až do hořkého konce. Knížku řadím do svých TOP 5 Kingovek a vím, že odteď se už nikdy nebudu na západy slunce koukat jako dřív.

Terva
Terva
19.04.2015 4 z 5

Jednoruký malíř zde prožívá přímo duchařskou dovolenou.
Kniha se lehce čte a ani nemá moc těch Kingovo flashbacků, jak je jeho zvykem.

Pár citátů:

Bolest je největší moc, jakou láska má.

Ať se den vydaří, ty se pak vydaříš taky.

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
23.03.2015 5 z 5

Závěr jsem očekával trochu dramatičtější, ale to je tak jediné, co bych si knize dovolil vytknout. Skvělé, napínavé čtení.

Janniska
Janniska
22.03.2015 5 z 5

výborné.Stephen King mě nemůže zklamat...

malířství tajemno

Stephen King