Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1236 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

Penelope90
27.12.2018 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení od několika lidí a musím říci, že jsem opět nebyla zklamaná - jako vždy u Kinga pomalý rozjezd příběhu, ale závěr vynikající. Slibovaná husí kůže sice nepřišla, ale bylo to způsobeno nejspíše velikým očekáváním z mé strany.

danny_21
17.12.2018 4 z 5

Rekonvalescenční část s Edgarem, naleznuvším zapomenutý talent, je možná tou nejlepší částí knížky. Mystika záhadných panenek, skrze které promlouvá démonicky záhadná entita mě nijak zvlášť nedostávala, kdo má Kinga načteno, možná se neubrání dojmu, že už něco podobného četl s různými variacemi ( Rose Madder, Pytel Kostí … ). Za mě lehký nadprůměr i díky tomu, že se krví ve vlastních řadách nešetřilo - 75 %

Anushka1
13.12.2018 5 z 5

Od knihy jsem toho moc neočekávala. Přece jen, když se řekne King, tak zrovna Ostrov Duma Key vás nenapadne jako první dílo, které s ním spojit. Takže jsem po této knize sáhla, protože mi dlouho ležela v knihovně, tak bych ji už konečně mohla přečíst. Ale nakonec se z Duma Key vyklubal hodně zajímavý příběh. Kdy někdy do poloviny knihy máte pocit, že čtete jen příběh muže zotavující ho se po vážné nehodě. Pak ale přijdou ty divné věci a všechno do sebe nakonec pěkně zapadne. Kniha mě hodně bavila. Horor to úplně není, ač obsahuje nadpřirozené prvky. Ale napínavé to rozhodně je.

LyttaNeyd
28.11.2018 3 z 5

Nebylo to špatné, i když jsem od Kinga určitě už četla i lepší knihy. Děj má poměrně spád, a i když není námět zrovna nejoriginálnější, dohnaly to Kingovy vypravěčské schopnosti. Nejvíc jsem se bála někde v polovině, při přechodu mezi tou „normální“ a „nadpřirozenou částí“. Jediné, co se mi občas nelíbilo, byl způsob rozmluv mezi Wiremanem a Edgarem. Chápu, že měli oba vypadat jako frajeři, ale působilo to na mě dost lacině. Celkový dojem z knihy byl ale docela dobrý.

MartinSt
09.09.2018 4 z 5

Jako horor nic moc ale jako napínavé čtení (v mém případě poslech od p. Žáka ) brilantní. Dlouho to vypadá, že se nic neděje, ale bude se dít, tak se nechte pomalu natahovat a napínat...stojí to za to :) 4/5 za to, že některá díla byla lepší a ty mají těch :)

camdy007
09.09.2018 5 z 5

Skvělá Kingovka, kde dokázal úžasně popsat psychologický stav mysli hlavního hrdiny. Napínavé je spíše druhá polovina, ale mě se stejně více líbila ta první půlka. Konec trochu přitažený za vlasy, ale pořád lepší než konec TO.

Metla
27.08.2018 4 z 5

Tímto románem jsem si jen potvrdila, že jak stárnu, Kingovy práce jsou pro mě čím dál zajímavější z lidského hlediska: působí na mě různé úvahy o komplikovaných životních situacích, postřehy založené často na vlastních zkušenostech, vnoření do psychiky hrdinů, (ne)zvládání svých démonů. Tyhle pro autora už typické vivisekce charakterů mě prostě baví víc a víc. Zároveň však na mě ztrácí vliv hororová složka příběhů, strach zůstal kdesi zapomenut a finále, kdy se většinou se zlem fyzicky bojuje, nebývají očekávaným vyvrcholením, ale pouhou nezbytností.
Užila jsem si s Edgarem Freemantlem jeho rekonvalescenci na floridském ostrově Duma Key, fascinovaně pozorovala jeho kulhavé kroky "druhým životem", ocenila, jak se King uměl vžít i do jiného řemesla (umění), než spisovatelského. Znepokojivé náznaky o čemsi zkaženém v Edgarově novém bydlišti a odhalování pohnuté minulosti obyvatel ostrova bylo vítaným kořením, leč čím konkrétnější podobu zlo nabývalo, tím méně děsilo. Závěrečný střet pro mě tedy postrádal grády, nebudu ovšem tvrdit, že bych se u něj nudila. Jak už jsem v komentářích vícekrát zmínila, akčnější scény působily na čtenářku, jakou jsem byla před 10-ti a více lety, momentálně už kladné body nepřihrály.
Přelouskat těch 550 stran plných šumění moře a práce s barvami mi trvalo necelých pět dní, přesněji příjemných večerů, prokládaných chvílemi smutku i trochou mrazení v zádech. Jako bonus se ve mně po dlouhé době probudila touha sednout s tužkou a skicákem, nakreslit něco ze sebe a pro sebe, žádné vynucené pracovní srajdy.
Určitě bych knihu nezařadila do Kingovy TOP5 a možná by se nevešla ani do TOP10, některé její detaily mě zkrátka docela neuspokojily (nebudu konkrétní kvůli spoilerům), ale rozhodně mě návštěva ostrova Duma Key nezklamala.

malpet
20.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si poslechl jako audio, tam teda trochu haproval rétor hlavně ve výslovnosti španělštiny, kterou někdy prostě přečetl jak byla, ale nikdo nejsme dokonalý že jo :-) když jsem se podíval na počet kapitol (70 kapitol po 5 - 30 minutách) myslel jsem, že tu mnohahodinovou nahrávku nedám, ale i když jsem jí poslouchal hodně večerů, nemohl jsem s ní skončit, chtěl jsem vždycky vědět co bude dál, zkrátka Percy mně ze svých pařátů nepustila dokud nebylo po všem :-)

SedllY
30.07.2018 4 z 5

Nadprůměrná KINGovka s vynikajícím koncem, což u něj nebývá moc zvykem.. :)

petrarka72
28.07.2018 4 z 5

Jeden z Kingových kousků, u kterých si dlouho říkám, že patří k těm slabším - a pak najednou zjistím, že čtu už kolikátou hodinu a za oknem se mezitím smrklo... Přitom je to jen velmi osobní zpráva o talentu, jeho neuchopitelnosti a nesamozřejmosti - tak proč začínám být lehce vyděšená ze všech těch panenek, západů slunce a lodí s nečitelnými názvy?

opic 12
03.07.2018 3 z 5

Není všechno vždycky tak,jak by si člověk představoval.
Něco se stane.Něco co vám překope váš dosavadní život.Odstěhujete se na zdánlivě opuštěné místo a svoji stresovou panenku si vezmete sebou.Začnete malovat.Dějí se tajemné věci.Kostlivci vylézají ze zaprášených skříní.
Opravdu to nechci zlehčovat.Poněvadž autor je mág psaného slova a dokazuje to i v Duma Key.Doslova i v tom co jsem od něho četl tak zde to hází co se týče psaní dost možná na zatím úplně nej výbornou.Ze začátku typický King jako vždy.Atmoška ostrova.Postupné seznámení s postavami a návaznostmi na různé členy rodiny.Tvoření malířských děl atd. tady zatím kvalita.Edgar,Wiremann,Elizabeth no to je výkvět samozřejmě jak jinak.
Ted se to však láme...
Jedna důležitá postava zmizí ze scény a u mě se dostavuje pocit omílání i natahování,no uvidíme.Bohužel se to nezlepšilo k mojí škodě.Nedokázal jsem se už více vcítit do příběhu načež uvadání mého pocitu pokračovalo.Jak začne efekt-je mi jedno jak to dopadne,mám zaděláno na čítací problém.Obvzláště u téhle knihy zamrzí.Další směřování děje ve mě nezanechalo kýžený zážitek a i to metafyzično tentokrát vyznělo na prázdno.
Kapánek vyžaduje soustředěné čtení a pozornosti na více než pětset stranách o trochu více než jindy.Ovšem King tu dokazuje svoje mistrovství to bezesporu bez debat.

snupko
27.06.2018 5 z 5

Skvelá kniha, mnohými svetovými kritikmi dokonca považovaná za Kingovu top tvorbu. Tunajších miestnych kritikov :) odradila rozvláčnosť. Tým je však vo svojom najlepšom písaní Pišta King známy, to je drvivá väčšina jeho kníh, že vo svojich opisoch zoznamuje čitateľa do podrobna s postavami a okolím, množstvom informácií, aby nikto netušil odkiaľ začne vietor fúkať, aby ho dokonale zmiatol a často učičíkal, ako je to presne v Duma Key... Jasné, nie je to novinka, pre tých, čo pár kníh od tohoto neúnavného spisovateľa už majú za sebou a pre ostatných radím trpezlivosť. Výsledok stojí za to. V tomto prípade si to Freemantl, Wireman a spol. zaslúžia dvojnásobne.

RendysStrange
24.06.2018 5 z 5

Další parádní kniha od Kinga.

pm...
30.03.2018 4 z 5

Život je jako páteční seriál. Jakmile si začnete myslet, že vše spěje ke zdárnému konci, začnou od pondělka ty sračky zase nanovo. King nabízí další špalek v kategorii psychologického hororu, tentokrát o muži, který začne malovat obrazy, jež ožívají i ve skutečnosti...

gemi
20.03.2018 3 z 5

Rozjezd je dosti vlažný, první třetinu knihy se snažíme pochopit psyché hlavního hrdiny, ale horor v klasickém pojetí bychom tam hledali marně. Ve druhé třetině se dají věci do pohybu a tu poslední lze označit za strhující, vč. absurdních "bubáků" (žokej) a příšer ve studni.

BlackBlade
11.03.2018 3 z 5

Knihu hodnotím jako "KK" = Klasická Kingovka. Celá první polovina (do výstavy) je popisná a buduje děj pro zbytek knihy, ale jak už tu psalo mnoho jiných, klidně by se to dalo zkrátit.
Nejsou tam žádné velké zvraty a tempo průměrné (až na klasické závěrečné vyvrcholení, které přečtete jedním dechem a je vám jedno, že už jsou tři hodiny ráno). Kdo četl více podobných knih od Kinga, docela odhadne i závěr.
Za mě 3/5, víc rozhodně dát nemohu. A zajímalo by mě, nakolik se King inspiroval sérií Pirátů z Karibiku. Či to bylo i naopak??? :D

jan7940
09.03.2018

Skončil jsem v polovině. Na můj vkus byla až příliš rozvláčná.

nik077
05.03.2018 5 z 5

Bezva kniha.....Kinga prostě miluji

evindel
01.03.2018 4 z 5

Kniha má úžasnú atmosféru. Výborné vykreslenie postáv, príbeh veľmi zaujímavý a prepracovaný. Jediné čo mi prekážalo bol v niektorých momentoch slovenský preklad, možno je to aj tým, že som zvyknutá Kinga čítať väčšinou v češtine.

Veronty
18.02.2018 5 z 5

Já teda nevím, co tu většina lidí očekává, napínavou bombu hned od první stránky? Pokud ano, sáhněte po severské detektivce, King tohle nemá zapotřebí. Podle mě nebyla první polovina knihy vůbec špatná, vždyť bez ní by ta druhá neměla vůbec na čem stavět. I když mám raději knihy, kde King používá méně nadpřirozena, tady hodnotím pěti hvězdami.

malířství tajemno

Stephen King