Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1236 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

faba
14.01.2020 5 z 5

Dočetl jsem! To není povzdech, to je lítost! Klidně bych přivítal ještě 100 stránek. Skvělá kniha od začátku do konce. Moc se mi líbil „vývoj" malíře a jeho tvorba, vztahy s „muchachem" Wiremanem, dcerou Illy, Jackem a také všechna setkání s paní Eastlakovou. Klidně bych si odpustil „hororové" finále a četl jen tyto epizody, které podle mého názoru mistr hororu UMÍ. Je to opět jedna z knih, kterou lze zařadit vedle To, Misery, Zelené míle, Věznici, Holčičku, která měla ráda Toma Gordona ... atd., atd., atd. Nechci toho moc prozrazovat, ono je to dnes móda, ani tomu dělat reklamu, tato kniha ji nepotřebuje. Jen doporučuji, přečtěte si to. Kdo může Krále, nebude litovat. Přečetl jsem i dodatek. A tak konec dodatku parafrázuji: Muchas gracias. A tobě, náš dávný příteli Pane spisovateli, tobě vždycky.

Mngwa
01.01.2020 1 z 5

Uffff ... od teď budu používat nové slovní spojení: "Je to rozvleklé jak román od Stephena Kinga".

Rassmussen
30.12.2019 2 z 5

Ok, nebylo to vůbec špatné, ale nemuselo to být tak dlouhé. =D

Ivett
26.12.2019 5 z 5

Byla na mém kingovském seznamu už dlouho a trochu se proklínám, že jsem se ke čtení dostala až po tolika letech. :-D Pro mne jedna z nejlepších knih od Kinga. V první polovině se může zdát, že se nic moc neděje, ale i tak vás to nutí přemýšlet před spaním o tom, co se asi bude dít dál a atmosféra se dokáže zažrat skoro až pod kůži.
Když došlo k odhalení hlavní zápletky, měla jsem chvíli pocit, že je to docela laciné. Největším překvapením pak bylo, že to ve výsledku vůbec lacině nepůsobilo, právě naopak. Určitě doporučuji.

MichelleKing
14.11.2019 5 z 5

Neuvěřitelná záležitost, muchacho.
Pro začátek musíte mít hodně trpělivosti. V mém případě tak do poloviny knížky, ale potom..... Zaručuji vám, že pak už se jen unášíte a hltáte každou stránku.
DUMU KEY jsem si zamilovala hlavně pro tu nádherně ,,vykreslenou" atmosféru. Má prostě svoje magicky děsivé kouzlo, muchacho.

terimila
10.11.2019 5 z 5

Výborná kingovka. Pozvolná, plíživá; podobně jako to, co se děje Edgarovi. Chlapík se rozhodne dát si oraz a vzpamatovat se po škaredé nehodě, odjede na malý ostrůvek, pronajme si krásnej domek, nachází nové přátele, pustí se do nových zájmů... a najednou zjistí, že se stal rukou jakýchsi jiných sil. Zprvu to vypadá jako dar, tak nádherně a kouzelně malovat... ale později už to tak krásné není. Ostatní stále žasnou, ale něco není v pořádku. A pak to nabírá spád a ONA se blíží. Když Edgarovi vezme to, co je mu nejdražší, rozhodne se s pomocí přátel udělat s tím konec... Závěr je fascinující a úžasnej - pokud si dobře vzpomínám a je to ten závěr v cisterně... tak ten naprosto, totálně a absolutně ale neměl chybu. U Kingových knih se mi to občas stává - superskvělý závěr se mi jakoby oddělí od zbytku knihy a já si pak roky lámu hlavu, kde jsem to krucinál četla. Ale myslím, že to je ono. A Když si na to vzpomenu, musím dát pět hvězd (i když jsem původně měla nastavené čtyři... ale to by se Perse zlobila. A to nejde.)

veronika0382
07.11.2019 5 z 5

Přemýšlela jsem, jestli dát 4 nebo 5 hvězd. Za ten pomalý rozjezd bych jednu strhla, ale nakonec mě druhá polovina tak dostala, že mi všechno vynahradila. Výborný horor! Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Terezulina
22.10.2019 5 z 5

Tak bych řekla, že tato kniha není pro čtenáře, kteří nemají trpělivost :-) půlka knihy byla taková....no, pořád jsem si říkala kdy to začne , kdy se bude konečně něco dít a druhá polovina knihy mě totálně dostala. Za mě bomba, ale jak píšu, není pro čtenáře co nemají trpělivost :-) já jsem ráda, že jsem vydržela a stálo to za to :-)

bookcase
13.10.2019 5 z 5

Po letech čteno podruhé a musím říct, že zážitek byl mnohem lepší, intenzivnější.

Steiniglovka
08.10.2019 5 z 5

Teda jsem ráda,že jsem si jako malá nikdy nehrála s panenkama :D

Ten rozvláčný a zdlouhavý začátek zde je ze správného důvodu. V průběhu čtení se budete s Edgarem učit žít nový život, budete se těšit na popíjení zeleného čaje s Wiremanem a slečnou Eastlakeovou.Budete sledovat západy slunce a jemné šumění moře a zvuky lastur. Krásná dovolená...nebo ne?Co že to ty lastury šeptají?

Ve chvíli, kdy jsem usoudila, že na příběhu není vlastně nic děsivého, se to začalo dít. Dost často jsem při čtení měla sevřený žaludek a naskakovala mi husí kůže. Poslední třetinu jsem dojela na jeden nádech.

Nemám slov, o Kingovo vypravěčském talentu a extrémně rozvinuté fantazii už jsem slyšela,ale tohle?! On je fakt král.
Vím,že se na Ostrov Duma Key budu muset minimálně ještě jednou vrátit, protože mi spoustu maličkostí uniklo, tím jsem si jistá. A už se na ten výlet těším :)

ujira
26.09.2019 4 z 5

To, že umění má terapeutické účinky jsem věděla, ale jak autor dokáže tuto myšlenku použít v románu mne nenapadlo. Opět dobře a čtivě napsaná kniha.

soupik2012
17.09.2019 5 z 5

Pokaždé když si pouštím Kinga, tak mám jistotu, že se budu výtečně bavit. Nejinak tomu bylo také u této knihy. Příběh se krásně pozvolna klube a rozvíjí. Popis prostředí je tak sugestivní, že jsem velice brzy měla pocit, že jsem přímo na ostrově. Co mě u Kinga vždycky dostane, je fakt, jak dopředu v jedné holé větě prozradí, že se musíme velice brzy připravit na smrt oblíbené postavy z příběhu. Tím se potom nevyhnutelná ztráta stává mnohem snesitelnější, protože jí dopředu očekáváme. Pan Jiří Žák který čte tuto audioknihu nepatří mezi mé oblíbené rétory, ale co nadělám.

iiiccc
06.09.2019 4 z 5

Celou knihu jsem četla se zatajeným dechem. Opravdu jsem se bála a velmi často se dokonce ohlížela přes rameno. Změna přišla asi na posledních padesáti stranách... Závěr mi trochu zkazil dojem z knihy, a proto dávám jednu hvězdu dolů. Jinak četby nelituji, opravdu jsem si knihu užila a něco ve mně zanechala.

Andynka
25.08.2019 5 z 5

Starý, dobrý King. Strašidelné, napínavé. Nebojí se seznámit Vás důkladně s postavou a pak Vám ji zabít. Rozhodně Vám tedy dokáže zase vyrazit dech. Ostrov Duma Key se zařadil do mých nej od S. Kinga.
Jsem ráda, že jsem knihu sehnala. Ale na těch starších vydání mi vadí ty tenké, zářivě bílé papíry s malým textem. Tedy se to čte trochu náročněji. Ale alespoň Vám nic neuteče z příběhu. :-)

weisbach
20.08.2019

Moje nejoblíbenější Kingova kniha. Gradující děj, atmosféra a popis, který hraničí s osobním prožitkem. To dělá mistra....

kyssling
29.07.2019 3 z 5

V Kingovi to prostě je, umí psát, ale ten příběh pro mě osobně byl v závěru trochu nepřehledný a už kvůli autorovi nemůžu dát víc než tři hvězdy ... Je to prostě dobrý, ne skvělý nebo vynikající román ...

"Myslel jsem si, že máme dost času, ale to si myslíme vždycky, ne ? Namlouváme si toho tolik, že bychom se tím mohli živit."
"Naše vzpomínky mají hlas. Často smutně volají jako zdvižené paže ve tmě."

Tohle umí napsat jen skvělý spisovatel, ale proč si sakra nedá více záležet na námětu ...

povi
20.06.2019 5 z 5

K nekterym kniham musi clovek dozrat.Cetla jsem Dumu asi pred 8mi lety a bavil me jen ten konec.Tenkrat jsem mela pocit,ze to byla jedna velka nuda.Proto jsem cely ty roky odkladala znovuprecteni.A ted musim rict,ze jsem si uzivala nejvic ty neakcni casti knihy.Protoze to vsechno vedlo k tomu Kingovskemu zaveru.A znovu me to ujistilo,ze ne kazda kniha,ktera mi dnes pripada nudna a nezazivna me nebude bavit treba za pet let:-)

Hzjena
28.05.2019 3 z 5

Rozporuplné pocity jsou celkem shodné téma zdejších komentářů, a já se musím připojit. Pár Kingovem jsem si poslechl audio, než jsem se pustil do pro mě neznáme Kingovky a musím uznat, že recyklace z tohoto počinu smrdí na sto honů (jestli na škodu nechám na vašem názoru. Proč by někdo otevíral Kinga, když by chtěl ,,mozky v rozletu'', že?)
Pravdou zůstává, že pan King ví o něco víc, než většina lidí (Ti kteří mají zkušenosti s mimosmyslovým vnímáním, synchronizací frekvencí mozku, pokročilé empatie....říkejte si tomu jak chcete, těm to vysvětlovat nemusím. Ostatní to taky cítí, i když na tyto věci nevěří. Už jen úspěšnost Kingovek o tom svědčí.)
Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale ta ,, neoriginálnost,, byla moc i na mě (hlavního hrdinu potká tragédie, mimosmyslově se natáhnou prsty zla, cesta za poznáním, důkaz o existenci zla, do toho se tam musí mihnout černoška, trocha sebeobětování a hurá do toho ,,baráku,, kde sídlí zlo...) a lidem kteří ,,neví,, se to musí vyloženě zajídat

Ivan Kučera
12.04.2019 4 z 5

Ostrov Duma Key (2008) je spolu s Pod kupolou (2009) a Doktorom Spánkom (2013) posledný vynikajúci román Stephena Kinga. Jasné, občas vykráda sám seba (asi nie som jediný, komu dojemná koncovka pripomenula Ritu Hayworthovú a Vykúpenie z väznice Shawshank), ale to mi vôbec nevadilo. „Iná“ je táto kniha v porovnaní s ostatnými kingovkami jedinečnou výpravou. Nič proti Maine, je to úžasné miesto, ktoré by som rád navštívil. No práve odchod z Kingovho dvorného, notoricky známeho prostredia dodal Ostrovu Duma Key novú energiu, šťavu, drajv a atmosféru. Parádny ostrov, ktorý je krásny a exotický a napriek tomu na ňom takmer nikto nebýva, sympatický hlavný hrdina, ešte sympatickejší expert na báchorky Vireman a temná džungľa ukrývajúca nejedno desivé tajomstvo. Užite si, muchachovia.

Hobo180
11.03.2019 5 z 5

Pěkný,pěkný,pěkný. Jedna z mých nejoblíbenějších. Pomalejší start a potom to začne pořádně lítat. Ráda bych se tam jednou podívala, na nějaký maličký ostrůvek Florida Keys.

malířství tajemno

Stephen King