Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1237 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

Timkim
29.03.2022 2 z 5

Kinga mám velice rád, ale tohle na mě bylo velice pomalé a vleklé. Paradoxně mi vadilo, že tam bylo tak málo postav.

monika_v_trapu
15.01.2022 5 z 5

Další kniha Mistra hororů přečtena. Nevím, jestli se mi líbila víc než Osvícení, ale minimálně byla stejně skvělá. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale to jsem už pochopila, že je u Kinga téměř samozřejmostí. Mě to vlastně docela i vyhovuje. Poznám hlavního hrdinu a pomalu se dostávám do děje a užívám si každé slovo. To, jak King píše, to asi nemusím zmiňovat. Neskutečně moc mi to sedí!
V této jeho obsáhlé knize se objevují hned dvě témata, která mi jsou velmi blízká - a to stavařina a umění. Právě umění, a malování především, má v této knize přímo hlavní roli. Skvěle popsán proces tvoření, až má člověk chuť popadnout štětec a plátno a jít malovat také. Samotný námět, kdy obrazy namalované Edgarem "ožívají", se mi moc líbil. Konec byl hodně povedený a posledních 200 stran jsem hltala s tím, jak se vše blížilo ke konci a rozuzlení. Skvělá kniha! Moc doporučuju všem milovníkům Kinga a umění.

MUDr.Scorpion
21.12.2021 5 z 5

Moje prvni Kingovka, pro me stale jedna z nejlepsich, navic je vyborne nactena (knihy nectu, zasadne je posloucham).

Mydlivoj
13.12.2021 4 z 5

Naprostý souhlas s Agathou. Nevím vlastně co bych k tomu ještě dodal. Asi mě fakt bavilo víc to malování a důsledky, než to závěrečné vypořádání účtů.

Agatha84
16.11.2021 4 z 5

Jsem rozpolcena. Ústřední motiv je bezesporu fascinující a originální, nicméně tempo vyprávění je opravdu vražedně pomalé a vážně v tomto ohledu nemá co dočinění s budováním napětí. Váhám, hodně, chci dát jenom za 3*, jenže je to King, sakra...

Patrik02
20.09.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než souhlasit s uživatelem pedroK pode mnou. Jakmile jsem se zaposlouchal, bylo nemožné se odtrhnout. King zkrátka umí vyprofilovat své postavy k dokonalosti, stejně tak, jako prostředí příběhu. Děsivé tajemství odkrývá, na první pohled poklidný ostrov Duma Key, postupně velmi originálním způsobem, napětí se stupňuje, finále skvěle graduje. Tuhle knihu si prostě chceš přečíst, muchacho.

jordys
14.09.2021 4 z 5

Napětí se stupňuje a s tím i počet otázek a záhad. Postavy se mi líbily více s každou stranou, ale ke konci jsem se ztratil. Možná jsem se v nějaké klíčově části nesoustředil, nebo mi prostě chyběla fantazie, ale závěr se mi nelíbil. V každém případě super nápad a spojitost s Temnou věží nechyběla.

pedroK
31.07.2021 5 z 5

Prvních třista stran je to dobrý a baví vás to. Dalších 417 to prostě už nemůžete odložit!! Supr příběh! Možná sí, možná no, ale muchacho, jdi do toho!

beefeather
29.06.2021 3 z 5

,,Bůh nás trestá za to, co si neumíme představit."

mareksevc
27.06.2021 5 z 5

jedna z top 10 kingoviek ,, mňa osobne to zaujalo od prvej stránky a je tu všetko čo King tak dobre vie , hlavne ten boj dobra a zla

jaroiva
11.02.2021 2 z 5

Toto je ten mistrův styl, který mi nic neříká. Tajemno-duchařina podobného stylu jako Osvícení. Oproti Osvícení přidávám jednu hvězdičku za téma malování. Ale jinak to byla pro mě zbytečně dlouhá a poměrně nudná věc.

Lili
20.12.2020 4 z 5

Jako podtitul by se hodila věta „občas se věci podělají“ a život pak dostane úplně jiný směr. Cesta k odlehlému místu, které není tak docela opuštěné...
King bez krvavých kaluží je pro mě mnohem stravitelnější a jeho mysteriózní duchařinu s přízračnou ostrovní atmosférou, jsem si zamilovala. Opět geniální myšlenka, kdy obraz může promlouvat a vyvolávat minulost, ale i napravovat nebo ničit, záleží jak je malířova ruka silná a jestli se mozek dovtípí, že „když něco pojmenujete, získáváte moc.“
Posledních asi sto stran, mi v hlavě znělo – zkrať to – a přišlo mi, že to klíčový bylo vyjasněný mnohem dřív a tolik mě to nežhavilo, pár odboček už bych úplně vypustila. Ale byl to King a tak sedmset stránek uběhne jako jedno šplouchnutí.

„Ať se den vydaří, ty se pak vydaříš taky.“

veronika4001
19.12.2020 5 z 5

Knihu jsem četla, když jsem byla poměrně silně nachlazená. Vybrala jsem si ji pro období nemoci záměrně, chtěla jsem, aby odvedla moji pozornost od nemoci k zážitku. Povedlo se. S. King má doménu v minimálně jedné věci, a tou je, že bravurně zvládá silné příběhy hororového žánru o několika stovek stran. Jiný autor by byl již vysílený, ale temperamentní King se nevzdává ani na poslední straně, na které má stále co nabídnout. Tito beletrističtí velikáni - To, Pod kupolí a Ostrov Duma Key - mohou mít bez dalšího pokračování. S. King je literární psycholog a je to znát nejen na psychické rozpracovanosti a typice povah osob, ale také v celkové koncepci a nasazení příběhu. Ta síla, kterou dokáže čtenáře hnát stále vpřed. Na první pohled uzavřený příběh, nakonec snese pokračování, a v tom je další psychologie. Vyčíslit to tak, aby byl čtenář spokojen a přitom si ponechat otevřená zadní vrátka. A to ne každému se podaří.

kapitan9556
07.12.2020 5 z 5

Přečteno po druhé a smekám! Teď jsem si to užil mnohem lépe. Geniální propracování linií a charakterů, takhle Kinga miluju! Přidávám hvězdu!

n.ezn.amy
04.12.2020 5 z 5

Edgar Freemantle utrpí těžký úraz, díky kterému přijde o paži a díky dalším následkům propadne depresi a zuřivosti. Na radu lékaře se odstěhuje na ostrov Duma Key, kde najde svůj smysl života v malování, které ho začne naplňovat, nejdříve maluje pastelkami a poté štětcem, ovšem je možné, že to co namaluje se zjeví a když to smaže tak to zmizí? Rozjezd této knihy je pomalý a trochu rozvláčný jak u některých knih Mistra, ale poté se naplno rozjede a člověk nestíhá číst. Další ze skvělých románů Stephena Kinga

Shaxx
23.10.2020 4 z 5

K tomu není co dodat, prostě King.
Úvod je fakt hodně rozvláčný a roztahaný, i na Kinga docela dost.
Ale zbytek pak už jede v příjemném tempu.
Líbilo se mi i mně téma blízké - kreslení, po přečtení mám chuť znova začít kreslit :D
Všechny hlavní postavy skvěle vykreslené, sympatické. Zápletka super a atmosféra taky.

cube6
13.08.2020 4 z 5

Ostrov Duma Key je mysteriózní drama s nadpřirozenými prvky a s čím dál častějšími náznaky něčeho zlověstného. To platí zhruba pro 3/4 knihy. Až poslední čtvrtina se rozjede v klasickej Kingovskej horůrek, který ve výsledku nepřináší vlastně nic moc nového, pro ty, co už od seňora Kinga mají leccos načteno, ale přesto to funguje. Jen ten závěrečný výlet do "Hnízdiště volavek" a následná konfrontace s tajemnou entitou mě už tolik nebavila. Paradoxně jsem si víc užil pasáže, kde se "nic moc nedělo", než ten hororový závěr.
Možná jsem divnej, nebo prostě jen stárnu.
Možná sí, možná no.

Hodnocení: 8/10

Charmedka
20.06.2020 2 z 5

Kde bere takový hodnocení? Jak Kinga miluji, tak mi přišlo, že se v knize nic moc neděje. Dostala jsem se za půlku a furt čekala nějaké wow a ono nikde. Teprve hodně za polovinou jsem se konečně dočkala a nemohla se odtrhnout.

Přesto je kniha pro mě velkým zklamáním, protože většinu četby jsem se nudila a očekávala jsem mnohem, ale opravdu mnohem více a jsem z ní hodně na rozpacích. Konec super, ale ten zbytek..

Rihatama
06.05.2020 5 z 5

Tohle já prostě můžu. Kinga k snídani, Kinga k obědu, Kinga k večeři. Tentokrát vlastně nejde o žádný sofistikovaný, ale spíše pozvolna se odvíjející lineární příběh. Život na Duma Key plyne svým zdánlivě líným tempem, Edgar Freemantle se pomalu, den za dnem mění, záliv za okny přesto zůstává stále stejně nádherný, plný lastur a světla. A růží. Někdy si myslím, že jsem už Kinga prokoukla. A snad i ano. Ale výsledek je stále stejný. Znovu a zase mě ohromí svou inteligencí, empatií, imaginací... Jeho knihy mě pohlcují a já nenacházím slabé místo. Možná jsem už příliš zaujatá. A pokud ano, nehodlám na tom nic měnit. Strašně moc bych se chtěla projít po pláži Duma Key a kochat se obrazy, které Edgar/King v jednom ze svých růžáků namaloval. Ale jako bych je vlastně viděla. Tak dokonale umí King popsat i obraz, nejenom mysl člověka a jeho pocity. Na druhou strnu, nejspíš bych si to rozmyslela, když vím, jak smrtící moc takové obrazové výjevy se západem slunce, loďkou na obzoru a holčičkou na pláži mohou být... Tohle byla jedna z těch Kingových bichlí, nebo skoro bichlí. Ale já bych nekrátila ani o řádek. Lahůdka, po které mi na patře ještě dlouho zůstane nesmírně lahodná chuť s občasným ostrým zábleskem chilli.

„Namlouváme si hlouposti tak často, že bychom se tím mohli živit.“

okeey
12.03.2020 4 z 5

Edgar měl nehodu, která ho zmrzačila na celý život. Vlny vzteku, které byly způsobeny bezmocí, zapříčinily, že přišel o manželku. Sebral se a prostě odjel, kam? Na Duma Key a tam to všechno začíná.
Tato kniha ve čtenářích vzbuzuje rozporuplné pocity, jedni jsou z ní vážně nadšení a druhé ale absolutně vůbec nechytla. Já se řadím někam mezi, kniha mě bavila, ale vím, že King má lepší příběhy. Kniha je podle mě napsaná strašně zdlouhavě a to mi na ní vadilo, naopak zase pro Kinga je tohle příznačné, vleklý začátek a v půlce ,,prásk" a knihu hltáte až do konce.

malířství tajemno

Stephen King