Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1231 190

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

Marishka666
Marishka666
18.02.2024 5 z 5

Kniha byla skvělá, zezacatku se mi do ní hůř začítalo, protože jsem si to moc nedokázala představit, jak se vcítit do hlavní postavy, ale když se to rozjelo, tak mě to vzalo. Výborná kniha a prvky nadpřirozena byly i na můj vkus dobře zvolené i dávkované.

m2056
m2056
06.09.2023 5 z 5

Tak tohle není špatný většinou když je kniha velká od Kinga tak je dobře vyprávěná.

Yarwen
Yarwen
02.09.2023 3 z 5

Stephen King opět roztáčí svůj vypravěčský um na plné obrátky - Edgar se po těžké nehodě a následném rozvodu snaží dát dohromady na zapomenutém ostrově u Floridy a začíná malovat obrazy, které jsou možná nádherné, ale zároveň i děsivé. Je mu souzeno odhalit zlo a utkat se s ním dříve, než bude pozdě.
Kniha natolik tlustá, že má čtenář čas si některé postavy oblíbit a pak si trochu stýská, že čte poslední stránku. Na druhé straně je zde méně napětí - celý děj se pomalu posunuje svým směrem a čtenář už tuší, jak to asi dopadne, na mnoho překvapení tak nenarazí. Palec nahoru za popis toho, jak se Edgar cítil, když měl vystoupit před obecenstvem ohledně vernisáže svých obrazů.
I na tuto knihu by se dal natočit solidní film - prostě kvalitní záležitost, u které jsem přemýšlel i nad čtvrtou hvězdou.

capricorn__
capricorn__
20.08.2023 5 z 5

Mě kniha moc bavila. Stephen King do ní totiž vložil vše, co mě baví - tedy: umění, surrealismus, ostrovní lokalitu, tajemno a "nadpřirozené schopnosti lidí". S těmito ingrediencemi by autor musel psát opravdu špatně, aby nezískal moji pozornost, což jsem věděl, že v případě S. Kinga nehrozí. Zároveň chápu všechny komentáře, které vytýkaly pomalý rozjezd a příliš velký počet stran - autor mohl ubrat, a to především na začátku. Za mě každopádně řadím "Ostrov Duma Key" mezi jednu z nejlepších autorových knih.

SadUnicorn
SadUnicorn
19.08.2023 4 z 5

Velice pomalý rozjezd knihy, první polovina je plná víceméně repetitivních situací a celé to působí jako sen v horečce stejně jako Černý dům. Chvilku mi trvalo, než mi to začalo dávat smysl. Původ strašidla se vlastně ani čtenář nedozví, což mě teda trochu mrzí. Ale druhá polovina knihy stála za to a poslední čtvrtka už byla docela jízda. Celkově mám dojem dobrý, ale kniha mohla být klidně o pořádný kus kratší. Chápu, že první polovina knihy měla přispět k budování atmosféry, ale bohužel to na mě kvůli své repetitivnosti nefungovalo. Taková průměrná kingovka.

Luigi1
Luigi1
16.06.2023 4 z 5

Začátek pomalý rozjezd kterému trvalo než nabral obrátky

Marcy38
Marcy38
16.06.2023 4 z 5

Začiatok je trochu dlhší ako by mal byť, príbeh sa rozvíja pomaly, ale nakoniec to je skrátka King a stojí to za to

tetanurae
tetanurae
21.05.2023 4 z 5

Edgar Freemantle je uznávaným stavařem, který se však vyrovnává s následky nehody, jež ho připravila o pravou paži i paměť, a také s rozvodem se svou manželkou, která již odmítla snášet jeho agresivní nálady.
Odjíždí proto na odlehlý ostrov Duma Key, kde si pronajímá sídlo známé coby Lososový mys.
V dlouhých chvílích, aby něčím proložil hodiny četných rehabilitací, se věnuje kresbě a posléze malbě.
Vše se ubírá správným směrem, Edgarův zdravotní stav se zázračně lepší a obrazy vypadají vskutku dokonale. Jenže... mají zvláštní schopnosti. A také majitelka ostrova - Elizabeth Eastlakeová, bydlící v sousedství, má očividně mnohá tajemství. O jejím opatrovateli, telepatii ovládajícím Jeromu Wiremanovi, ani nemluvě.

Stephen King se opět rozepsal. Tentokrát na úctyhodných 717 stránek, a já si říkám, zda to opravdu bylo zapotřebí. Příběh postrádal konzistenci a kolotočář by jen zíral, kolik je v textu vaty. Přestože obsáhlé vyprávění o přízračné Persefoně a jejích zlovolných snahách má hlavu a patu, tak si mnohdy říkáte, že z tíživého a dojemného románu vytváří dětinskou fantasy balancující mezi vážným psychologickým hororem a strašidelnými báchorkámi lodníků z 18. století. Koneckonců, šťastný konec tomu hodně nahrává, a ani zdaleka není tak dojemný, jak si váš čas, obětovaný sedmi stům stránek, zasluhuje.
Na druhou stranu, objektivně musím říci, že nápad byl velice dobrý a mnohé pasáže mě skutečně bavily. A jelikož stráveného času nelituji, ani výsledný dojem není nijak podprůměrný.
Celkové hodnocení 75% -hluback-

kiki11
kiki11
20.03.2023 3 z 5

Konečně jsem ji po několika měsících dočetla. První polovina pro mě byla hodně náročná, nemohla jsem se vůbec začíst, občas jsem se ztrácela v tom, o čem autor píše, a mockrát jsem u knihy usnula. Pak jsem ji odložila, přečetla několik jiných knih, přemýšlela, jestli to nevzdat, ale nakonec jsem vytrvala a přečetla knihu do konce. A teď jsem za to opravdu ráda, protože poslední zhruba čtvrtina byla super, konečně jsem se začetla, konečně mi stránky rychle ubíhaly a King nám opět předvedl svůj spisovatelský koncert. Díky tomu utahanému začátku ale víc než tři hvězdy dát nemůžu.

Zajdalenin
Zajdalenin
15.03.2023 5 z 5

Stejně jako Edgar cítil potřebu vracet se k malířskému plátnu, i mě kniha stále volala abych si ji přečetl po šesti letech znovu. Rád jsem podlehl a byl jsem nadšený z každé stránky. Nádherně psaný příběh u kterého jsem ztrácel pojem světě, velice pomalu gradující děj, kde ale vše co se stane, ovlivní budoucnost a odkryje kousek minulosti.
Už teď se těším, až mě za pár let začne volat Duma Key, abych si ji opět přečetl.

evickakyticka
evickakyticka
10.03.2023 2 z 5

Trochu jsem zabrousila do vlastní knihovny, abys si osvěžila paměť. Od Kinga jsem si vybrala Ostrov Duma Key, a to z důvodu mého nízkého hodnocení při prvním čtení (2011), a taky, že jsem si nemohla vzpomenout, o čem kniha byla. Třeba bych s odstupem času změnila názor. Bohužel ne, víc než dvě hvězdičky si ode mě nezaslouží. Celkově to bylo takové utahané, bez břinku. Stephene, máš daleko lepší knihy.

Janadvorackova
Janadvorackova
15.02.2023 5 z 5

Naopak tady musím říct, že jde o jev zcela opačný. Oproti poslední mé "kingovce," která mě nebavila, zařadila bych tuhle knihu s klidem mezi třeba... mmm... top tři kingovky - za Řbtiov zviřátek a Svědectví..." Pak tohle, pak "Čtyři roční doby... a tak dále...

Bývalý stavař po nehodě přijde o ruku a je tak nějak zrasovaný, zmuchlaný a pochroumaný chudák. Dostane ovšem do vínku něco navíc. Zjistí to postupně, zpočátku mu to nedělá problém. Po sérii sezení s psychiatrem a různými Dr. odjede na dovču - zotavenou - na takový malebný ostrov, koutek - trochu prokletý... a začne malovat krajinky. Ty mají ale jaksi nepříjemnou vlastnost vtírnout a vlísnout se mu do reality.
Nejzajímavější série se jmenuje "Dívka a loď."

To jsem milovala - náznaky tragédií a hnusné věci v temnotách.
Za bouře, když jste sami doma, nechoďte ani na toaletu, protože když chcete rozsvítit, musíte sáhnout do tmy k vypínači. A co víte, jestli se vám tam o prsty neotře něco studeného a vlhkého, hnusného a mrtvého :).
Prostě nádhera!!!

jolana9997
jolana9997
21.01.2023 5 z 5

Dlouho jsem se Kingovi vyhýbala, ale když jsem si náhodou přečetla Prokletí Salemu a pak Nezbytné věci, stala jsem se závislák. Přečetla jsem všechny známé pecky a teď se pouštím do méně známých věcí. Poslední byl Ostrov Duma Key. Byla to pro mě tak náročná knížka, že jakmile jsem dočetla poslední stránku, otočila jsem na začátek a četla znovu.
O čem to je. Edgar Freemantle, úspěšný majitel stavařské firmy se střetne, lépe řečeno jeho auto se střetne s jeřábem. Auto pochopitelně prohraje, ale Edgar zůstane na životě. Dojde o pravou ruku a má těžce pochroumanou pravou kyčel. Naštěstí je levák. První dny po nehodě a léčení se stává velmi agresívní a to tak, že jeho žena se s ním rozvede. Psychiatr mu poradí, aby změnil prostředí, takže Edgar se přestěhuje z chladné Minnesoty na floridský ostrov Duma Key. Aby měl co dělat, vzpomene si, že v mládí byl docela dobrý kreslíř a tak začne kreslit, což je ještě docela nevinné. Pak se chopí štětce. Jeho obrazy jsou velmi úspěšné, v polovině knihy ale zjistíme, že jeho ruku ovládá někdo jiný. Jeho nejčastější téma je velká loď a dívka na veslici. Proč má ale dívka, vlastně jeho dcera, na sobě šaty, které si koupila nedávno a on je nikdy neviděl? Proč je jedna dívka podobná dávno zemřelé sestře jeho sousedky? Kdo vede jeho ruku a proč jsou obrazy nebezpečné?
Když Edgar přijde o to, co je mu nejmilejší, musí se pustit s pomocí pár kamarádů do boje s tajemnou silou, které ovládá ostrov.
Pozor na panenky z porcelánu.
Asi největší problém mám s Kingovými knihami, kde padouši nejsou ošuňtělí upíři, čerti, čarodějnice, vetřelci z cizích světů, ale nějaké neznámé nebezpečí, které vyplývá z autorovy bezedné fantazie.

Bianka.
Bianka.
04.12.2022 3 z 5

První kniha od Kinga, kterou jsem nedočetla (a to fakt nemám ve zvyku). Nějak jsem se nemohla začíst, jsem zvyklá že King má pomalé rozjezdy, takové : jako že se nic neděje, a pak to dostane grády, ale tady se to hrozně vleklo. Asi jsem knihu vzala do ruky v nesprávný čas, ale někdy jí dám ještě šanci.

pavel.2
pavel.2
27.11.2022 4 z 5

Ta obálka je děsivá, a příběh rovněž. Tedy v dobrém slova smyslu. Příběh je hodně temný, Edgar i ostatní skvěle plastičtí, dnes už ne tolik nezvykle to je kingovka s uzavřeným koncem. Paráda.

zandu
zandu
30.09.2022 5 z 5

Nevím proč, ale posledních asi 150 stran jsem měla nutkání přečíst co nejrychleji, abych to už měla z sebou...
Skvělý příběh.

Belanna
Belanna
23.08.2022 3 z 5

Ostrov Duma Key mě tolik neoslovilo, jako jiné knihy autora. Zřejmě jsem čekala něco trochu jiného. To však neznamená, že kniha je špatná. Opět se tu setkáváme s bezbřehým vypravěčským umem a tajemnem, které je Kingovi vlastní.

xjk007
xjk007
21.08.2022 2 z 5

Nebavilo mě to. Zmantené, občas super, občas totálně hluché pasáže, kdy jsem myslel radši na svoje věci a musel se vracet. Jiné knížky připoutají daleko víc. Škoda.

BStone
BStone
11.07.2022 4 z 5

Budu se opakovat, ale opět další z rozmáchlých románů Stephena, který mě vtáhl a nepustil. Skvěle napsané postavy, napínavý a děsivý boj s monstrem, spousta hrůz ale i citů, jak to umí jen King. A lastury pod domem tiše skřípají...

Timkim
Timkim
29.03.2022 2 z 5

Kinga mám velice rád, ale tohle na mě bylo velice pomalé a vleklé. Paradoxně mi vadilo, že tam bylo tak málo postav.

malířství tajemno

Stephen King