Ostrov

Ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12234/bmid_ostrov-fN1-12234.jpg 4 238 44

Posádka britské lodi Blossom plující směrem k Polynésii se vzbouří krutému velení zabitím kapitána a druhého důstojníka. Podle britských zákonů jsou ovšem všichni vzbouřenci vystaveni trestu smrti. Proto, po doplutí na Tahiti, se skupinka mužů, kteří nechtějí padnout do rukou zákona, a několik Tahiťanů a Tahiťanek, jež se po obeznámení se situací dobrovolně přihlásili, vydá opět na moře se záměrem najít pustý ostrov a dožít na něm až do smrti. Takový ostrov najdou, ale už na začátku společného života se objevují potíže....... celý text

Yarwen
26.04.2012 3 z 5

Robert Merle si vypůjčil zápletku i kulisy slavné vzpoury na lodi Bounty, nicméně upletl svůj vlastní příběh s originálními postavami. Než stihne člověk otočit pár stránek, je vzpoura dokonána a celá kniha je tak de facto věnována soužití námořníků s Tahiťany na opuštěném ostrově. Merle se vyhnul přímému moralizování, nicméně pointa příběhu je jasná - je úcta k člověku, k humanitě, slepá, pokud je prosazována za každou cenu? Je přijatelné vzít druhému život, aby byly zachráněny jiné, možná lepší? I poručík Purcell si musí projít vlastní duševní katarzí, aby na tuto otázku odpověděl - dle mého názoru - správně.

nervy
16.02.2012 4 z 5

Kniha dává jasný důkaz, že Utopie nemůže existovat. Je mi to líto!

eraserhead
05.09.2011 5 z 5

Po zhruba deseti přečtených Merleho knihách jsem si myslel, že už mě Merle nemůže ničím překvapit. Chyba, velká chyba. Tato skvělá, výborná, výmluvná, čtivá, poutavá a opravdu zajímavá kniha mě naprosto pohltila, upoutala, rozsekala a ihned se stala mou nejoblíbenější Merleho knihou. Velmi čtivé skloubení historického, dobrodružného a sociálně-kritického románu. Úchvatný příběh námořníků, kteří se vzbouří a utečou na ostrov, kde chtějí žít svobodně. Jenže se ukáže, že jejich svoboda dost kulhá, neboť je to svoboda zasahující do svobody někoho jiného. Je to velmi čtivé, opravdu dobrodružné a přesto to obsahuje hodně sociální kritiky imperialismu a rasismu. Jedním slovem prostě wau!

Jirka73
11.07.2011 5 z 5

Fascinuje mě, že jsem teprve první, kdo píše k této fantasticky čtivé knize první komentář. :-) Stejně jako u každé knihy od Roberta Merleho, i u této jsem nebyl při čtení naprosto schopen vnímat okolí. Patří mezi to nejlepší (nebo aspoň v sedmnácti letech jsem si to myslel), co jsem kdy četl. Od té doby jsem sice přečetl určitě stovky knih, ale na tuhle nikdy nezapomenu. I kvůli originální sexualitě, která je snad v každé knize Roberta Merleho. I když nejste zrovna jeho fanoušky, je kniha nejméně skvělým čtením na dovolenou. A to není málo!