Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3 3865 407

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

Vendula39
04.03.2023 5 z 5

Dílo se mi nádherně četlo, nemůžu si ho vynachválit. Zpočátku mi novela přišla docela nudná, ale ukázalo se, že hlavní zápletka se nachází až ke konci knihy. Zaujal mě motiv holubů, které choval pan přednosta, ale i celková práce na železnici. I když dílo končí smutně, tak v něm najdeme znaky přátelství, ale jenom protože zuří válka, nejsou naplněny. Dědeček byl sice v příběhu pouze zmíněn, ale jeho počin s tanky je legendární, stejně jako hubička s Mášou při malování plotu. Ke knize se určitě někdy vrátím, byla psána srozumitelně a navíc se u ní nenudíte.

mia.com
01.02.2023 odpad!

Tohle jsem četla na maturitu jen proto, že to bylo tenké. No velká chyba. Absolutně mě to nebavilo, ani jsem to nepochopila a po přečtení jsem nebyla schopná přijít na to, o čem to vlastně bylo. A samozřejmě jsem si to vytáhla u té maturity a dostala čtyřku :D. Díky bohu pak za sloh a test. Každopádně mám stále jen špatné vzpomínky.

Luluhappy
25.01.2023 2 z 5

(SPOILER) Psychicky naruseny jedinec, hlavni hrdina Milos. Kniha se spatne cte, i pres nizky počet stran jsem mela problem docist. Nechutne sceny umucenych zvirat a sexisticke narazky a komentare na zeny. Podle vseho se z chlapce stane muz, az kdyz smoci. A o to hlavnimu hrdinovi jde. Pak jeste chce vyhodit vlak do povetri a nakonec umira..
Nenasla jsem v tom tu poetiku, o které se tady mluvi. A ne, nejsem maturantka. Je mi 30 a nelibilo se mi to.

Jirka430
20.01.2023 5 z 5

Famózní kniha famózního autora. Obecně nemám v oblibě čtení knih, které jsem již viděl zfilmované, u této knihy ale rozhodně nelituji. Je plná silných myšlenek a její děj je dojemný.

dzejn187
05.01.2023 3 z 5

Ostře sledované vlaky byla první kniha, kterou jsem si od Hrabala přečetla a mám z ní rozporuplné pocity. Velmi se mi líbily pasáže, ve kterých se řešil na tu dobu poměrně otevřeně sex a další tabuizovaná témata. Dokonce i na dlouhá souvětí jsem si docela dobře zvykla. Na druhou stranu jsem měla problém se do knihy začíst a samotný děj mě příliš nezaujal.

sabina5156
27.12.2022 2 z 5

S rukou na srdce přísahám, že Hrabala jsem zkoušela číst několikrát. A opravdu to není můj šálek a mám k tomu několik pádných argumentů. Zprvu, jeho styl psaní mi přijde umělý a zároveň prázdný úplně stejně jako svět, který v kniháh vytváří. Postavy se chovají uměle a téměř jakoby z jiné planety, vše je příliš afektované a nevytváří to dojem skutečného života ač o skutečném životě píše - (samozřejmě jen subjektivní názor). Ostře sledované vlaky jsem nejprve viděla (1966), film se mi líbil, vyprávěl o tom malém druhu odvahy, který v sobě může každý jedinec bez ohledu na výšku, váhu a věk nalézt...je to takový dobrý vývar, v němž sice není příliš zeleniny ale je tam chutné a libové maso. Kniha vedle toho je miska s horkou vodou, ve které plave několik koleček mrkve a pórku. Opět ze mě mluví zaujatost...

Littlemonday
26.12.2022 2 z 5

Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal

Anotace:

Recenze:

Hrabala nemá úplně každý rád, já ho znám díky Postřižinám a nevadí mi.
Ostře sledované vlaky jsem neviděla ani jako filmové zpracování, takže jsem se rozhodla přečíst si knihu.
A jako umím ocenit klasiku, ale toto… to teda ne. Krátká novela úplně o ničem. Jediné, co byla alespoň trochu zajímavé byl konec.
Příběh se odehrává za války, silný podtext té doby se tam zlehka odráží. Hlavní dějová linka je však o Miloši Hrmovi a kterak o panictví přišel. K tomu můžu také dodat, že Hrabal neumí psát o sexu.
Kdyby se možná soustředil míň na holuby, které na stanici chová přednosta a víc na lidské vztahy a popis té doby s jeho perfektní nadsázkou, kterou tak umí, tak by to pro mě bylo kvalitnější čtení.
Každopádně věřím, že někomu, kdo Hrabala zbožňuje se dílko líbit může. ️

2/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

ujira
13.12.2022 4 z 5

Hrabalovy knihy jsou lidsky opravdové, autor v nich na čtenáře nic nezkouší, na nic si nehraje. Píše obyčejně o obyčejných lidech a možných osudech. Ale přes všechnu opravdovost se nestal mým oblíbeným autorem.

Elea
11.12.2022 2 z 5

Hrabala nemám ráda a tato kniha to nezměnila.

Alena3029
17.11.2022 3 z 5

Vyprávění sotva dospělého mladíka, který nám jakoby jedním dechem přibližuje historii své rodiny a svého dosavadního života a v atmosféře konce války nám nenápadně předvede, co je to opravdové hrdinství obyčejných lidí. Byla jsem připravena na velkou nudu, ale nakonec mne kniha opravdu bavila.

dufkys
10.11.2022 2 z 5

nezazivny dej víceméně o ničem. docetla jsem jen z důvodu počtu stran.

chlupydupy
12.10.2022 odpad!

Kniha sice velmi útlá,ale čtení velké trápení. Vůbec mě nebavila,ani pořádně nedokážu popsat děj..prostě mi nesedla..

lukaskmn1
27.09.2022 5 z 5

Sice jsem čekal naprosto něco jiného, ale opravdu jsem si příběh oblíbil. Kniha sama o sobě byla přehledná, delší souvětí nejsou žádným problémem a naopak knize přidávají na hodnotě. Naprosto jsem si oblíbil postavu pana Hubičky, jako klasického pábitele. Celkově vzato bych Ostře sledované vlaky nazval jedním z vrcholných děl české literatury a rozhodně ho doporučil komukoliv jinému.

RonnieSmithx
16.09.2022 3 z 5

Hrabal prostě není a nikdy nebude můj šálek čaje, ale aspoň můžu říct, že mě toto dílo zaujalo o něco více než Postřižiny. Knihu jsem přečetla hned, ale bohužel nemohu říct, že by to bylo kvůli jejímu ději a její čtivosti, neboť za to opravdu mohl jen malý počet stránek, a tak jsem to chtěla mít co nejrychleji za sebou. Ke Hrabalovým knihám se vrátím možná tak, jestli ho budeme někdy probírat na nějaké přednášce/semináři, ale dobrovolně už rozhodně ne.

Sigurd_Lesandi
12.09.2022 1 z 5

Uff, toto bylo opravdu náročné čtení.
Rád bych se vyjádřil k příběhu, ale ono to popravdě moc nejde, protože v knize téměř žádný příběh není. Celou dobu máte pocit, že čtete jedno velké nic a v ději se ani nedokážete zorientovat. Až tak moc to bylo zmatené.
Autor s psaním různě experimentoval, čímž pro mě vše jen zhoršil. Kniha má strašně dlouhé souvětí s notným využitím asyndetonu, a to především spojky a, na kterou jsem po těchto 76 stranách alergický.
Na začátku jste v hozeni do shluku naprosto nesmyslných informací, a když máte konečně pocit, že se chytáte, tak vás autor na dalším odstavci vhodí někam úplně jinam a většinou vás na to ani nijak neupozorní.
Je pravda, že jsem nad bodovým hodnocením chvilku přemýšlel, protože jsem si nebyl jist, jestli to bylo tak hrozné, abych udělil jen jeden bod. Pak jsem ale došel k závěru, že jediné dobré bylo, že se jedná o opravdu krátkou knihu, za což ten bod navíc opravdu nedám.
Určitě je možné, že si kniha své příznivce najde, protože má velmi osobitý styl, který si můžete zamilovat nebo ho nenávidět. Je asi jasné, do jaké kategorie spadám já.

Hakate
03.09.2022 3 z 5

kniha mě nebavila, ikdyž se jedná o velmi malou knížku, četla se mi velmi špatně, děj mi přišel nutný o ničem a nebavil mě.

Gabriela_K
31.07.2022 2 z 5

Kniha mě nebavila, děj byl nudný. Často jsem se ztrácela v příběhu, kdy se skáče od jednoho k druhému.
Viděla jsem i film, který byl o něco lepší než kniha, ale přesto mě dílo nezaujalo.
Nic co bych doporučila k maturitě, v kánonu se najdou určitě lepší knihy.

Přesto na autora úplně nezanevřu a zkusím v budoucnu i jeho další tituly.

GeRaltzRiVie01
24.07.2022 3 z 5

Nic moc. Nezaujalo

puczmeloun
20.07.2022 4 z 5

Dospívání v časech druhé světové války aneb co je pro jednoho odvaha v prvních sexuálních krůčcích, to pro druhého účast v ozbrojeném odboji. Vše lehké, lidské, slovně plynoucí, erotické, přitom nesklouzávající k vulgárnosti. Ve všech těch popisech zní až vesnická poetika... Nerozumím, proč nám ve škole neříkali, že knížka není "novela z doby druhé světové války", ale spíše o razítkování ženské zadnice, milostných problémech a odvaze. To bych se do ní jako gymnazista pustil a nedostal se k ní až teď...

Zároveň musím říct, že velkou část mého dojmu tvoří skvělá interpretace Jaroslava Plesla ve verzi autioknihy. Radost poslouchat... Například výměna Miloše s paní přednostovou bude pro mě nezapomenutelná.

karel0684
13.06.2022 5 z 5

Přemýšlím, jak to popsat knihu, kterou jsem kdysi s nechutí četl v rámci povinné četby. Kterou jsem mám rád jako film, ale jeho zhlédnutí četbu nenahradilo, kvůli mnoha podstatným rozdílům. Nakonec jsem se k ní vrátil jako k audioknize a byl jsem uchvácen. Možná je to jedna z knih, ke které musí člověk dozrát. Protože je milá, lidská (někdy až moc) a celkově je to taková epizodka, která byť krátká, obsahuje mnoho z osudů svých postav.