Ostré předměty

Ostré předměty https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174645/bmid_ostre-predmety-QBt-174645.jpg 4 2185 530

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů – ani hlavy čtenářů.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Sharp Objects , 2006

Ivan F
30.06.2020 1 z 5

Nejako mám v sebe, že každý spisovateľ si zaslúži šancu - aj Gilliam Flynn. U mňa dostala šance dve a to prvú a poslednú. Veľmi zlá kniha, ktorá sa kvalitou približuje padielam manželov Kepplerových (nečitateľný hnus), mi prišla lacná a prvoplánová. Príbeh, ktorý môže šokovať asi len niekoho, kto má slabšiu predstavivosť. Nič šokujúce ani prekvapujúce v knihe nie je. Okrem toho je v knihe takmer každá postava nesympatická alebo neznesiteľná a mať doma tak netolerantného a rozmaznaného fracka, ako je sestra hlavnej antihrdinky Camille, tak ju určite spracujem ručne, aby našla správny smer. Apropó, zaujímalo by ma, ako si Camille dokázala povyrezávať úhľadné a čitateľné nápisy sama sebe na chrbát. Síce, ono to asi v alkoholickom ošiali z vodky (tej vypila každých desať strán minimálne jednu fľašku) nejako zvládla. Kedysi som videl veľmi zlý film "Stratené dievča (Gone girl)" a teraz už viem, že predloha k nemu bola od tejto istej spisovateľky. Vedieť to skôr, knihu ani nečítam.

Hyacint
24.06.2020 2 z 5

(SPOILER) Ne-e. Senzacechtivé a laciné, tlačí to na pilu, ale nic moc z toho. Hvězdičku dávám za prostředí amerického zapadákova, tu další (půlku) za... já nevím, asi že do úplného dna to je ještě kus cesty. Anebo za to, že úchylné děti mají v knížkách svoje místo (třeba ve skvělé Vosí továrně).
--- MOŽNÝ SPOILER---
Zápletka fakt "promyšlená", rychlý a "šokující" závěr ve stylu "to jsem vás všechny převezla". Chvilku jsem trochu doufal, že třeba umře i vypravěčka, ale nic. V některých dílech mají násilí a zvrácenost svůj smysl, tady je to prvoplánové a bez nějakého aspoň trošku hlubšího smyslu. Působí to na mě, jakoby si autorka přečetla jedno dvě hesla z učebnice psychiatrie a řekla si super, na tomhle postavím knížku. U mě špatný.

Mona-Lisa
24.06.2020 4 z 5

Novinářka přijíždí psát o vraždách do rodného města. Odkrývají se rodinné křivdy, každý druhý má samozřejmě motiv a tobě postupně dochází, že se kniha bude víc zaobírat hlavní postavou, než nešťastnými obětmi.
Anebo to jde ruku v ruce?
"Odporné a návykové čtení"- popisek z přebalu knihy sedí.
Opravdu to není pro slabé povahy - ne ani z důvodu násilností, hnusu a krve (i když i to se zde vyskytne), ale díky jinému druhu zrůdností:
- spíše psychického rázu - řeší se tu opakovaně toxický vztah - matka vs. dcera a pokrytecké pozlátko zbohatlického jižanského života, které pod pokličkou skrývá víc nadrapujících obrazů než Texaský masakr motorovou pilou.
Nebylo mi při čtení fyzicky dobře - ale to beru jako plus - to jsem očekávala. Stejně jako neustálé polemizování - "kdo to asi byl" a nejistotu do poslední strany.
Plnému hodnocení stojí v cestě častokrát opakované pasáže a ke konci čím dál víc nevěrohodných dialogů, které mi šly hodně proti srsti.

maximus13
15.06.2020 2 z 5

Komplet psycho rodina. Každého z nich zavřít do polstrované místnosti a používat jako učební pomůcku pro všechny možné psychiatrické poruchy. Knihu shrnu jako poměrně jednoduchý detektivní příběh hodně nadstavený (dle mého úplně zbytečně) flashbacky a útržky starých vzpomínek, které vlastně na samotný závěr neměly žádný vliv.

JankaČoki
13.06.2020 5 z 5

Perfektná!!! Prečítané jedným dychom. A márne hľadám niečo podobné. Fakt super!

Andynka
09.06.2020 4 z 5

Jako první jsem viděla seriál, který se opravdu povedl.
Když jsem si tedy na základě seriálu pořídila tuto knihu, už jsem ani nečekala, že mě nějak dostane. Ale zajímalo mě, co navíc se zde mohu dozvědět.
A řeknu vám, že nic nového jsem se nedozvěděla.
Seriál je totiž úplně dokonale, přesně natočen podle knihy. Takže jsem si celý ten příběh prožila po roce znova a vůbec mi to nevadilo.
Ta temná stránka postav je zde velmi dobře vykreslená a je zde i spousta místa pro fantazii.
Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak to byla prostě jízda, která mě bavila.
A nedokážu pochopit, jak dokázali v seriálu, tak dokonale podchytit emoce a povahu postav z knihy. Smekám a rozhodně doporučuji si knihu i seriál. :)

pydla
13.05.2020 4 z 5

Kdybych byl mladší, pak bych tuto knihu popsal asi jedním slovem " hustý ". Mladá reportérka Camille se vrací do svého rodného městečka, aby napsala o vraždách dvou dívek. Jenže, Camille z toho není moc nadšená, protože je ráda, že z městečka " vypadla ". Její silný sklon k popíjení alkoholu a sebepoškozování ostrými předměty pochází právě z jejího dětství a špatným vztahem se svou matkou a problémovou nevlastní sestrou. Vrací se ji vlastní démoni. Kdo je vrah je překvapivým, i když asi logickým vyústěním této dobře napsané detektivky, kde to srší napětím, hrubým výrazivem, ale i bohužel, alkoholem.
Knihu mohu doporučit jako rychlou četbu s příjemným mrazením v zádech. Mimochodem, stejnojmenný miniseriál natočený HBO stojí taky za shlédnutí.

Yokolobuna
04.05.2020 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "5. Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou"

Ideální kniha do výše uvedeného tématu letošní výzvy. V městečku Wind Gap to totiž v hlavě nemá úplně v pořádku snad žádná z postav včetně hrdinky samotné (to není spoiler :)).

Jako první se ke mě dostalo seriálové zpracování HBO, které na můj vkus působilo místy utahaně. Stačilo by ale obsah zhustit a sérii zkrátit tak o díly a bylo by vše podstatně zajímavější. Při sledování jsem si každopádně říkal, že knižní předloha může být skvělá.

A ona vlastně i je, Ostré předměty se čtou výborně. Camille je hrdinka, která není ani omylem dokonalá, ale budete jí chápat. I utahanější segmenty příběhu jsou v knižní podobě poutavé a nenudí.

Městečko Wind Gap, plné pokryteckých maloměšťáků žehrajících na své nicotné problémy na pozadí brutálních vražd malých holčiček, je radost poznávat, i když bydlet by tam nikdo příčetný nechtěl. Bubáci ve skříni hlavní hrdinky jsou také popsané vcelku podařeným způsobem, jen Flynnová občas přeci jen příliš tlačí na pilu.

Ostré předměty možná nejsou tolik napínavé, jako některá konkurence, ale rozhodně nenudí. Ač je prakticky celý příběh v knižním podání zdařilejší než v televizním zpracování, samotný konec mi přišel více strhující v režii HBO. Těžko ale soudit, když už víte jak to celé dopadne, má to kniha prostě těžké.

Zakoupeno v roce 2020 za 129,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský.

Zkráceně? Povedený thriller s pošramocenou hlavní hrdinkou, kterou ale tak nějak pochopíte a oblíbíte si ji. Ostré předměty možná nenabízí tolik napětí jako některá konkurence, nepostrádají ale hloubku a prokreslené leč zatraceně zkažené vztahy mezi postavami. Kniha je dle mého soudu na DK lehce podhodnocená.

Hodnocení na DK v době přečtení: 77 %; Moje hodnocení: 85 % jako 1750. hodnotící.

Petraxxx
22.04.2020 4 z 5

I přes předvídatelný závěr se kniha četla dobře.

AlbionFoxyFox
13.04.2020 4 z 5

Začátek úžasný, prostřední část hodně zmatená, chvílemi nudná, konec příliš náhlý a takový plochý. Celkově ale oceňuji jednoduchý až strohý styl, hlavní hrdinka mi tím byla sympatická.

ManitraM
13.04.2020 3 z 5

Tahle kniha mě docela mátla... příběh dobrý, ale zpracování zvláštní... všechny postavy mi přišly docela labilní a ani na konci jsem nepochopila, proč byl text prokládán "vyřezanými" slovy na těle Camille... mám v plánu přečíst i další knihy autorky, tak snad už budou lepší...

m.valova
13.04.2020 5 z 5

Zajímavé téma..nevěděla jsem co od knížky čekat,spíše jsem byla skeptická a mic se mi do toho nechtělo,ale překvapila.Nebylo tam zas až tak moc výrazných postav a něco jsem očekávala už déle,ale takový konec vůbec,hlavní hrdinky mi bylo opravdu líto.Nebylo to úplně top,znám určitě lepší a nebo aspoň lépe propracované knihy,ale jako celek se mi to líbilo.

annettka1098
05.04.2020 2 z 5

Příběh má celkem dobrý potenciál, řeší několik zajímavých témat (sebepoškozování, sex nezletilých, alkohol, drogy, žárlivost na členy rodiny), ale pro mne byl nešťastně zpracován. Nedokázala jsem se vcítit do hlavní hrdinky a to je velká škoda. Snad nikdo z knihy mi nebyl sympatický. Všichni byli rozmazlení, povrchní, hloupí a ubozí.

sabca1520
01.04.2020 5 z 5

Tahle kniha mě vážně chytla a bavila!

Zuzik12
06.03.2020 3 z 5

Kniha mohla být velmi napínavá a čtivá, kdyby měla tak o 100 stran méně. Někdy jsem se přistihla, že vůbec nevím, co čtu. Příběh byl ale zajímavý, postavy mě někdy dost štvaly a nikoho jsem si neoblíbila.

Jumpova
17.02.2020 3 z 5

Za mě od Gillian - 1. místo - (bezkonkurenčně) Zmizelá, 2. místo - Ostré předměty, 3. místo - Temné kouty. Do Skvrny se mi moc nechce vzhledem k nižšímu hodnocení. V knize jsem tušila vraha asi tak v půlce knihy, ale příběh se četl dobře. Akorát občas to bylo na mě až moc zvrácený - slupování kůže, darování jedné holky klukům jako dar k zábavě apod. Drogy podané od 13leté holky starší sestře mě ani tak nezarazily, do příběhu mi to sedělo, protože i přes vše, co se ve Wind Gap dělo, se Camille toužila Ammě zalíbit.

Janule809
31.01.2020 5 z 5

Super , dlouho mě žádná kniha tak nedostala

SoniaR
30.01.2020 3 z 5

Kniha se mi četla moc dobře.
Jdu zjistit, jestli je i seriál dobrý :)

Laféeverte
20.01.2020 3 z 5

V této knížce jsou téměř všichni nějak duševně narušení...u ostatních postav to ale funguje nějak líp něž u hlavní hrdinky. Většinu knihy jsem měla pocit, že ta vyřezaná slova, kterými autorka text prokládá, jsou spíš na efekt a vlastně nic moc o duševním rozpoložení hrdinky neříkají, moc s ničím nesouvisí...prostě tam jsou jen, aby se nezapomnělo na hrdinčino sebepoškozování a nějakou záhadnou hlubokou myšlenku...smysl mi to začalo dávat až na posledních cca 60 stranách. U zbylých klíčových postav je naopak postupováno od zdánlivého pozlátka a společenského postavení k odhalování temných stránek i rodinné historie, což na mě působilo o dost lépe, udržovalo to atmosféru tajemna a zároveň to působilo mnohem přirozeněji. To ovšem platí ve vztahu k prokreslení postav, nikoli k samotné detektivní zápletce (kdo je vrah ve městě, kde jsou všichni divní a někdo ještě o dost divnější?). Líbila se mi atmosféra maloměsta, trauma hlavní hrdinky z návratu, ale zase se to strašně vleklo a dlouho se nic moc nedělo...shrnula bych to asi na průměr - byť jsou některé aspekty hodně dobré, vyvažují je zmíněné nedostatky.

0323
12.01.2020 4 z 5

Začátek byl obcas trochu pomalý a postavy roztodivné, ale konec byl opravdu nečekaný. Od této autorky byla lepší kniha Zmizelá.

drogy vraždy novináři tajemství násilí sebepoškozování zfilmováno – TV seriál

Gillian Flynn