Ostré předměty

od:

Ostré předměty

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, kt... celý text

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů - ani hlavy čtenářů. Své o tom ví i Stephen King: „Přistihl jsem se, že se děsím přečíst posledních třicet stran, ale nedokážu je přestat obracet. Pak, když světla zhasla, vězel ten příběh stále v mé hlavě, svinutý a syčící jako had ve své skrýši. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/150085/ostre-predmety-kjq-150085.jpg 3.91065
Originální název:

Sharp Objects (2006)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (255)

Přidat komentář
DoDidDone
01. srpna

Po Zmizelé asi druhé nejlepší dílo od autorky!
Nějaké chybky tam byly- extrémně urychlený konec, odbočky, zkrácené dialogy a na druhou stranu právě zdlouhavé odbočky.
Vrah se dá vytipovat velice brzy, ale ještě jsem se nikdy nesetkal s autorem, který by dokázal tak přesvědčivě popsat hutnou atmosféru, kterou lze cítit už od prvních řádků.
Poslední kniha, kterou jsem od autorky četl.
Bohužel, ted čekat nejméně čtyři roky, než přepíše Hamleta...

Suziella
30. července

Má první přečtená kniha od autorky, nemohu tedy porovnávat, ale s čtením jsem byla spokojená. Líbilo se mi prolínání dějů.

Jane100
23. července

Bohužel oproti Zmizelé hodně slabý odvar a zklamání.

Viviana-Mori
16. července

Skvělá kniha, pro mne rozhodně není nejslabší. Líbila se mi více než Zmizelá. Závěr mne opravdu dostal.

mira.l
15. července

Hmm, já nevím...
Reportérka Camille se vrací do svého rodného města, kam byla poslána vydavatelem novin, do kterých píše, aby napsala něco o vraždách dvou malých děvčat, ke kterým došlo v rozmezí necelého jednoho roku. Základní počáteční nosná myšlenka. Dejme tomu.
Ovšem záhy se ukáže, že tady není mnohé v pořádku. A to nejen ve městě, ale i v rodině. Vztah Camille k matce, její nevlastní výrazně mladší sestra, kterou vlastně nezná, Camillina tajemná dávno zemřelá další sestra Marian, odkrývající se minulost Camille samotné, poznamenaná sebepoškozováním a jizvami skoro po celém těle. To vše vyskakuje jako kostlivci ze skříně a začíná vytvářet jisté tajemno. Potud dobré, tohle všechno by mohlo a mělo přispět k napínavosti příběhu.
Tady to ale nějak nefungovalo. Z většiny se to nečte špatně (nerovná se ovšem výrazu "bavilo mě to, byl jsem nadšen"!!), ale někde za půlkou jsem si najednou uvědomil, že se toho tam zatím moc nestalo. A spíš se tam řeší, jestli si Camille má zasouložit oblečená nebo vůbec, které slovo ji kde svědí, z toho množství výrazů jsem pochopil, že se na ní asi těžko hledal kus neporušené kůže, což k sympatičnosti taky nepřispělo, a další podobné zbytečnosti.
Prostě jsem s ní nedokázal sympatizovat, vcítit se do její situace, do jejího života, byla mi protivná, ukradená, místy až odporná,stejně jako její úchylná matka a neméně pošahaná mladší sestra. Při čtení Dívky ve vlaku jsem se dokázal nějak vžít do pocitů a porozumět postavě alkoholičky Rachel, tady prostě ne, buď se lituje nebo chlastá nebo naprosto bezostyšně mechanicky souloží s kým se jí zamane, k posunu příběhu to nijak výrazně nepřispívá. A samotný závěr knihy mi přišel už tak nějak úplně nepatřičný, nevím, jak bych to nejlíp nazval... nějak nevím, jestli mi byla odpornější Camille, která se dost často chovala jako malé dítě, její sestra Amma nebo jejich matka...
Jedná se o typickou knihu kategorie Jednou přečíst a poslat dál. Docela mě to zklamalo. S trochou nadsázky se dá říct, že by stačilo přečíst prvních zhruba čtyřicet a posledních zhruba dvacet stran. Celkový dojem z knihy je takový nijaký. Pořád nic, nic a najednou je na pár stranách hotovo.
Hodnocení? Takové dvě a půl, ty tu ovšem nejsou, takže hodně bídné tři.

Veronika33
06. července

Kniha je úžasná, veľmi pútavá. Presne štýl, ktorý ma najviac baví. Táto autorka ma zatiaľ nesklamala, odporúčam.

IvusP
01. července

V knížce se předvede sešlost bandy ukázkově poblázněných ženských... Cca od půlky se dá vytušit vrah. I přes to se mi ale líbila, hezky se četla...

Semina
20. června

Knihu jsem přečetla jedním dechem

Kerberos
19. června

Z jejích knih asi nejlepší.

Hanusseecka
11. června

Jak hlavní hrdinka, tak její nevlastní sestra i její matka mně pily krev!!! Ale musela jsem prostě znát vraha!

Adriana21
10. června

Zajímavá kniha, hlavně konec mě překvapil, když se ukázalo, kdo je vrahem.

Barykefa
09. června

začátek byl velmi táhlý a brzo bylo jasné, kdo je vrahem

magdacev
08. června

Byla jsem velmi mile překvapena. Za mě nejlepší z celé série.

Nita17
07. června

Kniha, která mě překvapila. Hodnotím ji mnohem lépe než "Zmizelá". Hlavní hrdinka je ze začátku trochu nesympatická, což se s příběhem mění. Není divu, tolik zvratů, čtenář ma spoustu prostoru hádat jak to ve skutečnosti bylo.

lancelot
01. června

Zde zapracoval marketing , dávat na obal světový bestseller a hodnocení od S. Kinga jaká je to pecka, je celkem mimo mísu. Thriller bych viděl uplně jinak, kniha byla plná děje o ničem a za celou dobu čtení jsem nikde nenašel alespoň úsek, kde bych si řekl " wau , to je super" , bohužel ani na konci knihy :-(

Toňula
15. května

Docela deprimující příběh, jehož hrdinka mi nebyla úplně sympatická, kniha však byla čtivá a svým způsobem zajímavá, takže se v budoucnu chystám přečíst i další autorčina díla, která jsou tu hodnocena o poznání lépe.

konicekbily
05. května

Psychologický thriller se stupňovaným napětím a těžko předvídatelným závěrem.

Oksalakka
01. května

Ano, kniha JE strašlivě drsná a devastující, ale pořád v ní plane světélko humanismu a věci, které se tam dějí, jsou špatné, protože ... Ale ať je to jak chce, přečetl jsem to s velikou chutí a říkám: ano, ano, ANO!!! Takhle má vypadat pořádný thriller!!! Skvěle napsané, výborně přeložené a napínavé až do poslední stránky.

GaleW
10. dubna

Četla jsem všechny tři autorčiny knihy (kromě Předtuchy) a viděla oba filmy, ale musím říct, že Ostré předměty byly pro mě nejslabší. Sebepoškozování, vraždy dětí, trávení léky....asi toho na mě už bylo až moc. Ale jinak velmi čtivé, autorku mám ráda

kety76
22. března

Kniha se dobře četla, měla zajímavý námět jen ten konec byl těžko uvěřitelný, těžko by se něco podobného mohlo někdy stát. Autorka chtěla čtenáře asi trochu šokovat, pro mě byl ten závěr až moc za hranou.

harena
17. března

Gillian Flynnová dokáže naprosto mistrně popsat děsivý stres, který ovládá všechny členy této těžce psychicky postižené rodiny. Víme o tom, že tam byly vraždy a není vyloučeno, že vraždění bude pokračovat, ale to není to hlavní v této knize. Münchhausenův syndrom- takoví lidé opravdu existují mezi námi . Není to žádná laciná zápletka a laciný příběh, já jsem byla naprosto zničená tím psychickým utrpením každéh o člena (nebo ne každého ?) .Budete číst a číst a dostávat čím dál větší strach, budete i znechuceni každou osobou i hlavní hrdinkou, ale budete číst a zase číst, kniha vás vtáhne a nepustí.

Dlouho jsem byla přesvědčená, že vím, kdo je vrah ale ono to pak bylo ještě spletitější.

Stephen King napsal:" Přistihl jsem se, že se hrozím posledních třiceti stran, ale nedokázal jsem přestat obracet listy. Když se pak setmělo, ten příběh prodléval v mé hlavě, syčel tam jako had stočený v jeskyni."

míšašíša
17. března

Nehodnotím knihu příliš kladně - pozvolný, nudný rozjezd - dost vleklý na to, jak je kniha útlá, zápletka ni c zas tak extra také nebyla, ich forma není přeci nic neobvyklého, v tomhle by ale asi nic jiného nešlo.... rozzuzlení docela dobré, ale na to, jak je Flynn hodnocena jsem čekala větší odvaz...

DeathTheKid
06. března

Knihu mi doporučil kamarád se slovy, že je to krvák, což pro mě nebyl problém (Nesbo mi nasadil laťku ideálně vysoko, mě už jen tak něco nepřekvapí) , ale stále šlo o hezký standard. Nemám totiž rád knihy s "růžovým" dějem, kde by mohly být oběti zabity píchnutím včelky, nalíčené a krásně oblečené. Bože... Nicméně, prve mě uhodila ich-forma vyprávění, která v kombinaci se zajímavou hlavní postavou tvořila hezký pohled na celé dění, popis postav a místních zvyků ve Wind Gap. Cítil jsem stejnou nechuť k postavám, ke kterým ji cítila Camille a celkově byl popis a čtivost na jedničku. Ke konci jsem si ale začal říkat, jestli má být zápletka opravdu tak strohá a jednoduchá, jak jsem si myslel už velkou část knihy, ale poslední kapitola a epilog mi dali pořádnou pěst. Ale byla příjemná a autorka si tím u mě šplhla hodně vysoko. Závěr mi stále doznívá v hlavě a já přemýšlím nad další knihou.

122aksudil
24. února

Kniha se mně nelíbila, neskutečný a nereálný příběh.

DasaN
24. února

Kniha působí ponuře až depresivně, což dobře doplňuje celý příběh. Občas jsem měla pocit, že některé situace jsou až moc přemrštěné, ale celkově příběh čtivý a napínavý.

Sova15
15. února

Knížka je velmi čtivě psaná, není to klasická detektivka, proto nepopisuje vyšetřování. Ale popisuje výstižně zrůdné vztahy v rodině a co z toho pak může vzniknout. A napínavá do poslední stránky.
Četla jsem jí a nastřídačku poslouchala v autě namluvemou Lenkou Krobotovou (moc hezky).

trudoš
14. února

Vynikající psychologický thriller s podmanivou koncepcí a skvělou hlavní hrdinkou. Ta, po vzoru netypických postav, čtenáře zasvětí do tajů patologického chování zvaného sebepoškozování. A jak je možné, že se z krásky ze zazobané rodiny stane dívče s disfunkčními sklony, i když jinak poměrně normální a ještě k tomu dost sympatické.
Snad jen, že samotná detektivní zápletka je vystavěná na příliš známých klišé, které člověk stejnou měrou očekává, jako jej překvapí. Navíc místo nějakého vyšetřování se Gillian Flynnová soustředí až moc okatě na rodinné vztahy a co špatného z nich vzešlo, takže je vcelku rychle odhadnutelné, kde že bude zakopaný pudl. Plusem jsou v tomhle ohledu skvěle zvládnuté charaktery jednotlivých postav, nemluvě o depresivní atmosféře jižanského venkova, pro kterou mám prostě slabost. Jistě, je to trochu přitažené za vlasy a zbytečně moc vyhrocené, ale uvolněná stylistika si mě získala od první stránky a nezradila ani na té poslední. Takže nakonec naprostá spokojenost.

Pichoval
12. února

Knihu jsem přečetla, některé pasáže ohledně mrtvých byly na mne až moc reálně popsané... Opět překvapivý konec. Od začátku knihy jsem nevěděla, kdo je podeřelý...

Altaira
07. února

Nebolo to zlé. Kniha mala pomalý rozjazd, chvíľami až nudný, a potom bolo všetko zaujímavé nasekané prakticky do poslednej tretiny. Ale vzhľadom na skutočnosť, že sa jednalo o autorkinu prvú knihu, a tiež na úspech Zmizelej (ktorú som zatiaľ nečítala, iba videla), predpokladám, že to bude čoraz lepšie a lepšie :)

Petruse21
02. února

Nereálné a ženské postavy autorka vykresluje opravdu nesympaticky...