Steve Jobs

Steve Jobs https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95965/bmid_steve-jobs-dlF-95965.jpg 5 816 169

Kniha STEVE JOBS od Waltera Isaacsona, autora známých životopisů Benjamina Franklina a Alberta Einsteina, je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem provedených v průběhu dvou let - a stejně tak interview s více než stovkou členů jeho rodiny, přátel, konkurentů, soupeřů i kolegů - pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí a o pronikavě intenzivní osobnosti tvořivého podnikatele, jehož vášeň pro dokonalost a železné odhodlání zcela převrátilo šest odvětví lidské činnosti: osobní počítače, kreslené filmy, hudbu, telefony, počítačové tablety a digitální tisk. V době, kdy se společnosti po celém světě snaží vybudovat ekonomiku digitálního věku, stojí Jobs v popředí jako nejvyšší ikona v oboru vynalézání nových věcí a představivosti uvedené do praxe. Věděl, že nejlepší způsob, jak vytvořit v 21. století nějaké hodnoty, je ve spojení kreativity a technologie, takže vybudoval firmu, kde jsou převratné nápady kombinovány s pozoruhodnými technickými počiny. Ačkoli Jobs na této knize spolupracoval, nesnažil se o žádnou kontrolu toho, co už bylo napsáno, ani nechtěl mít právo přečíst si knihu předtím, než bude vydána. „Udělal jsem hodně věcí, na něž nejsem pyšný, jako když jsem dostal svou přítelkyni ve 23 letech do jiného stavu a jak jsem se s tím vypořádal,“ přiznal se. „Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nesměli ven.“ Jobs mluvil otevřeně, občas dokonce krutě o lidech, s nimiž pracoval či proti nimž vystupoval. A podobně si i jeho přátelé, nepřátelé a kolegové vytvořili nepřikrášlený pohled na vášně, démony, perfekcionismus, touhy, dovednost, ďábelskost a posedlost pro vedení, které tvarovaly jeho přístup k podnikání i k novátorským výrobkům, jež byly toho všeho důsledkem. Jobs doháněl lidi kolem sebe k zuřivosti a zoufalství. Ale jeho osobnost a výrobky se tak vhodně doplňovaly, stejně jako se o to snažil u hardwaru a softwaru Applu, jako by to byla součást jakéhosi integrovaného systému. Jeho příběh je proto jak poučný, tak varující, plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Steve Jobs , 2011

daymoon
02.01.2015 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Litoval jsem, že knížka nemá 1500 stran.

valda
08.11.2014 5 z 5

Mám minimálně dva důvody, proč nevlastním nic od Applu. Mám rád svobodu, tzn. mít možnost vybrat si jaké aplikace si do počítače nainstaluji, jaké ovládací prvky, připojená zařízení v něm budu mít apod. Nepotřebuji, aby to někdo rozhodoval za mě. Zároveň mi produkty Applu přijdou předražené.
Jak by řekl Steve Jobs, bylo mnoho důvodů, proč tahle kniha mohla skončit, jako totálně na hovno. Tak za prvé, na můj vkus vyšla hodně rychle po jeho smrti, takže jsem si říkal, že to bude nejspíš pěkná slátanina, dělaná horkou jehlou, aby vyšla co nejdřív, dokud je kolem Jobse největší haló. Steve Jobs byl obrovská ikona IT, takže každý chce psát o něm životopis, protože má zaručeny veliké prodeje. Taky jsem se obával, že kniha bude něco ve stylu, Steve Jobs je boží, ááno. Steve Jobs vymyslel počítač, ááno. Steve Jobs se pro vás obětoval, ááno. Bylo prostě spousta důvodů proč tohle muselo dopadnout blbě, nebo při nejlepší aspoň průměrně.
Ale ono to tak naštěstí nedopadlo. Kniha vyšla tak krátce po Jobsově smrti, protože Isaacson jí s Jobsem psal už 7 let před tím. Bylo to v době, kdy Jobsovi poprvé diagnostikovali nádor. Život Steva Jobse je sám o sobě skvělý námět, psát o člověku, co vybudoval jednu z největších firem v IT, pak byl z ní vyhozen, následně vybudoval možná největší studio animovaného filmu Pixar, načeš byl povolán zpátky do Applu, který pomalu směřoval do bankrotu, aby z něj opět vybudoval, tentokrát už prakticky největší IT firmu. O člověku, který měl zvláštní vznětlivou povahu, držel přísné diety, zřekl se vlastní dcery a onemocněl rakovinou. Svést se na téhle vlně je sen každého autora životopisů.
Steve Jobs si ale naštěstí vybral Isaacsona. A klobouk dolů, za to, co tenhle spisovatel udělal. Opravdu si dal tu práci a za ty roky vyzpovídal kromě Jobse spoustu lidí, kteří se kolem něj pohybovali. Isaacson rozhodně není žádný kazatel jablečné víry, a někdy mi přišlo, že Jobs z tohohle životopisu vychází dost blbě. Jenomže to je přesně ono, kdyby byl Jobs průměrný sympatický chlapík, který nezkazí žádnou grilovačku, tak by prostě nedokázal, to co dokázal. Netvrdím, že Jobsova cesta je ta správná, ale myslím si, že to co píše Isaacson, se aspoň dost blíží realitě.
Kniha je docela rozsáhlá. Rozdělil bych jí do takových tří částí, které se různě střídají. V jedné části Isaacson popisuje jak probíhala práce na některých klíčových projektech, různá jednání apod. Už tohle je unikátní v tom smyslu, že Isaacson se nebojí psát celkem detailně o věcech, které by leckterá firma, a myslím, že i většina lidí v Applu, považovala za know-how, a zakázala jejich zveřejnění. Naštěstí měl Isaacson ale požehnání od Jobse a ten si samozřejmě uměl prosadit svou. Druhá část se zabývala rodinnými vztahy a bojem s nemocí, čímž je taky dost silná. Třetí pro mě asi nejlepší jsou části, kdy Jobs, nebo někdo z jeho nejbližších přátel/nepřátel komentuje nějakou událost, myšlenku, vizi apod.
Myslím, že pokud si chcete přečíst nějakou knihu, která vám dá dostatek materiálu k zamyšlení se nad řízením firmy, nebo prosazováním si svých vizí, tak tohle je dobrá volba. Těch lidí, co začínali v garáži bylo hodně. S velkou dávkou píle, správného načasování, obrovskou porcí štěstí se jim povedlo něco velkého. A teď o tom píšou spoustu knih, ale v zásadě to byla hlavně náhoda. Ale Stevu Jobsovi se na rozdíl od nich podařilo ještě dvakrát potvrdit, že to nebyla jenom velká dávka štěstí, náhody, ale že to především byl on sám, kdo tvrdil, že nebudou dělat rychlejšího koně, že produkt je důležitější než obchodníci, kteří nosí peníze, byl to on, kdo poznal, co funguje a co ne. Někdy to ukradl, někdy koupil, ale vždycky to nakonec posunul, někam, kde by to nikoho nenapadlo. Byl jeden z mála, kdo prosazoval spojení umění a vědy.
Jinak o Stevu Jobsovi a Billu Gatesovi vznikl celkem dobrý film Piráti ze Silicon Valley. Film jOBS raději přejděte bez povšimnutí.

Jonny
04.11.2014 5 z 5

Je třeba komentovat tenhle životopis? Já myslím že není. Byl fajn, ač jeho čtení zabralo spoustu času - přes svoji čtivost.

nef
27.10.2014

Úžasně napsaný životopis jednoho z největších inovátorů současnosti.
Z této knihy si odnáším, že když člověk chce, OPRAVDU CHCE, tak to jde. Pády jsou a budou, ale pokud má člověk sen, touhu, disciplínu a ví co chce, tak se mu to může povést, stejně jako Stevovi, a to je pozitIvní zpráva.
Do podnikání si odnáším myšlenku, kterou si opakuji denně, dělej to (práci, byznys, obchod) tak jako by jsi to dělal sám pro sebe, tím myslel, sebe přeci neošidíš a ono se ti to vrátí, když se podíváme na akcie Applu, tak měl do puntíku pravdu.
A na závěr udělal to, co do té doby bylo nepředstavitelné, dokázal osekat (ukončit výrobu) ostatních produktů Applu a nechal firmu soustředit se jen na pár produktů a do nich dali vše. Nebylo mu líto produkt zastavit anebo začít znovu, pokud výsledek nebyl dokonalý. A to do každičkého detailu, včetně obalu.
Jeho představování novinek (keynote), to je kapitola sama pro sebe, to čučíte, jste napnutý jak kšandy a říkáte si - wow!:-)
No máme se co učit:-)

dalimoni
17.10.2014 5 z 5

Precizně napsaný životopis o osobnosti, která měnila svět. Sám Steve Jobs požádal autora o napsání této knihy, nezasahoval mu do jeho tvorby a proto to není typická "Óda na génia", ale jsou zde ukázány i negativní stránky tohoto velkého vizionáře..... Výborné, čtivé, zajímavé....Kdo má rád životopisy a zajímá ho osobnost Steva Jobse nebo samotné firmy Apple, tak ať neváhá a pustí se do této knihy..

wiix
06.10.2014 5 z 5

Absolútne zaujímavé! Veľmi dobré čítanie, z ktorého si každý niečo odnesie. Pre mňa osobne to malo obrovskú informačnú hodnotu, nenudilo, otvorilo oči, očarilo i šokovalo.

rakytnik
21.09.2014 5 z 5

Kniha o člověku, který byl dostatečně bláznivý, aby si myslel, že může změnit svět.

Zábavná, tragická, inovativní, někdy psychopatická, ale pravdivá.

JohankaDl
17.09.2014

Docela mě zaujala i kniha od jeho bývalé přítelkyně - Steve Jobs - můj život, má láska, mé prokletí (http://www.albatrosmedia.cz/steve-jobs-muj-zivot-ma-laska-me-prokleti.html), rozhodně doporučuji přečíst jako doplňující materiál :)

Bran
25.08.2014 4 z 5

Zajímávě napsaná kniha o ještě zajímavějším člověku. Určitě doporučuji přečíst !

Randyz1986
03.08.2014 5 z 5

Úžasná kniha. Můžu doporučit i její skvělé namluvenou audio verzi. I když člověk není zrovna nadšencem Apple produktů, tak jejím přečtením získá mnohem větší přehled o světě a historii IT a začne více chápat Jobsovo smýšlení... Je to taková bible lidí z oboru, ale myslím, že by se mohla líbit i lidem mimo obor.

Matteo
21.07.2014

Moc nového jsem se nedověděl a to jsem viděl jen Piráty ze Silicon Valley. Co teprve, kdybych šel do kina na jOBSe :) Při poslechu audioknihy vás bude štvát, že Martinu Stránskému nikdo neprozradil, jak má co anglicky správně vyslovovat.

orson
11.07.2014 5 z 5

Pro mě asi jedna z nejlepších knih tohoto roku. Vlastně jsem ji ani nepřečetl, ale poslechl - bylo to moje první koupená audiokniha a poslouchal jsem ji při běhání a řízení v autě. Na obě činnosti jsem se o to více těšil :). Kniha odhaluje Steva Jobse a jeho celoživotní dílo, které dává přitom do souvislostí s vývojem počítačů, no prostě super historicko naučná kniha pro zájemce o IT.

Kubino
11.07.2014 4 z 5

Velice zajímavá knížka pojednávající o Jobsovém životě, dozvíte se spoustu informací, které vás zajímaly a o kterých jste nevěděli, knihu bych doporučil pro ty, co zajímá pozadí společnosti Apple. Spoustu vtipných historek.

blueberrypink
17.04.2014 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že mne převážně životopisná kniha tak nadchne. I když je to pěkná bichle, přečetla jsem ji po pár dnech. Moc se mi líbilo zpracování do detailu, doporučuji.

Vítr
14.04.2014 4 z 5

Kniha poučná i poutavá. Nechává nás nahlednout posedlost a "genialitu" našich šéfů a řditelek.

jiri.janak
12.04.2014 5 z 5

Jaká kniha! Popravdě moc na životopisy nejsem, ale po té, co tuhle knihu přečetla má přítelkyně (která je naprosto IT neposkvrněná) a mluvila o ní jenom v superlativech, jsem ji taky zkusil. A je to opravdu skvělá kniha, kterou mohu každému jen doporučit. Walter Isaacson je skvělý vypravěč, Steve Jobs byl opravdu pozoruhodný člověk, a na základě počtu v knize zpovídaných lidí předpokládám, že kniha je i fakticky přesná.

Marčullkas
10.04.2014

Rozsáhlá kniha popisující život troufám si říci génia! Vydařená a do hloubky propracovaná biografie.

martin3683
20.03.2014 5 z 5

Ať máte výrobky společnosti Apple rádi nebo ne, musíte se poklonit před genialitou jejího zakladatele. Kniha ho ho naštěstí nepopisuje jako poloboha, ale spíše naopak: diktátor, perfekcionista, egocentrik apod. Autor se musí občas hodně snažit, abychom mu dokázali fandit a měli v knize svého hrdinu, kterému budeme držet v palce v nekonečném boji o dokonalý produkt.
Kniha je hodně komplexní od Jobsova dětství až po poslední dny jeho života. Jedině snad podle mě málo prostoru bylo věnováno poslední dekádě Applu (iPod, iPhone, iPad). Kniha vám dá zajímavý náhled do duše génia dnešní doby a poodtáhne oponu nejvíce tajnůskařské firmy na světě. Vřele doporučuji všem, i když nemáte nic od Applu (po přečtení si určitě něco pořídíte :-)).

zahadum
24.02.2014 5 z 5

Steve Jobs...kto to bol ? vizionár ? šialenec ? génius svojej doby ktorý v pravý čas odhalil všetky skryté túžby a potreby zákazníkov ? charizmatický manipulátor ľudí vo svojom okolí ? miestami krutý a tvrdý biznismen ktorý šiel veľmi tvrdo po svojej konkurencii ? ...... kniha vám dá perfektný rozhľad kto to bol Steve Jobs a prečo jeho život a práca tak razantne zasiahli do sveta nielen výpočtovej techniky ale aj animátorov zo štúdia Pixar a hudobného priemyslu vo forme iPOD a iTUNES....autor brilantnou formou nezaujatého pozorovateľa ktorý nesúdi a neprikrášľuje, opisuje život človeka o ktorom si môžeme myslieť čokoľvek, ale nespochybníme jeho revolučný spôsob práce na produktoch budúcnosti...jeho chorobná posadnutosť dizajnom...originálnym prístupom k reklame a maniakálnom zmysle pre detail. Kniha ktorá je viacej ako životopis človeka..je to zároveň detailný opis našej doby ktorá je významne poznamenaná Stevom Jobsom.

Fahrenheit451
13.01.2014 5 z 5

Skvěle a nezaujatě napsaná biografie. Kdo o Jobsovi už něco věděl, získá po přečtení nový pohled a zasadí se mu do kontextu Jobsova života mnoho z medií známých skutečností. Mě osobně navíc překvapilo, jak silné muselo být jeho kouzo osobnosti (nebo peněz), když byli lidé ochotni pracovat pro takového despotu, navíc se slušně pokřivenou morálkou.
Trochu mě mrzí, že překlad vypadá velmi uspěchaně - každou polovinu knihy překládal někdo jiný - asi současně, aby kniha dřív vyšla. Výsledkem je řada z prstu vycucaných filmových a počítačových termínů, které "tahají za uši". Jinak ale stále stojí tato kniha za 5 hvezdiček.