Steve Jobs

Steve Jobs https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95965/bmid_steve-jobs-dlF-95965.jpg 5 815 169

Kniha STEVE JOBS od Waltera Isaacsona, autora známých životopisů Benjamina Franklina a Alberta Einsteina, je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem provedených v průběhu dvou let - a stejně tak interview s více než stovkou členů jeho rodiny, přátel, konkurentů, soupeřů i kolegů - pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí a o pronikavě intenzivní osobnosti tvořivého podnikatele, jehož vášeň pro dokonalost a železné odhodlání zcela převrátilo šest odvětví lidské činnosti: osobní počítače, kreslené filmy, hudbu, telefony, počítačové tablety a digitální tisk. V době, kdy se společnosti po celém světě snaží vybudovat ekonomiku digitálního věku, stojí Jobs v popředí jako nejvyšší ikona v oboru vynalézání nových věcí a představivosti uvedené do praxe. Věděl, že nejlepší způsob, jak vytvořit v 21. století nějaké hodnoty, je ve spojení kreativity a technologie, takže vybudoval firmu, kde jsou převratné nápady kombinovány s pozoruhodnými technickými počiny. Ačkoli Jobs na této knize spolupracoval, nesnažil se o žádnou kontrolu toho, co už bylo napsáno, ani nechtěl mít právo přečíst si knihu předtím, než bude vydána. „Udělal jsem hodně věcí, na něž nejsem pyšný, jako když jsem dostal svou přítelkyni ve 23 letech do jiného stavu a jak jsem se s tím vypořádal,“ přiznal se. „Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nesměli ven.“ Jobs mluvil otevřeně, občas dokonce krutě o lidech, s nimiž pracoval či proti nimž vystupoval. A podobně si i jeho přátelé, nepřátelé a kolegové vytvořili nepřikrášlený pohled na vášně, démony, perfekcionismus, touhy, dovednost, ďábelskost a posedlost pro vedení, které tvarovaly jeho přístup k podnikání i k novátorským výrobkům, jež byly toho všeho důsledkem. Jobs doháněl lidi kolem sebe k zuřivosti a zoufalství. Ale jeho osobnost a výrobky se tak vhodně doplňovaly, stejně jako se o to snažil u hardwaru a softwaru Applu, jako by to byla součást jakéhosi integrovaného systému. Jeho příběh je proto jak poučný, tak varující, plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Práh

Steve Jobs , 2011

PietroGrencik
27.03.2021 5 z 5

Úchvatný príbeh Jobsa, ktorý budete čítať do poslednej strany.

Od Isaacsona môžte očakávať len čistú kvalitu.

Mal som ju ako audioknihu, dá sa stiahnuť aj na nete zadara

ODPORÚČAM !!!

bigbabe
02.02.2021 4 z 5

Ano, opravdu stojí za přečtení. Nechtěla bych být jeho podřízený, ale zorganizoval to dobře.

jiri5906
11.01.2021 5 z 5

PROLOG: Nejsem Apple člověk. Mám rád filosofii otevřeného SW a mít možnost si s ním hrát. Proto jedu na Linuxu a zříkám se diktátu použití nástroje nějakou společností (ano, bavíme se o SW).

RECENZE: Skvěle napsaný životopis, kde člověk pochopí, že pokud chcete ohnout Vesmír musíte být jiný - maniak, manipulátor, emotivní vyděrač, vizionář, asociál, neempatik ... a hlavně nesnesete nikoho, kdo akceptuje kompromisy. Protože kompromis rovná se střední cesta. A ta vizionáře nezajímá. SJ všechny tyto podmínky splňoval. A možná proto je ta knížka extrémně skvělá. Protože máte náhled do zákulisí člověka, který byl jiný. Většinou času máte chuť ho "zabít", jak to s vámi emotivně houpe. Ale pokud by jste neměli chuť SJ "zabít", tak by vás ta knížka nebavila a nečetli by jste ji.

Vnímám dva vedlejší efekty:
* Knížce mapuje éru vzniku IT odvětví (ano správně, jsem ajťák). A to mi taky hodně dalo.
* Zamyslíte se nad přístupem k životu. Toho co je člověk schopen dosáhnout a co by jste chtěli vy.

Ještě jeden postřeh mám - kniha není jednoduchá ke čtení. 500+ stránek, které jsou plné textu. Tyto stránky nedají odpočinout vašim očím a ani mozku. Ale oči únavu ignorují a mozek bude chtít pokračovat.

Už jsem říkal že nemám rád Apple a ta knížka je skvělá?

Koza3
01.12.2020 4 z 5

Sakra to byla tlustá knížka. Pomohl jsem si v drtivé většině audioknihou, která byla dobře namluvená a bez večerního poslouchání v posteli bych to dočetl tak na Vánoce. Zalíbily se mi životopisné knížky. Jsou nejen inspirativní, ale často i vtipné a rád si pak multižánrově zjišťuji více o protagonistovi. Bylo fajn podívat se na Youtube na Jobsovy výstupy na Macworld, kde předváděl Apple II, iPod nebo iPhone. Netušil jsem, že byl až takový magor, který je někde na půl mezi šíleným umělcem a geekovským technokratem. Jeho životopis se mi četl (nebo poslouchal) dost těžce, protože není úplně ten typ hrdiny, kterému fandíte a dost mě štval ve svém projevu. Je arogantní, sprostý a není moc taktní, každopádně nebýt jeho osobnosti, Apple tady už dneska není. Jeho cíl se naplnil a vybudoval firmu, která tu bude po celé generace. Vedle toho se angažoval (a velice úspěšně) na jiných platformách jako hudba či animovaný film. Je to přesně ta osobnost, která rozhýbala zaostávající průmysly a ukázala, že technologie je základ pro různé druhy médií. Životopisy nehodnotím ani tak podle příběhu či stylu psaní, ale podle života a činů, které hlavní hrdina prožil. A jelikož se mi v mnohém příčil, musím mu dát jen hvězdy čtyři. Každopádně i přes to se jedná o ikonu a každý by si měl o něm něco přečíst... jo a taky přestanu hejtit jablíčkáře, protože ty jejich produkty budou mít asi fakt něco do sebe, ač teda pochybuju, že většina iphonistů ví něco o Jobsovi a filozofii Applu...

Scathia
30.11.2020 5 z 5

Tak tohle bylo vynikající dílo! Skvělá práce autora, na kterém je vidět, že si se sepsáním dal opravdu hodně práce, kniha je sepsána nestranně, od více zdrojů. Samozřejmě hlavním zdrojem byl Jobs sám. Na jednu stranu to byl člověk s tolika negativními vlastnostmi, že se to na jednom místě jen tak nevidí, ale všechny ty vlastnosti jsou vyváženy naprosto mimořádným vizionářským viděním celého světa. Moc mě mrzí, že jsme o něj přišli tak předčasně, pořád mi běží v hlavě, co by na světě ještě změnil, kdyby mu bylo vyměřeno více času. Co dodat, Think Different!

lernami
24.11.2020 5 z 5

Kniha je skvělá! Vznikla za spolupráce Jobse. Nedá se však říct, že by to nebylo objektivní a že by mu Isaacson mazal med kolem pusy. Je plná zajímavých poznatků a je velmi čtivá.

101evca
17.11.2020 4 z 5

Geniální, sebestředný, upřímný, citlivý, necitelný, tvrdohlavý a vizionářský. Alespoň takto na mě osobnost Steva Jobse, jak ji Isaacson představil, působila.

Autor si mě získal svým životopisem Einsteina a po tomto díle jsem sáhla proto, že jsem chtěla porozumět firmě Apple a především její obchodní strategii. V tomto ohledu kniha splnila, či dokonce předčila, má očekávání. Někdy jsem ale měla pocit, že pročítám biografii Applu a ne jejího zakladatele. O tom jaký Steve byl, se sice dovídáme hodně, ale povětšinou především z pracovního prostředí jeho firmy a ne okruhu přátel a rodiny.

Život Steva Jobse má ovšem silné poselství. Ukazuje, jakou sílu má vize, schopnost věřit svým cílům i sám sobě a nebát se překážek, protože potom může člověk dokázat mnoho.

iLuciferie
11.11.2020 3 z 5

Jako nadšený uživatel Apple produktů jsem si knihu se zájmem přečetla (resp. poslechla jako audioknihu). Jobsův příběh je jistě zajímavý, zde je zejména pěkně přiblíženo i technologické prostředí okolo, nicméně kniha jako taková mi přišla napsaná průměrně.

tanuki
09.11.2020 5 z 5

Tvrdím o sobě, že mě životopisné knihy nebaví a vyhýbám se jim, ale tahle mě chytla hned od začátku. Člověk nemusí být fanouškem Applu, aby měl o Stevu Jobsovi a jeho příběhu alespoň základní povědomí. Jobs se na sepsání životopisu domluvil, když cítil, že se jeho čas chýlí ke konci a byl smířen s tím, že to nebude jeho oslava, ale příběh pravdivý a pro vyznění jeho osobnosti také v mnoha ohledech nepříliš lichotivý. Jobs byl v mládí formován hippie érou - což obnášelo uživání LSD, cestu do Indie, meditace a hledání duchovní podstaty. Poznáváme Jobse perfekcionistu s jeho bezbřehou paličatostí, umíněností a černobílým vnímáním okolního světa. Seznámíme se s Jobsem manipulátorem, který dokáže vzteky vybuchnout jako sopka a který nutí lidi dělat nemožné věci v nemožných termínech díky své oblasti zkreslené reality. A závěr je velmi dojemný.

I když je celá tahle kniha o Jobsovi a Wikipedie si při čtení ani na chvíli neoddechne, nakonec Vás příběh stejně vede k zamyšlení nad svým vlastním životem. Co všechno lze ve vyměřeném čase stihnout, co je nutné pro to obětovat, co dělá úspěšného člověka odlišného od nevýrazného průměru a jakou cenu za svoji výjimečnost je ochotný zaplatit nejen sám na sobě, ale i na druhých. Think different.

klarazelena
03.11.2020 5 z 5

Jeho "Stay hungry" mě asi už bude provázet celý život. Kniha dokáže skvěle namotivovat v hledání vlastní cesty, nebát se překážet, věřit vlastní vizi. A zkusit u toho nebýt tak nesnesitelní jako tento egoman.

tra-my5156
10.10.2020 4 z 5

Isaacsonova biografická tvorba je čitelná a umí v člověku probudit cit po ambicióznosti. Nedělalo mi problém nijak pochopit Steva, neboť jeho cholerická povaha byla mnohdy zrcadlem mojí vlastní ohnivé osobnosti. Rozesmála mě část, kdy Steve Jobs vybuchl v restauraci, protože mu dali do jídla smetanu a on byl zaníceným veganem (Také jsem žila veganskou stravou). Totiž, mně se stala stejná událost, akorát namísto smetany jsem dostala slaninu. Sdílím s Jobsem myšlenkové pochody a náturu. Nutno podotýkat jako zajímavý fakt, že Steve Jobs označil braní LSD jako druhou nebo třetí nejdůležitější věc, kterou ve svém životě učinil.

Dejf_ano
14.06.2020 5 z 5

Inspirativni, poucne, jednoduse genialni. Konecne jsem pochopil Apple !

gemi
16.05.2020 3 z 5

Poměrně detailní pohled na pracovní i soukromou stránku Steva Jobse s relativně dobrým vyvážením obou součástí jeho života. Větší pozornost je ale přece jen věnována profesnímu životu, takže některé otázky nad vnitřní motivací či pohnutkami z osobního života zůstanou nezodpovězené. Většina je ale zodpovězena uspokojivě.

primavit
02.05.2020

“Někteří v nich vidí blázny, ale my vidíme genie. Protože jedině ten, kdo je takový blázen, že si myslí, že může změnit svět, ho skutečně změní.”
Steve Jobs

MagdaFish
20.04.2020 5 z 5

Slovy barona z Gorceny: "Byl to šílenec, nicméně génius." Žít, nebo pracovat s Jobsem bylo asi peklo, ale dokázal dostat z lidí to nejlepší. Škoda, že mu jeho zkreslené vnímání reality a totální ignorace toho, co se mu nelíbí, tak zkrátilo život.

franzkfk
11.04.2020 5 z 5

Všechna dokonalá díla mají v sobě kaz.

slaska77
08.03.2020 5 z 5

Perfektní biografie, měl by si přečíst každý. Díky této knize si člověk uvědomí tolik souvislostí, jak moc jeden člověk dokáže změnit svět i náš vlastní každodenní život, jak moc předběhl dobu a kolik toho ještě mohl dokázat. Nemohu než maximálně doporučit. Kniha mě bavila od začátku do konce, tolik poutavých detailů, tolik často i hrůzostrašných historek, ale žádná nuda. Pár let zpět jsem viděla i film, knížka je ale tradičně o mnoho lepší. (Březen 678 str.)

Venda32
16.02.2020 5 z 5

Pokud se chcete dozvědět co nejvíce o jednom z nejúspěšnějších lidí 20. století (a částečně 21. století) s touhle biografií rozhodně krok vedle neuděláte. Z této knihy čerpá také životopisný film Jobs s Ashtonem Kutcherem. Doporučuji pro lepší složení mozaiky o Jobsovi přečíst také knihu Steve Jobs: Zrození vizionáře. Knihy se výborně doplňují.

karelpeter
06.02.2020 4 z 5

Kniha je velmi podrobná, hippi začátky nezáživné, ale pak se to rozjede.

Jakubac
27.12.2019 4 z 5

Po stránce obsahu kniha splňuje vše, co od ní čtenář očekává. Čte se dobře. Škoda jen, že autor píše převážně o profesním životě Steva Jobse a nedostal se víc do hloubky vnitřního světa této osobnosti.