Steve Jobs

Steve Jobs https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113017/steve-jobs-113017.jpg 5 816 169

Kniha od Waltera Isaacsona, autora známých životopisů Benjamina Franklina a Alberta Einsteina, je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem provedených v průběhu dvou let - a stejně tak interview s více než stovkou členů jeho rodiny, přátel, konkurentů, soupeřů i kolegů - pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí a o pronikavě intenzivní osobnosti tvořivého podnikatele, jehož vášeň pro dokonalost a železné odhodlání zcela převrátilo šest odvětví lidské činnosti: osobní počítače, kreslené filmy, hudbu, telefony, počítačové tablety a digitální tisk. V době, kdy se společnosti po celém světě snaží vybudovat ekonomiku digitálního věku, stojí Jobs v popředí jako nejvyšší ikona v oboru vynalézání nových věcí a představivosti uvedené do praxe. Věděl, že nejlepší způsob, jak vytvořit v 21. století nějaké hodnoty, je ve spojení kreativity a technologie, takže vybudoval firmu, kde jsou převratné nápady kombinovány s pozoruhodnými technickými počiny. Ačkoli Jobs na této knize spolupracoval, nesnažil se o žádnou kontrolu toho, co už bylo napsáno, ani nechtěl mít právo přečíst si knihu předtím, než bude vydána. „Udělal jsem hodně věcí, na něž nejsem pyšný, jako když jsem dostal svou přítelkyni ve 23 letech do jiného stavu a jak jsem se s tím vypořádal,“ přiznal se. „Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nesměli ven.“ Jobs mluvil otevřeně, občas dokonce krutě o lidech, s nimiž pracoval či proti nimž vystupoval. A podobně si i jeho přátelé, nepřátelé a kolegové vytvořili nepřikrášlený pohled na vášně, démony, perfekcionismus, touhy, dovednost, ďábelskost a posedlost pro vedení, které tvarovaly jeho přístup k podnikání i k novátorským výrobkům, jež byly toho všeho důsledkem. Jobs doháněl lidi kolem sebe k zuřivosti a zoufalství. Ale jeho osobnost a výrobky se tak vhodně doplňovaly, stejně jako se o to snažil u hardwaru a softwaru Applu, jako by to byla součást jakéhosi integrovaného systému. Jeho příběh je proto jak poučný, tak varující, plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách.... celý text

montik_m
18.02.2016 5 z 5

Životopisy nemám rád, nebaví mě, ale nechal jsem se zlákat příznivými recenzemi a nelituji. Je to skvělá kniha a hlavně nepopisuje Jobse jako nějakého kladného hrdinu. Ovšem přes vše negativní (a není důvod textu nevěřit) zůstává ve mně pouze hluboký obdiv k autorovi a především k samotnému Jobsovi.
Jestli bych chtěl pod ním pracovat? Ne, nechtěl. Jestli bych chápal jeho způsob parkování, pochopení pro LSD, stravu, alternativní způsob života atd. Ne, nechápal. Ale byl v určitém ohledu skutečně geniální.
Říká se, že to byl především král marketingu a obchodník, a že tím pravým technickým géniem byl Wozniak. To je hodně zjednodušený pohled zvlášť, když se Wozniak poměrně záhy vydal vlastní cestou. Jobs byl opravdovým vizionářem a ten přívlastek mu přísluší. Byl nesnesitelný, netrpělivý, motal a pletl se do všeho, ale byl zároveň tím, kdo řekl, bude to tak a tak, čímž nejenže upřednostnil svou představu, ale (a na to mnozí zapomínají) vzal na sebe i zodpovědnost - za provoz firmy, nové výrobky, jejich funkci a vzhled. A to je ten komplexní talent i výjimečnost - zvlášť, když byl natolik úspěšný... Pro chod firmy to jsou naprosto zásadní a nepostradatelné funkce... K tomu mu nechyběl perfekcionismus a tuha obklopovat se jen těmi nejlepšími. Další důležitá byť pro mezilidské vztahy problematická vlastnost.
Knihu jsem četl až nyní, ale někdy před rokem jsem si koupil svůj první iPhone. Rozbalil jsem krabičku a žasl jsem už jen nad tím, jak je zabalený. Nikdy jsem tak dobře zabalený výrobek neměl... Dýchá z toho solidnost... A teď čtu knihu a najdu příslušné pasáže, kde se o důležitosti takového detailu mluví a píše. Někdy okolo roku 2000 jsem také chtěl ze svého PC, pokročilé zvukové karty, značné rozložité reprosoustavy, TV tuneru a rádio tuneru vytvořit domácí multimediální centrum s dálkovým ovládáním. O Applu jsem v té době téměř nic nevěděl a svůj záměr jsem naplnil, ovšem uživatelský komfort nebyl příliš vysoký. Nacpal jsem do toho tehdy spoustu peněz za lepší a lepší varianty jednotlivých komponent. Nakonec jsem svůj boj vzdal a obrátil se ke klasické jednoúčelové, avšak spolehlivé a uživatelsky komfortnější elektronice. O to víc mi však byla sympatická snaha Jobse, který chtěl dát počítači novou funkci a vytvořit z něj zároveň jakési obslužné zařízení pro vše ostatní. Ano... to by bylo něco... Musím však říci, že dnes se podle mého opět tato vize obrací trochu nešťastným směrem...
Před iPhonem jsem měl Sonku s androidem. Restartoval jsem ji nuceně zhruba jednou týdně, a i když iPhone není na samé špici technologické výbavy, je mi to jedno. Stabilita, klid a uživatelský komfort je pro mě násobně vyšší.
Nemám ani problém se samotnou filozofií Applu, protože sám nemám rád, pokud se někdo vrtá a šťourá v tom, co jsem udělal. Mám poté pocit, že mou práci ničí. A co víc, může tím naprosto pozměnit původní charakter. Jsem proto rád, že existuje "kompaktní" řešení bez nutnosti něco dodělávat, nastavovat, suplovat a ve výsledku se bát o funkčnost. Komu toto pojetí nevyhovuje, může si pořídit něco jiného. Ovšem to není chyba Applu, je to jeho přednost, záleží samozřejmě pouze na úhlu pohledu.
Jobs měl z hlediska uživatele velice zdravé názory, které bych mohl jen podepsat, ať se týkaly třebas i jen boje za prodej hudby a jednotlivých skladeb. Další osud Applu však příliš růžově nevidím, pro mě bohužel. Mám rád kvalitní a vyšperkované produkty, které fungují a ještě dobře vypadají, ale nahradit Jobse se mi zdá téměř nemožné...
I když je to negativní vlastnost, někdo musí lidi "buzerovat", aby dělali co nejlépe svou práci, nesmiřovali se s polovičatými řešeními, dbali na vzhled, funkci, jednoduchost a uživatelský komfort... a ještě musí umět dobře rozhodnout. A takových lidí je opravdu jen velmi málo...

shmaic
24.01.2016 5 z 5

Kniha mi dala opravdu hodně. Nahlédl jsem do 60 let, kdy vznikal PC tak, jak jej známe nyní. Chvíli jsem dokonce měl v pránu pracovat na pixel přesně:-)
Zkrátím to - teď to, co jsem chtěl napsat - nehodlám recenzovat tuto knihu, chci se zamyslet nad namyšlenými iProdukt fanatiky. Tato myšlenka se mě drží zhruba od poloviny knihy a už mě pravděpodobně neopustí.
Často se setkávám s namyšlenými uživateli produktů firmy Apple, kteří tvrdí, že vše ostatní (Google, Linux) nestojí za zmínku. Tito lidé mnohdy nemají páru o tom, proč je jejich telefon / počítač právě takový "dokonalý". Jsou ve svých názorech na technologie neústupní. Mnoho z nich si nyní přečte tento skvěle zpracovaný životopis a bude cítit, že právě oni jsou ti opravdu správní, že zbytek uživatelů mobilů / tabletů / počítačů jiných značek vůbec nemá vkus.
Tak by mě teda zajímalo, jak se jejich názory vyvinou, až Apple, když už teda není pod Jobsovým vedením, začne vyrábět tuctové produkty bez Jobsovské invence. Já si myslím, že mnozí zůstanou u Apple i přes to, že tento životopis přečetli. Nejsem si jist, zda se Apple zvrhne v tuctovku. Pokud však ano (což např. když držím v ruce iPad Mini tento dojem vzbuzuje) a tito šašci budou dále tvrdit, že okna jsou hrozná a vykradla Apple (což je samozřejmě zkreslení reality, zde v životopise vidíme, že to Apple začal krást a pak brečel, když kradli od něj), moc mě to zahřeje na srdci. Bez výčitek je totiž definitivně budu moci zaškatulkovat do sféry šašků, co chtěli být v lepší společnosti tím, že nosí boty bílé barvy.
Osobně používám produkty s Androidem, s Ubuntu, s Windows i Apple OS. Dennodenně vidím, jak lidé nadávají na to, že jejich iPhone je zpomalený, že jejich Android nemá paměť nebo že jejich Windows je nahovno. Nic není takové, jak to viděl Steve - černobílé. Vše má své klady a zápory. Škoda jen, že právě my, multiplatformní, jsme pravděpodobně jediní, kdo se tom hodlá bavit a škoda, že právě nám dá tato kniha podstatně více, než ne technicky zaměřeným čtenářům nebo uživatelům fanaticky ctící pouze svou značku.
Na závěr této srdceryvnosti mě napadá něco, jako vtípek: Kolega s iPhonem mi na mém Androidu závidí všechnu tu funkčnost a otevřenost a já mu závidím, že může přijmout hovor hned a ne až za 5 vteřin:-D

TheSarcasm
24.01.2016 5 z 5

Pro mě velmi zajímavé a překvapivé. Myslím, že jsem nečetl lépe napsaný životopis. Moc jsem toho o Stevu Jobsovi nevěděl, ale přečtení této knihy mě donutilo zamyslet se nejen nad jeho osobností, ale i nad širšími souvislostmi moderních technologií. Musím přiznat, že teď mám ke svému iphonu docela jiný vztah :-)
Doporučuji přečíst i životopis Elona Muska.

Stinovlas64
21.01.2016

Výborně napsaný životopis. Do přečtení knížky jsem nechápala, proč je pro někoho Apple ikonickou záležitostí, nyní je mi to jasné. Sama jsem postupně vyhledávala na netu výrobky, o kterých se v ní mluví, pustila jsem si i jednu Jobsovu prezentaci. Je to moc zajímavé i z hlediska vývoje počítačů. Objevování věcí, které teď bereme jako samozřejmost.

Enti
06.01.2016 5 z 5

Velmi dobře napsaný životopis asi největší (a taky nejkontroverznější) postavy historie IT průmyslu. Dlouhé, ale velmi čtivé.
Popisuje Jobs jako nesnesitelného vizionáře, jeho kladné i záporné stránky osobního a pracovního života. Především jeho "oblast zkreslené reality", jeho umíněnost a často až překvapivé reakce na dění kolem něj (přítelkyně, první dcera, spolupracovníci).
Není to jen životopis Jobse, ale i historie Silicon Valley, v knize je spousta slavných osobností (Gates, Hewlett, Packard...).

jakub2696
30.12.2015 5 z 5

Hodne veci vynechano, ale i tak je to dobre shrnuti jeho zivota,

Deus
13.11.2015 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítal.

feex8
25.10.2015 5 z 5

Vyborna kniha. Nejdem teraz riesit pravdivost ci objektivnost informacii, aj ked uznavam, ze biografia by mala byt hlavne o tomto.

Vzala som ju do ruky bez vacsich ocakavani. Pocula som, ze je to dobre citanie pre managerov a podnikatelov, je tam zaujimavo popisana strategia podnikania, co aj bola. Prekvapilo ma ale to, ze napriek tomu, ze ide o biografiu cloveka, ktory je uplne mimo mojho predmetu zaujmu, ktory sa venoval technologiam, ktorych historia ma vobec nezaujimala, napriek tomu ma tato kniha vedela zaujat, pobavit, poucit. V jednej chvili s Jobsom sympatizujete, v inej su vam jeho praktiky odporne.

Nie je to oda na Jobsa, ako som si povodne myslela, ked som videla, ako sa regaly knihkupectiev knihou prihodne po jeho smrti zaplnuju. Napriek tomu, ze tato kniha je z mojho pohladu prvoplanovo bestseller, ktoreho ucelom je vytvorit zisk, napriek tomu, ze bola okolo nej velka marketingova bublina, ktora mi zakonite knihy znechucuje uz vopred, musim uznat, ze je napisana velmi dobre a ze sa podarila.

Moje hodnotenie: 92%

valleyhills
21.10.2015 4 z 5

velice motivační .

xletadlo
19.09.2015

Překvapivě zajímavé a poutavé čtení. Dokonce jsem začal uvažovat o tom, že si nějaký produkt Applu pořídím nebo alespoň vyzkouším.

Zdendin
19.09.2015 5 z 5

Nejsem žádným fandou značky Apple, ani nevlastním žádné jejich zařízení. Musím však říci, že kniha o Jeho spoluzakladateli a vizionáři mě upoutala a držela od začátku do konce (i když pouze v audio-formě). Autor je zcela nestranný a popisuje jak Stevovi klady a úspěchy, tak i jeho stinné stránky života a komplikovanou osobnost. Někdy sice zabíhá možná až do zbytečných podrobností a kniha se hemží nepřeberným množstvím jmen. Jedná se však o ucelené a srozumitelné dílo. Komplexně popisující celý životní příběh tohoto velikána. I když jsem se zpočátku obával nudného čtení. Kniha je plná drobných příběhů a zvratů, čtenáře navíc motivuje a nutí ho přemýšlet nad svým vlastním životem. Pokud váháte, zda knihu zkusit rozhodně tak učiňte.

Gooverka
03.08.2015 4 z 5

Čtyři hvězdy dávám za docela rozvleklý začátek, kterému jsem jako počítačový lajk rozuměla pomálu. Druhá polovina knihy mě chytla a už nepustila - hlavně kapitoly o Pixaru a moderních produktech Applu, které znám já sama. Kniha Jobse představuje veskrze černobíle, takže je potřeba se nenechat strhnout všemi jejími výpovědmi. Prospěl by jí hlavně kratší formát, ale jinak se mi líbila fakt hodně.

machalcz
30.07.2015 5 z 5

Jobs byl děsnej parchant, ale geniální a buďme rádi, že byl (jsem Apple ovce) ;)
Kniha Waltera Isaacsona je napsaná věcně a nezaujatě. Žádná přehnaná oslava ikony. Prostě tak jak to bylo v dobrém i zlém. Myslel jsem si, že toho vím o Jobsovi a Apple hodně. Mýlil jsem se a i díky tomu mě kniha mohla v mnohém překvapit.

Vendulik
30.07.2015 5 z 5

Jedno značně pro mě nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Nádherný příběh o člověku, který dokázal vymyslet velké věci z ničeho. Doporučuji k přečtení. Mám v plánu si ten příběh přečíst ještě jednou :)

Janina123
15.04.2015

Úžasné čtení. Pro mě spousta nových informací z oboru IT. Obdivuji Steva Jobse! Mimořádná a výjimečná osobnost! Pokud bych již iPhone nevlastnila, tak bych si ho určitě "musela" koupit. Teď, když už vím, kdo a co za jeho vývojem a dokonalostí stojí. Celého Applu.
Za mě plný počet hvězdiček.

Alíček13
09.04.2015 5 z 5

Úžasná, velice čtivá kniha :)

Tinoušek
04.03.2015 5 z 5

Kniha mě okouzlila. Jedna z nejlepších bilografií, jaké jsem četla. Rozkrývá nejen Jobsův soukromý život, ale také zrod Applu a jeho pozdější vývoj - obojí spolu nerozlučně spjato.
Psáno poutavě, čtivě, stačí základní znalost techniky (a ani ta možná není nutná...) a nebudete tápat ve tmě při odborných částech textů, které naštěstí nejsou příliš časté.
Knížka plná hlubokých myšlenek a životních zkušeností. Rozhodně doporučuji k přečtení i těm, kteří nejsou fandy do "jablek" (jako já)... :-)

pkweb.eu
27.02.2015 5 z 5

Ač nejsem fanoušek Applu, tak Jobs má můj respekt. A stejně tak i autor této knihy. Parádně zpracovaný životopis IT legendy s poodhalením zákulisních vztahů i bojů významných firem v IT i filmu. Každopádně zajímavé čtení (pro mě to byl poslech) o moderních technologiích, marketingu, vedení firmy i drsném jídelničku.

Hanusseecka
12.02.2015 3 z 5

Skvělá učebnice marketingu. Příliš mě kniha ale nezaujala.

milos3533
03.02.2015 5 z 5