Steve Jobs

Steve Jobs https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113017/steve-jobs-113017.jpg 5 816 169

Kniha od Waltera Isaacsona, autora známých životopisů Benjamina Franklina a Alberta Einsteina, je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem provedených v průběhu dvou let - a stejně tak interview s více než stovkou členů jeho rodiny, přátel, konkurentů, soupeřů i kolegů - pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí a o pronikavě intenzivní osobnosti tvořivého podnikatele, jehož vášeň pro dokonalost a železné odhodlání zcela převrátilo šest odvětví lidské činnosti: osobní počítače, kreslené filmy, hudbu, telefony, počítačové tablety a digitální tisk. V době, kdy se společnosti po celém světě snaží vybudovat ekonomiku digitálního věku, stojí Jobs v popředí jako nejvyšší ikona v oboru vynalézání nových věcí a představivosti uvedené do praxe. Věděl, že nejlepší způsob, jak vytvořit v 21. století nějaké hodnoty, je ve spojení kreativity a technologie, takže vybudoval firmu, kde jsou převratné nápady kombinovány s pozoruhodnými technickými počiny. Ačkoli Jobs na této knize spolupracoval, nesnažil se o žádnou kontrolu toho, co už bylo napsáno, ani nechtěl mít právo přečíst si knihu předtím, než bude vydána. „Udělal jsem hodně věcí, na něž nejsem pyšný, jako když jsem dostal svou přítelkyni ve 23 letech do jiného stavu a jak jsem se s tím vypořádal,“ přiznal se. „Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nesměli ven.“ Jobs mluvil otevřeně, občas dokonce krutě o lidech, s nimiž pracoval či proti nimž vystupoval. A podobně si i jeho přátelé, nepřátelé a kolegové vytvořili nepřikrášlený pohled na vášně, démony, perfekcionismus, touhy, dovednost, ďábelskost a posedlost pro vedení, které tvarovaly jeho přístup k podnikání i k novátorským výrobkům, jež byly toho všeho důsledkem. Jobs doháněl lidi kolem sebe k zuřivosti a zoufalství. Ale jeho osobnost a výrobky se tak vhodně doplňovaly, stejně jako se o to snažil u hardwaru a softwaru Applu, jako by to byla součást jakéhosi integrovaného systému. Jeho příběh je proto jak poučný, tak varující, plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách.... celý text

pavel1033
08.04.2017

Jak změnil svět hrubián Steve Jobs - Kniha s prostý názvem Steve Jobs je o zakladateli společnosti Apple, pravděpodobně nemusím představovat. Každý z vás zná nebo používá produkty, které stály u zrodu osobních počítačů, tak jak je známe.

Autor vám hlavní postavu nepředstaví jen jako vizionáře, snílka a podnikatele, ale spíše jako člověka, který nejednou brečel i křičel před svými zaměstnanci, hroutil se a toužil po všudy přítomné dokonalosti. V továrně Applu nesměl být žádný prach a stroje byly pokryty šesti barevnými odstíny tehdejšího loga.

Ajinka126
09.02.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem několikrát vzala z poličky, oprášila, pohladíla obálku a hned ji tam zase vrátila. Předtím jsem neměla žádnou osobní zkušenost s biografickou literaturou, tak jsem se jí obávala. Jsem nesmírně ráda, že jsem se jeden den "překonala" a knihu doopravdy otevřela. Pak už to šlo celé samo. Je to napsané tak citlivě a osobitě, že jsem měla pocit, že jsem Jobsům život prožila s ním. Jsem nesmírně vděčná, že je to protkané jeho myšlenkami a citáty, které na mě velmi zapůsobily. Myslím, že mě Walter přiměl k tomu se na biografii / autobiografii díval zcela jinak. Bravo!

Frantik3
09.01.2017

Jsem nadšená, že tuto knihu čtu..., Steve byl šílený a přesto výjimečný originál - jen tak mohl dokázat to, co dokázal.... Miluji tento typ knih, když nic neprikrasluji ... Díky tomu poznávám tak zajímavého cloveka - i když byl "nesnesitelny" - Ve svem zivote jsem poznala takové typy - a vím, jak dokáží být charismaticti, nezměrne dokáží druhe ovladat ...dokazi vyhravat na "ukor" druhych ...jen zit a pracovat s nimi není lehké

Alex.rrr
20.12.2016 4 z 5

Tato kniha mi byla doporučená známými, že jestli chci o Applu jako takovém něco vědět, je to docela ideální, trochu větší "příručka". I když jako prostá holka technice a těmto věcem rozumím tak uživatelsky, kniha pro mě byla srozumitelná, velmi přehledně napsaná a hlavně čtivá. Určitě to doporučuji i dámskému kolektivu.

pocitac311
07.12.2016 4 z 5

Nie som "ovocinár" a považujem týchto ľudí za určitú sektu. Kniha mi celkom dobre objasnila ich myslenie, hodnoty a štýl. Napriek zbytočným detailom, neprehľadne veľkému množstvu opisovaných osôb a niekedy chabému prekladu som ju prečítal s pôžitkom.

Woolsey
02.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha o skvělém (podle mě nedoceněném) muži. Viděl jsem i film, ale tahle kniha je 100krát lepší.

daniela58
24.11.2016

Tuhle knihu jsem si naprosto zamilovala!

teltri
18.11.2016 4 z 5

Skvelé, jedna z najlepších audiokníh. Pomohlo mi to stráviť ťažké leto v Brne.

embil
17.11.2016 4 z 5

Dobře napsaná knížka o jedné z významných osobností, jeho životním příběhu a velmi svérázné bytosti.

dangerita
23.10.2016 5 z 5

Bichle, která vyšla záhy po smrti Steva Jobse s velkým mediálním ohlasem. Kombinace, která mě naprosto odrazovala, ale osobnost Steva Jobse mě prostě lákala. Nakonec se mi do ruky dostala naprostou náhodou od kamaráda, který ji dostal jako nevhodný dárek k Vánocům. Takže jsem si řekla, že do ní nakouknu. A už jsem se neodtrhla. A ne, nejsem fanouškem a ani vlastníkem produktů Apple :-)

Jedna věc je styl, jakým je kniha napsána...
Klobouk dolů před autorem, kniha působí jako celek, žádné hluché pasáže, žádné chaotické přeskakování. Vše provázané, přehledné a plynulé. Srozumitelné. Celkově velmi čtivé, svěží a sama se divím, jak rychle jsem knihu přečetla.

Druhá věc je obsah...
ANO život Steva Jobse slibuje skvělý materiál a jeví se to jako bestseller ještě než vůbec začnete psát první řádky. Ale jak se člověk dozvídá o této osobnosti více, je mu jasné, že to zdaleka nebylo tak jednoduché, jak to vypadá. Osobně jsem do té doby o Jobsovi věděla jen to, že dělá "jabka" a že s módními trendy si hlavu nedělá. O to víc jsem byla překvapená, o jak složitou osobnost se jedná.

Steve Jobs byl svůj, velký svéráz, a kvůli nikomu se změnit nehodlal. Buď jste s ním dokázali vydržet, nebo jste prostě odpadli. Ale přesto si myslím, že se v závěru změnil, že v některých věcech našel lepší cestu a byl za to rád. Konec knihy přišel náhle, i když člověk tušil, že přijde. A po něm ve mně zůstalo takové zvláštní prázdno, dokonce i lítost. Nalezla jsem v knize odpovědi na řadu otázek, ale řada z nich mi díky přečtení knihy vrtá hlavou. Jsou to takové ty hloupé otázky "Co by, kdyby"... A tím nemyslím pouze jeho technologické vize, ale také události jeho vlastního života.

Byla by chyba domnívat se, že tato kniha je určena pouze fanouškům značky Apple!

Phyl
19.10.2016 5 z 5

Doposud jsem vnímal Apple jako rozmar bohatých sráčů co si pouze honí ego a snaží se zapůsobit na mladé náctileté holky tím, že zatnou biceps, opřou se o bar, a z kapsy ledabyle vytáhnou ajfón. Tím začne řetězová reakce, kdy se dotyčná slečna přepne do módu štětky, jelikož zmerčila frajera co má prachy.
Hold pletl jsem se. Apple je životní styl, který naopak vyvrátil všechny zažité stereotypy, posouvá neustále techniku kupředu a to velkou měrou díky muži, o kterém celá biografie pojednává. Nesnaží se prodávat za každou cenu, kdejakou ptákovinu a snaží se vymyslet jak inovovat, tak aby to bylo pro lidi zajímavé. Jak říká klasik: "nebudeme se zabývat tím, co lidi chtějí, ale co budou chtít."

sluppka
10.10.2016 5 z 5

Neskutečně dobře napsaná kniha o neuvěřitelně zajímavé osobnosti, se kterou bych se v žádném případě nechtěla setkat a kterou bych rozhodně nechtěla obsluhovat v restauraci. Ani kdyby mi nabízeli polovinu akcií Applu.

Sustrpvl
22.09.2016 5 z 5

Luxusní kniha

Dinosaur
02.08.2016 5 z 5

(10/10) Ani nevím, jestli se dá nějak pořádně hodnotit životopis, ale vzhledem k tomu, že tento si dal za cíl vykreslit Jobse realisticky, bez toho aniž by na něj autor jen pěl ódy nebo ho hanil, bych řekl, že se to povedlo. Od Applu sice nic nemám a ani nevím, jestli někdy mít budu, ale Steve mi vždy přišel jako zajímavá osobnost a tohle mi přijde jako dobrá volba dovědět se něco víc. Je třeba zajímavé, že za prvním Applem stál inteligentní, ale nesmělý Wozniak, který by ho ale sám díky své povaze nikdy tak dobře neprosadil a tak se poměrně zajímavě doplňoval s podivínským, ale cílevědomým Jobsem.

Zajímavá byla třeba Jobsova posedlost různými (pro normálního člověka šílenými) dietami, zájem o budhismus a drogy jako LSD. Oceňuji jeho posedlost designem, přičemž zacházel do takových mezí, že chtěl mít "v lajně" i součástky uvnitř, které zákazník stejně neměl nikdy vidět. Toužil mít pod kontrolou vše, od hardwaru po software, což sice vedlo k tomu, že na trhu převládl Microsoft, ale i tak mi tento přístup přijde zajímavý. O to zajímavější je, že do této knihy zasahovat nechtěl, dokonce ji nechtěl ani číst. Takže se můžeme dočíst o tom, jak se mu povedlo vybudovat velkou firmu, aby z ní byl po čase díky svému chování vyhozen, jak začínal znovu, aby se po letech, kdy bez něj Apple upadal, mohl vrátit zpět, nebo jak svými požadavky a chováním lidi doháněl k šílenství, ale i špičkovým výkonům. Jako všichni měl své kladné i stinné stránky, ale je asi nadmíru jasné, že bez něj by Apple jistě nebyl tím, čím je dnes.

unique
05.07.2016 2 z 5

Docela dobrá kniha, ale naprosto otřesně přeložená a zkorekturovaná... Proto jenom ** české verzi! Anglický originál za ***.

alisie
04.06.2016 5 z 5

Kniha mi byla dobrým společníkem na mnoha cestách. I když se Steve Jobs nechoval vždy krásně a ukázkově, dokázal vybudovat ohromnou firmu, dokázal z lidí dostat to nejlepší, dostatl je tam, kde je chtěl mít a proto si zasloužil můj obdiv.

katy238
20.05.2016 5 z 5

Knihu nelze přečíst jen tak bez emocí. Čtivě napsaný životopis nabízí život jednoho z největších géniů naší doby bez příkras. Steva Jobse je možné nenávidět a opovrhovat jím, ale jeho velikost mu nikdo nemůže upřít.

Mikkinnen
15.05.2016 5 z 5

Kdyby mi někdo pred x lety rekl, ze si v budoucnu přečtu témeř sedmi set stránkovou knihu o člověku co vytvořil počítačovou firmu, tak bych si myslel ze se blaznil. A dnes, si nedovedu představit, že bych tuto knihu nečetl.
Na Steva Jobse a jeho Apple můžeme mit každy spoustu názoru, výhrad, atd. atd. Ale rozhodně se nedá upřít, ze Steve byl opravdu neobyčejný člověk, který se nebál jit vlastní cestou. Mam pocit, ze jednim z jeho hnacích motoru byl paradoxně strach. Strach z budoucnosti. A proto se rozhodl tento strach přemoci a začal budoucnost určovat a ovládat, tak aby ho neděsila.
Myslim, ze je opravdu dobre, ze tato kniha vznikla a urcite za to patří dík jejimu autorovi. Hodnotit literární a stylistické vlastnosti teto knihy je obtížné, stejně jako u kteréhokoliv životopisu. Ale kniha je čtivá, dává celkem uveritelny a tedy patrně i reálný pohled na osobu Steva Jobse. A to je podle me, to co ma zivotopis splňovat.

Sinn
12.04.2016 3 z 5

Zbytečně obyčejná kniha o neobyčejném muži. Působila na mě spíše jako velmi detailní profil z wikipedie než životopis. Vcelku často se v knize objevuje charakteristika Jobse doložená citací, ale zcela zbytečnou a navíc působící tak banálně, že člověku připadá, že ho má autor za úplného hlupáka, kterému musí vyložit vše polopatě (Svou ženu za to velmi obdivoval. "Byl jsem na ni pyšný"). Na druhou stranu fanoušci se určitě dozví řadu nových informací a zajímavých momentů.

pegascom
14.03.2016 5 z 5

Bol to prvy zivotopis, aky som cital a uplne ma dostal. Spisovatel Jobsa opisal najobjektivnejsie ako vedel a preto ma tato kniha chytila. Zmenila moj pohlad na Jobsa, Apple, Disneyho, Pixar, IBM, HP a mnoho inych veci. Krasne tam bolo popisane aj obdobie vzniku Silicon Valley a roznych IT spolocnosti. Pustit sa do tejto hrubej knihy bola dobra volba.